Wyniki i Skutki Laserowego Usuwania Blizn - Doskonała Droga do Gładkiej Skóry

Złuszczanie laserem

Jedna z metod to dermabrazja – stosowana najczęściej. Laser emituje wiązki światła o takiej średnicy i długości fali, by woda w skórze przejęła tę energię i wyparowała wraz z tkankami, których pacjent chce się pozbyć (zjawisko ablacji). Wiązki te działają jak mikroskopijne igły, nakłuwając powierzchnię skóry w równych odległościach.

Naskórek i wierzchnie warstwy skóry właściwej odparowują na dużych powierzchniach. A to doprowadza do ich złuszczenia. Metoda sprawdza się zwłaszcza przy usuwaniu blizn potrądzikowych.

Należy podkreślić, że wiązka światła jest bardzo precyzyjna. Pozbywa się bardzo cienkiej warstwy naskórka, a nie tyka głębszych warstw. Robi akurat tyle, by organizm zabrał się do pracy nad gojeniem.

Ważne: Choć używa się określenia „odparowanie", to promienie lasera frakcyjnego nie parzą, nie powodują krwawienia ani bólu. Czuje się tylko lekkie mrowienie.

Przez kilka dni po zabiegu skóra może być zaróżowiona i nadwrażliwa, jak po opalaniu. Nowy naskórek wykształca się po około siedmiu dniach, a ciało pod nim uelastycznia się i ujędrnia.

Zwykle przy stosowaniu lasera na blizny potrądzikowe wystarcza jeden zabieg. Usuwanie blizn pooperacyjnych, podobnie jak innych śladów głębszych urazów, może wymagać kilku sesji z laserem. Zabiegi te nie są inwazyjne. Stosuje się znieczulenie, lecz tylko miejscowe. Hospitalizacja nie jest potrzebna, można od razu wracać do domu i zwykłych zajęć. Oczywiście przez jakiś czas trzeba żyć z pewnymi ograniczeniami (patrz niżej).

Biostymulacja

Inna metoda usuwania blizn polega na użyciu lasera biostymulującego. Jego światło ma taką długość fali, że zwiększa przemianę materii komórek. Taka stymulacja również owocuje uruchomieniem produkcji elastyny i kolagenu. To z kolei sprzyja powstawaniu tkanki łącznej – budulca zdrowej skóry. Przyspiesza też mikrokrążenie.

Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?

Na pierwszej konsultacji możesz zadać lekarzowi wszystkie pytania, jakie masz odnośnie zabiegu oraz kosztów, a także zaleceń przed- i pozabiegowych. Przedstaw lekarzowi powód Twojej wizyty oraz opisz, na jakich efektach Ci zależy.

Podczas pierwszej wizyty specjalista zapozna się z Twoją historią medyczną, aby wykluczyć obecność przeciwwskazań, o których możesz dowiedzieć się więcej poniżej. Następnie oceni wygląd zabliźnionego miejsca i dobierze najodpowiedniejszą metodę oraz liczbę sesji.

Pamiętaj, że przed podjęciem decyzji możesz skonsultować się z więcej niż jednym specjalistą, aby poznać kilka opinii i upewnić się, że osiągniesz najlepsze rezultaty.

Efekty

Zazwyczaj laser powoduje, że w skórze powstają mikrouszkodzenia, co pobudza skórę do regeneracji i produkcji kolagenu i elastyny. Organizm potrzebuje zatem czasu na ukończenie tych procesów. Z tego względu efekty interwencji pojawiają się stopniowo i optymalne efekty możemy zaobserwować po 30-90 dniach po zakończeniu terapii.

Zespół kliniki Timeless przypomina, że niemożliwe jest całkowite usunięcie blizny, a celem terapii jest jej zmniejszenie, poprawa jej kolorytu i wyglądu, a niekiedy także poprawa jakości życia (wyeliminowanie dolegliwości bólowych lub pieczenia, które może występować). Należy także pamiętać, że im świeższy ślad, tym łatwiej go zniwelować, dlatego też efekty usuwania blizn laserem będą bardziej widoczne u osób z dopiero co wygojonymi ranami. Wiele zależy także od typu blizny.

Nie zmienia to jednak faktu, że laseroterapia to jedna z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod leczenia tego problemu. Pacjent powinien stosować się do zaleceń pozabiegowych, w tym stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych, co pozwoli uniknąć przebarwień i sprawi, że rezultaty będą bardziej spektakularne. Dzięki zabiegowi ślady stają się bledsze, mniejsze, płytsze, bardziej miękkie, co sprawia, że są niemal niewidoczne lub że ich poprawa wyglądu jest znaczna.

Skuteczność lasera frakcyjnego w usuwaniu różnego rodzaju blizn

Laserowe usuwanie blizn

Wiele badań klinicznych poświęconych jest wykorzystaniu laserów frakcyjnych również w innych rodzajach blizn. Zespół lekarzy pod kierunkiem doktora Millera z Kliniki Chirurgii Dermatologicznej z Pensylwanii w USA przeprowadził interesujące badanie kliniczne. W badaniu wzięli udział pacjenci po zabiegach chirurgicznych z powodu usunięcia nowotworów nieczerniakowych na twarzy. Do badania włączono osoby posiadające blizny o długości co najmniej 4 cm. Leczenie laserem frakcyjnym CO2 rozpoczęto w dniu usunięcia szwów. Badanie miało na celu ocenę, czy wczesna laseroterapia poprawia wygląd blizny w okresie późniejszym. Każda z blizn była podzielona na dwie części – leczoną i nieleczoną, a oceny dokonano po 12 tygodniach. Ocena wykowywana przez chirurga według skali Vancouver nie wykazała istotnych różnic pomiędzy blizną leczoną i nieleczoną, ale ocena dokonana przez pacjentów w oparciu o wizualną skalę analogową wykazała, że wygląd blizny poddanej laseroterapii był znamiennie statystycznie lepszy niż blizny nieleczonej.

Lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Północnej Karolinie w USA poddali laseroterapii pacjentów z przerostowymi bliznami pooparzeniowymi. Laser frakcyjny CO2 stosowany był w celu redukcji twardości blizny oraz w celu poprawy jej wyglądu. Znaczącą poprawę zaobserwowano zarówno po zakończeniu leczenia, jak i po dwóch latach obserwacji. Wyniki badania zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Annals of Surgery.

Doktor Elaheh Haftbaradaran z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Isfahan w Iranie donosi o bardzo dobrych efektach leczenia blizn u pacjentów, którzy przebyli leiszmaniozę. Choroba ta wywoływana jest przez pasożyty przenoszone poprzez ukąszenie samic muchówek i pozostawia szpecące blizny w miejscu ukąszenia owada.

Światło wytworzone przez laser diodowy i aleksandrytowy pochłaniane jest przez melaninę, stąd też fotodepilacji ulegają tylko te włosy, w których zawarta jest jej odpowiednia ilość i które są na etapie wzrostu faza anagenu.

Czytaj dalej...

Niektórzy pacjenci odczuwają wówczas dyskomfort opisywany jako kłucie, mrowienie, albo swędzenie zależy to jednak od rodzaju sprzętu, jaki ma dany gabinet, bo aparaty najnowszej generacji prawnie nie wywołują takich niedogodności.

Czytaj dalej...

Gładkie ciało które prawdopodobnie uda się osiągnąć po serii zabiegów mniej się poci szczególnie w newralgicznych miejscach takich jak pachy czy strefa intymna , a co za tym idzie łatwiej utrzymać higienę, szczególnie w ciepłe czy duszne dni.

Czytaj dalej...

Schorzenie objawia się występowaniem wykwitów rumieniowych, grudek i krostek na twarzy, a w aż 50 przypadków towarzyszą mu objawy związane z oczami, takie jak zapalenie spojówek, jęczmienie, zapalenie brzegów powiek i rogówki.

Czytaj dalej...