Przeziębienie a depilacja laserowa - Czy Bezpieczne Połączenie?
Depilacja laserowa – przebieg
Depilacja laserowa nie jest pojedynczym zabiegiem . Składa się średnio z 6-9 wizyt , w zależności od koloru i grubości włosa, a także indywidualnych predyspozycji. Na pierwszej wizycie kosmetolog przeprowadza dokładny wywiad, a następnie dobiera parametry depilacji i wykonuje próbę laserową (najczęściej w niewidocznym miejscu). Próba laserowa służy ocenie reakcji skóry na wiązkę laserową, a także wystąpieniu ewentualnych działań niepożądanych.
Na kolejnym spotkaniu przeprowadza się właściwą depilację. Polega to na wykonaniu serii „strzałów” laserem w miejscu, z którego chcemy pozbyć się owłosienia. Sam zabieg jest dość krótki. W zależności od indywidualnych odczuć może być nieco bolesny, skóra po nim może być lekko podrażniona, zaczerwieniona i rozgrzana . Po zabiegu może również pojawić się bolesność i tkliwość miejsca poddanego zabiegowi. Bardzo rzadko dochodzi do poparzeń czy wystąpienia pęcherzy. Wszystkie opisane wyżej łagodne reakcje po zabiegu znikają w przeciągu 1-3 dni.
Przeziębienie a depilacja laserowa
Przeziębienie, stany zapalne itd. stanowią przeciwwskazanie do depilacji laserowej. W tego typu sytuacjach organizm jest osłabiony, więc należy poddać go regeneracji, a nie działaniu lasera. Trudno przewidzieć, jak organizm zareaguje na tego typu urządzenia. Trzeba pamiętać, że często w trakcie przeziębienia przyjmujemy różnego rodzaju leki, które również w połączeniu z laserem mogą wywołać różne, niekoniecznie bezpieczne, reakcje. Nawet jeżeli wydaje Ci się, że Twoje przeziębienie jest bardzo lekkie, np. masz tylko delikatne katar i kaszel, to musisz przełożyć zabieg depilacji laserowej. Poinformuj o swoim stanie zdrowia laseroterapeutę, który na pewno nie będzie ryzykował Twojego zdrowia.
Warto również pamiętać, że mając nawet lekkie przeziębienie, możemy zarazić innych. Niewskazane jest zatem wychodzenie z domu, szczególnie do takich miejsc jak salony kosmetyczne, w których nie trzymamy bezpiecznej odległości z innymi osobami, w tym przypadku z kosmetologiem.
Co warto wiedzieć nim zaczniemy depilację laserową?
Zanim zaczniemy swoją przygodę z epilacją laserową warto podkreślić kilka ważnych kwestii. Po pierwsze, odradza się wykonywania zabiegu w trakcie zażywania leków z uwagi na ogólne osłabienie organizmu. Obniżona odporność nie jest pomocna w żadnej sytuacji. W przypadku, gdy dodatkowo obciążamy organizm zabiegiem z wykorzystaniem lasera, prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań pozabiegowych wzrasta. Do owych powikłań zaliczamy między innymi zaczerwienienie, podrażnienie czy przebarwienia w okolicy obszaru epilacji, a w najbardziej ekstremalnych przypadkach poparzenia skóry. To właśnie z uwagi na te przykre dolegliwości wykonywanie zabiegów zwłaszcza przy zażywaniu leków fotouczulających i preparatów zawierających m.in. dziurawiec, nagietek i szałwię jest przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów epilacji laserowej.
Powinniśmy się również wstrzymać z rozpoczęciem depilacji z użyciem promieni lasera, jeśli przyjmujemy leki antyhistaminowe, preparaty z witaminą A, leczymy się na trądzik lub niedawno przebyliśmy chorobę nowotworową.
Dlaczego włosy po depilacji laserowej odrastają?
Aby zrozumieć odpowiedź na pytanie, czy depilacja laserowa jest na zawsze , trzeba zdawać sobie sprawę z tego, jak rosną włosy. Wyróżnia się trzy fazy życia włosa:
Laser działa jedynie na włosy w fazie wzrostu. Jeśli wiązka światła trafi na włos w fazie przejściowej lub w fazie spoczynku, nie uszkodzi go, przez co zabieg nie będzie skuteczny. Nie da się jednak określić „na oko”, w której fazie wzrostu znajduje się włos .
Ponadto w tym samym czasie i na tej samej partii ciała (np. nogach, bikini) poszczególne włosy będą w różnych fazach wzrostu. Zatem, żeby depilacja laserowa przyniosła oczekiwane efekty, potrzeba od 6 do 8 zabiegów wykonywanych co 6-12 tygodni . Po zakończonej serii zabiegów raz w roku warto wykonać zabieg przypominający , który usunie nowe, pojedyncze włosy pojawiające się na ciele.