Maść ichtiolowa - Skuteczne leczenie pryszczy podskórnych
Najlepszy sposób na pryszcze podskórne
Jak szybko pozbyć się pryszcza podskórnego?Prosty sposób na pryszcze podskórne to maść ichtiolowa, którą za niewielkie pieniądze dostaniesz w każdej aptece bez recepty. Specyfik ten wyciąga ropę z pryszcza na zewnątrz. Pamiętaj jednak, aby stosować tą maść bardzo ostrożnie. Jest bowiem bardzo brudząca i trudno ją zmyć. Specyfik nałóż na pryszcz i wokół niego i zmyj po około 30 minutach. Jeżeli Twoje zmiany będą długotrwałe, to warto skonsultować się z dermatologiem. Ten może przepisać antybiotyk, który w połączeniu z maścią ichtiolową pomoże Ci szybko pozbyć się problemu.
Domowe sposoby na pryszcze podskórne
Znowu pojawiły się u Ciebie podskórne pryszcze? Domowe sposoby na pewno zaradzą temu problemowi. Spróbuj pasty z sody oczyszczonej. Specyfik ten wymieszaj z wodą, aby powstała łatwa do nakładania papka. Pozostaw ją na pryszczu i tym samym przyspiesz jego gojenie. Sprawdź także maseczkę wykonaną z cynamonu i miodu. Po prostu wymieszaj te dwa składniki i nałóż je na zmiany na skórze. Mieszanka ta ma działanie antybakteryjne i zapobiega powstawaniu nowych pryszczy. Tego typu zabieg stosuj 2 razy w tygodniu, ale wcześniej sprawdź na małej powierzchni skóry, czy nie masz alergii na te dwa składniki.
Pryszcze podskórne: czym są?
To różnej wielkości podskórne ropne zmiany znajdujące się w głębokiej warstwie skóry, niemożliwe do wyciśnięcia, ponieważ ich ujście zasłonięte jest przez skórę. Czasem są rozsiane po twarzy i drobne. Częściej jednak mają formę cyst lub nawet twardych guzków. Guzki znajdują się głębiej niż cysty i są twarde. Cysty są nieco bardziej miękkie i czasem widocznie nabrzmiałe ropą, ponieważ znajdują płycej niż ropne guzki. Zmiany mogą mieć lekko siny lub czerwonawy odcień, czasem jedynie czerwoną obwódkę. Zarówno cysty, jak i guzki charakteryzują się tym, że przy dotknięciu bolą, chociaż przy mniejszych pryszczach ból może nie być wyczuwalny, szczególnie u odpornych osób. Nie należy ich wyciskać, ponieważ zostawiają trwałe, ciemne blizny. Przyjmuje się, że najczęściej podskórne pryszcze tworzą się w strefie T (czoło, nos, broda), podobnie jak inne zaskórniki. Nie jest to prawda. W rzeczywistości mogą wystąpić w bardzo wielu miejscach na ciele, przede wszystkim na policzkach i na czole tuż przy włosach, na skroniach, na szyi, w okolicach uszu, na plecach oraz na dekolcie. Kiedy pryszcz podskórny się pojawi, warto dać mu czas. Niektóre same wchłaniają się już po kilku dniach, a te mniejsze okazują się być zwykłymi pryszczami, które wychodzą na wierzch, przez co stają się o niebo prostsze do usunięcia. Jeśli jednak podskórne cysty i guzki nie znikają lub pojawiają się regularnie, należy się temu przyjrzeć. Czytaj też: Trądzik: objawy i skuteczne leczenie Trądzik zaskórnikowy: jak go wyleczyć? Pryszcze na pośladkach: jak powstają i jak się ich pozbyć?
- używanie kosmetyków zapychających pory, zbyt tłustych kremów
- skłonności genetyczne
- choroby, np. cukrzyca oraz inne choroby metaboliczne
- długotrwały stres (szczególnie, kiedy pryszcze występują w okolicy szyi i uszu)
Rodzajem pryszczy podskórnych można też nazwać łagodne czyraki, czyli ropne zmiany skórne wynikające z zapalenia mieszków włosowych. Są bardziej bolesne i większe od zwyczajnych pryszczy. Bolą bez dotykania, kiedy już urosną. Częste występowanie czyraków może świadczyć o chorobach nerek i wątroby, cukrzycy, osłabionej odporności organizmu, zarażeniu wirusem HIV. Jeśli zdiagnozujesz u siebie czyraka, koniecznie udaj się do lekarza dermatologa.
Maść ichtiolowa
Maść ichtiolowa składa się w 10% z ichtiolu oraz wazeliny żółtej i lanoliny w równych częściach. Znana w Farmakopei pod nazwą Ammonii bituminosulfonatis unguentum FP 10%. To ciemna, smolista i tłusta substancja o zapachu przypominającym asfalt. Czy istnieje maść ichtiolowa biała? Składnikiem niektórych kremów stosowanych w trądziku różowatym, łojotoku, AZS czy łupieżu białym jest tzw. ichtiol jasny. Ma on silniejsze działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybicze niż ichtiol ciemny.
Maść ichtiolowa działa przeciwbakteryjnie, a konkretnie bakteriostatycznie i ściągająco. Stosuje się ją wyłącznie zewnętrznie. Znalazła zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń skóry, np. trądziku, czyrakach czy wypryskach skórnych. W kwestii wykorzystania maści ichtiolowej na trądzik opinie są różne.
Niepodważalna jest jej skuteczność, jednak kwestia nieprzyjemnego zapachu, konsystencji oraz ryzyka pojawienia się trudnych do usunięcia plam, niekiedy zniechęca do zastosowania tego leku. Niektórzy pacjenci mogą ponadto odczuwać podrażnienie w miejscu smarowania spowodowane rozgrzewającym i ściągającym działaniem ichtiolu.
Warto wiedzieć, że maść ichtiolowa zastosowanie znalazła także jako środek wspomagający odchodzenie ropy z uszkodzonych miejsc skóry.