Maść ichtiolowa - Skuteczne leczenie pryszczy podskórnych

Pryszcze podskórne – czym są i gdzie powstają?

Pryszcze podskórne są to ropne zmiany skórne, które powstają pod powierzchnią naskórka , a więc w głębszych warstwach skóry. Rozsiane są w różnych miejscach ciała, ale najczęściej pojawiają się w na czole, skroniach, policzkach, szyi, dekolcie czy na plecach. Mogą występować pojedynczo lub w grupach. Zazwyczaj przyjmują one postać cyst lub twardych guzków , a czasem stanowią jedynie drobne wybrzuszenia naskórka.

Cysty powstają bezpośrednio pod naskórkiem i charakteryzują się różnym kształtem i wielkością. Głównie są koloru czerwonego lub białego z czerwoną obwódką. Mogą być nabrzmiałe, ponieważ są wypełnione ropą. Guzki są twardsze od cyst, ponieważ powstają w głębszych warstwach skóry. Obie formy pryszczy podskórnych bolą przy dotyku. Nie należy ich wyciskać ani zdrapywać, ponieważ zostawiają po sobie trwałe i ciemne blizny, które trudno się leczy i maskuje [1, 4].

Najlepszy sposób na pryszcze podskórne

Jak szybko pozbyć się pryszcza podskórnego?Prosty sposób na pryszcze podskórne to maść ichtiolowa, którą za niewielkie pieniądze dostaniesz w każdej aptece bez recepty. Specyfik ten wyciąga ropę z pryszcza na zewnątrz. Pamiętaj jednak, aby stosować tą maść bardzo ostrożnie. Jest bowiem bardzo brudząca i trudno ją zmyć. Specyfik nałóż na pryszcz i wokół niego i zmyj po około 30 minutach. Jeżeli Twoje zmiany będą długotrwałe, to warto skonsultować się z dermatologiem. Ten może przepisać antybiotyk, który w połączeniu z maścią ichtiolową pomoże Ci szybko pozbyć się problemu.

Domowe sposoby na pryszcze podskórne

Znowu pojawiły się u Ciebie podskórne pryszcze? Domowe sposoby na pewno zaradzą temu problemowi. Spróbuj pasty z sody oczyszczonej. Specyfik ten wymieszaj z wodą, aby powstała łatwa do nakładania papka. Pozostaw ją na pryszczu i tym samym przyspiesz jego gojenie. Sprawdź także maseczkę wykonaną z cynamonu i miodu. Po prostu wymieszaj te dwa składniki i nałóż je na zmiany na skórze. Mieszanka ta ma działanie antybakteryjne i zapobiega powstawaniu nowych pryszczy. Tego typu zabieg stosuj 2 razy w tygodniu, ale wcześniej sprawdź na małej powierzchni skóry, czy nie masz alergii na te dwa składniki.

Pryszcze podskórne: jak powstają? Jak je leczyć?

Pryszcze podskórne miał kiedyś każdy. Niektóre z nich znikają, inne rosną i bolą każdego dnia coraz bardziej. Dopiero ocena stopnia nasilenia tego problemu daje odpowiedź, czy zmiany skórne w postaci cyst, torbieli i guzków świadczą o czymś poważniejszym. Sprawdź, jak rozpoznać pryszcze podskórne i o jakich chorobach może świadczyć ich powstawanie.

Spis treści

Pryszcze podskórne - jak je rozpoznać? W końcu pryszcz pryszczowi nierówny, dlatego pierwszą rzeczą, jaką należy uczynić, to lepiej poznać swoje pryszcze. Ocenić ich wielkość, stopień zaawansowania, a przede wszystkim miejsce położenia. Najprościej podzielić pryszcze na te znajdujące się pod skórą i te "na powierzchni". Pryszcze podskórne wyglądają jak wybrzuszenia, wypustki o różnym kształcie i kolorze. Z kolei pryszcze na powierzchni to zwykle te, które już wyszły spod skóry i mają ropną końcówkę.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Pryszcze podskórne – przyczyny powstawania

Jakie są przyczyny powstawania pryszczy podskórnych? Może ich być kilka. Jeżeli zmiany te pojawiają się w dużej ilości, to zazwyczaj przyczyną ich powstania jest trądzik torbielowaty znany także jako trądzik grudkowo – cystowy. To rezultat niewłaściwego funkcjonowania gruczołów łojowych. Dochodzi wówczas do zapchania ich ujścia, a wszystko to z racji nadprodukcji sebum i wolnego rogowacenia naskórka. Problem ten zazwyczaj bierze się z zaburzeń gospodarki hormonalnej organizmu. Dochodzi wtedy do zwiększonej produkcji androgenów.

Warto jednak pamiętać, że pryszcze podskórne nie zawsze oznaczają trądzik. Czasem przyczyną jest stosowanie preparatów, które doprowadzają do zapychania porów. Mogą to być na przykład zbyt tłuste kremy utrudniające oddychanie skórze. Nie bez znaczenia jest także długotrwały stres. Ten często powoduje powstanie pryszczy w okolicach uszu i szyi. Do pojawienia się podskórnych pryszczy przyczyniać się mogą także choroby metaboliczne, czy skłonności w genach.

Nie wszyscy wiedzą, że łagodne czyraki czyli zmiany ropne, pojawiające się z racji zapalenia mieszków włosowych, to również podskórne pryszcze. Te zazwyczaj szczególnie bolą i powstają z racji niskiej odporności organizmu, zaburzeń metabolicznych lub chorób na przykład wątroby czy nerek.

Inne przyczyny powstawania pryszczy podskórnych: niewłaściwa dieta, alergie skórne, zakażenia wirusowe zakażenia bakteryjne, zaburzenia w składzie sebum produkowanego przez gruczoły łojowe, zmiany w procesie rogowacenia naskórka.

Jak nie pomylić pryszczy podskórnych z innymi zmianami skórnymi?

Pryszcze podskórne, choć wydają się bardzo charakterystyczne, są łatwe do pomylenia z innymi zmianami skórnymi. Charakterystyczne krostki mogą przypominać na przykład tłuszczaki czyli łagodne zmiany nowotworowe. Tłuszczaki jednak nie przybierają sinego czy czerwonawego zabarwienia i widoczne są głównie na barkach oraz plecach. Nie pomyl tłuszczy podskórnych także z włókniakami, które przypominają brodawki i zazwyczaj są dość twarde i zwisające. A co z kaszakami? Te również mogą przypominać pryszcze podskórne, choć zazwyczaj są znacznie mniejsze i przybierają żółtawe zabarwienie z ciemną kropką. Kaszaki to rezultat zaczopowania się ujść gruczołów łojowych.

Skuteczne składniki aktywne w produktach do pielęgnacji pryszczy podskórnych

Z pryszczami podskórnymi dobrze radzą sobie kwasy. Jednym z najpopularniejszych jest Kwas Salicylowy o właściwościach keratolitycznych, czyli złuszczających martwe komórki skóry i odblokowujących pory. Działa też przeciwbakteryjnie oraz przeciwzapalnie. To częsty składniki kremów oraz maści na pryszcze podskórne. Zawierają go niektóre kosmetyki do cery trądzikowej Eucerin. Dobry wybór to również Kwas Glikolowy, Azelainowy, Laktobionowy, Niacynamid oraz Retinol.

Inny ceniony produkt to maść ichtiolowa na pryszcze podskórne, która zawiera Ichtiol, czyli aktywny składnik o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i przeciwświądowych. Niestety może wywoływać reakcje alergiczne, dlatego przed użyciem wykonaj test na niewielkim obszarze skóry.

O ile opisane wyżej objawy chorób nowotworowych nie wiążą się zazwyczaj z widocznymi zmianami skórnymi, o tyle w przypadku innych schorzeń świąd może współwystępować z różnego typu wypryskami, rumieniem, nadmiernym złuszczaniem naskórka etc.

Czytaj dalej...

mój mąż ma problem ze swędzącą skórą głowy, poleciłam mu właśnie ocet jabłkowy na tą dolegliwość, ale ani on, ani ja nie mogliśmy znieść jego zapachu u męże ta swędząca głowa to spory problem dermatologiczny, i póki co pomagają jedynie doustne leki Odpowiedz Usuń.

Czytaj dalej...

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Czytaj dalej...

Suchość skóry spowodowana jest brakiem nawilżenia i odpowiedniego poziomu wilgoci w skórze, co może powodować swędzenie, szorstkość, łuszczenie, a także w skrajnych przypadkach bolesne pękanie skóry.

Czytaj dalej...