Jak poradzić sobie z pryszczem obok kolczyka w nosie?

Jak zapobiegać opryszczce nosa? Profilaktyka infekcji wirusowych

Całkowite uniknięcie zakażenia wirusem HSV jest trudne, ponieważ wirus ten jest wysoce zakaźny i często przenoszony jest już w dzieciństwie. Aby zapobiec jego aktywacji, warto przede wszystkim zatroszczyć się o swoją odporność, której spadki przyczyniają się do rozwoju opryszczki.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia opryszczki na nosie lub w nosie, warto zadbać również o odpowiedni odpoczynek, zbilansowaną dietę, unikanie stresowych sytuacji, zdrowy sen oraz aktywność fizyczną. Aktywacji wirusa opryszczki sprzyja również wychłodzenie lub przegrzanie organizmu, stąd należy pamiętać o ubiorze adekwatnym do warunków atmosferycznych.

Kluczowe dla profilaktyki infekcji wirusowych jest zachowanie odpowiedniej higieny osobistej, a zwłaszcza regularne mycie rąk wodą z mydłem i unikanie nadmiernego dotykania nosa i jego okolic.

Z uwagi na możliwe przeniesienie wirusa na nos, należy wystrzegać się bezpośredniego kontaktu z osobami zakażonymi. Niewskazane jest całowanie z nimi i dzielenie przedmiotów osobistych.

Czy kolczyk w nosie boli?

Kolczyk w nosie jest bolesny? Ból, jaki powoduje przebicie nosa to indywidualna sprawa, jedni poczują lekkie uszczypnięcie, a inni odczują ból nieco mocniej.

Nie martw się jednak na zapas! Piercing to drobny, szybki zabieg, więc nigdy nie będzie powodował silnego bólu, który byłby nie do zniesienia.

Często powielanym mitem jest stwierdzenie, że kolczyk w nosie wykonany pistoletem jest mniej bolesny niż wykonany igłą. Zdecydowanie nie jest to prawdą, oba zabiegi będą wywoływać podobny dyskomfort, jak i zostaną wykonane w podobnym czasie.

Co więcej, czas gojenia to również moment, w którym będziemy odczuwać delikatny ból, szczególnie na początku. Kolczyk w nosie zrobiony za pomocą pistoletu to ryzyko znacznego wydłużenia czasu gojenia, co oznacza również wydłużenie długotrwałości bólu.

Często efektem użycia pistoletu jest źle wykonana dziurka, np. w nieodpowiednim miejscu czy też zrobiona krzywo. To oznacza, że może nigdy nie zagoić się w pełni, i konieczne będzie wyjęcie ozdoby oraz czekanie, aż dziurka się zrośnie. To również długi i bolesny proces.

Pryszcze – Grudki

Jak wyglądają grudki?

Jak sama nazwa wskazuje ten rodzaj pryszczy wygląda, jak grudki na skórze. Mogą być one mniej lub bardziej zaczerwienione, a ich cechą charakterystyczną jest to, że nie widać „rdzenia” wyprysku tzn. ani charakterystycznej białej głowy czy ropy, ani czarnej kropki charakterystycznej dla zaskórników.

Jeśli spojrzysz na zdjęcie ilustrujące artykuł to na pierwszy rzut oka wydaje się, że na czole tego nastolatka są właśnie grudki i gdyby po bliższych oględzinach okazało się, że nigdzie nie widać prześwitów ropy (białych główek) lub charakterystycznych czarnych kropek to należałoby uznać, że ten chłopiec ma właśnie trądzik grudkowy.

Jak powstają grudki?

Grudki są efektem istnienia większych przerw w ścianach porów skóry (mieszków włosowych). Przerwy te mogą wypełnić się zanieczyszczeniami (toksynami, resztkami obumarłych komórek) i łojem. W ten sposób w skórze tworzy się zgrubienie w postaci grudki, tym większej i boleśniejszej im intensywniejszy jest stan zapalny wskutek intensywności pracy bakterii.

Grudka może się łatwo utworzyć na skutek np. wyciskania zaskórników. Wtedy tworzy się przerwa, którą wypełniają ww. substancje.

Grudka może się rozwinąć w krostę (pojawi się na niej charakterystyczne białawe zwieńczenie) lub może samoistnie zniknąć.

Jak postępować z grudkami?

Absolutnie i pod żadnym pozorem nie należy ich wyciskać, bo wyciskając „otwieramy” kolejne kanały do zbierania się różnych paskudztw, z których grudki powstają. One powinny same dość łatwo i szybko zniknąć.

Proces zaniku może wspomóc przemywanie preparatami o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Płyny przeciwtrądzikowe powinny wystarczyć.

Jeśli grudki tworzą się często i jest ich dużo, można wspomóc kurację tabletkami >>> tu więcej o polecanych tabletkach.

Przy pojedynczych grudkach polecam smarowanie odrobiną olejku z drzewa herbacianego. Naprawdę ociupiną. Olejek genialnie niszczy bakterie i grudka może nawet nie mieć szans, by się rozwinąć.

Paznokcie Julii Wieniawy to najbardziej hot manicure, jaki widziałyśmy od dawna. To absolutny hit tego sezonu

Materiały, z jakich wykonuje się kolczyki to m.in. stal chirurgiczna, tytan, bioplast czy srebro. Podczas gojenia możemy nosić kolczyki z tytanu i bioplastu, pozostałe materiały nie są odpowiednie na świeże przekłucia, ale możemy założyć je po pełnym wygojeniu.

Kształty kolczyków, które nadają się do przekłuć nosa to:

  • Labrety – pręty zakończone z jednej strony stopką, a z drugiej nakrętką, np. kulką. Idealne na czas gojenia nostrila. Jeśli decydujesz się na kolczyk w nosie, kuleczka to z pewnością dobry pomysł.
  • Sztangi – to również proste pręty, jednak z obu stron zakończone są nakrętkami. Stosowane są w przekłuciach takich jak nasallang czy bridge.
  • Kółka i podkowy – to okrągłe kolczyki, przy czym podkowy są niedomknięte, a ich zakończeniem są nakrętki z obu stron. W tych kolczykach może goić się tylko septum – tego typu biżuteria w innych przekłuciach może spowalniać proces gojenia i zwiększać ryzyko wystąpienia problemów. Jeśli zamierzasz zainwestować w kolczyk w nosie, kółko jest pewnym wyborem.
  • Banany – lekko wygięte pręty zakończone obustronnie gwintami, jest to rzadziej spotykana biżuteria zakładana na przekłucie septum.
[ Komunikat: kliknij tutaj prawym przyciskiem myszki, jeśli chcesz usunąć promowany tekst ]
Kolczyk w sutku - ile trwa gojenie? Cena i opinie na temat piercingu brodawek

Poważne schorzenia, takie jak rak piersi i ropnie, mogą rozwinąć się u mężczyzn, dlatego tak ważne jest, aby każdy z niezidentyfiko- wanym, bolesnym guzem na lub w okolicach brodawki sutkowej zobaczył u lekarza diagnozę.

Czytaj dalej...

Zbieranie na powierzchni skóry twarzy, bakterii, motyli, eksfoliowanych komórek naskórka, pozostałości kremu lub kosmetyków może sztucznie zatykać kanały, powodując reakcje zapalne w postaci trądziku.

Czytaj dalej...

pasta do zębów, więc kiedy pryszcze wokół ust się pojawią, należy zastanowić się, czy nie zmieniliśmy niedawno pasty, albo czy nie uczuliliśmy się na tą, której używamy od dawna informuje dermatolożka.

Czytaj dalej...

Czop łojowo-rogowy prowadzi do powstania zaskórnika, stanu zapalnego i w końcu wypełnionej ropą krosty pod wpływem aktywności bakterii, które rozkładają obojętne tłuszcze łoju na wolne kwasy tłuszczowe, mające działanie podrażniające i zapalne.

Czytaj dalej...