Maść ichtiolowa - Skuteczne leczenie pryszczy podskórnych

Maść ichtiolowa

Maść ichtiolowa składa się w 10% z ichtiolu oraz wazeliny żółtej i lanoliny w równych częściach. Znana w Farmakopei pod nazwą Ammonii bituminosulfonatis unguentum FP 10%. To ciemna, smolista i tłusta substancja o zapachu przypominającym asfalt. Czy istnieje maść ichtiolowa biała? Składnikiem niektórych kremów stosowanych w trądziku różowatym, łojotoku, AZS czy łupieżu białym jest tzw. ichtiol jasny. Ma on silniejsze działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybicze niż ichtiol ciemny.

Maść ichtiolowa działa przeciwbakteryjnie, a konkretnie bakteriostatycznie i ściągająco. Stosuje się ją wyłącznie zewnętrznie. Znalazła zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń skóry, np. trądziku, czyrakach czy wypryskach skórnych. W kwestii wykorzystania maści ichtiolowej na trądzik opinie są różne.

Niepodważalna jest jej skuteczność, jednak kwestia nieprzyjemnego zapachu, konsystencji oraz ryzyka pojawienia się trudnych do usunięcia plam, niekiedy zniechęca do zastosowania tego leku. Niektórzy pacjenci mogą ponadto odczuwać podrażnienie w miejscu smarowania spowodowane rozgrzewającym i ściągającym działaniem ichtiolu.

Warto wiedzieć, że maść ichtiolowa zastosowanie znalazła także jako środek wspomagający odchodzenie ropy z uszkodzonych miejsc skóry.

Pryszcze podskórne – leczenie

Dermatolodzy w leczeniu tej przypadłości najczęściej rekomendują stosowanie maści ichtiolowej , która pomaga wyregulować wydzielanie łoju. Ponadto zmniejsza ona stan zapalny, ułatwiając przy tym ropie gromadzącej się pod naskórkiem odchodzić na zewnątrz. Osobom posiadającym nadwrażliwą skórę specjaliści zalecają maść cynkową , która również zwęża pory i przyspiesza proces gojenia.

W przypadku wystąpienia licznych grup pryszczy podskórnych lekarze mogą dołączyć do procesu leczenia retinoidy i antybiotyki . Retinoidy zmniejszają ilość stanów zapalnych powstałych na powierzchni skóry, a także pomagają w procesie złuszczania się naskórka. Antybiotyki skutecznie eliminują bakterie odpowiedzialne za powstawanie zmian na skórze [1, 2].

Przyczyny powstawania pryszczy podskórnych

  • Nadmiar sebum, zanieczyszczenia, bakterie oraz martwy naskórek blokujące pory skóry.
  • Za podskórne pryszcze na policzkach, brodzie oraz linii szczęki u dorosłych często odpowiadają zmiany hormonalne – to szersze zagadnienie, któremu przyjrzymy się w kolejnych akapitach.
  • Pot może wywołać oraz zaostrzyć zmiany (w szczególności podskórne pryszcze na skroniach). Jeśli nosisz obcisłe czapki, opaski czy kask możesz mieć z nimi problem.
  • Niedokładne lub zbyt łagodne oczyszczanie skóry twarzy i ciała powoduje stopniowe gromadzenie się na skórze tłuszczu i powierzchownych zanieczyszczeń, które sprzyjają rozwojowi trądziku.
  • Zbyt agresywne i wysuszające produkty prowokują skórę do szybkiej nadprodukcji sebum.
  • Ciężkie podkłady i kremy zatykają pory, prowadząc do powstawania bolesnych zmian podskórnych.
  • Na pryszcze podskórne na brodzie, policzkach czy czole wpływa też zanieczyszczenie powietrza.

DermoPure Serum o potrójnym działaniu

Pryszcze podskórne – przyczyny powstawania

Nadmiar sebum w wyniku niewłaściwej pracy gruczołów łojowych jest główną przyczyną powstawania pryszczy podskórnych. Proces ten nasila się zazwyczaj w wyniku nieprawidłowości gospodarki hormonalnej , a więc nadmiernej produkcji męskich hormonów (androgenów). Ponadto zaobserwowano, że pryszcze podskórne mogą częściej pojawiać się u osób, które:

  • używają niewłaściwych kosmetyków, zazwyczaj źle dobranych do swojego rodzaju skóry np. zbyt tłustych kremów, które mogą zatykać pory, utrudniając skórze właściwe oddychanie i regenerację,
  • żyją w długotrwałym, nadmiernym stresie,
  • palą papierosy,
  • posiadają predyspozycje genetyczne,
  • mają skłonność do alergii skórnych,
  • zmagają się z infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi,
  • chorują na różne choroby metaboliczne lub cukrzycę,
  • nieodpowiednio się odżywiają [1, 3].

Pryszcze podskórne: czym są?

To różnej wielkości podskórne ropne zmiany znajdujące się w głębokiej warstwie skóry, niemożliwe do wyciśnięcia, ponieważ ich ujście zasłonięte jest przez skórę. Czasem są rozsiane po twarzy i drobne. Częściej jednak mają formę cyst lub nawet twardych guzków. Guzki znajdują się głębiej niż cysty i są twarde. Cysty są nieco bardziej miękkie i czasem widocznie nabrzmiałe ropą, ponieważ znajdują płycej niż ropne guzki. Zmiany mogą mieć lekko siny lub czerwonawy odcień, czasem jedynie czerwoną obwódkę. Zarówno cysty, jak i guzki charakteryzują się tym, że przy dotknięciu bolą, chociaż przy mniejszych pryszczach ból może nie być wyczuwalny, szczególnie u odpornych osób. Nie należy ich wyciskać, ponieważ zostawiają trwałe, ciemne blizny. Przyjmuje się, że najczęściej podskórne pryszcze tworzą się w strefie T (czoło, nos, broda), podobnie jak inne zaskórniki. Nie jest to prawda. W rzeczywistości mogą wystąpić w bardzo wielu miejscach na ciele, przede wszystkim na policzkach i na czole tuż przy włosach, na skroniach, na szyi, w okolicach uszu, na plecach oraz na dekolcie. Kiedy pryszcz podskórny się pojawi, warto dać mu czas. Niektóre same wchłaniają się już po kilku dniach, a te mniejsze okazują się być zwykłymi pryszczami, które wychodzą na wierzch, przez co stają się o niebo prostsze do usunięcia. Jeśli jednak podskórne cysty i guzki nie znikają lub pojawiają się regularnie, należy się temu przyjrzeć. Czytaj też: Trądzik: objawy i skuteczne leczenie Trądzik zaskórnikowy: jak go wyleczyć? Pryszcze na pośladkach: jak powstają i jak się ich pozbyć?

  • używanie kosmetyków zapychających pory, zbyt tłustych kremów
  • skłonności genetyczne
  • choroby, np. cukrzyca oraz inne choroby metaboliczne
  • długotrwały stres (szczególnie, kiedy pryszcze występują w okolicy szyi i uszu)

Rodzajem pryszczy podskórnych można też nazwać łagodne czyraki, czyli ropne zmiany skórne wynikające z zapalenia mieszków włosowych. Są bardziej bolesne i większe od zwyczajnych pryszczy. Bolą bez dotykania, kiedy już urosną. Częste występowanie czyraków może świadczyć o chorobach nerek i wątroby, cukrzycy, osłabionej odporności organizmu, zarażeniu wirusem HIV. Jeśli zdiagnozujesz u siebie czyraka, koniecznie udaj się do lekarza dermatologa.

Warto jednak zaznaczyć, że dyskomfort pojawiający się zaraz po aplikacji kosmetyku, świadczy o nadwrażliwości skóry, natomiast gdy po kilku godzinach w miejscu aplikacji pojawiają się widoczne zmiany, mówimy o alergii.

Czytaj dalej...

mój mąż ma problem ze swędzącą skórą głowy, poleciłam mu właśnie ocet jabłkowy na tą dolegliwość, ale ani on, ani ja nie mogliśmy znieść jego zapachu u męże ta swędząca głowa to spory problem dermatologiczny, i póki co pomagają jedynie doustne leki Odpowiedz Usuń.

Czytaj dalej...

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Czytaj dalej...

Efektem tego połączenia jest zahamowanie wytwarzania substancji odpowiedzialnych za powstawanie stanu zapalnego prostaglandyny, bradykinina, histamina, cytokiny oraz enzymów niszczących tkanki kolagenazy i elastazy.

Czytaj dalej...