Skuteczna maść na krosty pod pachami - Odkryj najlepsze rozwiązania
Swędząca skóra pod pachami jako objaw raka
Niestety swędzące pachy mogą być objawem raka. Specjaliści powiązali ten objaw z dwoma rodzajami raka: chłoniakiem i zapalnym rakiem piersi. Jest to tzw. zespół paranowotworowy (paraneoplastyczny), w którym miejsce występowania świądu nie musi być związany z lokalizacją samego nowotworu. Szacuje się, że swędzenie pod pachami odczuwane jest nawet przez ok. 30 proc. chorych na chłoniaka Hodgina (dawniej nazywanego ziarnicą złośliwą). Dlaczego tak się dzieje?
Organizm chorej osoby wytwarza zwiększoną ilość zapalnych cytokin, które z kolei powodują drażnienie zakończeń nerwowych znajdujących się w skórze. Zwykle jednak świądowi okolicy pach towarzyszą również inne symptomy. W przypadku chłoniaka jest to obrzęk węzłów chłonnych, nocne poty, utrata wagi. Z kolei przy zapalnym raku piersi może występować obrzęk piersi, jej zaczerwienienie czy większa ciepłota.
Swędzące plamy pod pachami w przebiegu grzybicy
O ile opisane wyżej objawy chorób nowotworowych nie wiążą się zazwyczaj z widocznymi zmianami skórnymi, o tyle w przypadku innych schorzeń świąd może współwystępować z różnego typu wypryskami, rumieniem, nadmiernym złuszczaniem naskórka etc.
Swędzące plamy pod pachami często oznaczają rozwój grzybicy skórnej. Jest to przewlekła i niezwykle trudna w leczeniu choroba wywoływana przez dermatofity (Trichophyton i Microsporum), drożdżaki (Candida albicans) albo pleśnie. Fałdy skórne pach stanowią idealne środowisko dla rozwoju grzybów – jest tam ciepło, wilgotno i nie zawsze idealnie czysto, a skóra często jest zmacerowana (rozmiękczona, uszkodzona).
Problem ten najczęściej występuje u osób, które:
- nadmiernie się pocą, nie stosują dezodorantów, nie myją się starannie lub nie osuszają świeżym ręcznikiem po kąpieli, noszą ciasną, nieprzewiewną odzież wykonaną z tworzyw sztucznych,
- są osłabione po infekcji, po antybiotykoterapii, w przebiegu chorób hematologicznych, a także HIV i AIDS.
Warto zapamiętać, że sporadycznie świąd występować może w związku ze schorzeniem zwanym grzybicą włosów pachowych. Wbrew mylącej nazwie nie jest ona wywoływana przez grzyby, lecz bakterie Gram dodatnie Corynebacterium tenuis (maczugowece).
Choroba jest efektem głównie zaniedbań higienicznych oraz nadmiernej potliwości. W przeważającej części dotyka mężczyzn, u kobiet golących lub depilujących pachy praktycznie nie występuje.
Odparzenia w pachwinach u niemowląt, czyli PZS
Na odparzenia w pachwinach najbardziej są narażone niemowlęta. Ich skóra jest bowiem od 5 do 10 razy cieńsza niż u osoby dorosłej. Zawiera także mniej włókien kolagenowych i elastynowych, a naskórek ma gorszą zdolność do wiązania wody. To sprawia, że skóra niemowlaka jest niezwykle podatna na przesuszenie i urazy. Jedną z najczęstszych chorób skóry okresu niemowlęcego jest tzw. pieluszkowe zapalenie skóry (PZS). Szacuje się, że jedna czwarta wszystkich wizyt rodziców z dziećmi poniżej roku ma wiązek właśnie z pieluszkowym zapaleniem skóry.
PZS powstaje pod wpływem:
- długiego kontaktu skóry z wilgotną od moczu pieluszką, a także drażniącymi substancjami znajdującymi się w kale,
- pocierania skóry o pieluszkę,
- niewłaściwej pielęgnacji skóry.
PZS charakteryzuje się otarciami i czerwonymi, łuszczącymi się obszarami skóry. Zmiany występują w tych miejscach na ciele, które mają bezpośredni kontakt z pieluchą, czyli w pachwinach, na pośladkach oraz sromie. Żeby nie dopuścić do PZS należy często zmieniać pieluszki – nie rzadziej niż co 3 godziny, a także odpowiednio pielęgnować skórę. Okolica pieluszkowa powinna być oczyszczana wodą z syndetem i delikatnie osuszana ręcznikiem. Nie powinno się stosować pudrów i zasypek w połączeniu z oliwką. Zaleca się natomiast zabezpieczać skórę przed odparzeniem tłustym kremem lub maścią.
Jak leczyć pryszcze podskórne?
Jeżeli mimo odpowiedniej pielęgnacji stan skóry pod pachami się nie poprawia, i zmiana skórna występująca pod pachami się nie goi, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do dermatologa, szczególnie jeśli pod pachami pojawia się ropna zmiana, co może być objawem trądziku torbielowego.
W przypadku krostek od nadmiernej potliwości, czyli potówek, zaproponuje leczenie, które zmniejszy ilość wydzielanego potu. Wprowadzi również odpowiednią terapię zapalenia mieszków włosowych lub trądziku torbielowatego.
Bardzo rzadko, ale jednak się zdarza, że pryszcze pod pachami to jeden z symptomów chorób ogólnych organizmu, jak cukrzyca czy problemy z wątrobą. Jeśli więc stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas, warto skorzystać z konsultacji u specjalisty, który postawi diagnozę i wprowadzi odpowiednie leczenie.

Jak złagodzić uporczywe swędzenie pod pachami?
Łagodzenie swędzenia pod pachami wymaga ustalenia jego przyczyny. Jeśli okaże się, że odpowiada za nie konkretne schorzenie, potrzebne jest wdrożenie dopasowanej do niego terapii. Bardzo ważna jest higiena pach w czasie leczenia. Jeśli to możliwe, podczas kuracji lepiej choć na kilka dni zrezygnować z nakładania jakichkolwiek dezodorantów. Pamiętajcie o przemywaniu wrażliwej skóry pach wodą z dodatkiem łagodnego płynu hipoalergicznego i koniecznie dokładnie osuszajcie po myciu.
Jeśli przyczyną świądu pod pachami jest niewłaściwa higiena czy nieprawidłowo wykonywana depilacja skóry, najwyższa pora zmienić złe nawyki. Przynajmniej raz dziennie dokładnie umyjcie skórę pach, a w razie upałów – dwa razy dziennie. Zawsze nakładajcie żel lub piankę do golenia, która zapobiegnie podrażnieniom. Używajcie wyłącznie ostrych maszynek, najlepiej po każdym zabiegu sięgając po nową. Jeśli nie jest to możliwe – dezynfekujcie ją np. spirytusem. Pachy najlepiej golić po kąpieli czy prysznicu, kiedy skóra jest rozpulchniona i zmiękczona.
Dokładnie przyjrzyjcie się stosowanym kosmetykom, zarówno tym do całego ciała, jak i nakładanym na same pachy. Im krótszy skład płynu czy żelu pod prysznic, tym lepiej. Dobrym wyborem będą preparaty hipoalergiczne. Przy bardzo wrażliwej skórze pach skłonnej do podrażnień warto zaprzyjaźnić się z emulsjami przeznaczonymi dla chorych na atopowe zapalenie skóry, które zawierają emolienty.
Klasyczne dezodoranty i antyperspiranty zastąpcie naturalnymi. Taki naturalny dezodorant zapewnia świeżość, ale nie zawiera alkoholu czy aluminium. Ryzykowne jest stosowanie tzw. blokerów potu, które działają silniej niż antyperspiranty i nierzadko wywołują nieprzyjemne swędzenie skóry pod pachami.
Po pomoc na swędzące pachy możecie też udać się do apteki. Poproście o preparat na bazie łagodzącego panthenolu czy alantoiny. Niezastąpiony będzie również żel aloesowy. Aloes ma wyjątkowe właściwości kojące, regenerujące i nawilżające. Zmniejsza świąd, podrażnienia pod pachami, działa też chłodząco.
