Przeziębienie a depilacja laserowa - Czy Bezpieczne Połączenie?
Co warto wiedzieć nim zaczniemy depilację laserową?
Zanim zaczniemy swoją przygodę z epilacją laserową warto podkreślić kilka ważnych kwestii. Po pierwsze, odradza się wykonywania zabiegu w trakcie zażywania leków z uwagi na ogólne osłabienie organizmu. Obniżona odporność nie jest pomocna w żadnej sytuacji. W przypadku, gdy dodatkowo obciążamy organizm zabiegiem z wykorzystaniem lasera, prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań pozabiegowych wzrasta. Do owych powikłań zaliczamy między innymi zaczerwienienie, podrażnienie czy przebarwienia w okolicy obszaru epilacji, a w najbardziej ekstremalnych przypadkach poparzenia skóry. To właśnie z uwagi na te przykre dolegliwości wykonywanie zabiegów zwłaszcza przy zażywaniu leków fotouczulających i preparatów zawierających m.in. dziurawiec, nagietek i szałwię jest przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów epilacji laserowej.
Powinniśmy się również wstrzymać z rozpoczęciem depilacji z użyciem promieni lasera, jeśli przyjmujemy leki antyhistaminowe, preparaty z witaminą A, leczymy się na trądzik lub niedawno przebyliśmy chorobę nowotworową.
Co to jest depilacja laserowa?
Depilacja laserowa to metoda usuwania owłosienia za pomocą specjalnych urządzeń, których działanie opiera się na emisji wiązki światła . Ta „wychwytuje” znajdującą się we włosach melaninę, związek chemiczny odpowiadający za ich kolor. Emitowane przez laser światło zostaje wchłonięte przez włos i zamienione w energię, która prowadzi do trwałego uszkodzenia jego struktury na całej długości. W konsekwencji wypada, a jeśli zabieg wykonany był we właściwym momencie fazy wzrostu (o czym poniżej), nie powinien już odrosnąć.
Zabieg depilacji laserowej przeprowadzany jest w gabinecie kosmetologicznym. Zabiegom najczęściej poddawane są:
- nogi (łydki i uda),
- pachy,
- okolice bikini,
- miejsca intymne, w tym okolice odbytu,
- twarz (wąsik, bródka).
Depilacji laserowej może być poddana tak naprawdę każda partia ciała (brzuch, plecy), poza okolicami oczu.
Jak długo trzeba odczekać po zakończeniu kuracji lekami, aby można było bezpiecznie rozpocząć epilację laserową?
Znów jest to uzależnione od rodzaju choroby i przyjmowanego leku. Czasem jest to dwa tygodnie, czasem miesiąc, a czasem kilka lat np. dla pacjentów po zakończeniu chemioterapii.
Dlatego tak istotną kwestię pełni wcześniejsza konsultacja z doświadczonym kosmetologiem. Jego zadaniem po przeprowadzeniu wywiadu jest objaśnienie wszelkich za i przeciw oraz kroków, które należy podjąć, by zabieg mógł odbyć się z zachowaniem możliwie największego komfortu i bezpieczeństwa.
Pamiętajmy również, że 24h przed zabiegiem laserowym nie należy przyjmować żadnych leków przeciwbólowych, leków na grypę, ani mieć podwyższonej temperatury. Przeziębienie, grypa, osłabienie organizmu po niedawno przebytej chorobie są przeciwskazaniami do wykonania usługi.
Przed zabiegiem pacjent poproszony jest o wypełnienie krótkiej ankiety, która zawiera pytania na temat zdrowia ogólnego, przebytych chorób, zażywanych leków. Następnie przeprowadzona zostaje próba laserowa na skórze, aby sprawdzić jak reaguje na podobne podrażnienia. Jeśli wszystko jest w porządku, można przystąpić do wykonywania zabiegu. Lekarz używa najczęściej lasera, którego światło pochłaniane jest przez melaninę znajdującą się w mieszku włosowym. Melanina odbiera energię, którą przekazuje laser. W ten sposób ulega zniszczeniu, a z nią cały mieszek. Zwykle dzień przed depilacją trzeba zgolić włosy maszynką. Po zabiegu zostają nałożone preparaty łagodzące. Zabieg depilacji laserowej nie jest jednorazowy, bo włosy nie rosną jednocześnie. Część z nich znajduje się w fazie wzrostu i to właśnie one reagują na światło lasera. Pozostałe są w fazie uśpienia, a ich mieszki mają za mało melaniny, żeby zareagowały na laser. Zabieg powtarza się najczęściej co miesiąc przez około pół roku, później raz na rok. Niestety, prawie nigdy nie da się usunąć włosów w stu procentach. Część z nich stanie się cieńsza i jaśniejsza, a to uniemożliwi dalsze zabiegi. Więcej wizyt w gabinecie trzeba również odłożyć przy zaburzeniach hormonalnych oraz zespole nadwrażliwości mieszków na prawidłowy poziom hormonów (mieszki zachowują się tak, jakby w organizmie było za dużo androgenów, chociaż w rzeczywistości tak nie jest).
- gorących kąpieli,
- korzystania z sauny lub basenu,
- podrażniać skóry preparatami z zawartością alkoholu, spirytusu,
- przez około 2 tygodnie od zabiegu depilacji laserowej należy unikać złuszczania naskórka i peelingów,
- do trzech tygodni po zabiegu obowiązuje całkowity zakaz opalania, również stosowania samoopalaczy.
Cena depilacji laserowej zależy od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim d epilowanego miejsca - depilacja nóg będzie droższa niż bikini, ponieważ obejmuje większą powierzchnię. Cena zabiegu zależy również od konkretnego miasta, rodzaju salonu i użytego lasera. Warto jednak dodać, że w przypadku depilacji laserowej często zdarzają się różnego rodzaju promocje - zwłaszcza na pakiety zabiegów.
Depilacja laserowa: przeciwwskazania
Jak w przypadku każdego zabiegu kosmetycznego, aby podjąć się depilacji laserowej trzeba spełniać odpowiednie kryteria. Przeciwwskazaniem do depilacji laserowej są:
- opalona skóra,
- przyjmowanie leków światłouczulających, które mogą powodować nieprawidłowe reakcje skóry na światło słoneczne i światło laserowe (m.in. antybiotyki stosowane do leczenia trądzika czy leki antydepresyjne),
- ciąża,
- nowotwory (przebyte - po konsultacji lekarskiej),
- infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze w miejscu wykonania zabiegu,
- stosowanie samoopalaczy, bronzerów, betakarotenu doustnie,
- włosy rude, siwe, blond w miejscu zabiegu - z uwagi na brak lub małą skuteczność depilacji laserowej.