Magiczna majeranka na pryszcze - skuteczne metody walki z niedoskonałościami skóry
Maść majerankowa - zastosowanie i działanie. Maść nie tylko dla dzieci i niemowląt
Majeran ogrodowy (inaczej Lebiodka pospolita) jest rośliną zielną najbardziej znaną ze swoich walorów smakowych i szeroko stosowana jako przyprawa w kuchni. Jednak niewiele osób wie, iż opisywana roślina ma duży potencjał leczniczy. Maść majerankowa jest od dawna stosowana w medycynie ludowej. Obecnie dostępna w aptece jest zarejestrowana jako produkt leczniczy. Sprawdź, w czym może ci pomóc.
Spis treści
- Maść majerankowa - właściwości i działanie
- Maść majerankowa - zastosowanie. Na co pomaga?
- Maść majerankowa dla dzieci i niemowląt
- Jak stosować maść z majeranku?
- Maść majerankowa - przeciwwskazania, ostrzeżenia, działania niepożądane
- Maść majerankowa w ciąży i przy karmieniu piersią
- Jak zrobić domową maść majerankową?
Jaka maść na wypryski? Top produktów, których warto użyć
Zmiany skórne potrafią spędzać sen z powiek niejednej kobiecie – często kupujemy kosmetyki o bogatych składach, które i tak nie przynoszą efektu. Może zamiast kremów warto zatem poszukać dobrej maści na pryszcze i inne wypryski? Preparaty apteczne są nie tylko dość tanie i ogólnodostępne – często zawierają skoncentrowane substancje, więc działają szybko i skutecznie. Co zatem powinna zawierać najlepsza maść na trądzik bez recepty? Jakich składników szukać w preparatach na popularne zmiany skórne? Wyjaśniamy!
Jak stosować maść cynkową na wypryski?
Maść cynkowa na wypryski to popularny preparat apteczny bez recepty. Wyróżnia się przede wszystkim działaniem przeciwzapalnym i łagodzącym. Głównym składnikiem produktu jest cynk, który działa kojąco na podrażnienia skóry, zaczerwienienia oraz łagodzi skórę w przypadku oparzeń słonecznych. Dodatkowo ma również właściwości przeciwbakteryjne, co jest korzystne w kontrolowaniu rozwoju bakterii na skórze.
Tę punktową maść na wypryski stosuje się głównie w przypadku różnych schorzeń skórnych, takich jak trądzik różowaty, odparzenia u niemowląt czy odmrożenia. Jej stosowanie zazwyczaj rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia skóry za pomocą łagodnego środka myjącego. Następnie cienką warstwę maści na bolące pryszcze nakłada się w punktach twarzy dotkniętych zmianami. Nie ma konieczności stosowania jej na całą twarz czy obszar ciała, chyba że zaleci to lekarz.
Miłośniczki świadomej pielęgnacji cery wystawiają dobre opinie aptecznemu preparatowi z cynkiem. Warto pamiętać jednak, że najlepsza maść na pryszcze nie jest uniwersalna – to, po jaki produkt sięgniemy, powinno zależeć od indywidualnych potrzeb naskórka.
Maść majerankowa – dawkowanie
W leczeniu kataru maść majerankową powinno się nakładać dookoła dziurek od nosa 2–3 razy dziennie w trakcie trwania infekcji. Leku nie należy podawać do wnętrza nozdrzy, gdyż hamuje on naturalne mechanizmy usuwania wydzieliny. Jeżeli objawy nie ustępują w przeciągu kilku dni lub się nasilają, należy zwrócić się do lekarza, gdyż maść może się okazać zbyt łagodnym preparatem.
Maść majerankowa nie jest przeznaczona do stosowania wewnętrznego wbrew obiegowej opinii, że można ją stosować na kolki lub problemy z układem trawiennym. Majeranek rzeczywiście ma dobroczynny wpływ na układ pokarmowy, działając antyseptycznie, żółciopędnie i pobudzając wydzielanie soków trawiennych, jednak w takich wypadkach lepiej sięgnąć po napar z ziela. Głównym składnikiem maści majerankowej jest wazelina, która, choć nie jest trująca, to nie powinna być zażywana doustnie.
