Skuteczne metody usuwania blizn potrądzikowych za pomocą laserów

Jak wyleczyć trądzik różowaty?

W tym przypadku również możemy zastosować laser, ale w tym przypadku stosuje się go nie po to, by złuszczać skórę, lecz by usunąć zaczerwienie i popękane naczynka. Laserowe leczenie trądziku różowatego to skuteczny i bezpieczny zabieg, zyskujący coraz większą popularność.

Jednym z najbardziej nowoczesnych urządzeń wykorzystywanych do leczenia trądziku różowatego jest laser typu Nd:Yag/KTP, który potrafi usunąć poszerzone naczynka położone na różnych głębokościach i występujące w różnych odcieniach. Stosowane są też inne urządzenia, często laser IPL. Krew znajdująca się w poszerzonych naczynkach wychwytuje światło lasera, co powoduje gwałtowny wzrost temperatury i skutkuje zniszczeniem naczynka. Po kilku tygodniach naczynko zostaje całkowicie wchłonięte, a nasza skóra odzyskuje swój naturalny kolor.

Absolutnie niewskazane jest natomiast korzystanie z peelingów chemicznych, ponieważ mogą one jeszcze bardziej nasilać rumień. Musimy pamiętać, że w trakcie złuszczania skóry peelingiem, pojawia się uczucie pieczenia i gorąca, które jest jednym z czynników zaostrzających rumień.

Rodzaje blizn potrądzikowych

Na początku warto rozróżnić blizny po trądziku i przebarwienia. Pierwsze to zmiany skórne, które zachodzą w wyniku uszkodzenia skóry właściwej, gdy jej miejsce zajmuje tkanka łączna włóknista.

Blizny występują w dwóch głównych odmianach:

  • blizny przerostowe — przybierają wygląd wypukłych, grubych i twardych guzków lub zgrubień,
  • blizny zanikowe — tworzą wgłębienia o różnej wielkości i głębokości- blizny typu ice-pick, boxcar.

Tego typu zmiany najczęściej tworzą się, gdy w nieprawidłowy sposób usuwasz krosty lub zaskórniki (wyciskasz, rozdrapujesz) lub źle pielęgnujesz skórę. W wielu przypadkach blizny powstają ze zmian zapalnych samoistnie.

U niektórych osób istnieją również predyspozycje genetyczne do nasilonego przebiegu trądziku i powstania blizn potrądzikowych.

Czym w takim razie są przebarwienia? To ostatni, naturalny etap trądziku. Pojawiają się w miejscu zagojonego wykwitu i pozostają na skórze nawet kilka miesięcy. Jednak finalnie same znikają.

Efekty usuwania blizn potrądzikowych po zabiegu dermabrazji z kwasem TCA.

Trądzik różowaty – skąd się bierze?

Zupełnie inne przyczyny ma trądzik różowaty, warto więc odróżnić go od trądziku pospolitego. Trądzik różowaty jest bowiem spowodowany przede wszystkim osłabieniem naczynek krwionośnych, które zaczynają pękać. Na twarzy tworzą się początkowo zaczerwienienia, a potem także grudki i krostki. Uważa się, że do głównych przyczyn powstawania trądziku różowatego należą: uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne i problemy z krążeniem. Trądzik różowaty może być też wywołany poprzez długotrwały stres, niektóre leki, czy reakcję organizmu na alergeny.

Laseroterapia na trądzik pospolity

Trądzik często leczony jest za pomocą farmakoterapii, jednak nie zawsze wystarcza ona do skutecznego wyeliminowania objawów. Warto więc skorzystać też z innych metod, które są nawet bezpieczniejsze i nie niosą ze sobą dużego ryzyka skutków ubocznych. Jedną z nich jest laseroterapia, która jest z powodzeniem stosowana w trądziku o różnym stadium nasilenia i przebiegu.

Laser frakcyjny CO2 jest doskonałym rozwiązaniem na trądzik, ponieważ działa na wielu płaszczyznach. Wiązki laserowe wyzwalają energię cieplną, która powoduje przegrzanie tkanek wierzchniej warstwy naskórka. Skutkuje to również degradacją bakterii, przyczyniających się do powstawania trądziku. Ponadto laser zamyka rozszerzone pory i zmniejsza nadmierne wydzielanie sebum. Zabieg ten skutkuje także regeneracją skóry, dzięki czemu zmniejszają się blizny potrądzikowe.

Blizny a przebarwienia

Poruszając temat blizn, warto pamiętać, że blizna oraz przebarwienie to dwa zupełnie różne problemy. Bliznami określamy charakterystyczne zagłębienia w skórze(dziury na twarzy po trądziku). Przebarwienia to natomiast zmiany pigmentacyjne. Blizny odnoszą się to zaburzeń struktury, natomiast przebarwienia do zaburzeń kolorytu. Te ostatnie w wielu przypadkach samoistnie znikają po pewnym czasie. Jednocześnie nawet uporczywe przebarwienia potrądzikowe są stosunkowo łatwe w leczeniu. Dziury po trądziku samoistnie nie znikają, a ich leczenie jest o wiele trudniejsze.

Najlepszym domowym sposobem na blizny potrądzikowe jest zapobieganie ich powstawaniu. W walce z bliznami pomóc mogą natomiast odpowiednie kosmetyki, jak chociażby maść na blizny potrądzikowe, czy peelingi.

Krem na blizny potrądzikowe

W walce z bliznami pomocne mogą okazać się regularnie stosowane kremy i maści na trądzik. Najlepiej sięgać po dermokosmetyki, których działanie opiera się na pobudzeniu procesów regeneracyjnych skóry. Poprawią one ogólny stan i wygląd skóry. Ponadto warto sięgać po peelingi, które pomogą nieco wygładzić cerę.

Warto jednak pamiętać, że żaden kosmetyk nie jest w stanie wyeliminować blizn. Wszelkie kremy, maści i peelingi działają na powierzchniowe warstwy skóry, a nie tam, gdzie tkwi istota problemu – w głębokich warstwach. Preparaty tego typu poprawią wygląd skóry, ale jedynie powierzchniowo. Dlatego też warto łączyć codzienną pielęgnację z profesjonalnymi zabiegami. Dzięki temu otrzymamy najlepsze efekty kuracji.

Światło wytworzone przez laser diodowy i aleksandrytowy pochłaniane jest przez melaninę, stąd też fotodepilacji ulegają tylko te włosy, w których zawarta jest jej odpowiednia ilość i które są na etapie wzrostu faza anagenu.

Czytaj dalej...

W 2003 roku zespół doktora Misbaha Huzaira przetestował prototypowe urządzenie i sposób działania nowej metody terapii, a już w 2004 roku Dieter Manstein udoskonalił technikę zabiegową na tyle, że możliwe było skonstruowanie odpowiedniego urządzenia i wprowadzenie go na rynek.

Czytaj dalej...

Niektórzy pacjenci odczuwają wówczas dyskomfort opisywany jako kłucie, mrowienie, albo swędzenie zależy to jednak od rodzaju sprzętu, jaki ma dany gabinet, bo aparaty najnowszej generacji prawnie nie wywołują takich niedogodności.

Czytaj dalej...

Niektórzy pacjenci odczuwają wówczas dyskomfort opisywany jako kłucie, mrowienie, albo swędzenie zależy to jednak od rodzaju sprzętu, jaki ma dany gabinet, bo aparaty najnowszej generacji prawnie nie wywołują takich niedogodności.

Czytaj dalej...