Laserowa depilacja bikini - wszystko, co musisz wiedzieć

Depilacja laserowa: czy boli?

Osoby zastanawiające się nad zabiegiem depilacji laserowej obawiają się przede wszystkim bólu. To, jak go odczuwamy, zależy od naszej kombinacji włosów i melaniny - osoby czarnoskóre mają jej więcej niż białe, a te o ciemniejszej karnacji więcej niż osoby blade. Im ciemniejsze i gęstsze włosy i ciemniejszy odcień skóry, tym odczuwany ból będzie większy.

Wiele zależy też od progu odczuwania bólu przez daną osobę. To, co dla jednych jest "ukłuciem komara", innych może bardzo boleć. Kosmetolożka przykłada laser do ciała punkt po punkcie, laser wydaje specyficzny dźwięk - "strzał", który również może powodować dyskomfort. Kobiety określają ból podczas depilacji laserowej jako pieczenie, szczypanie. Niektóre porównują go do depilacji depilatorem, inne - do wyrywania brwi pęsetą.

dr Ewa Rybicka, lekarz medycyny estetycznej, założycielka kliniki Estetica Nova

- Mediostar Next Pro to laser stosowany m.in. w zabiegach usuwania owłosienia. Dzięki zastosowaniu zaawansowanego i wysoce wydajnego systemu chłodzenia zabiegi depilacji są praktycznie bezbolesne. To bardzo ważne dla naszych pacjentek, które często bardzo nieprzyjemnie wspominają zabiegi depilacji innymi urządzeniami. Mediostar Next Pro łączy w sobie z wygodę i efektywność zabiegu. Głowica depilacyjna pracuje na 2 długościach fali 808 nm i 940 nm.

W zależności od fototypu i koloru włosów różny jest procentowy rozkład tych fal w wiązce. Dlatego właśnie laser jest bezpieczny nawet dla wyższych fototypów i skutecznie depiluje jasne włosy. Dodatkowym atutem jest możliwość podpięcia kilku innych głowic zabiegowych. W klinice stosuję również głowicę vaskularną o długości fali 940 nm, bardzo skutecznie zamykającą naczynka zarówno na twarzy, jak i na nogach.

Komfort i bezpieczeństwo zabiegu zapewni pacjentkom laser Motus AX. W przeciwieństwie do innych urządzeń dostępnych na rynku posiada unikatową szafirową głowicę, która schładza skórę do temperatury 15 stopni. Laser świetnie sprawdzi się również na jasnych włosach (z wyjątkiem białych i siwych).

Epilacja – rodzaje

Metodą epilacji jest elektroepilacja . W metodzie tej wykorzystuje się prąd o różnej częstotliwości i natężeniu . Wyróżnia się epilację igłową , która polega na wprowadzeniu igły do trzonu włosa i epilacje pęsetową – chwyta się włos pęsetą, przez którą przepływa prąd, co powoduje koagulację i usunięcie włosa. Epilację igłową dzieli się na trzy rodzaje: elektrolizę, termolizę i metodę mieszaną, zwaną blend .

Mikroliza to kolejna metoda wykorzystująca prąd elektryczny powodujący uszkodzenie mieszka włosowego za pomocą wniknięcia w niego specjalnego żelu [1, 3].

Inną metodą epilacji jest fotoepilacja . Jest to metoda tania, popularna, jednak mniej skuteczna niż epilacja laserowa. Wykorzystuje światło pulsacyjne o długości fal 550-1200 nm wytwarzane przez lampę błyskową. Nie usuwa cebulki włosa, jedynie opóźnia jego wzrost [3].

Przeciwwskazania do depilacji bikini i możliwe skutki uboczne

Depilacja brazylijska nie jest zalecana dla osób chorujących na cukrzycę, palących tytoń, nadużywających alkoholu i przyjmujących leki hormonalne oraz rozrzedzające krew. Nie wolno jej przeprowadzać w przypadku infekcji intymnych oraz chorób skóry.

Depilacja brazylijska woskiem może spowodować nie tylko podrażnienia skóry, ale też trudno gojące się rany. W najgorszym przypadku może dojść do zakażenia bakteryjnego – dzieje się tak zwłaszcza w sytuacji, gdy kosmetyczka niechcący oderwie wraz z woskiem kawałek skóry. Jeszcze łatwiej o to w domu, jeśli zabieg wykonuje niedoświadczona osoba.

Po depilacji bikini często pojawiają się też nieestetyczne czerwone krostki. Jest to skutek podrażnienia skóry w okolicach mieszków włosowych i występującego stanu zapalnego. Podobne zmiany mogą być też skutkiem wrastania włosków jakiś czas po zabiegu. By ich uniknąć, należy dbać o higienę i regularnie wykonywać peeling wydepilowanej skóry otaczającej okolice intymne.

Należy też podkreślić, że owłosienie w miejscach intymnych ma funkcję ochronną. Kiedy go zabraknie, wzrasta ryzyko infekcji, chociażby zapalenia mieszków włosowych.

Zabieg polegający na mechanicznym wyrywaniu włosków za pomocą wosku może spowodować pękanie naczynek krwionośnych, dlatego nie jest zalecany dla osób ze skórą naczyniową.

Skóra po depilacji może też stać się zbyt przesuszona, dlatego po zabiegu zalecane jest stosowanie kosmetyku nawilżającego, który nie powoduje zablokowania porów skóry (nie zawiera parafiny, oleju mineralnego, wazeliny i podobnych syntetycznych produktów ropopochodnych).

Pomimo tego, że zabiegi z kwasem hialuronowym są bezpieczne, minimalnie inwazyjnie i praktycznie nie wymagają rekonwalescencji, to warto mieć świadomość, że mogą ale nie muszą wystąpić efekty uboczne po zabiegu, które przechodzą w ciągu 1-5 dni.

Czytaj dalej...

Kolejnym argumentem, jest to, że jeśli uderzymy wiązką światła w nieogolony włosek, to jedynie spalimy go i zablokujemy możliwość dostania się promieni laserowych wgłąb skóry, a przecież o to chodzi aby dostały się jak najgłębiej aż do brodawki włosa.

Czytaj dalej...

Wiele osób zastanawia się nie tylko nad tym, czy depilacja laserowa jasnych włosów przynosi upragnione efekty, ale też poszukuje odpowiedzi na pytanie, czy depilacja laserowa dla blondynek przynosi skuteczne efekty.

Czytaj dalej...

Głowica HS - to nowatorskie połączenie dużej powierzchni zabiegowej 22 35mm z podciśnieniem, zezwalające na bardzo szybką, skuteczną i bezbolesną depilację dużych powierzchni ciała jak nogi, plecy czy tors.

Czytaj dalej...