Wyniki i Skutki Laserowego Usuwania Blizn - Doskonała Droga do Gładkiej Skóry
Złuszczanie laserem
Jedna z metod to dermabrazja – stosowana najczęściej. Laser emituje wiązki światła o takiej średnicy i długości fali, by woda w skórze przejęła tę energię i wyparowała wraz z tkankami, których pacjent chce się pozbyć (zjawisko ablacji). Wiązki te działają jak mikroskopijne igły, nakłuwając powierzchnię skóry w równych odległościach.
Naskórek i wierzchnie warstwy skóry właściwej odparowują na dużych powierzchniach. A to doprowadza do ich złuszczenia. Metoda sprawdza się zwłaszcza przy usuwaniu blizn potrądzikowych.
Należy podkreślić, że wiązka światła jest bardzo precyzyjna. Pozbywa się bardzo cienkiej warstwy naskórka, a nie tyka głębszych warstw. Robi akurat tyle, by organizm zabrał się do pracy nad gojeniem.
Ważne: Choć używa się określenia „odparowanie", to promienie lasera frakcyjnego nie parzą, nie powodują krwawienia ani bólu. Czuje się tylko lekkie mrowienie.
Przez kilka dni po zabiegu skóra może być zaróżowiona i nadwrażliwa, jak po opalaniu. Nowy naskórek wykształca się po około siedmiu dniach, a ciało pod nim uelastycznia się i ujędrnia.
Zwykle przy stosowaniu lasera na blizny potrądzikowe wystarcza jeden zabieg. Usuwanie blizn pooperacyjnych, podobnie jak innych śladów głębszych urazów, może wymagać kilku sesji z laserem. Zabiegi te nie są inwazyjne. Stosuje się znieczulenie, lecz tylko miejscowe. Hospitalizacja nie jest potrzebna, można od razu wracać do domu i zwykłych zajęć. Oczywiście przez jakiś czas trzeba żyć z pewnymi ograniczeniami (patrz niżej).
Biostymulacja
Inna metoda usuwania blizn polega na użyciu lasera biostymulującego. Jego światło ma taką długość fali, że zwiększa przemianę materii komórek. Taka stymulacja również owocuje uruchomieniem produkcji elastyny i kolagenu. To z kolei sprzyja powstawaniu tkanki łącznej – budulca zdrowej skóry. Przyspiesza też mikrokrążenie.
Laserowe usuwanie blizn - pielęgnacja skóry po zabiegu
Rekonwalescencja po zabiegu laserowego usuwania blizny może trwać nawet miesiąc (mniej więcej tyle czasu zajmuje rekonwalescencja po usuwaniu blizn potrądzikowych). Wiele jednak zależy od tego, jak duża była blizna i gdzie się znajdowała, a także tego, jakiego lasera użyto do jej spłycenia.
W przypadku zastosowania niektórych laserów możliwy jest powrót do normalnej aktywności jeszcze w tym samym lub w następnym dniu. Jednak po zdecydowanej większości zabiegów proces gojenia skóry trwa około dwóch tygodni. W tym czasie nie wolno korzystać z basenów ani z sauny, trzeć skóry, nakładać makijażu (w przypadku usuwania blizn na twarzy), stosować niektórych kosmetyków.
Skóra może być obrzęknięta, podrażniona i bardzo uwrażliwiona, dlatego lekarze zalecają, by bezpośrednio po zabiegu nastawić się na spędzenie w domu kilku najbliższych dni. Przez okres zalecony przez lekarza należy też stosować preparaty łagodzące, przyspieszające gojenie i chroniące przez słońcem. Przez kolejne pół roku nie wolno się opalać.
Po zabiegu
Bezpośrednio po zabiegu skóra jest lekko obrzęknięta i zaczerwieniona, na co lekarz może przepisać maści lub zalecić stosowanie zimnych okładów. Mogą też wystąpić strupy. Objawy te najczęściej ustępują po maksymalnie 7 dniach, choć niekiedy może to trwać nieco dłużej. Skóra zaraz po wyjściu z gabinetu przypomina skórę po zbyt długim opalaniu się, jednak pacjent nie jest zmuszony do odpoczynku w domu i może niemal od razu powrócić do normalnych czynności. Po ustąpieniu zaczerwienienia skóra nieco brązowieje, po czym zniszczony naskórek złuszcza się i ustępuje nowemu.
Zespół Kliniki Krajewski przedstawia, jakich instrukcji należy przestrzegać po zabiegu laserowego usuwania blizn:
- bezpośrednio po zabiegu septyczna ochrona miejsca zabiegowego,
- w między sesjami i po zakończeniu terapii unikanie słońca i solarium,
- między sesjami i 1 miesiąc po zakończeniu terapii stosowanie wysokich filtrów UV,
- unikanie basenów i sauny,
- unikanie peelingów.
Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?
Na pierwszej konsultacji możesz zadać lekarzowi wszystkie pytania, jakie masz odnośnie zabiegu oraz kosztów, a także zaleceń przed- i pozabiegowych. Przedstaw lekarzowi powód Twojej wizyty oraz opisz, na jakich efektach Ci zależy.
Podczas pierwszej wizyty specjalista zapozna się z Twoją historią medyczną, aby wykluczyć obecność przeciwwskazań, o których możesz dowiedzieć się więcej poniżej. Następnie oceni wygląd zabliźnionego miejsca i dobierze najodpowiedniejszą metodę oraz liczbę sesji.
Pamiętaj, że przed podjęciem decyzji możesz skonsultować się z więcej niż jednym specjalistą, aby poznać kilka opinii i upewnić się, że osiągniesz najlepsze rezultaty.