Skuteczne leczenie trądziku różowatego - poradnik La Roche-Posay

Jak zadbać o skórę z trądzikiem różowatym?

Obecnie leczenie trądziku różowatego skupia się przede wszystkim na łagodzeniu objawów choroby a nie zwalczaniu jej przyczyn. Szuka się także czynników wyzwalających rumień (jak ekspozycja na słońce, pikantne potrawy, zmiany temperatury czy alkohol). Dobre efekty może przynieść miejscowe leczenie przeciwzapalne i roztoczobójcze, jak również ogólnoustrojowe (antybiotyki), laserowe i leczenie światłem.

Skóra skłonna do trądziku różowatego wymaga także odpowiedniej pielęgnacji , łagodzącej widoczność zmian skórnych, redukującej zaczerwienienie i uczucie pieczenia skóry oraz wspierającej mikrobiom skóry.

1. Oczyszczanie

Do oczyszczania skóry skłonnej do trądziku różowatego należy stosować delikatne produkty myjące , przeznaczone dla skóry wrażliwej, reaktywnej i skłonnej do alergii (np. TOLERIANE Łagodna emulsja oczyszczająca ).

2. Pielęgnacja

Do codziennej pielęgnacji należy wybierać hipoalergiczne produkty przeznaczone dla skóry reaktywnej, alergicznej i skłonnej do zaczerwienienia, jak gama Toleriane ROSALIAC AR . Ich zadaniem jest ukojenie skóry , złagodzenie objawów podrażnienia (w tym zaczerwienienia), nawilżenie i zapobieganie wysuszeniu skóry, jak również przywrócenie prawidłowej funkcji bariery skórnej , by zapobiec nawrotom rumienia.

3. Ochrona

Niezwykle istotna jest również ochrona skóry przed promieniowaniem UV, które znacząco zaostrza objawy, takie jak zaczerwienienie czy pieczenie skóry. Dlatego obowiązkowo, codziennie i przez cały rok (także w zimie i w pochmurne dni) należy stosować produkty chroniące przed promieniowaniem słonecznym (UVA i UVB) z wysokim wskaźnikiem SPF (powyżej 30).

Sphingobioma – nowy składnik wspierający pielęgnację skóry skłonnej do trądziku różowatego

Zapamiętaj, że…

To, jak się odżywiamy, ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Niekiedy towarzyszące nam choroby ujawniają się właśnie poprzez widoczne na skórze niedoskonałości. Jeżeli nie będziemy zwracać uwagi na to, co jemy, możemy zaostrzyć obecny na twarzy trądzik. Jaka dieta będzie najlepsza? Zależne jest to od konkretnego organizmu i jego potrzeb. Nie każdy jadłospis będzie wyglądał dokładnie tak samo, ponieważ u różnych osób inne potrawy mogą powodować wystąpienie nowych zmian skórnych.

W związku z widocznymi na skórze niedoskonałościami, warto skonsultować się z lekarzem oraz dietetykiem. Specjaliści mogą pomóc w doborze odpowiedniego leczenia oraz podpowiedzą, jak powinna wyglądać nasza pielęgnacja, a także jakie produkty powinniśmy jeść, a jakich lepiej unikać.

Kosmetyki, które stosujemy w codziennej rutynie, są niezwykle istotne dla zdrowia naszej skóry. Jeżeli nie zostaną dobrane do konkretnego problemu, to ich skuteczność będzie znikoma. Produkty marki La Roche-Posay idealnie sprawdzają się w walce z trądzikiem, a najlepsze efekty osiągniemy poprzez ich regularne stosowanie.

Cera naczynkowa, czyli skóra wymagająca szczególnej troski

Pajączki na twarzy, naczynka na nosie – zna to każdy, kogo problemem jest cera naczynkowa. Rumienienie się policzków nie oznacza nic złego, pod warunkiem, że nie dzieje się nagminnie. Jednak jeśli zdarza się, że Twoje policzki nabierają ciemniejszej barwy bez wyraźnego powodu, a pękające naczynka na twarzy zaczynają się utrwalać, nie można tego lekceważyć. Cera naczynkowa wymaga od nas szczególnej opieki i troski, gdyż odpowiednie zamykanie naczynek na twarzy może być dosyć problematyczne. Zanim jednak przejdziemy do tej kwestii i odpowiemy na pytanie, co zrobić w momencie kiedy pojawią się u nas popękane naczynka na nosie i innych częściach ciała, zastanówmy się przez chwilę, co charakteryzuje cerę naczynkową i dlaczego reaguje ona w ten sposób.

Cera naczynkowa – czym się charakteryzuje ten rodzaj skóry?

Cera naczynkowa różni się od innych rodzajów cery dwiema rzeczami. Przede wszystkim skóra przy cerze naczynkowej jest niezwykle cienka – zdecydowanie cieńsza niż w przypadku innych rodzajów skóry. Ponadto naczynka przy cerze naczynkowej znajdują się bardzo płytko pod powierzchnią skóry. Te dwa powody sprawiają, że cera mocniej reaguje na środowisko, zmianę diety czy inne czynniki, w efekcie czego pojawiają się u nas popękane naczynka i chociażby pajączki na udach.

Warto wspomnieć tutaj o tym, że naczynka na nogach czy naczynka na twarzy mają tendencję do utrwalania się na naszej skórze. Co to oznacza? Niestety nic dobrego – pęknięte naczynka mogą na stałe zostać na naszej twarzy, nie natomiast pojawiać się na skutek różnych bodźców. Jeśli odpowiednio się nimi nie zajmiemy, ryzykujemy nie tylko utratą komfortu, niską samooceną czy samopoczuciem, ale także pogorszeniem stanu zdrowia. Cera naczynkowa stanowi idealne środowisko pod rozwój wielu chorób skórnych, takich jak trądzik różowaty czy atopowe zapalenie skóry.

Pękające naczynka – co sprzyja ich powstawaniu?

Ze względu na to, jak cienka jest skóra z tendencją do pękających naczynek, może nam ona przysporzyć wielu problemów, nie tylko tych pielęgnacyjnych. Przede wszystkim cera naczynkowa cechuje się częstym pojawianiem rumienia, czyli zmiany koloru skóry na ciemniejszy. Najczęściej taki stan jest sygnałem, że zmagamy się z problemem wrażliwej cery naczynkowej. Rumień początkowo będzie pojawiał się na naszej twarzy w momencie, kiedy spotka ku temu sprzyjający czynnik. Co to oznacza?

Co to są retinoidy?

Retinoidy to nic innego, jak pochodne witaminy A, ta zaś nie bez powodu nazywana jest często „witaminą młodości”. Rozpuszcza się ona w tłuszczach, w związku z czym może łatwo przeniknąć przez warstwę rogową naskórka i dotrzeć do głębszych partii skóry. Tym samym jej działanie często widoczne jest nawet gołym okiem. O tym, jak witamina A działa na naszą cerę, wiemy z licznych badań prowadzonych nad tą substancją. Dzięki temu jest ona tak chętnie wykorzystywana we wszelkich kosmetykach.

Co zaś z samym retinoidami? Wykazują one wiele dobroczynnych właściwości charakterystycznych dla czystej witaminy A. Można wskazać wiele funkcji, jakie pełnią w organizmie: m.in. wpływają pozytywnie na zdolność widzenia, wzmacniają układ odpornościowy, wspierają wzrost tkanki łącznej, a przede wszystkim – przyczyniają się do rozrastania komórek.

Retinoidy możemy podzielić na trzy grupy:
• I generacja – retinoidy naturalne, do których zaliczamy retinol, retinal, tretinoinę oraz izotretynoinę,
• II generacja – tzw. retinoidy monoaromatyczne, w tym etretinat oraz acitretina,
• III generacja – retinoidy poliaromatyczne, takie jak arotynoid, adapalen i tazaroten.

Co szczególnie ciekawe, retinoidy są wykorzystywane nawet do walki z nowotworami. Stosuje się je np. w terapiach przeciw skórnym postaciom chłoniaków czy też objawom dermatologicznym związanym z mięsakiem Kaposiego.

Retinoidy w dermatologii

Nie bez powodu dermatolodzy często zalecają stosowanie specyfików, które mają w sobie retinoidy. Kosmetyki z wykorzystaniem tych substancji mają naprawdę szerokie zastosowanie. Znakomicie łagodzą stany zapalne, przez co polecane są nawet w przypadku tak skrajnych sytuacji, jak odmrożenia czy oparzenia. Została także potwierdzona ich skuteczność w zakresie leczenia łuszczycy, ponieważ normalizują proces rozrastania komórek naskórka, co jest kluczowe w przypadku tego schorzenia.

Wiele mówi się również o działaniu na trądzik, jaki wykazują retinoidy. Leki stosowane w przypadku trądziku przyspieszają właściwe złuszczanie martwego naskórka, a przy tym regulują wydzielanie sebum.

Sprawdzone sposoby na naczynka – pielęgnacja

Wiemy już na co szczególnie uważać latem i zimą, ale pielęgnacja skóry naczynkowej nie kończy się tylko na zabezpieczaniu jej przed skutkami niskich i wysokich temperatur. Są pewne wskazówki pielęgnacyjne, które możemy wykorzystać, by rumień zniknął z naszej twarzy.

Skóra naczynkowa, podobnie jak inne problematyczne rodzaje skóry, potrzebuje regularnego oczyszczania. Można do tego celu wykorzystać peeling, pod warunkiem, że nie jest on mechaniczny. Tego rodzaju peelingów osoby ze skłonnością do pękających naczynek powinny unikać, gdyż mogą one prowadzić do podrażnień skóry, tym bardziej kiedy zostaną użyte na tak reaktywnej skórze, jak cera naczynkowa u mężczyzn lub kobiet.

Bardzo dobrym pomysłem na codzienne oczyszczanie skóry będzie tutaj Toleriane łagodna emulsja oczyszczająca. Podobnie jak wspominany wcześniej krem, także ten produkt jest przeznaczony szczególnie dla tych osób, które zmagają się z nadmierną wrażliwością skóry.
Jednak poza jej dobrym oczyszczeniem powinniśmy również pamiętać o produkcie, jakim jest krem na popękane naczynka. Niektóre z nich przeznaczone są do stosowania na dzień, inne na noc, w zależności od specyfiki produktu, jednakże co najwazniejsze, posiadają one szereg właściwości ochronnych i odżywczych, które mogą dobrze wpłynąć na pozbycie się pajączków z naszej twarzy.

Niezależnie od tego, jakiego kosmetyku planujemy użyć, zawsze upewnijmy się, że jest on przeznaczony dla skóry wrażliwej. Osoby ze skłonnością do pękających naczynek powinny unikać produktów opartych o alkohol czy tych zawierających parabeny, skupiając się raczej na naturalnych produktach bez mocnych substancji zapachowych.

Chociaż zaskórnik sam w sobie nie jest może niebezpieczny dla ogólnej kondycji naszej skóry, to jednak z całą pewnością nie prezentuje się on zbyt estetycznie, a do tego istnieje ryzyko, że przekształci się w wyprysk o charakterze zapalnym, co może diametralnie odmienić wygląd naszej cery.

Czytaj dalej...

Na stronie internetowej używamy plików cookies lub podobnych technologii w celach zapewnienia poprawnego i bezpiecznego funkcjonowania strony, w celach analitycznych i statystycznych, dostosowywania strony do indywidualnych potrzeb Użytkowników oraz w celach marketingowych.

Czytaj dalej...

Anecdotally, many individuals have reported that Silicones cause excerbate breakouts, irritation, cause a feeling of skin being unable to breathe, cause clumping of cosmetic products and find it difficult to wash off.

Czytaj dalej...

Nawet jeżeli wybierzemy krem CC, który ma dawać matowy efekt, nie utrzyma się on zbyt dobrze na przetłuszczonej cerze, która w niedługim czasie po wykonaniu makijażu może zacząć się nieestetycznie błyszczeć.

Czytaj dalej...