Maść na zmiany skórne - Skuteczne rozwiązania dla Twojej skóry
Polecane
Kwaśne mleko - właściwości zdrowotne. Jak zrobić je w domu?Jak działają leki (antywirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne)?
Dostępne w aptekach preparaty mogą działać na wiele sposobów, zależnie od składników czynnych, które zawierają. Część maści działa wyłącznie w obrębie naskórka, a inne wnikają również w głębsze rejony skóry. Do takich środków zalicza się między innymi leki przeciwbakteryjne. Niektóre z dostępnych preparatów zawierają neomycynę, bacytracynę czy polimyksynę B, a także nitrofural. W przypadku infekcji wirusowych skuteczne mogą okazać się odpowiednio dobrane maści i kremy przeciwwirusowe. Decydując się na miejscowy lek przeciwwirusowy bez recepty dla dorosłych, należy zwrócić uwagę na jego substancję czynną oraz rekomendowaną dawkę. W tych lekach najczęściej można znaleźć acyklowir. Jeśli chodzi o leki przeciwzapalne, często stawia się natomiast na stosowane miejscowo preparaty z hydrokortyzonem, który działa nie tylko przeciwzapalnie, ale też przeciwalergicznie, a przy tym redukuje obrzęki i łagodzi świąd.
Na ogólne dolegliwości skórne, do których zalicza się między innymi podrażnioną skórę, zaczerwienienie oraz świąd, a także nadmierne rogowacenie naskórka, warto stosować produkty, które przyniosą ulgę zmienionej chorobowo skórze. W składzie maści i kremów na problemy skórne bardzo często znajdują się witaminy, wśród których najważniejszą rolę odgrywa witamina A, E oraz F. Witaminy te uczestniczą w procesach odbudowy naskórka, poza tym doskonale sprawdzą się w przypadku pojawiających się podrażnień na skórze. W tym celu skuteczny może okazać się też propolis czy miód manuka.
Na problemy skórne skuteczne okażą się też preparaty ziołowe. Zalicza się do nich między innymi rumianek pospolity oraz krwawnik pospolity. Na stany zapalne sprawdzą się korzenie prawoślazu, a także babka lancetowata, podbiał, kozieradka oraz len. Na zmiany skórne w obrębie twarzy mogą pomóc takie rośliny jak jasnota biała, łopian, pokrzywa oraz fiołek trójbarwny. W przypadku rozwoju wyprysków skórnych polecane są też odwary z liści orzecha włoskiego, kory dębu oraz kłącze pięciornika. Na zmiany dermatologiczne polecany jest też nagietek lekarski.

Maść na atopowe zapalenie skóry, egzemę i inne zmiany skórne – co powinna mieć w składzie?
Skoro jednym z elementów leczenia zmian skórnych jest stosowanie maści, pozostaje pytanie, którą z nich wybrać. Aby ułatwić Ci to zadanie, podpowiadamy czego szukać w ich składzie.
- Nanoserbro, nanozłoto, nanomiedź – są to składniki, które mają właściwości, przeciwwirusowe, antybakteryjne i przeciwgrzybicze.
- Skwalan – pomaga utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia. Jest to bardzo ważne, ponieważ jednym z objawów dermatoz jest również przesuszona skóra.
- Lanolina – łagodzi podrażnienia, a ponadto ułatwia wnikanie w głąb skóry pozostałych składników maści na liszaje i inne problemy skórne.
- Olejki roślinne (z drzewa herbacianego, kokosowy, arganowy, rokitnikowy, rycynowy) – przyspieszają proces regeneracji skóry, stymulują syntezę kolagenu i elastyny, a także hamują rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych.
- Witaminy (A, C, E) – przyspieszają proces gojenia, wykazują działanie antyoksydacyjne i poprawiają ukrwienie skóry.
Wszystkie wymienione wyżej składniki (a oprócz tego również masło Shea, allantoinę, d-Pantenol, wosk pszczeli znajdziesz w maści na liszaje, grzybicę, AZS, czyraki, odleżyny i inne problemy skórne o nazwie „SKIN balm” (https://arkazdrowia.pl/produkt/skin-balm-100-ml/).
Dzięki temu, że zawiera tak wiele różnych składników, wykazuje kompleksowe działanie. Nawilża, przyspiesza regenerację skóry, a także chroni ją przed działaniem wolnych rodników i drobnoustrojów chorobotwórczych. W związku z tym jej regularne stosowanie pomaga złagodzić nieprzyjemne dolegliwości towarzyszące problemom skórnym.
Kiedy powinno się stosować aloes na rany?
Aloes nakładany na rany wykazuje wieloraki pozytywny wpływ. Przyspiesza gojenie nadżerek i owrzodzeń, a to głównie dzięki zawartości saponin, cynku, magnezu. Saponiny to związki należące do glikozydów, które charakteryzują się działaniem ściągającym, odkażającym i myjącym. Zespół związków obecnych w aloesie wykazuje skuteczność w leczeniu odmrożeń, oparzeń i zmian skórnych u osób poddanych rentgenoterapii czy radioterapii.
Lecznicze działanie aloesu możesz wykorzystać do osłabiania krwotoków z ran, łagodzenia skaleczeń, obrzęków, pęknięć skóry. Roślina zalecana jest do walki z odleżynami, żylakami, hemoroidami. Aloes przyda ci się do nacierania nadwyrężonych miejsc, przemęczonych mięśni i w łagodzeniu dolegliwości towarzyszących chorobom reumatoidalnym stawów.
Dzięki obecności składników o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych, przeciwgrzybiczych aloes działa jak naturalny antybiotyk. Zawarte w nim substancje hamują rozwój wielu chorobotwórczych drobnoustrojów. W ten sposób znacznie redukują ryzyko nadkażenia rany. Medycyna ludowa zaleca wykorzystywanie tej rośliny do łagodzenia podrażnień skóry powstałych w wyniku ugryzień i użądleń.
Aloes na rany cukrzycowe to również częste zastosowanie. Roślina pomaga uniknąć następstw stopy cukrzycowej. Diabetycy powinni mieć w zwyczaju codzienne używanie go do pielęgnacji stóp. W ten sposób mogą zapewnić sobie utrzymanie odpowiedniego nawilżenia skóry, szybsze zabliźnianie się ran, zapobiegać powstawaniu pęknięć. Użycie aloesu przy cukrzycy powinno opierać się na wykonaniu delikatnego masażu wydrążonym miąższem.

Wykwity pierwotne
Plama
Fot. 1. Plamy (bielactwo nabyte), w centrum widoczna nadżerka pokryta strupem
Fot. 2. Plamy rumieniowe
Plama to zmiana zabarwienia skóry na ograniczonej powierzchni, leżąca w poziomie skóry, tj. niewyczuwalna przy dotyku. Plamy mogą mieć różną wielkość, kolor i lokalizację. Mogą też towarzyszyć im różne objawy – świąd, pieczenie, łuszczenie się skóry, nadmierne ucieplenie skóry w okolicy plamy. Jeśli plamy występują na całym ciele, mówimy o wysypce (lub osutce) i opisujemy jej cechy charakterystyczne, np. wysypka drobnoplamista (kiedy plamy są niewielkie). Plamy mogą się zlewać się w większe ogniska, a także ulegać ewolucji – zmiana skórna, która początkowo była np. grudką lub pęcherzem może się zmienić w plamę.
1. Plamy z zaburzeń ukrwienia
- plamy rumieniowe: małe, najczęściej liczne wykwity, mogące się zlewać i tworzyć zmiany o charakterze wielokolistym, obrączkowatym. Obserwuje się je często w przebiegu chorób zakaźnych (orda, różyczka, płonica) i w wysypkach (osutkach) polekowych
- rumienie są wykwitami większymi od plam rumieniowych. Mogą mieć charakter przelotny, czyli chwilowy, ustępujący bez leczenia – związane są ze zwiększonym przepływem krwi przez naczynia skórne (np. rumień emocjonalny, rumień wywołany przez związki naczyniorozszerzające) lub trwały – najczęściej w wyniku przekrwienia związanego ze stanem zapalnym, np.: odczyn fototoksyczny i fotoalergiczny, róża
- erytrodermia jest uogólnionym stanem zapalnym skóry. Skóra jest zaczerwieniona jednolicie na większej powierzchni, obrzęknięta z nadmiernym złuszczaniem naskórka. Częstymi objawami towarzyszącymi są świąd, niekiedy powiększenie węzłów chłonnych, podwyższona temperatura, dreszcze, złe samopoczucie.
