Wyniki i Skutki Laserowego Usuwania Blizn - Doskonała Droga do Gładkiej Skóry

Usuwanie blizn laserem frakcyjnym CO2

Blizny, szczególnie te na twarzy i odsłoniętych częściach ciała, mogą być przyczyną kompleksów. Nic dziwnego, że zabiegi korekcji defektów skóry powstałych w wyniku zaburzeń gojenia się urazów i stanów zapalnych cieszą się dużym powodzeniem. Świetne efekty w takich przypadkach przynosi m.in. laser frakcyjny.

Blizna na skórze to ślad po przebytym zranieniu lub stanie zapalnym. Większość blizn powstałych w wyniku niewielkich i płytkich urazów znika z czasem bez śladu. Niektóre jednak, zwłaszcza te związane z zaburzeniami gojenia, mogą być duże, przerośnięte, dawać dolegliwości bólowe, a nawet prowadzić do zaburzenia ruchomości stawów, jeśli umiejscowione są np. na dłoniach. Lekarze wyróżniają kilka rodzajów blizn, a dzięki tej klasyfikacji łatwo można dobrać sposób pielęgnacji, leczenia blizny lub jej usunięcia. Blizna zwykła jest początkowo zgrubiała, twarda, swędząca. Z czasem struktura blizny staje podobna do struktury otaczającej ją skóry i zyskuje naturalny kolor. Taka blizna nie wymaga korekcji, chyba, że umiejscowiona jest w widocznym miejscu na twarzy.

Wybierz miasto, aby sprawdzić oferty 114 placówek wykonujących laserowe usuwanie blizn:

Blizna przerosła powstaje w wyniku zaburzeń procesów gojenia się i nadmiernego tworzenia się tkanki łącznej. Taka blizna wypełniona jest twardą i mało elastyczną tkanką łączną. Zwykle jest wypukła i wystaje ponad poziom skóry. Bliznowiec, czyli blizna keloidowa utworzony jest z mocno przerośniętej, grubej i twardej tkanki łącznej. Charakteryzuje się różową barwą, może być bolesny przy ucisku i znacznie wystaje poza obszar zranienia skóry. Zaburzenie to często występuje rodzinnie.

Po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu skóra jest lekko obrzęknięta i zaczerwieniona, na co lekarz może przepisać maści lub zalecić stosowanie zimnych okładów. Mogą też wystąpić strupy. Objawy te najczęściej ustępują po maksymalnie 7 dniach, choć niekiedy może to trwać nieco dłużej. Skóra zaraz po wyjściu z gabinetu przypomina skórę po zbyt długim opalaniu się, jednak pacjent nie jest zmuszony do odpoczynku w domu i może niemal od razu powrócić do normalnych czynności. Po ustąpieniu zaczerwienienia skóra nieco brązowieje, po czym zniszczony naskórek złuszcza się i ustępuje nowemu.

Zespół Kliniki Krajewski przedstawia, jakich instrukcji należy przestrzegać po zabiegu laserowego usuwania blizn:

  • bezpośrednio po zabiegu septyczna ochrona miejsca zabiegowego,
  • w między sesjami i po zakończeniu terapii unikanie słońca i solarium,
  • między sesjami i 1 miesiąc po zakończeniu terapii stosowanie wysokich filtrów UV,
  • unikanie basenów i sauny,
  • unikanie peelingów.

Co dzieje się w skaleczonej skórze?

Gdy ktoś się skaleczy albo oparzy, tkanka łączna włóknista wypełnia miejsce rany. Tak powstaje blizna. Jest zgrubiała i twardawa, bo inaczej niż w ciele wokół zachowują się w niej kolagen i elastyna. To białka odpowiedzialne za jędrność i elastyczność skóry. Żeby blizna była mniej widoczna, trzeba ją wygładzić i poprawić jej koloryt. Do pewnego stopnia da się to załatwić „babcinymi sposobami”, chociażby maścią z nagietka. Ale są pacjenci, których to nie uratuje. Na pomoc im musi przybyć mocniejsza siła – laser.

W trybie frakcyjnym, czyli estetycznym, promienie lasera dokonują w skórze wielu mikrouszkodzeń. Ich cel to mobilizacja organizmu do gojenia ran. Zaczyna się gwałtowna produkcja kolagenu i elastyny, więc znikają nierówności, skóra się napręża.

Porównaj oferty, sprawdź ceny i przeczytaj opinie o 114 placówkach wykonujących laserowe usuwanie blizn:

Jaki laser na blizny?

Wybór techniki zabiegowej zależy od rodzaju blizn, stanu skóry, ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Dlatego, zanim laser przystąpi do pracy, konieczna jest konsultacja lekarska.

Światło wytworzone przez laser diodowy i aleksandrytowy pochłaniane jest przez melaninę, stąd też fotodepilacji ulegają tylko te włosy, w których zawarta jest jej odpowiednia ilość i które są na etapie wzrostu faza anagenu.

Czytaj dalej...

Niektórzy pacjenci odczuwają wówczas dyskomfort opisywany jako kłucie, mrowienie, albo swędzenie zależy to jednak od rodzaju sprzętu, jaki ma dany gabinet, bo aparaty najnowszej generacji prawnie nie wywołują takich niedogodności.

Czytaj dalej...

Niektórzy pacjenci odczuwają wówczas dyskomfort opisywany jako kłucie, mrowienie, albo swędzenie zależy to jednak od rodzaju sprzętu, jaki ma dany gabinet, bo aparaty najnowszej generacji prawnie nie wywołują takich niedogodności.

Czytaj dalej...

Wybierać można spośród takich propozycji, jak Laser Palomar Emerge, Harmony XL pro iPixel, Harmony XL pro Clearlift, geneO , Cellu M6 Integral, Mobilift, Pollogen Legend, Surgen Maximus oraz laser frakcyjny CO2 Smart Xide2.

Czytaj dalej...