Jak poradzić sobie z pryszczem obok kolczyka w nosie?

Jak zapobiegać opryszczce nosa? Profilaktyka infekcji wirusowych

Całkowite uniknięcie zakażenia wirusem HSV jest trudne, ponieważ wirus ten jest wysoce zakaźny i często przenoszony jest już w dzieciństwie. Aby zapobiec jego aktywacji, warto przede wszystkim zatroszczyć się o swoją odporność, której spadki przyczyniają się do rozwoju opryszczki.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia opryszczki na nosie lub w nosie, warto zadbać również o odpowiedni odpoczynek, zbilansowaną dietę, unikanie stresowych sytuacji, zdrowy sen oraz aktywność fizyczną. Aktywacji wirusa opryszczki sprzyja również wychłodzenie lub przegrzanie organizmu, stąd należy pamiętać o ubiorze adekwatnym do warunków atmosferycznych.

Kluczowe dla profilaktyki infekcji wirusowych jest zachowanie odpowiedniej higieny osobistej, a zwłaszcza regularne mycie rąk wodą z mydłem i unikanie nadmiernego dotykania nosa i jego okolic.

Z uwagi na możliwe przeniesienie wirusa na nos, należy wystrzegać się bezpośredniego kontaktu z osobami zakażonymi. Niewskazane jest całowanie z nimi i dzielenie przedmiotów osobistych.

Kolczyk w nosie – piercing nosa w teorii i praktyce…

Piercing, czyli przekłuwanie różnych części ciała, jest od dawna stosowanym sposobem na wyróżnienie się spośród szarego tłumu i zwrócenie na siebie uwagi otoczenia. Kolczyki w różnych częściach ciała są również symbolem przynależności do danej społeczności. Kolczyk w nosie bywa kojarzony z osobami młodymi, które chcą poczuć się dorosłe i podkreślić swój indywidualizm.

Przekłuwanie ciała ma bardzo długą historię. Przekłuwanie nosa i innych części ciała było i jest praktykowane przez np. rdzennych mieszkańców Afryki. Przedstawiciele poszczególnych plemion afrykańskich od wielu wieków przekłuwają ciało, aby podkreślić swój status w społeczności, a także zaznaczyć swoje pochodzenie. Niemal pod każdą szerokością geograficzną stosowano piercing już w czasach starożytnych. Body piercing nie jest wynalazkiem współczesnej ludzkości, nie jest to także chwilowa moda. Pomijając ideologię, schematy i przynależność do młodzieżowych subkultur, kolczyk w nosie to ozdoba, na którą decydują się osoby w różnym wieku i o różnych poglądach. Kolczyki do nosa dostępne są w wielu różnych rodzajach, co pozwala wybrać zarówno delikatną, niemal niezauważalną biżuterię, jak i wyrazisty element wizerunku, który sprawi, że nie będą nam już potrzebne inne ozdoby. Cena kolczyka zależna jest m.in. od tego, z jakich materiałów został on wykonany.

Czy kolczyk w nosie boli?

Kolczyk w nosie jest bolesny? Ból, jaki powoduje przebicie nosa to indywidualna sprawa, jedni poczują lekkie uszczypnięcie, a inni odczują ból nieco mocniej.

Nie martw się jednak na zapas! Piercing to drobny, szybki zabieg, więc nigdy nie będzie powodował silnego bólu, który byłby nie do zniesienia.

Często powielanym mitem jest stwierdzenie, że kolczyk w nosie wykonany pistoletem jest mniej bolesny niż wykonany igłą. Zdecydowanie nie jest to prawdą, oba zabiegi będą wywoływać podobny dyskomfort, jak i zostaną wykonane w podobnym czasie.

Co więcej, czas gojenia to również moment, w którym będziemy odczuwać delikatny ból, szczególnie na początku. Kolczyk w nosie zrobiony za pomocą pistoletu to ryzyko znacznego wydłużenia czasu gojenia, co oznacza również wydłużenie długotrwałości bólu.

Często efektem użycia pistoletu jest źle wykonana dziurka, np. w nieodpowiednim miejscu czy też zrobiona krzywo. To oznacza, że może nigdy nie zagoić się w pełni, i konieczne będzie wyjęcie ozdoby oraz czekanie, aż dziurka się zrośnie. To również długi i bolesny proces.

Pryszcze – Krosty

Jak wyglądają krosty?

Jeśli można mówić o istnieniu typowego pryszcza, to takim typowym pryszczem jest krostka. Moi znajomi często mówili o tym „zjawisku” – dioda. Też czasem je tak nazywam. Krosty są dość mocno zaczerwienione a w ich punkcie centralnym tkwi biały łepek, pod którym, blisko pod powierzchnią czai się ropa.
Wygląda to tak, że aż trudno powstrzymać się przed wyciśnięciem, ale … mimo wszystko radzę się powstrzymać, bo nigdy nie wiadomo, jakie paskudztwa przy wyciskaniu krosty dostaną się do środka i jakiego bałaganu mogą narobić.

Jak powstają krosty?

To również efekt nagromadzenia się pod skórą zanieczyszczeń (z łojem i różnymi innymi organicznymi śmieciami) oraz działalności bakterii. Tyle tylko, że krostka tworzy się już wtedy, gdy do boju przystąpią białe krwinki. W efekcie ich działalności (i wcześniejszej działalności bakterii) tworzy się ropa, która zbiera się w skórze, jest wypychana ku górze i widać ją tuż pod powierzchnią często bardzo cieniutkiego w tym miejscu, obumarłego naskórka.

Jak postępować z krostami?

Gdy widzę krostę muszę wykazać się ogromną siłą woli, by jej nie wycisnąć. Większość osób tak ma.

A wyciskanie naprawdę nie jest wskazane, bo może uszkadzać skórę, mogą po tym pozostać nieładne blizny i przebarwienia (dorobiłam się takich, a jakże), a poza tym otwiera ono drogę bakteriom, które mogą powodować poważniejsze problemy niż zwykłe pryszcze.

Krosty najlepiej traktować płynami przeciwbakteryjnymi, kremami o takim działaniu lub wspomnianym już wyżej olejkiem herbacianym – on też je ładnie wysusza.

Przy dużej ilości krost wskazane jest typowe trądzikowe leczenie, czyli … warto odwiedzić dermatologa.

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Trądzik młodzieńczy rozwija się przecież w okresie dojrzewania, w czasie którego w organizmach młodych ludzi dochodzi do gwałtownego wzrostu poziomu androgenów hormonów płciowych o działaniu maskulinizującym.

Czytaj dalej...

Dlatego my w naszym płynie zamiast wody używamy świeżo przygotowanego naparu z ziół, w których jest zawarta cała gama substancji aktywnych, które nie tylko oczyszczają naszą skórę, ale odpowiednio o nią dbają.

Czytaj dalej...

Nejčastěji se komplikace plísňových infekcí ucha objevují při opakované expozici u pacientů s oslabenou imunitou například u diabetiků nebo lidí na onkologické léčbě při opakovaném plavání v kontaminované vodě.

Czytaj dalej...