Maść na zmiany skórne - Skuteczne rozwiązania dla Twojej skóry

Wykwity pierwotne

Plama

Fot. 1. Plamy (bielactwo nabyte), w centrum widoczna nadżerka pokryta strupem

Fot. 2. Plamy rumieniowe

Plama to zmiana zabarwienia skóry na ograniczonej powierzchni, leżąca w poziomie skóry, tj. niewyczuwalna przy dotyku. Plamy mogą mieć różną wielkość, kolor i lokalizację. Mogą też towarzyszyć im różne objawy – świąd, pieczenie, łuszczenie się skóry, nadmierne ucieplenie skóry w okolicy plamy. Jeśli plamy występują na całym ciele, mówimy o wysypce (lub osutce) i opisujemy jej cechy charakterystyczne, np. wysypka drobnoplamista (kiedy plamy są niewielkie). Plamy mogą się zlewać się w większe ogniska, a także ulegać ewolucji – zmiana skórna, która początkowo była np. grudką lub pęcherzem może się zmienić w plamę.

1. Plamy z zaburzeń ukrwienia
  • plamy rumieniowe: małe, najczęściej liczne wykwity, mogące się zlewać i tworzyć zmiany o charakterze wielokolistym, obrączkowatym. Obserwuje się je często w przebiegu chorób zakaźnych (orda, różyczka, płonica) i w wysypkach (osutkach) polekowych
  • rumienie są wykwitami większymi od plam rumieniowych. Mogą mieć charakter przelotny, czyli chwilowy, ustępujący bez leczenia – związane są ze zwiększonym przepływem krwi przez naczynia skórne (np. rumień emocjonalny, rumień wywołany przez związki naczyniorozszerzające) lub trwały – najczęściej w wyniku przekrwienia związanego ze stanem zapalnym, np.: odczyn fototoksyczny i fotoalergiczny, róża
  • erytrodermia jest uogólnionym stanem zapalnym skóry. Skóra jest zaczerwieniona jednolicie na większej powierzchni, obrzęknięta z nadmiernym złuszczaniem naskórka. Częstymi objawami towarzyszącymi są świąd, niekiedy powiększenie węzłów chłonnych, podwyższona temperatura, dreszcze, złe samopoczucie.

Problemy skórne? Postaw na skuteczny lek przeciwwirusowy bez recepty!

Schorzenia skórne mogą mieć różne podłoże. Do najczęstszych dolegliwości skórnych zalicza się:

  • choroby bakteryjne, w tym między innymi czyrak, różę oraz liszajec zakaźny,
  • różnego rodzaju stany zapalne,
  • reakcje alergiczne,
  • choroby wirusowe, a wśród nich półpasiec, brodawki wirusowe oraz opryszczkę,
  • trądzik i różnego rodzaju zmiany hormonalne,
  • choroby grzybicze, do których zalicza się grzybice stóp, paznokci, pachwin oraz owłosionej skóry głowy,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • łojotokowe zapalenie skóry,
  • pokrzywkę,
  • wyprysk kontaktowy,
  • choroby zakaźne.

Do najczęstszych objawów schorzeń skórnych zalicza się obecność wykwitów, których wygląd może być różny w zależności od jednostki chorobowej odpowiedzialnej za powstałe zmiany. Pojawiające się na skórze wykwity mogą przyjmować formę plamek, grudek, pęcherzyków, krostek oraz bąbli. U części pacjentów pojawiać się mogą też owrzodzenia i strupy, poza tym może dojść do pęknięcia skóry. Problemom skórnym wywołanym chorobami bakteryjnymi lub wirusowymi może towarzyszyć też ból, pieczenie oraz świąd.

Problemy skórne najczęściej wiążą się z chorobami bakteryjnymi lub wirusowymi, a także powodują je stany zapalne. W przypadku większości problemów ze skórą warto sięgnąć po preparaty zawierające substancje przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe lub przeciwzapalne – w zależności od schorzenia. W przypadku ran, skaleczeń, a także ukąszeń owadów warto postawić na maści i kremy przeciwbakteryjne, które uniemożliwią rozwój zakażenia i wpłyną na szybsze gojenie się skóry. W problemach skórnych, takich jak opryszczka, warto sięgnąć po preparaty przeciwwirusowe, które zapobiegną rozwojowi wirusów w obrębie skóry. Polecamy maści, kremy, zasypki i preparaty przeciwzapalne działające odkażająco, które jednocześnie łagodzą problemy skórne i przyspieszają gojenie się tkanek. Stosując lek przeciwwirusowy lub leki przeciwzapalne czy też leki przeciwbakteryjne, należy pamiętać o przestrzeganiu treści ulotki dołączonej do opakowania lub postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Kremy i maści przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne

Jednymi z najbardziej popularnych form leków stosowanych miejscowo są kremy i maści przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne. Dostępne w aptekach preparaty tego typu stosuje się przy różnego rodzaju dolegliwościach skórnych. Wskazaniem do ich stosowania są np. zakażenia bakteryjne, wirusowe i stany zapalne. Można stosować je też profilaktycznie, by zapobiec odleżynom i odparzeniom.

Domyślnie Bestseller Nazwa A-Z sort_name_up Cena rosnąco Cena malejąco Najnowsze Najstarsze

Lek (18) Kosmetyk (4) Wyrób medyczny leczniczy (2) Wyrób medyczny inny (2) Materiał Medyczny (1) Filtruj ›

Działania uboczne przy długotrwałym stosowaniu Długotrwałe stosowanie, zwłaszcza na dużych powierzchniach ciała lub na wrażliwych obszarach skóry, może prowadzić do bardziej poważnych skutków, takich jak zahamowanie funkcji kory nadnerczy czy zwiększone ryzyko infekcji.

Czytaj dalej...

Inne przyczyny powstawania pryszczy podskórnych niewłaściwa dieta, alergie skórne, zakażenia wirusowe zakażenia bakteryjne, zaburzenia w składzie sebum produkowanego przez gruczoły łojowe, zmiany w procesie rogowacenia naskórka.

Czytaj dalej...

Zanim jednak sięgniemy po maść na pieczenie pochwy lub globulki na grzybicę pochwy, warto zastanowić się, czy odczuwane objawy rzeczywiście mogą być wynikiem infekcji intymnej, a nie zwykłego podrażnienia.

Czytaj dalej...

wyprysk łojotokowy zmagają się z nim osoby z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych; objawia się czerwonymi, swędzącymi, piekącymi plamami, które pokrywają się żółtą łuską; może mieć różną lokalizację, a w przypadku pleców umiejscawia się najczęściej między łopatkami.

Czytaj dalej...