Depilacja u ginekologa - Mama, czy to dobry wybór?

Depilacja woskiem/masą cukrową

Często kobiety myślą, że nie wolno tej metody stosować w ciąży. Można! Możecie ją stosować na wszystkich częściach ciała, również w okolicy bikini. Jedno ale! Dobrze by było, aby zabieg usuwania owłosienia za pomocą wosku w ciąży nie był Waszym pierwszym w życiu.

Po pierwsze, jest wtedy większe ryzyko nadwrażliwości (uczulenia) na składniki w masie używanej do usuwania włosów. A po drugie nie wiecie jak na ten ból zareagujecie. Bo umówmy się – wosk boli (no mnie boli).

Nie ma tu ograniczeń co do wieku ciąży, co też słyszałam. Nie ma też ograniczeń czy wosk jest tzw. ciepły czy zimny w gotowych plastrach, oczywiście zakładając, że nie jest tak gorący, że Was poparzy.
Zasadniczo jak bardzo chcecie to możecie iść na wosk nawet na tydzień przed porodem, ale uwaga! Według obecnych wytycznych NIE zaleca się, aby kobieta do porodu miała wydepilowane okolice bikini. Wręcz może to sprzyjać gorszemu gojeniu się rany. Zalecenia według wielu światowych wytycznych są takie, aby do planowego przyjęcia do porodu (w szczególności do planowego cięcia cesarskiego) nie golić okolic miejsca operacyjnego przez 7 dni. Więcej o tym przeczytacie w artykule „Jak przygotować ciało do porodu”?
(Nie golić. I nie usuwać włosów do cebulek. Można włosy króciutko przystrzyc.)

Przygotowanie do porodu siłami natury

Oczywiste jest, że po pierwsze nie jesteśmy w stanie przewidzieć kiedy to będzie. Ale nawet bez jakiegokolwiek przygotowania wszystko powinno być dobrze. Tym niemniej prawda jest taka, że większość kobiet jadąc do porodu lub już wiele tygodni wcześniej zastanawia się nad tymi „procedurami”.

  • Lewatywa – nie jest konieczna. Jest to tylko i wyłącznie wybór rodzącej. Prawda jest taka, że jeżeli macie wypełnioną kiszkę stolcową lub mówiąc bardziej po ludzku – odbytnicę – to zanim dziecko się urodzi, musi się ona opróżnić. Dla wielu kobiet to, że mogłyby wypróżnić się w trakcie porodu stanowi dość spory stres. Te kobiety na pewno warto zachęcić do zrobienia lewatywy w domu przed przyjazdem do szpitala. (Najłatwiej jak pomoże Wam w tym partner, ale jeżeli się krępujcie to są pozycje, aby wykonać lewatywę samodzielnie – instrukcje są na opakowaniu tych zestawów do wlewu doodbytniczego z apteki).

Ważne jest jednak, abyście wiedzieli, że wypróżnienie się kobiety podczas naturalnego porodu jest czymś zupełnie naturalnym i nikogo z personelu to nie dziwi oraz nie stanowi zagrożenia infekcją ani dla matki ani dla dziecka.

Według najnowszych opracowań naukowych nie powinno się wykonywać „rutynowej” lewatywy każdej kobiecie.

Lewatywa ma swoje zalety. Powiedzą Wam to doświadczone położne. Zdecydowanym minusem lewatywy jest to, że może być ona nieco nieprzyjemna lub wręcz bolesna dla części kobiet – suma summarum – to czy chcecie wykonać lewatywę zależy od Was. Medycznie rzecz biorąc nie jest to ani korzystne ani szkodliwe.

  • Golenie okolic intymnych – do porodu naturalnego włosy z sektora 1, czyli te na wzgórku łonowym są zupełnie obojętne. Natomiast włosy z sektora 2 najlepiej, aby nie były ogolone (golenie powoduje uszkodzenie warstwy ochronnej naskórka i może przyczyniać się do gorszego gojenia się ewentualnego nacięcia lub pęknięcia krocza). Jednak najlepiej, aby włosy były bardzo krótko przystrzyżone – kilkumilimetrowe. Ciężko czasami wycyrklować – załóżmy, że jesteście w 39 tygodniu. Golicie się, bo myślicie, że urodzicie przecież za tydzień, a tu nagle tej samej nocy zaczyna się poród. W takim wypadku – nie stresujcie się na zasadzie – „Ojej a mamaginekolog mówiła, że nie trzeba się golić, bo może to pogarszać gojenie”. Prawda jest taka, że obecnie z moich obserwacji przynajmniej 75% kobiet przyjeżdża do porodu „świeżo ogolona”. Chcę, abyście wiedziały, że nie jest to ani wymagane, ani konieczne, a takie kilkumilimetrowe „odrosty” w kontekście porodu są akurat nawet pożądane.

Depilacja miejsc intymnych przed wizytą u ginekologa

Wybór rodzaju depilacji intymnej zależy do indywidualnych preferencji. Profesjonalne gabinety kosmetyczne oferują różne sposoby depilacji, wśród których prym wiodą depilacja klasyczna , depilacja francuska i depilacja brazylijska , inaczej zwana hollywoodzką.

Depilacja klasyczna polega na usunięciu włosów do linii bielizny. To wybór dla osób, które zaczynają swoją przygodę z depilacją i wybierają naturalny wygląd swoich intymnych sfer. Wariantem bardziej odważnym jest depilacja francuska. Kosmetyczka usuwa owłosienie z rejonu wzgórka łonowego zostawiając estetycznie wyglądający kształt, który wcześniej uzgadnia z klientką. Depilacja brazylijska, zwana także hollywoodzką polega na pozbyciu się wszystkich włosów z okolic intymnych. Kosmetyczka usuwa także niechciane owłosienie z okolic odbytu, a także porastających wargi sromowe. Po depilacji brazylijskiej skóra jest idealnie gładka.

Polecamy komfortową depilację woskiem , najskuteczniejszą metodę usuwania niechcianego owłosienia w palecie metod tradycyjnych.

Ta technika umożliwia redukcję owłosienia wraz z cebulką. Co to oznacza w praktyce? Koniec z ciemnymi plamami pod skórą, które pojawiają się już następnego dnia po depilacji maszynką. Skóra jest idealnie gładka przez 3 do 5 tygodni.

Zobacz także Jaki‌ ‌rodzaj‌ ‌depilacji‌ ‌bikini‌ ‌wybrać,‌ ‌jakie‌ wyróżniamy?‌ ‌

Jak przygotować ciało do porodu? Wszystko, co powinnaś wiedzieć

Czy przed porodem należy ogolić okolice intymne? Czy jeśli masz planowany poród siłami natury to przed przyjazdem do szpitala powinnaś wykonać lewatywę?

Jak przygotować się do porodu? Tak pierwotnie ten post miał się nazywać. Ale prawda jest taka, że przygotowanie do porodu ma bardzo wiele aspektów:

  1. Przygotowanie rzeczy do szpitala. O tym już pisałam. Mój post o torbie do porodu jest nieustannie jednym z najpopularniejszych na tym blogu.
  2. Przygotowywanie się do porodu trwa wiele miesięcy. Nie pisałam o tym, ale zrobiłam dla Was kilka miesięcy temu live na fb.

Przed Wami bardzo praktyczny artykuł. Myślę, że odpowiem w nim na pytania, które zadaje sobie prawie każda kobieta w ciąży:

  • Czy do porodu mam się ogolić „tam na dole”?
  • Czy przed porodem powinnam zrobić sobie lewatywę?
  • Czy mogę rodzić w soczewkach kontaktowych lub okularach?
  • Czy o czymś jeszcze powinnam pamiętać, zanim udam się do szpitala?
  • Czy jest różnica „w tych procedurach przygotowawczych” jak jadę rodzić przez planowe cięcie cesarskie?

Pewnie wiele z Was słyszało mrożące krew w żyłach opowieści mam lub babć, że „za ich czasów” to każda kobieta na izbie przyjęć szpitala była poddawana lewatywie i miała golone całe owłosienie z miejsc intymnych. Potem wchodziła sama bez osoby towarzyszącej (męża, mamy, koleżanki, douli) na salę porodową i tam leżała aż urodziła.
Do połowy lat 90-tych nie było dyskusji – tak to rzeczywiście wyglądało.

Piękna w ciąży cz. 2 – depilacja

Czy w ciąży można poddać się zabiegowi laserowego usuwania owłosienia? Czy istnieje bezpieczny krem do depilacji? A może przez ten szczególny okres 9 miesięcy powinno się używać wyłącznie golarki? Odpowiadamy na wszystkie pytania!

Obiecałam Wam (już 6 tygodni temu! Ale ten czas leci…) cały cykl o różnych procedurach, zabiegach czy nawet zwykłych codziennych czynnościach upiększających w ciąży. Pierwsza część była o zabiegach na włosach, w tym o najczęstszym Waszym pytaniu, czyli o farbowaniu włosów w ciąży.
Dziś chciałabym dość zwięźle opisać temat pozbywania się niechcianych włosów w ciąży, czyli potocznie o depilacji.
Zacznijmy od tego, że dość powszechne jest, że w ciąży mamy większe owłosienie (wszędzie) niż poza ciążą.
Włosy na głowie są silniejsze, bardziej lśniące, mniej wypadają i nieco szybciej rosną. To akurat większość kobiet cieszy. Ale to, że włosy pod pachami, na nogach czy w okolicy bikini są mocniejsze i szybciej rosną to już pewnie nikogo nie cieszy.
Dodatkowo u wielu kobiet pojawia się więcej włosków w okolicach brwi (czasami nad nosem), nad kącikami ust, na brodawkach sutkowych czy bardzo często w okolicy pępka. U brunetek ten problem będzie bardziej widoczny niż u blondynek. Nie będę ukrywać – w tej ciąży już dwa razy mój mąż zaczął się śmiać (tak całkiem pozytywnie, żeby nie było…)
– Nicola masz normalnie wąsa! Patrzę w lustro a tam długi czarny włos jak u kotka. Dodam, że poza ciążami takiego problemu nigdy nie miałam. I tu przejdźmy do pierwszego punktu czyli metody: usuwanie włosów za pomocą pęsety.

oleje roślinne chodzi tu zarówno o same oleje, jak olej rycynowy, mający szerokie zastosowanie w pielęgnacji stóp, jak i masła, czego przykładem jest zmiękczające, nawilżające i odżywiające skórę masło shea;.

Czytaj dalej...

Podaż energii w mniejszych ilościach połączona z technologią in Motion umożliwia utrzymanie wyższej temperatury w skórze przez dłuższy czas, a to z kolei czyni SHR skutecznym w walce z jaśniejszym owłosieniem, co do tej pory nie było możliwe przy użyciu innych urządzeń i technologii.

Czytaj dalej...

Co więcej, sprawdza się niemal u każdego różnica będzie polegać jedynie na liczbie zabiegów wymaganych do uzyskania pożądanego efektu oraz ewentualnej potrzebie powtarzania zabiegu co pewien czas o tym, w jakich wypadkach może pojawić się taka konieczność, opowiemy za moment.

Czytaj dalej...

Jeśli chcemy uniknąć problemów skórnych, powinniśmy wybierać dobrej jakości wosk i korzystać z usług profesjonalnych kosmetyczek, które potrafią prawidłowo nałożyć wosk i zdejmować go z naszej skóry.

Czytaj dalej...