Jak poradzić sobie z pryszczem obok kolczyka w nosie?
Opryszczka w nosie i na nosie – jak leczyć?
Leczenie opryszczki w nosie i na nosie łagodzi objawy infekcji oraz przyspiesza proces gojenia. Można stosować miejscowo maści lub kremy o działaniu przeciwwirusowym, które pomagają zmniejszyć rozprzestrzenianie się wirusa i skrócić czas infekcji. Antywirusowe tabletki doustne na opryszczkę nosową stosowane są w przypadkach, gdy choroba ma bardzo ciężki i uciążliwy przebieg.
Zalecane są zwłaszcza leki zawierające acyklowir, walacyklowir i famcyklowir, które hamują namnażanie wirusa. Skutecznie działają również preparaty na bazie cynku (maści), które wysuszają zmiany skórne. Stan zapalny ograniczają z kolei leki przeciwzapalne z hydrokortyzonem.
W łagodzeniu bólu wynikającego z opryszczki na nosie pomocne są leki przeciwbólowe z paracetamolem i ibuprofenem.
Oprócz tego w leczeniu opryszczki nosowej stosowane są maści i kremy zawierające takie substancje łagodzące, jak aloes. Intensywnie nawilżają one skórę, zmniejszając jej swędzenie i pieczenie. Ponadto przyspieszają gojenie rany.
W przypadku częstych lub szczególnie bolesnych nawrotów opryszczki warto skonsultować się z lekarzem, który może zalecić bardziej intensywne leczenie lub terapię przeciwwirusową.
Jak zapobiegać?
Najlepszym sposobem zapobiegania powstawaniu pryszczy w nozdrzach jest trzymanie pęsety i palców z dala od nosa. Musimy unikać dłubania w nosie lub wszelkiego rodzaju usuwanie włosów z nosa.
Jeśli powtarzające się pryszcze nadal stanowią problem, mogą być związane z tzw nadmiar bakterii w nozdrzach. Utrzymywanie obszaru w czystości za pomocą ciepłej myjki i łagodnego mydła może pomóc usunąć brud i zarazki oraz zmniejszyć ryzyko wyprysków.
Również zwiększając spożycie witaminy D może ogólnie pomóc w zapobieganiu trądzikowi. Chociaż stres niekoniecznie powoduje pryszcze, może pogorszyć stan i opóźnić gojenie. Możemy chcieć wypróbować kilka technik odprężania, jeśli czujemy, że poziom stresu rośnie.
Bądź pierwszym który skomentuje
Kolczyk w nosie – aspekty zdrowotne. Czy piercing nosa boli?
Przekłucie nosa jest zabiegiem, który od wielu lat nie traci na popularności, jednak wiele zmieniło się w tej kwestii, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo. Przekłuwanie płatka nosa cieszyło się popularnością już kilka dekad temu, ale wówczas przekłucie nosa w profesjonalnym salonie było niemal niemożliwe. Co więcej, kolczyk w nosie był traktowany całkiem inaczej – taka ozdoba często stawała się przyczyną poważnych problemów i nie była akceptowana przez ogół społeczeństwa. Dziś kolczyk w nosie nie jest niczym dziwnym, a przekłuć nos możemy w niemal każdym mieście, zyskując poczucie bezpieczeństwa podczas zabiegu oraz ciekawy wygląd.
FAQ
Najczęstsze pytania dotyczące opryszczki w nosie.
Czego nie robić przy opryszczce w nosie?
Mając opryszczkę w nosie niezbędne jest opanowanie chęci drapania pęcherzyków, nadżerek i strupków. Może to doprowadzić do szybkiego rozprzestrzenienia się opryszczki, np. na twarz (to samo dotyczy przebijania powstałej zmiany). Dotykanie i drażnienie zmian powoduje również wolniejsze gojenie rany.
Ile trwa opryszczka pod nosem?
Opryszczka nosa (nie tylko pod nosem, ale też w nosie i na nosie) utrzymuje się zwykle ok. 10-12 dni, zależnie od skali zakażenia, indywidualnej odporności i wdrożonego leczenia. Odpowiednia farmakoterapia pozwala skrócić proces chorobowy o kilka dni i złagodzić jego objawy.
Czy można całkowicie wyleczyć opryszczkę nosową?
Opryszczka na nosie, pod nosem lub w nosie ustępuje najczęściej samoistnie. Nie oznacza to jednak eliminacji wirus HSV, który to po pierwszym zakażeniu pozostaje w organizmie do końca życia. W przyszłości może to powodować nawroty opryszczki.
Czy opryszczka na nosie wygląda jak pryszcz?
Opryszczka ma formę pęcherzy wypełnionych płynem, co odróżnia ją od bolących pryszczy, które są zwykle ropnymi krostami. W przypadku opryszczki mamy do czynienia ze skupiskiem pęcherzy, podczas gdy pryszcz jest zwykle pojedynczą zmianą.
e -Konsultacja z Receptą Online Opryszczka ust i miejsc intymnychWypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.
Opryszczka w nosie, na i pod nosem – objawy opryszczki (zakażenia wirusem HSV)
Zakażenie wirusem opryszczki pospolitej w obrębie nosa może dotknąć osoby w każdym wieku. Pierwszy etap (stadium prodromalne) infekcji wirusowej objawia się:
- pieczeniem,
- kłuciem nozdrzy,
- swędzeniem,
- zaczerwienieniem,
- napięciem i tkliwością skóry.
Na kolejnym etapie zakażenia wirusem HSV pojawiają się również inne, charakterystyczne objawy opryszczki – bolesne pęcherzyki wypełnione przezroczystym płynem surowiczym. Opryszczka w lub na nosie może powodować dyskomfort podczas jedzenia i mówienia.
Z czasem pęcherzyki pękają, tworząc drobne ranki i bolesne nadżerki, które ostatecznie pokrywają się strupami i całkowicie goją (pod warunkiem, że nie są rozdrapywane).
Opryszczce nosowej może towarzyszyć również ból głowy, powiększenie węzłów chłonnych oraz podwyższona temperatura ciała.