Czy Mikrodermabrazja Jest Skuteczna w Walce z Trądzikiem?
Co to jest woda różana?
Woda różana jest tak naprawdę produktem ubocznym procesu otrzymywania olejku eterycznego z róży damasceńskiej (łac. R. damascena). W tym celu płatki róży poddaje się destylacji parą wodną. Hydrolat różany, bo tak najczęściej nazywa się w branży kosmetycznej, ma inne właściwości i inny skład niż olejek eteryczny z róży. Pierwsza różnica widoczna jest gołym okiem, ponieważ olejek ma tłustą konsystencję. Hydrolat to głównie woda, w której rozcieńczone są najczęściej niewielkie pozostałości z olejku (od około 10% do 50%, co nadaje wodzie różanej zapach) i inne cenne składniki aktywne. Woda różana ma bardzo szerokie spektrum zastosowania.
Obecnie roślina ta jest uprawiana w Iranie i Bułgarii. Aby otrzymać 1 litr czystego olejku różanego, potrzeba około 5 ton płatków róży. Ze względu na niską zawartość olejku w R. damascena oraz brak naturalnych i syntetycznych zamienników olejek różany z tej rośliny jest jednym z najdroższych na rynkach światowych.
W starożytności wykorzystywano hydrolat z róży do leczenia podrażnionej skóry, ale także jako środek, który miał pomóc uporać się z tzw. kacem. Woda różana jest XI-wiecznym „wynalazkiem” Persów. Stosuje się ją nie tylko w zabiegach pielęgnacyjnych, ale także w kuchni – np. do przyrządzania deserów czy drinków. Ponadto jest wykorzystywana w obrzędach religijnych islamu i hinduizmu.
Woda różana działa kojąco na oparzenia termiczne i słoneczne, ponieważ przyspiesza gojenie podrażnień, ale także drobnych otarć czy zadrapań. Sprawdza się również w przypadku egzemy – łagodzi nieco podrażnienia wywołane tą chorobą skóry.
Kto może poddać się zabiegowi mikrodermabrazji?
Zabieg mikrodermabrazji zawsze powinien być dobrany indywidualnie, wedle potrzeb, preferencji czy ogólnego stanu skóry. Mikrodermabrazję mogą rozważyć przede wszystkim:
- osoby z różnymi typami skóry — procedura jest zazwyczaj odpowiednia dla różnych typów skóry, w tym suchej, tłustej, mieszanej czy normalnej,
- osoby z problemami zmian skórnych — zabieg mikrodermabrazji diamentowej bądź korundowej jest skuteczny w redukcji zmarszczek, przebarwień, blizn potrądzikowych i innych niedoskonałości skóry,
- osoby zmagające się z trądzikiem — zarówno trądzik różowaty, jak i jego inne formy, mogą znaleźć ulgę w mikrodermabrazji, która pomaga w oczyszczaniu porów i redukcji stanów zapalnych bez uszkodzenia ciągłości skóry,
- osoby chcące poprawić elastyczność skóry — mikrodermabrazja stymuluje produkcję kolagenu, co przyczynia się do poprawy elastyczności i jędrności skóry 3 ,
- osoby zaniepokojone przebarwieniami i plamami starczymi — w redukcji przebarwień spowodowanych słońcem czy starzeniem się skóry to mikrodermabrazja korundowa cieszy się najlepszymi efektami,
- osoby szukające odmłodzenia skóry — mikrodermabrazja jest popularna wśród tych, którzy chcą nadać swojej skórze świeży, młodszy wygląd.
Mikrodermabrazja dla dzieci
Mikrodermabrazja nie jest zalecana dla młodszych dzieci, ponieważ ich skóra jest delikatniejsza i bardziej podatna na podrażnienia. Jednak w pewnych specyficznych sytuacjach, mikrodermabrazja z użyciem bezpiecznej soli fizjologicznej może być rozważana dla nastolatków pod nadzorem doświadczonego dermatologa. Sprawdza się w przypadku:
- trądziku młodzieńczego — dla starszych nastolatków, mikrodermabrazja może być rozważana w leczeniu trądziku młodzieńczego. Procedura może pomóc, jeśli widoczne są rozszerzone pory, aby je oczyścić i zredukować zaskórniki,
- blizn potrądzikowych i przebarwień — aby wyrównać i ujednolicić powierzchnię skóry.
Co to jest trądzik pospolity?
Trądzik pospolity jest przewlekłą chorobą zapalną skóry o podłożu wieloczynnikowym. Dotyczy 60-100% osób w drugiej i trzeciej dekadzie życia. Szczyt jej zapadalności przypada najczęściej między 15. a 19. rokiem życia. Współcześnie obserwuje się jednak wzrost występowania tego schodzenia również u osób dorosłych - po 25. roku życia .
Trądzik pospolity zaliczany jest do chorób gruczołów łojowych, które najczęściej powstają w wyniku nadmiernego wydzielania łoju (łojotoku). W efekcie powstają zmiany skórne, takie jak zaskórniki, wykwity grudkowo-krostkowe oraz torbiele ropne. Obejmują one zwykle tak zwaną rynnę łojotokową - twarz, plecy oraz klatkę piersiową .