Cynk w Mascach na Pryszcze - Czy To Naprawdę Działa?

Pasta cynkowa

W dostępnym preparatach zwykle stosuje się jako substancję aktywną tlenek cynku (ZnO). To biały proszek pozbawiony zapachu.

Tlenek cynku charakteryzuje się dyspersją, czyli czasowo łączy się z płynami. Tlenku cynku nie można trwale rozpuścić ani w tłuszczu, ani w wodzie. Oznacza to, że po nałożeniu na skórę dochodzi do odparowania nośnika, a tlenek cynku pozostanie, pielęgnując ciało.

Maść cynkowa, z uwagi na zachodzące w niej reakcje, musi być przechowywana szczelnie zamknięta, w temperaturze nie wyższej niż 25 stopni, żeby nie utraciła swoich właściwości. Chłodne i ciemne miejsce pozwala zachować jakość produktu przez 6 miesięcy po otwarciu.

„Masz trądzik? Zrób sobie czekoladowy detoks”. Dermatolożki o wpływie czekolady na trądzik

Zastosowanie maści cynkowej w praktyce

Maść cynkowa ma biały kolor i jest przeznaczona do stosowania na skórę w miejscach, które są zmienione chorobowo. To najczęściej pryszcze, opryszczka (w połączeniu ze środkami przeciwwirusowymi) i zajady (przy wspomaganiu suplementacją diety w witaminy B kompleks, a zwłaszcza B2), a także odparzenia skórne.

Nie zaleca się nakładania maści cynkowej na większe powierzchnie skóry. Zawarta w niej wazelina może zatykać pory, wywołując powstanie zaskórników i podrażnienie, natomiast nadmiar tlenku cynku może spowodować nadmierne przesuszenie skóry.

  • Maść cynkowa powinna być nakładana punktowo i w postaci dość cienkiej warstwy.
  • Maść najlepiej nakładać na oczyszczoną i osuszoną skórę, dlatego zaleca się jej stosowanie zwłaszcza wieczorem przed pójściem spać. Trzeba jednak pamiętać, że może ona zostawiać ślady na pościeli. Przed i po nałożeniu maści cynkowej należy umyć dłonie.
  • Maść cynkową można stosować 1-2 razy dziennie, pamiętając o tym, aby nie nakładać jej w okolicach oczu. Po otwarciu nowej tubki maść może być bezpiecznie używana przez pół roku, pod warunkiem, że przechowujemy ją w chłodnym, zacienionym miejscu.

Maść na pryszcze z kwasem azelainowym

Maść na pryszcze z kwasem azelainowym ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i komedolityczne, a więc bardzo zbliżone do właściwości maści na pryszcze z nadtlenkiem benzoilu. Jednak kwas azelainowy ma jedną cechę, która go odróżnia od wspomnianego związku, a mianowicie — stosowany na skórę przez długi czas będzie miał działanie wybielające.

Ponadto substancja ta nie działa na skórę tak jak nadtlenek benzoilu i nie wysusza skóry aż tak mocno. Z tego względu jest to produkt odpowiedni dla osób z cerą delikatną, skłonną do podrażnień. Maść na pryszcze z kwasem azelainowym należy nakładać na skórę dwa razy dziennie, a więc rano i wieczorem. W aptekach maści te są dostępne w formie żelu na pryszcze o stężeniu 15 proc. kwasu azelainowego lub w formie kremu na pryszcze o stężeniu 20 proc. Jeżeli zależy nam na efekcie wybielającym i chcemy pozbyć się ze skóry np. przebarwień, należy zdecydowanie wybrać produkt o wyższym stężeniu, dzięki czemu szybciej zobaczymy efekty stosowaniea preparatu.

Maść cynkowa – opinia ekspertki

Maria Głuchowska, terapeutka manualna, również poleca maść cynkową: – Nie zapominajmy, że cynk wspiera zdrowie i urodę już od ponad pięciu tysięcy lat– zauważa specjalistka. – Współczesne badania potwierdzają te starożytne obserwacje.

– Cynk znajdziemy w popularnych produktach stosowanych na odparzenia skóry – wymienia Maria Głuchowska. – A także w naturalnych zasypkach do ciała. Cynk działa skutecznie przy zajadach, trądziku, krostkach z ropą. Warto używać maści cynkowej przy odparzeniach od pieluch, a także – co bywa problemem osób o większej masie ciała – przy otarciach i odparzeniach w pachwinach czy na udach. Cynk przynosi ukojenie przegrzanej skórze chłodząc ją, więc możemy po niego sięgać też przy oparzeniach słonecznych. Maść cynkowa polecana jest w przypadkach silnego pieluszkowego zapalenia skóry u niemowląt, w trakcie którego na skórze pojawiły się bąble. Przydać się również może u osób starszych z niewydolnością pęcherza, bądź przykutych do łóżka, jako zasypka przeciw odleżynom.

Maść cynkową oraz pastę cynkową warto nakładać na noc, m.in. z uwagi na fakt, iż na skórze pozostawia białe ślady. To niejedyna przyczyna. Najlepiej nakładać na oczyszczoną i osuszoną skórę, wieczorem przed pójściem spać – potwierdza Maria Gluchowska. – Między innymi z tego względu, iż organizm odciążony dziennymi czynnościami w nocy się regeneruje i może więcej uwagi poświęcić na przyswajanie substancji nałożonych w kremie. Warto jednak pamiętać, że maść cynkowa słabo się wchłania i może pozostawiać ślady na pościeli. Należy ją nałożyć bezpośrednio na miejsca zmienione chorobowo. Przed i po nałożeniu tego preparatu należy porządnie umyć dłonie.

Specjalistka ostrzega także przed zbyt dużą dawką środka, gdyż może dojść do przesuszeń i podrażnień utrudniających gojenie. Zanim sięgnie się po preparaty z tlenkiem cynku, warto również sprawdzić ewentualną reakcję uczuleniową.

Na zaostrzenie objawów trądziku różowatego wpływają również wszelkiego rodzaju uszkodzenia bariery ochronnej skóry , zwłaszcza związane z utratą wody i zaburzeniem prawidłowego nawilżenia skóry, czy zwiększonym pH warstwy rogowej naskórka.

Czytaj dalej...

Najważniejsza będzie dieta bogata w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT , prawidłowe nawodnienie organizmu, owoce i warzywa pełne cennych makro i mikroelementów czy też produkty bogate w witaminy z grupy B takie jak zielone warzywa, orzechy, jaja, mięso, wątróbka i ryby.

Czytaj dalej...

Oto częste objawy niedoboru cynku podatność na infekcje, ciągłe zmęczenie, osłabienie zmysłu węchu, suchość w ustach, pogorszenie stanu skóry, wypadanie włosów i łamliwość paznokci, problemy z gojeniem się ran, pogorszenie pamięci, spadek poziomu testosteronu u mężczyzn, biegunki, brak apetytu, zmiany skórne u dzieci i niemowląt.

Czytaj dalej...

Ze względu na właściwości przeciwzapalne i ściągające oraz przyspieszające gojenie można ją stosować również w przypadku owrzodzeń, oparzeń, odmrożeń, ukąszeń owadów oraz wszelkich zapaleń i pęknięć naskórka.

Czytaj dalej...