Domowe sposoby na pozbycie się blizn

Jak usunąć blizny? Zabiegi w gabinetach kosmetycznych

Z jakich zabiegów można skorzystać, aby pozbyć się niechcianego i nieestetycznego śladu po ranie? W leczeniu blizn potrądzikowych czy poospowych pomogą też zastrzyki z kwasu hialuronowego, które uzupełniają luki w tkance, czy zastrzyki z tłuszczu pobranego z ciała pacjenta. Na blizny przerostowe lub keloidowe stosuje się też zastrzyki z kortykosteroidów. Roztwór kortykosteroidu wstrzykiwany bezpośrednio w bliznę, powoduje zerwanie wiązań między włóknami kolagenu i zmniejsza ilość tkanki bliznowatej pod skórą.

Oprócz peelingów i zastrzyków wiele osób z bliznami decyduje się na zabiegi w gabinetach kosmetycznych lub medycyny estetycznej, Mowa tu np. o mikroigłowaniu, które polega na nakłuwaniu miejsca blizny drobniutkimi igłami. Nakłucia powodują niewielkie zranienia, które organizm zaczyna zabliźniać i regenerować, stymulując produkcję kolagenu.

Na tej samej zasadzie działa terapia laserem – promień uszkadza skórę w miejscu blizny zmuszając ją do ponownego zabliźniania się.

Niektóre zabiegi laserem usuwają górną warstwę skóry, co zmniejsza widoczność blizn, podobnie jak mikrodermabrazja. To zabieg, w czasie którego blizna zostaje „ścięta”, przez co jest cieńsza i jaśniejsza.

Inną metodą jest mezoterapia igłowa, w trakcie której w bliznę wystrzykuje się substancje pobudzających regenerację tkanek i produkcję włókien kolagenowych.

Blizny zanikowe

To blizny pozostawione przez ospę wietrzną lub trądzik. Mają wygląd dziur w skórze, ponieważ powstają na skutek zaniku tkanki w miejscu po wyprysku wywołany ospą czy trądzikiem. Często są ciemniejsze niż reszta skóry.

Blizny przerosłe

Są częstym etapem gojenia się rany po urazie czy operacyjnej. Pojawiają się na skutek skutkiem nieprawidłowego odkładania się włókien kolagenowych. Blizny przerosłe są ciemne i grube, ale nie rosną poza obszarem rany. Zmniejszają się z biegiem czasu, a nawet cofają.

Usuwanie blizn po oparzeniu - wizyta u kosmetyczki

Do zmniejszania rozległych, ale płytkich blizn stosuje się peelingi chemiczne lub tzw. dermabrazję - mechaniczne ścieranie naskórka. Aby uzyskać widoczne rezultaty, zabiegi trzeba powtarzać co miesiąc. Podczas tego typu zabiegów naskórek usuwa się aż do skóry właściwej. W ten sposób zostają pobudzone włókna kolagenowe i następuje regeneracja skóry.

Zabiegiem mniej inwazyjnym jest tzw. mikrodermabrazja, w której do spłycania blizn, ale tylko płytkich, używa się głowicy pokrytej diamentami. Podczas zabiegu złuszcza się kolejne warstwy naskórka, dzięki czemu blizny ulegają spłyceniu.

Zabieg usuwania blizn za pomocą lasera jest dość bolesny, jednak pierwsze rezultaty są widoczne po 4–5 tygodniach. Dla zadowalających efektów, w sumie należy przeprowadzić od 3 do 5 zabiegów co 3–6 tygodni.

Przez co najmniej rok od oparzenia chroń bliznę przed promieniami słonecznymi i unikaj wizyt w solarium. Nawet niewielkie, ale powtarzające się naświetlanie może przyczynić się do przebarwienia blizny, co czyni ją bardziej widoczną.

Jak powstają blizny po trądziku?

Chociaż trądzik to choroba bardzo powszechna – szacuje się, że występuje nawet u 8% całego społeczeństwa – to jednak jej przebieg może być niezwykle zróżnicowany. Dlatego u niektórych gojenie się krost i cyst przebiega bez większych problemów, dzięki czemu nie zostają po tym żadne ślady. U pozostałych jednak niemal każda większa zmiana skórna pozostawia po sobie bliznę. Rodzaj cery również może mieć tutaj ogromne znaczenie, ponieważ np. skóra nadwrażliwa ma szczególną skłonność do podrażnień i wyprysków. Konieczne jest zatem zastosowanie właściwej pielęgnacji. Dobrze rozpoznawać typy nadwrażliwości skóry, żeby móc dopasować odpowiednie kosmetyki.
Blizny potrądzikowe powstają, ponieważ w momencie gojenia niedoskonałości uszkodzeniu może ulec skóra właściwa. Zostaje ona później zastąpiona tkanką łączną włóknistą. Dzieje się tak, kiedy nie zachowujemy higieny, nie podejmujemy leczenia trądziku bądź gdy infekcja bakteryjna jest wyjątkowo zaostrzona. Pamiętajmy o tym, że choroba może się zaognić, jeśli będziemy wyciskać pryszcze lub próbować je usunąć w jakiś inny, inwazyjny sposób. Blizny po trądziku mogą być:

  • zanikowe – skóra jest wówczas pofałdowana i pokryta kraterowymi wgłębieniami o różnej wielkości,
  • przerostowe – przyjmują postać twardych, wypukłych guzków,
  • w formie przebarwień – czyli w postaci różowych oraz brązowych plam.

Blizny niejednokrotnie są problemem równie uporczywym jak sam trądzik. Trudno ukryć je pod makijażem, dlatego są przyczyną kompleksów. Istnieją jednak metody, które mogą nam pomóc z tym problemem – a przynajmniej w znaczącym stopniu go zmniejszyć.

przy regeneracji skóry często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę jako silny antyoksydant wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;.

Czytaj dalej...

normalizowanie pracy gruczołów łojowych niacynamid na zaskórniki to bardzo dobry pomysł redukuje sebum przez gruczoły łojowe, dzięki czemu skóra mniej się przetłuszcza i pojawia się na niej mniej zaskórników;.

Czytaj dalej...

elektrokoagulacja zabieg, w którym zmienia się strukturę tkanek za pomocą prądu, laserowe usuwanie tkanek zabieg, w którym usuwa się chorobowo zmienione tkanki, skleroterapia wstrzykiwanie preparatu, który wywołuje zwłóknienie tkanek.

Czytaj dalej...

Najczęściej obserwuje się taki stan rzeczy z kilku powodów zaburzeń hormonalnych i chorób tarczycy najczęściej wypadanie włosów towarzyszy chorobie Hashimoto , podwyższonego stresu, słabej, niezblilansowanej diety.

Czytaj dalej...