Pryszcz przy oku - Przyczyny, leczenie i porady

Pryszcz - skąd się bierze, jak się go pozbyć

Powstawanie pryszczy na skórze związane jest z trądzikiem, chorobą skóry obfitującej w gruczoły łojowe. Trądzik to dolegliwość powszechna, często występująca w okresie dojrzewania tak u kobiet, jak i mężczyzn. U mężczyzn ma on przebieg ostrzejszy. Trądzik występuje najczęściej w okolicach obfitujących w gruczoły łojowe, to znaczy w strefie T na twarzy i w rynnach potowych na klatce piersiowej i plecach.

Trądzik rozpoczyna się powiększeniem gruczołów łojowych i nasilonym wydzielaniem łoju. Następuje nadmierne i zmienione rogowacenie ujścia mieszka włosowego, do którego wnika przewód gruczołu łojowego. W ten sposób powstaje czop rogowy, który wypełnia mieszek włosowy i wypycha go ku górze. Dochodzi do zablokowania wydzielania łoju i powstaje woreczek wypełniony tłuszczami i keratyną czyli zaskórnik (comedo). Wraz z powstawaniem zaskórników gwałtownie rozmnażają się bakterie, które normalnie występują w skórze i na jej powierzchni jako nieszkodliwe drobnoustroje. Dopiero łój je uzjadliwia, jest dla nich doskonałą pożywką i stwarza warunki do namnażania.

Pryszcz — co to jest i skąd się bierze?

Powstawanie pryszczy zależy od kilku czynników. Zaliczamy do nich m.in. gromadzenie się bakterii na powierzchni ucha, zapalanie mieszków włosowych lub zbyt dużą pracę gruczołów łojowych, brak odpowiedniej higieny, przyjmowanie leków oraz inne czynniki środowiskowe. Pryszcz w uchu praktycznie niczym nie różni się od krostek, które pojawiają się w innych częściach ciała. Bakterie Staphylococcus aureus odpowiedzialne za powstawanie pryszczy bardzo szybko się rozwijają i mogą doprowadzić do powstania jednej, a nawet kilku bolesnych krostek, które zamienić się mogą w ropne zgrubienia. Organizm chcąc chronić się przed nimi, uruchamia procesy immunologiczne, których wynikiem jest stworzenie stanu zapalnego.

Za najczęstszą przyczynę powstawania pryszczy w uchu uznaje się nagromadzenie woskowiny w uchu. Woskowina w przewodzie słuchowym, zamiast czyścić kanał, nie odprowadza zanieczyszczeń i zatyka pory, co powoduje powstanie małych i bolących krostek.

Opryszczka oka - objawy. Ile trwa i jak wygląda leczenie?

Opryszczka oka to dolegliwość, którą wywołuje wirus HSV-1 lub HSV-2. Do zakażenia może dojść w wyniku przeniesienia wirusa z warg na oczy, ale nie tylko. Zobacz, czy choroba może minąć bez podjęcia leczenia. Na czym polega terapia? Jakie są możliwe powikłania związane z opryszczką gałki ocznej?

  • Opryszczka oka to dolegliwość wywołana przez tego samego wirusa, który powoduje zimno na ustach.
  • Opryszczka gałki ocznej może zająć nie tylko powierzchnię, ale też okolice oka.
  • Opryszczka oka ulega samoistnemu wycofaniu po kilku tygodniach, jednak podjęcie leczenia jest konieczne, by wirus nie doprowadził do uszkodzenia wzroku.

Leczenie opryszczki oka. Ile trwa?

O ile terapią opryszczki warg zajmuje się lekarz internista albo dermatolog, o tyle leczenie opryszczki w oku najlepiej powierzyć lekarzowi okuliście, który ma dokładną wiedzę związaną z tym, jak funkcjonuje oko dotknięte przez wirus.

Początek treści sponsorowanej

Proces leczenia opryszczki można przyspieszyć dzięki preparatom z maksymalną dawką acyklowiru, który hamuje namnażanie wirusów. Szczególnie gdy "zimno" pojawia się cyklicznie, warto sięgnąć po lek w formie tabletki. W aptece znajdziemy produkt bez recepty. Stosując go, nie tylko zapobiegniemy nawrotom opryszczki, ale i zmniejszymy prawdopodobieństwo jej wystąpienia. Kliknij tutaj jeśli potrzebujesz pomocy w zwalczaniu opryszczki.

Koniec treści sponsorowanej

Jak leczyć opryszczkę na oku? Zanim specjalista postawi diagnozę, przeprowadzi z pacjentem wywiad, a także zleci lub wykona badanie w biomikroskopie, czyli lampie szczelinowej. Dodatkowo, dokładnie obejrzy zmiany - rozpoznanie może oprzeć na pęcherzykach wypełnionych surowiczą treścią, umiejscowionych na powiekach albo charakterystycznym drzewkowatym nacieku w powierzchownych warstwach rogówki.

Terapia jest dopasowywana też do konkretnej lokalizacji pęcherzyków opryszczkowej. Inne preparaty zostaną wykorzystane w leczeniu opryszczki na oku, a inne w leczeniu opryszczki na powiece.

W tym pierwszym przypadku stosuje się dodatkowo krople do oczu. W obu sytuacjach zastosowanie znajdą maści oczne oraz żele oczne zawierające w swoim składzie acyklowir lub gancyklowir.

W przypadku ciężkiego przebiegu choroby, lekarz może przepisać doustne leki na opryszczkę oka.

Ostatecznie decyzję o tym, jak powinno wyglądać leczenie opryszczki pod okiem, w oku lub w jego okolicach, podejmuje specjalista.

Jeżeli choroba nie ma trudnego przebiegu i nie atakuje bezpośrednio oka, ale znajduje się w sąsiedztwie, w pierwszym kroku, np. zanim udasz się do lekarza, możesz postawić na leczenie opryszczki oka sięgając po preparaty zawierające acyklowir, dostępne bez recepty i przeznaczone bezpośrednio np. do połykania lub do nakładania na aktywną opryszczkę.


Jeśli ropień był spowodowany stanem zapalnym migdałków, a pacjent skarży się na nawracające anginy lub leczy się z powodu przewlekłego zapalenia migdałków zaleca się planowe ich usunięcie, ponieważ mogą być źródłem ponownych infekcji, a ropnie okołomigdałkowe mogą nawracać.

Czytaj dalej...

Odradza się celowe opalanie cery z wypryskami, w związku z tym, że pod wpływem promieni ultrafioletowych dochodzi do nasilenia istniejących zaburzeń złuszczania naskórka, w efekcie czego następuje pogorszenie stanu skóry skłonnej do trądziku w okresie jesiennym.

Czytaj dalej...

Jeśli zmiany dotyczą jedynie brodawki nie ma guza w tkance gruczołowej , można zastosować leczenie oszczędzające, czyli wycięcie w całości lub częściowo otoczki brodawki sutkowej ze zmianą w granicach zdrowych tkanek.

Czytaj dalej...

Kolczyki w nosie tak samo, jak wszystkie inne rodzaje przekłuć są narażone na pewne komplikacje, dlatego ważne jest, aby na piercing nosa wybrać się do profesjonalnego studia piercingu, gdzie pracują wykwalifikowane osoby, które przeszły specjalne kursy i szkolenia w zakresie piercingu i ludzkiej anatomii.

Czytaj dalej...