Delikatne leczenie trądziku różowatego
11 Najlepszych Kremów z Filtrem do Twarzy Według Dermatologów w 2024 roku
Bardzo często wydaje nam się, że krem na dzień z wysokim filtrem przydatny jest tylko latem, na plaży lub podczas pobytu nad jeziorem.
Tymczasem nasza skóra potrzebuje ochrony przeciwsłonecznej zawsze, nawet podczas pochmurnego jesiennego dnia. Szkodliwe promienie słoneczne atakują ją także wtedy, gdy słońce kryje się za chmurami.
Sprawiają, że cera szybko się starzeje, silnie przesusza, pojawiają się na niej przebarwienia i tworzą wypryski. Promienie słoneczne są też często odpowiedzialne za różnorodne choroby skóry.
Skuteczną ochronę przed słońcem może zapewnić jedynie dobry krem z filtrem do twarzy. Najmocniejszy, czyli ten o wysokim wskaźniku SPF, prawie całkowicie zatrzyma promienie słoneczne i uchroni skórę przed ich szkodliwym działaniem.
Jeśli zastanawiasz się, jaki krem z filtrem do twarzy będzie dla ciebie idealny. Zobacz ranking najlepszych i przeczytaj poradnik.
Trądzik różowaty - przyczyny, leczenie, leki, krem
Trądzik różowaty to choroba zapalna skóry, której głównym objawem jest wykwit rumieniowy - zaczerwienione zmiany skórne w okolicy twarzy, które utrzymują się przez wiele lat. Jakie są przyczyny wystąpienia trądziku różowatego? W razie wystąpienia objawów skórnych należy udać się do dermatologa, który zaproponuje właściwy typ leczenia - miejscowy, ogólny lub chirurgiczny.
- Trądzik różowaty - lokalizacja
- Trądzik różowaty - u kogo występuje?
- Trądzik różowaty - przyczyny
- Stan zapalny - jak powstaje?
- Trądzik różowaty - objawy
- Trądzik różowaty - zapobieganie
- Trądzik różowaty - diagnostyka
- Trądzik różowaty - badania
- Trądzik różowaty - leczenie miejscowe
- Trądzik różowaty - leczenie ogólne
- Trądzik różowaty - leczenie chirurgiczne
- Domowe sposoby na trądzik
- Trądzik różowaty - najczęściej zadawane pytania
Trądzik różowaty jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry. Dotyczy zaburzeń funkcjonowania drobnych naczyń krwionośnych oraz gruczołów łojowych. Istotna jest też rola osobniczej predyspozycji do nadmiernej reakcji na różnorakie bodźce środowiskowe.
Charakteryzuje się obecnością wykwitów grudkowych i krostkowych na żywoczerwonym rumieniowym podłożu. Ważny jest brak zaskórników, typowych dla trądziku pospolitego. Choroba rozwija się wyłącznie u dorosłych, zwykle powyżej 40. roku życia, z przewagą kobiet. Nie obserwuje się zmian wśród dzieci.
Trądzik różowaty – odmiany
Trądzik różowaty jest przypadłością, której przyczyny nie są w stu procentach znane. Zwykło się uznawać, że występuje on u osób z tak zwaną predyspozycją do zachorowania na trądzik różowaty. Jest to skłonność do silnych reakcji na zewnętrzne bodźce, objawiająca się nagłym, silnym zaczerwienieniem twarzy. Jednocześnie wyróżnia się najbardziej prawdopodobne przyczyny trądziku:
- Predyspozycje genetyczne – nie da się dokładnie ocenić prawdopodobieństwa pojawienia się trądziku różowatego, jednak uważa się, że ryzyko wystąpienia objawów wzrasta, gdy rodzice lub dziadkowie zmagali się z tą przypadłością. Nie oznacza to jednak, że trądzik różowaty nie może pojawić się u osoby nieobciążonej genetycznie. I przeciwnie – gdy u rodziców dziecka pojawiło się to schorzenie, nie ma pewności, że pojawi się również u dziecka.
- Zaburzenia pracy naczyń krwionośnych przy jednoczesnym nadmiernym ukrwieniu – gdy ściany naczyń krwionośnych są kruche i nieelastyczne, nie wytrzymują naporu krwi i rozszerzają się, a potem nie powracają do pierwotnych rozmiarów (lub trwa to długo). To przyczynia się do powstania rumienia (zwłaszcza w centralnej części twarzy, czyli tam, gdzie występuje najwięcej gruczołów łojowych). Nadmierne ukrwienie może doprowadzić do stałych zmian w skórze twarzy.
- Zaburzenia hormonalne – nadprodukcja estrogenów, czyli hormonów płciowych, wpływa na rozluźnianie mięśni naczyń krwionośnych. Prowadzi to zwiększenia rumienia i pojawiania się na powierzchni skóry widocznych, rozszerzonych naczyń.
- Stany zapalne gruczołów łojowych i nadprodukcja łoju – w obrębie gruczołów łojowych powstają stany zapalne, które mają charakter nawrotowy. Wpływa to na przyrost tkanki łącznej i widoczne zgrubienie skóry, które mogą prowadzić do nieodwracalnej guzowatości. Dodatkowo pojawiają się wypryski i rozszerzone pory, a skóra jest przetłuszczona.
- Rumień może pojawiać się na twarzy w wyniku stresu, zmiennych warunków atmosferycznych, skoków temperatury, gorących kąpieli, sauny, spożywania alkoholu, gorących lub pikantnych potraw, promieniowania UV, drażniących lub rozgrzewających kosmetyków czy przegrzania w wyniku wysiłku fizycznego.