Krostki po depilacji - Przyczyny, Leczenie i Sposoby Ich Unikania
Dlaczego w niektórych przypadkach po depilacji pojawiają się krosty?
Mimo że depilacja laserowa jest bezpieczna, niektórzy pacjenci doświadczają po zabiegu pojawienia się krost. Przyczyny tego zjawiska mogą być różnorodne. Po pierwsze, może to być reakcja skóry na samą procedurę, szczególnie jeśli skóra jest wrażliwa. Po drugie, krosty mogą pojawić się w wyniku infekcji bakteryjnej, jeśli higiena nie jest zachowana po zabiegu.
Krosty po depilacji laserowej nie są niczym niepokojącym. Często pojawiają się wokół mieszków włosowych, przybierając formę czerwonych punktów lub ciemnych strupków. Dlaczego tak się dzieje? Podczas tego rodzaju zabiegu laser usuwa mieszek włosowy znajdujący się pod skórą, co prowadzi do podrażnienia otaczających go tkanek. Taka reakcja nie występuje tylko podczas depilacji laserowej, ale także w przypadku wielu innych zabiegów, które bezpośrednio wpływają na skórę.
Krostki po goleniu – przyczyny powstawania
Krostki po goleniu, określane również jako „trądzik mechaniczny”, powstają w wyniku wielu czynników. Jednym z głównych winowajców są wrastające włoski, które zawijają się i wrastają w skórę, wywołując stan zapalny. Często ich przyczyną jest także nieodpowiednie użytkowanie i przechowywanie maszynki oraz technika golenia. Zbyt mocne dociskanie do skory podczas golenia, tępe ostrza i przechowywanie maszynki w wilgotnym miejscu (np. na wannie) zwiększają ryzyko powstawania krostek i podrażnień po goleniu.
Z kolei krostki po goleniu pod pachami powstają najczęściej wskutek nieodpowiedniego zabezpieczenia skóry – dlatego warto pamiętać, by do depilacji zawsze używać pianki lub żelu do golenia, dobranego do rodzaju skóry.
Krosty po goleniu miejsc intymnych nasilają się przez noszenie zbyt obcisłych ubrań – w tym zwłaszcza bielizny z tkanin syntetycznych – zaraz po depilacji. Wysypka po goleniu miejsc intymnych pojawia się wówczas, bo skóra wciąż jest podrażniona i podatna na uszkodzenia.
Truskawkowe nogi - jak leczyć?
Jeśli występuje u nas efekt truskawkowych nóg, powinniśmy czym prędzej zgłosić się do dermatologa. Tego problemu nie można lekceważyć, gdyż z czasem nieestetycznych krostek na nogach może być coraz więcej - zakażenie będzie się roznosić z jednego mieszka na kolejne.
Przewlekłe zapalenie mieszków włosowych może z kolei doprowadzić do rozwoju czyraka czy figówki.
Leczenie efektu truskawkowych nóg zależy od przyczyny stanu zapalnego. Jeśli mamy do czynienia z infekcją bakteryjną, lekarz przepisze nam odpowiedni antybiotyk albo maść z antybiotykiem, którą wystarczy stosować miejscowo 2-3 razy dziennie. Należy też uważać, by skóra w tym miejscu nie była obcierana przez ubranie. W tym czasie nie wolno również golić nóg.
Również na drożdżaki i wirus opryszczki mamy odpowiednie leki. Jeśli powodem są stosowane leki, należy unikać jednoczesnego przyjmowania tych medykamentów i ekspozycji na słońce.