Laserowa depilacja bikini - wszystko, co musisz wiedzieć
Depilacja bikini w domu
W domu można zastosować specjalny krem do depilacji bikini, czyli depilację chemiczną. Jest to sposób bezbolesny, stosunkowo bezpieczny i tani (tubka kremu do przeznaczonego do użycia w okolicach intymnych to wydatek około 20 zł). Krem nakłada się specjalną szpatułką i po upływie kilku minut usuwa się go razem z włoskami. Zabieg ten wystarcza maksymalnie na 2 tygodnie. Włoski odrastają słabsze i bardziej miękkie.
Krem do depilacji bikini podrażnia jednak wrażliwą skórę i może powodować uczulenia, dlatego przed jego zastosowaniem należy wykonać próbę uczuleniową. W sklepach kosmetycznych dostępne są też specjalne gotowe plastry do depilacji bikini pokryte woskiem.
W domu można użyć także nowoczesnego urządzenia IPL, który wykorzystuje światło. Wbrew powielanym informacjom nie jest to zabieg laserowy. Niemniej działa skutecznie, choć również głównie u osób z ciemnymi włosami. Markowy depilator IPL można kupić już od ok. 300 zł, choć za wyrób lepszej klasy trzeba zapłacić już ponad tysiąc złotych.
Epilacja laserowa – co to jest?
Epilacja laserowa to procedura powodująca trwałą redukcję owłosienia, czyli taką, kiedy włos nie odrasta po upłynięciu pełnego cyklu wzrostu włosa oraz dodatkowo do sześciu miesięcy po wykonanym zabiegu [1, 3]. Zabieg epilacji laserowej można przeprowadzić w przypadku hirsutyzmu i hipertrychozy, ale także zmiany płci czy po przeszczepach skóry. Zabieg usuwania owłosienia za pomocą lasera można łączyć z terapią farmakologiczną w przebiegu zaburzeń hormonalnych (głównie nadprodukcji testosteronu), wówczas osiąga się bardzo dobre i trwałe efekty [1].
Zabiegi epilacji wykonywane są przy użyciu laserów:
- diodowego (800 nm) – specjalny system chłodzący skórę, skutki uboczne są minimalne,
- aleksandrytowego (755 nm) – emituje czerwone światło, jest bardzo szybki, nie podrażnia skóry,
- rubinowego (694 nm) – emituje czerwone światło, jest bezpieczny, mocno nagrzewa skórę, dlatego podczas zabiegu można poczuć dyskomfort, penetruje włosy do głębokości 5 milimetrów, usuwa ok. 25% odrostów,
- Nd-YAG (1064 nm) – wnika głęboko w skórę, ale nie powoduje podrażnień, oparzeń ani martwicy w miejscu działania [2].
Na skuteczność epilacji wpływa kilka czynników:
Działanie lasera opiera się na zjawisku selektywnej fototermolizy . Promieniowanie laserowe absorbowane jest przez melaninę i wówczas energia świetlna zamieniana jest w energię cieplną. Zniszczenie melaniny znajdującej się w opuszce włosa powoduje termiczne uszkodzenie macierzy włosa razem z brodawką. Włosy jasne zawierają mniej melaniny, dlatego laseroterapia jest w tym przypadku mało skuteczna.
Niezależnie od koloru włosów i skóry oraz od zastosowanego lasera, zabieg epilacji laserowej po wykonanej serii należy powtórzyć z chwilą pojawienia się odrostów [2-3].
Jak działa depilator laserowy i na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia?
Depilator laserowy to urządzenie, które pozwala osiągnąć porównywalne efekty jak zabieg depilacji laserowej w gabinecie. Na rynku znajdziemy różne modele depilatorów, dlatego przed zakupem sprzętu warto dowiedzieć się, czym się one różnią.
Depilatory laserowe jeszcze do niedawna były dostępne dla nielicznych. Ceny dobrych depilatorów laserowych były wysokie, dlatego niewielu było stać na zakup takiego sprzętu. Dziś depilator laserowy to urządzenie klasy premium, które jest dostępne dla każdego i zapewnia efekty porównywalne do depilacji laserowej jak z gabinetu kosmetycznego w domowym zaciszu.
Zakup depilatora laserowego może jednak wywoływać wiele emocji. Czy stosowanie takiego urządzenia jest bezpieczne? Jak to robić, by nie podrażnić skóry? Czy faktycznie depilacja laserowa pozwala skutecznie pozbyć się owłosienia? Odpowiadamy na te i inne pytania oraz podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia do depilacji.
Depilator laserowy w domu czy profesjonalna depilacja w salonie? Porównanie efektów
Idealnie gładka skóra na trwałe wpisana jest w kanony piękna i zadbanego wyglądu. Rozmaite metody depilacji zapewniają możliwość pozbycia się niechcianego owłosienia. Czy warto wybrać profesjonalny salon kosmetyczny czy lepiej postawić na depilator laserowy do domowego użytku? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu, rozważając różnice, zalety oraz ewentualne ograniczenia obu opcji.
Depilacja laserowa, będąca jednym z najbardziej efektywnych i trwałych sposobów pozbycia się owłosienia, może być aktualnie przeprowadzana zarówno w domu, jak i w gabinecie kosmetologicznym. Nie oznacza to jednak, że oba zabiegi są sobie równe i warto wiedzieć, czym się od siebie różnią, aby uniknąć rozczarowań związanych z efektami.
Generalne różnice między tymi dwoma opcjami są dostrzegalne nie tylko pod względem efektywności, ale także komfortu i bezpieczeństwa.
To, jak długo utrzymuje się efekt depilacji laserowej, zależy od rodzaju zastosowanego lasera. W przypadku laserów o większej pomocy, do użytku profesjonalnego, redukcja owłosienia następuje już w 80 procentach po pierwszym zabiegu. Tymczasem w przypadku laserów o mniejszej mocy, efekt nie będzie aż tak spektakularny.
Co więcej, lasery stosowane w depilatorach domowych nie gwarantują redukcji owłosienia na dłużej niż kilka tygodni lub miesięcy. Tymczasem pełen pakiet depilacji laserowej wykupiony w profesjonalnym salonie medycyny estetycznej czy u kosmetologa pozwala całkowicie pozbyć się owłosienia na okres nawet roku. Po tym czasie może być (ale nie musi!) potrzebne wykonanie zabiegu przypominającego. Włosy po profesjonalnym laserze rzadko kiedy odrastają w ilości większej niż 10-20 procent początkowej wartości, więc niektóre osoby często nie decydują się na zabieg przypominający częściej niż co 3-5 lat.