Wspaniały świat krost z płynem surowiczym - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Leczenie
Co to jest ospa? Czym są blizny po ospie?
Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, wywoływana przez wirusa ospy wietrznej i półpaśca. Choroba ma najłagodniejszy przebieg u zdrowych dzieci, natomiast ciężej przechodzą ją niemowlęta, dorośli oraz osoby z niedoborem odporności. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt bezpośredni oraz drogą kropelkową.
Początki ospy przypominają przeziębienie – choroba objawia się poprzez ból głowy, brzucha i mięśni, podwyższoną temperaturą ciała, utratę apetytu oraz złe samopoczucie. Po około 2 dniach pojawia się swędząca wysypka. Krostki obsypują tułów oraz twarz, początkowo są to różowe plamki, z czasem jednak przeistaczają się w pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym.
Ospa – strupki powodują silny świąd, jednak pod żadnym pozorem nie wolno ich drapać!
Gdy bąbelki z płynem surowiczym pękną, w ich miejscu pojawiają się swędzące strupki. Chory powinien się jednak powstrzymać przed drapaniem i uszkadzaniem tych zmian skórnych, w przeciwnym razie w miejscu uszkodzonego strupa pojawi się bardzo nieestetyczna konsekwencja ospy – blizny po ospie.
Najczęściej zadawane pytania
Jak wygląda ospa?
Pierwsze objawy ospy to: ból głowy, brzucha i mięśni, brak apetytu, podwyższona temperatura ciała, osłabienie oraz złe samopoczucie. Natomiast charakterystyczna swędząca wysypka pojawia się po około 2 dniach. Krostki przypominają początkowo różowe plamki, następnie przekształcają się w pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym oraz suche strupki.
Czym smarować ospę?
Pielęgnacja wysypki w przebiegu ospy polega przede wszystkim na przestrzeganiu zasad higieny i unikaniu rozdrapywania pęcherzyków. Jeśli chodzi o preparaty aplikowane na skórę, warto zapytać lekarza o środki, które załagodzą świąd, np. z alantoiną. Natomiast do mycia zmian skórnych należy używać łagodnych kosmetyków, np. delikatnych żeli myjących lub specjalnych pianek dedykowanych pielęgnacji skóry w czasie ospy.
Jak wygląda nadkażenie ospy?
Do nadkażenia ospy może dojść w wyniku rozdrapywania krost. W prawidłowym przebiegu ospy strupki zasychają i samoistnie odpadają, natomiast nadkażone krosty można rozpoznać po tym, że w ich miejscu po odpadnięciu pojawiają się niewielkie dołki. Nadkażona ospa może pozostawić nieestetyczne i trwałe blizny, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja zmian skórnych.
Co na blizny po ospie stosować?
Na blizny po ospie można stosować dermokosmetyki zawierające takie składniki jak aloes, miód manuka czy witamina E. Dobór odpowiedniego preparatu warto skonsultować z lekarzem dermatologiem. W zmniejszeniu widoczności blizn ospowych pomogą również plastry silikonowe , natomiast gdy żadna z wymienionych metod nie działa, pozostaje jeszcze profesjonalny zabieg — dermabrazja.
UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.
Bąble na ciele w przebiegu ospy wietrznej
Ospa wietrzna wywoływana jest przez wirus VZV. Jest to jedna z najczęściej występujących chorób zakaźnych w Polsce, zwłaszcza u małych dzieci, w wieku przedszkolnym. Rocznie notuje się około 75 tysięcy zachorowań, zwłaszcza późną wiosną i wczesnym latem (jeszcze kilkanaście lat temu liczba ta przekraczała 150 tysięcy).
Choroba jest bardzo zakaźna. Przenosi się drogą kropelkową przez błony śluzowe jamy ustnej, jednak jej objawy dotykają znacznie większych połaci ciała.
Bolesne bąble na ciele w przebiegu ospy są tylko jednymi z kilku objawów skórnych, występujących kolejno po sobie. Choroba ujawnia się po około 14-dniowym okresie inkubacji, początkowo pod postacią plam na ciele. Te zamieniają się w grudki, a następnie w ich miejsce pojawiają się pęcherze.
Zanim choroba przeminie, na ciele pacjenta wykwintną jeszcze krosty, na koniec zaś pojawią się twarde strupy.
Niezwykle charakterystyczne jest rozlokowanie zmian – stanowią one małe punkciki rozrzucone na dużej powierzchni ciała, niczym gwiazdy na niebie. Ospa u dzieci jest względnie niegroźna, aczkolwiek może pozostawić po sobie ślad w postaci nieestetycznych blizn na twarzy.