Krem pod oczy z witaminą C - Sekret promiennej i zdrowej skóry
Witamina C
Witamina C jest jednym z najbardziej pożądanych składników aktywnych. Skutecznie rozjaśnia przebarwienia, wyrównuje kolor i chroni skórę przed fotostarzeniem i wolnymi rodnikami. Tak silny antyoksydant musiał znaleźć się w naszej ofercie i to w niejednej postaci! Do tworzenia naszych produktów użyłyśmy różnych pochodnych witaminy C, by każdy – niezależnie od rodzaju cery i problemu dermatologicznego – mógł znaleźć u nas idealny kosmetyk z witaminą C dla siebie.
Kosmetyki z witaminą C - działanie na skórę
Najważniejszą funkcją witaminy C jest walka z wolnymi rodnikami tlenowymi, które są m.in. odpowiedzialne za szary koloryt cery, powstawanie przebarwień i tzw. zmęczenia na twarzy. Witamina C w kosmetykach uodparnia skórę na przedwczesne procesy starzenia. Poza tym stosowanie witaminy C zewnętrznie przynosi następujące efekty na skórze:
- zapobiega powstawaniu zmarszczek,
- niweluje przebarwienia,
- przeciwdziała wiotkości skóry,
- daje na skórze efekt rozjaśnienia i rozświetlenia kolorytu,
- cera nabiera tzw. zdrowego glow i nie wygląda na zmęczoną.
Natomiast preparaty z witaminą C stosowane przez długi czas nie tylko nie dopuszczają do powstawania zmarszczek, ale także stymulują pracę komórek skóry, zwanych fibroblastami do produkcji kolagenu i elastyny. Efekt? Skóra z czasem staje się bardziej jędrna i elastyczna, a zmarszczki – płytsze. Po kilku tygodniach stosowania witaminy C na skórze można też zaobserwować rozjaśnienie przebarwień i ujednolicenie kolorytu cery.
RADA EKSPERTA
Witaminę C można „zapakować” w liposomy lub nanosomy, które ułatwiają jej przenikanie. Wówczas ten antyoksydant dociera do głębszych warstw skóry, w których zapobiega procesom starzenia, stymulując komórki do produkcji kolagenu i elastyny. Witamina C zmniejsza skutki fotostarzenia się skóry – wywołane promieniowaniem UV i HEV. Zapobiega powstawaniu przebarwień oraz rozjaśnia już istniejące. Pułapką czytania składów INCI i traktowania ich dosłownie, jest fakt, że nie ma w nich informacji dotyczących stabilności witaminy C. A ta jest równie ważna jak forma czy przenikanie tego składnika i jego przereagowanie w naszej skórze.
Siłą kosmetyku jest powtarzalność jego stosowania. Nowy naskórek pojawia się po 28 dniach, dlatego dopiero wtedy można realnie ocenić, jak zadziałał produkt i czy jest skuteczny
Witamina C w kremie - jaką wybrać?
Przy wyborze kremu istotna jest postać witaminy C. Naukowcy, szukając tej najbardziej trwałej i stabilnej (często producenci kosmetyków zamykają ją w ciemnych opakowaniach, żeby nie ulegała utlenianiu, albo dodają w postaci proszku czy kapsułek, które miesza się z bazą tuż przed nałożeniem na skórę).
Jakie formy witaminy C są dostępne w kosmetykach?
- Kwas L-askorbinowy (INCI: Ascorbic Acid),
- Tetraizopalmitynian askorbylu (INCI: Tetrahexyldecyl Ascorbate lub Ascorbyl Tetraisopalmitate),
- 3-0 Etylowy kwas askorbinowy (INCI: 3-0-Ethyl Ascorbic Acid) – przez wielu uznawany za najbardziej skuteczny ze względu na penetrację naskórka,
- Glukozyd askorbylu (INCI: Ascorbyl Glucoside),
- Sól magnezowa fosforanu askorbylu (INCI: Magnesium Ascorbyl Phosphate (MAP),
- Sól sodowa fosforanu askorbylu (INCI: Sodium Ascorbyl Phospate (SAP),
- Palmitynian askorbylu (INCI: Ascorbyl Palmitate).
RADA EKSPERTA
Najskuteczniejszą formą witaminy C jest Tetraizopalmitynian askorbylu. Powód? Jest bardzo stabilna, dobrze przenika przez naskórek, a przy tym go nie podrażnia. To ostatnie jest zasługą zawartości części tłuszczowej, tzw. łańcucha lipidowego, który może być zarówno pochodzenia naturalnego, jak i syntetycznego (ten naturalny jest znacznie lepiej przyswajalny przez skórę, natomiast w INCI widnieje dokładnie ta sama nazwa tego składnika. Lipidy zapobiegają podrażnieniu i współczesne wersje witaminy C w kosmetykach są znacznie łagodniejsze dla naskórka, choć dużo bardziej skuteczne niż te stosowane dawniej.
Dużo ważniejsza od stężenia witaminy C jest jej przenikalność, a także połączenia z innymi składnikami (np. z innymi formami witaminy C). O przenikaniu do głębszych warstw tkanki decyduje jakość surowca i jego budowa. Dzięki niej witamina C (Tetraizopalmitynian askorbylu) nie drażni skóry, więc można ją bezpiecznie stosować przez cały rok, niezależnie od pory dnia (dawniej wit. C wywoływała złuszczanie naskórka i dlatego polecano kosmetyki z wit. C nakładać wyłącznie na noc), nawet na delikatną i wrażliwą okolicę oczu. Używanie preparatów z witaminą C jest zbawienne latem, kiedy przy dużym nasłonecznieniu stanowi ona tarczę ochronną przed wolnymi rodnikami – jest jednym z najlepszych antyoksydantów