Badania krwi przy wypadaniu włosów - Klucz do zrozumienia przyczyn i znalezienia rozwiązania
Słabe krążenie krwi sprzyja wypadaniu włosów – prawda czy fałsz?
Czy to prawda, że słabe krążenie krwi jest przyczyną wypadania włosów? To jedno z najczęściej zadawanych pytań wśród ludzi, którzy kontaktują się z naszą kliniką, pytając o koszt odbudowy włosów, przeszczepu. Faktycznie, niskie ciśnienie krwi może wpłynąć na zdrowie naszych włosów poprzez pozbawienie ich niezbędnych składników odżywczych i tlenu. Natomiast czy słabe ciśnienie krwi może prowadzić do wypadania włosów? W jakim stopniu odpowiada ono za przypadki łysienia? Co możemy zrobić, aby ustrzec się wypadaniu włosów?
Wypadanie włosów – łysienie plackowate
Łysienie plackowate jest dość tajemniczą chorobą, która polega na powstawaniu plackowatych łysin i bardzo często dotyka młode osoby. Przyczyny tej choroby nie zostały do końca poznane, ale podejrzewa się, że może ona mieć podłoże autoimmunologiczne. Choćby dlatego, że obecność łysienia plackowatego często współistnieje z takim chorobami jak toczeń rumieniowaty układowy.
W takim przypadku warto wykonać markery laboratoryjne wskazujące na proces autoimmunologiczny:
- OB,
- białko CRP,
- przeciwciała przeciwjądrowe (ANA),
- przeciwciała przeciwko cytoplazmie neutrofili (ANCA).
Pamiętaj, że nadmierne wypadanie włosów nie jest tylko defektem kosmetycznym, ale może świadczyć o poważnej chorobie. Dlatego najlepiej skontaktuj się z dermatologiem i/lub trychologiem w celu dokładniejszej diagnostyki.
Jakie badania wykonać, gdy wypadają ci włosy?
Nadmierne wypadanie włosów może prowadzić do dyskomfortu psychicznego i powodować zmniejszenie jakości życia, szczególnie u kobiet. Wypadania włosów nie należy absolutnie lekceważyć, gdyż może być ono oznaką choroby. Nadmierne wypadanie włosów ma wiele przyczyn i dlatego aby je zidentyfikować lekarz musi zebrać dokładny wywiad oraz zlecić szereg badań laboratoryjnych. Jakie zatem badania laboratoryjne wykonać, aby znaleźć przyczynę wypadania włosów?
Spis treści
- Przyczyny wypadania włosów
- Wypadanie włosów – niedobory składników pokarmowych
- Wypadanie włosów – zaburzenia tarczycy
- Wypadanie włosów – hormony płciowe
- Wypadanie włosów – stres i choroby nadnerczy
- Wypadanie włosów – zakażenia bakteryjne i grzybicze
- Wypadanie włosów – łysienie plackowate
Ludzka skóra głowy zawiera około 100 000 mieszków włosowych. Spośród nich 90% znajduje się w fazie anagenowej, czyli w fazie wzrostu. Nasze włosy wymagają wtedy niezbędnych składników odżywczych takich jak pełnowartościowe białko, witaminy i składniki mineralne, aby prawidłowo się rozwijać.
Zdrowy człowiek traci od 50 do 100 włosów dziennie, dlatego sam proces wypadania włosów jest czymś naturalnym. Jednak problem pojawia się kiedy liczba wypadających włosów przewyższa ich tempo wzrostu.
Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.
Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.
Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.
Słabe krążenie w obszarze skóry głowy może być przyczyną wypadania włosów.
Jeśli w obszarze skóry głowy występuje słabe krążenie, mieszki włosowe ulegną procesowi miniaturyzacji. Oznacza to, że zmniejsza się rozmiar włosów, ich proces wzrostu jest zahamowany i łatwiej wypadają. W efekcie niektóre strefy wydają się być pozbawione objętości lub gęstości. Nasuwa się tu pytanie – W jaki sposób walczyć z obniżonym krążeniem krwi, zanim włosy zaczął wypadać?
Istnieje kilka czynników, które mogą osłabiać normalne ukrwienie skóry głowy, np. dieta. Jeśli mamy nadwagę lub spożywamy dużo bogatych w tłuszcze produktów, może to prowadzić do niedrożności naczyń krwionośnych oraz naczyń włosowatych, które odpowiadają za dostarczanie krwi do mieszków włosowych. Dieta obfitująca w sól zakłóca krążenie krwi poprzez obkurczanie naczyń krwionośnych.
Kolejnym czynnikiem odpowiadającym za wypadanie włosów jest stres. Jak to się dzieje? Otóż w sytuacjach stresowych naczynia krwionośne obkurczają się samoistnie. Jest to normalna reakcja organizmu, powodująca ograniczenie dopływu składników odżywczych i tlenu do włosów. Organizm reagując na stres, przekierowuje zasoby i energię, jednocześnie ograniczając ich dopływ tam, gdzie są mniej potrzebne – do włosów.
