Magiczna majeranka na pryszcze - skuteczne metody walki z niedoskonałościami skóry
Maść majerankowa - właściwości i działanie
Ziele majeranku ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Zewnętrznie maść majerankowa działa:
- odkażająco,
- przeciwzapalnie,
- przeciwbakteryjnie,
- antyseptycznie
- i wykazuje łagodne działanie ściągające na błonę śluzową.
Maść majerankowa zawiera:
- olejek eteryczny,
- flawonoidy
- oraz związki fenolowe.
W polskim olejku majerankowym można znaleźć dość duże stężenie limonenu i linalolu. Są to związki często stosowane w kosmetykach jako składniki zapachowe. Niestety nie jest to korzystne zjawisko, ponieważ związki te działają irytująco na skórę, mogą powodować podrażnienie, zaczerwienienie i alergię.
Dawniej, zgodnie z lege artis, maść majerankowa była wytwarzana przez wytrawianie ziela majeranku przez etanol, następnie dodawano wazeliny białej i podczas podgrzewania odparowywano alkohol. Następnie otrzymaną masę wyciskano na ciepło przez tkaninę, otrzymując maść majerankową.
Obecnie proces ten jest nieco inny, ponieważ produkcja na masową skalę wymaga szybszych rozwiązań. Olejkowy wyciąg z majeranku jest dodawany do podłoża maściowego. Niestety w skład olejku wchodzą także podrażniające składniki, dlatego należy skonsultować się z lekarzem, zanim zaaplikuje się maść dziecku.
Maść majerankowa - zastosowanie i działanie. Maść nie tylko dla dzieci i niemowląt
Majeran ogrodowy (inaczej Lebiodka pospolita) jest rośliną zielną najbardziej znaną ze swoich walorów smakowych i szeroko stosowana jako przyprawa w kuchni. Jednak niewiele osób wie, iż opisywana roślina ma duży potencjał leczniczy. Maść majerankowa jest od dawna stosowana w medycynie ludowej. Obecnie dostępna w aptece jest zarejestrowana jako produkt leczniczy. Sprawdź, w czym może ci pomóc.
Spis treści
- Maść majerankowa - właściwości i działanie
- Maść majerankowa - zastosowanie. Na co pomaga?
- Maść majerankowa dla dzieci i niemowląt
- Jak stosować maść z majeranku?
- Maść majerankowa - przeciwwskazania, ostrzeżenia, działania niepożądane
- Maść majerankowa w ciąży i przy karmieniu piersią
- Jak zrobić domową maść majerankową?
Maść majerankowa – dawkowanie
W leczeniu kataru maść majerankową powinno się nakładać dookoła dziurek od nosa 2–3 razy dziennie w trakcie trwania infekcji. Leku nie należy podawać do wnętrza nozdrzy, gdyż hamuje on naturalne mechanizmy usuwania wydzieliny. Jeżeli objawy nie ustępują w przeciągu kilku dni lub się nasilają, należy zwrócić się do lekarza, gdyż maść może się okazać zbyt łagodnym preparatem.
Maść majerankowa nie jest przeznaczona do stosowania wewnętrznego wbrew obiegowej opinii, że można ją stosować na kolki lub problemy z układem trawiennym. Majeranek rzeczywiście ma dobroczynny wpływ na układ pokarmowy, działając antyseptycznie, żółciopędnie i pobudzając wydzielanie soków trawiennych, jednak w takich wypadkach lepiej sięgnąć po napar z ziela. Głównym składnikiem maści majerankowej jest wazelina, która, choć nie jest trująca, to nie powinna być zażywana doustnie.