Przeziębienie a depilacja laserowa - Czy Bezpieczne Połączenie?
Przeziębienie a depilacja laserowa
Przeziębienie, stany zapalne itd. stanowią przeciwwskazanie do depilacji laserowej. W tego typu sytuacjach organizm jest osłabiony, więc należy poddać go regeneracji, a nie działaniu lasera. Trudno przewidzieć, jak organizm zareaguje na tego typu urządzenia. Trzeba pamiętać, że często w trakcie przeziębienia przyjmujemy różnego rodzaju leki, które również w połączeniu z laserem mogą wywołać różne, niekoniecznie bezpieczne, reakcje. Nawet jeżeli wydaje Ci się, że Twoje przeziębienie jest bardzo lekkie, np. masz tylko delikatne katar i kaszel, to musisz przełożyć zabieg depilacji laserowej. Poinformuj o swoim stanie zdrowia laseroterapeutę, który na pewno nie będzie ryzykował Twojego zdrowia.
Warto również pamiętać, że mając nawet lekkie przeziębienie, możemy zarazić innych. Niewskazane jest zatem wychodzenie z domu, szczególnie do takich miejsc jak salony kosmetyczne, w których nie trzymamy bezpiecznej odległości z innymi osobami, w tym przypadku z kosmetologiem.
Co jeszcze trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem zabiegów z użyciem lasera?
Sprawą, która pozostaje niezmienna w przypadku każdego zabiegu epilacji laserowej, jest zadbanie o ogolenie obszaru poddawanego działaniu lasera. Obszar należy ogolić maszynką jednorazową na 48h przed umówioną wizytą. Dlaczego tak postępujemy? Odpowiedź jest prosta! Laser diodowy działa na cebulki włosów. Pracując na ogolonej przestrzeni pozwalamy całej mocy lasera skupić się właśnie na nich. Kolejnym argumentem, jest to, że jeśli uderzymy wiązką światła w nieogolony włosek, to jedynie spalimy go i zablokujemy możliwość dostania się promieni laserowych wgłąb skóry, a przecież o to chodzi aby dostały się jak najgłębiej aż do brodawki włosa.
Następną bezkompromisową kwestią jest opalenizna, a właściwie jej brak. Powód? Laser oddziałuje na melaninę, która znajduje się zarówno we włosach, jak i opalonej skórze. Zabieg wykonany na ciele, w którym poziom melaniny jest wciąż wysoki, – po wakacyjnych chwilach spędzonych na słońcu – mógłby zakończyć się w bardzo przykry sposób, a mianowicie wywołując podrażnienie, a nawet poparzenie obszaru poddanego zabiegowi. Decydując się na epilację laserową, nasza karnacja powinna mieć jak najbardziej naturalny kolor. Dlatego po intensywnym opalaniu, należy odczekać minimum 4 tygodnie nim umówimy wizytę w salonie na tę właśnie usługę.
Inne przeciwskazania do wykonania zabiegu laserowego:
- Ciąża i karmienie piersią
- Epilepsja, padaczka
- Łuszczyca
- Stany zapalne skóry
- Metalowe implanty w ciele
- Choroby krwi
- Tatuaż na obszarze, który chcemy poddać depilacji
- Choroby tarczycy (lekarz powinien wydać zgodę na przeprowadzenie zabiegu)
- Przyjmowanie leków i maści z witaminą A i jej pochodnymi
- Choroby nowotworowe
Odpowiedź na to pytanie brzmi nie, ponieważ wszystko zależy od tego jakie są to leki i na jakie schorzenie są zażywane. Powinniśmy dwukrotnie przemyśleć zasadność poddania się zabiegowi podczas odbywania kuracji lekami, z uwzględnieniem tego jaki będzie on miał wpływ na nasze zdrowie. Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie farmakologiczne jest możliwie najrozsądniejszą decyzją, rozwiewającą zazwyczaj wszelkie wątpliwości i obawy.
Przed zabiegiem pacjent poproszony jest o wypełnienie krótkiej ankiety, która zawiera pytania na temat zdrowia ogólnego, przebytych chorób, zażywanych leków. Następnie przeprowadzona zostaje próba laserowa na skórze, aby sprawdzić jak reaguje na podobne podrażnienia. Jeśli wszystko jest w porządku, można przystąpić do wykonywania zabiegu. Lekarz używa najczęściej lasera, którego światło pochłaniane jest przez melaninę znajdującą się w mieszku włosowym. Melanina odbiera energię, którą przekazuje laser. W ten sposób ulega zniszczeniu, a z nią cały mieszek. Zwykle dzień przed depilacją trzeba zgolić włosy maszynką. Po zabiegu zostają nałożone preparaty łagodzące. Zabieg depilacji laserowej nie jest jednorazowy, bo włosy nie rosną jednocześnie. Część z nich znajduje się w fazie wzrostu i to właśnie one reagują na światło lasera. Pozostałe są w fazie uśpienia, a ich mieszki mają za mało melaniny, żeby zareagowały na laser. Zabieg powtarza się najczęściej co miesiąc przez około pół roku, później raz na rok. Niestety, prawie nigdy nie da się usunąć włosów w stu procentach. Część z nich stanie się cieńsza i jaśniejsza, a to uniemożliwi dalsze zabiegi. Więcej wizyt w gabinecie trzeba również odłożyć przy zaburzeniach hormonalnych oraz zespole nadwrażliwości mieszków na prawidłowy poziom hormonów (mieszki zachowują się tak, jakby w organizmie było za dużo androgenów, chociaż w rzeczywistości tak nie jest).
- gorących kąpieli,
- korzystania z sauny lub basenu,
- podrażniać skóry preparatami z zawartością alkoholu, spirytusu,
- przez około 2 tygodnie od zabiegu depilacji laserowej należy unikać złuszczania naskórka i peelingów,
- do trzech tygodni po zabiegu obowiązuje całkowity zakaz opalania, również stosowania samoopalaczy.
Cena depilacji laserowej zależy od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim d epilowanego miejsca - depilacja nóg będzie droższa niż bikini, ponieważ obejmuje większą powierzchnię. Cena zabiegu zależy również od konkretnego miasta, rodzaju salonu i użytego lasera. Warto jednak dodać, że w przypadku depilacji laserowej często zdarzają się różnego rodzaju promocje - zwłaszcza na pakiety zabiegów.
Czym jest depilacja laserowa?
Depilacja laserowa to jedna z metod trwałego usuwania owłosienia. Kluczowe w tym zabiegu jest zastosowanie specjalistycznego lasera, którego światło przenika przez skórę wykrywając pigment i niszcząc cebulkę, która stymuluje produkcję melaniny czyli barwnika zawartego we włosie. Dlatego im ciemniejsze włoski i jaśniejsza skórę posiadasz, tym lepsze efekty zabiegu zauważysz. Trzeba jednak przyznać, że w dzisiejszych czasach stosowane są coraz nowocześniejsze technologie, dzięki którym można usunąć także nieco jaśniejsze włosy.
Bardzo istotna jest wstępna konsultacja przed serią zabiegów. W salonach depilacja.pl każdy z pacjentów musi ją odbyć, nie tylko po to, aby zostać zakwalifikowanym do terapii, ale także by dowiedzieć się jak najwięcej na temat zabiegów i samodzielnie podjąć ostateczną decyzję. Wstępna konsultacja jest bezpłatna i nie zobowiązuje do skorzystania z oferty gabinetu. Na takim spotkaniu specjalista przeprowadza próbę laserową, aby przekonać się, jak skóra reaguje na laser. Przeprowadza również wywiad medyczny w celu wykluczenia przeciwwskazań.

Co warto wiedzieć nim zaczniemy depilację laserową?
Zanim zaczniemy swoją przygodę z epilacją laserową warto podkreślić kilka ważnych kwestii. Po pierwsze, odradza się wykonywania zabiegu w trakcie zażywania leków z uwagi na ogólne osłabienie organizmu. Obniżona odporność nie jest pomocna w żadnej sytuacji. W przypadku, gdy dodatkowo obciążamy organizm zabiegiem z wykorzystaniem lasera, prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań pozabiegowych wzrasta. Do owych powikłań zaliczamy między innymi zaczerwienienie, podrażnienie czy przebarwienia w okolicy obszaru epilacji, a w najbardziej ekstremalnych przypadkach poparzenia skóry. To właśnie z uwagi na te przykre dolegliwości wykonywanie zabiegów zwłaszcza przy zażywaniu leków fotouczulających i preparatów zawierających m.in. dziurawiec, nagietek i szałwię jest przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów epilacji laserowej.
Powinniśmy się również wstrzymać z rozpoczęciem depilacji z użyciem promieni lasera, jeśli przyjmujemy leki antyhistaminowe, preparaty z witaminą A, leczymy się na trądzik lub niedawno przebyliśmy chorobę nowotworową.
