Skuteczna Maska Bez Recepty na Wyprysk Potnicowy - Odkryj Naturalne Rozwiązania

Co to jest wyprysk potnicowy?

Czy kiedykolwiek borykałeś się z powierzchownym stanem zapalnym skóry? Pojawiły się u Ciebie najpierw rumienie, potem pęcherzyki wypełnione ropną treścią, po ich pęknięciu – wysięk, a na koniec łuszczenie się naskórka i niewielkie strupy?

To najprawdopodobniej wyprysk potnicowy, zwany inaczej potnicą. Ta choroba skóry znana jest też pod określeniem wyprysk dyshydrotyczny.

W klasyfikacji ICD-10 oznaczony jest kodem L30.1. Potnicowe zapalenie skóry nazywane również potoczenie egzemą potnicową zostało uwzględnione także w klasyfikacji ICD-11 i ma kod EA85.0.

Wyprysk potnicowy, inaczej potnica pęcherzykowa, jest jednym z wielu rodzajów wyprysku. Wśród typów wyprysku, obok potnicy, można wskazać wyprysk:

  • kontaktowy,
  • zawodowy,
  • podudzia,
  • mikrobowy,
  • pieniążkowaty.

Wskazuje się na dwie postacie wyprysku potnicowego: o przebiegu ostrym i przewlekłym. W pierwszym przypadku potnica pojawia się nagle i ma zaostrzony przebieg. Z kolei w drugim przypadku wyprysk potnicowy ciągnie się miesiącami, a jej nasilenie zależy od pacjenta.

Można zastosować nieoficjalny podział potnicy na:

  • grzybiczą – gdy powodem jej wystąpienia jest zakażenie grzybami. Po wyleczeniu grzybicy potnicowej wyprysk potnicowy powinien minąć,
  • alergiczną – gdy potnica to efekt alergii na nikiel lub inne metale,
  • idiopatyczną – przyczyna jej pojawienia nie jest znana.

Objawy wyprysku potnicowego

Po czym poznać, że bąble świadczą o potnicy? Zgodnie z danymi przedstawionymi przez specjalistów z Zakładu Dermatologii Doświadczalnej i Kosmetologii - autorów publikacji “Podział i definicje chorób z kręgu wyprysku”, wyprysk potnicowy jest swędzącą wysypką kontaktową pojawiającą się:

  • w około 70 proc. przypadków na dłoniach,
  • w około 20 proc. przypadków na dłoniach i stopach,
  • w około 10 proc. przypadków na podeszwach.

Wbrew powszechnemu przekonaniu wyprysk potnicowy to jednak nie tylko swędzące krostki z płynem na dłoniach, ale też zmiany na innych częściach ciała.

Co więcej, określenie potnica może sugerować, że krostki to efekt nieprawidłowej pracy gruczołów potowych. Tymczasem bąble w wyprysku potnicowym mają zupełnie inne podłoże – zwykle alergiczne i grzybicze.

Jak wygląda potnica? Charakterystyczne objawy tej dermatozy ujawniają się zazwyczaj na bocznej powierzchni drugiego i piątego palca ręki.

Co zrobić gdy podejrzewa się wystąpienie potnicy?

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących zmian skórnych wskazana jest zawsze konsultacja w poradni lekarza rodzinnego. Nie powinno się na własną rękę stosować maści dostępnych bez recepty. W przypadku podejrzanych zmian, lekarz rodzinny może skierować chorego do poradni dermatologicznej.

Wywiad lekarski i badanie fizykalne stanowią podstawowy element diagnostyki różnicowej potnicy . Obecność pęcherzyków na dłoniach i stopach wypełnionych płynem to podstawowy i zarazem jedyny objaw kliniczny u pacjenta. Aby potwierdzić rozpoznanie można rozważyć badanie histopatologiczne zmiany skórnej i badania w kierunku potwierdzenia bądź wykluczenia zmian grzybiczych.

Jak przygotować się na wizytę u dermatologa? Dr n. med. Nina Wiśniewska tłumaczy

Podstawowe informacje o leku Advantan

Substancja czynna: aceponian metyloprednizolonu.

Wskazania: wyprysk, kontaktowe zapalenie skóry, wyprysk niealergiczny, wyprysk u dzieci, atopowe zapalenie skóry (AZS).

Zastosowanie: Miejscowe.

Dawkowanie: niewielką ilość preparatu nakładamy na zmienioną chorobowo skórę raz na dobę.

Główne przeciwwskazania: zakażenia grzybicze, bakteryjne czy wirusowe skóry, reakcje nadwrażliwości skóry, okołoustne zapalenie skóry, trądzik różowaty, trądzik, owrzodzenia, miejscowe odczyny poszczepienne, atrofia skóry.

Główne działania niepożądane: pieczenie w miejscu podania, świąd w miejscu podania, zapalenie mieszków włosowych w miejscu podania.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna
Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Przy jakich schorzeniach stosować lek?

Lek ten znajduje zastosowanie w takich schorzeniach jak: atopowe zapalenie skóry, kontaktowe zapalenie skóry, wyprysk potnicowy, wyprysk niealergiczny, wyprysk u dzieci.

Jest to glikokortykosteroid o silnych i długotrwałych właściwościach. Działa przeciwzapalnie oraz immunosupresyjnie, co powoduje zmniejszenie dolegliwości takich jak rumień, obrzęk i wysięk. Ponadto łagodzi świąd, pieczenie oraz ból. Warto podkreślić, że lek ten nie eliminuje przyczyny choroby, a uśmierza jej objawy.

Jego działanie polega na zmniejszeniu ilości gromadzących się leukocytów, odpowiadających za reakcję zapalną. Hamuje również aktywność enzymu fosfolipazy, a w konsekwencji syntezę mediatorów zapalenia.

Efekt immunosupresyjny, czyli obniżenie odporności biologicznej organizmu, jest szczególną zaletą przy schorzeniach wynikających z nadmiernej odpowiedzi immunologicznej, takich jak np. alergiczne reakcje skóry.

Ponadto powoduje obkurczenie naczyń, co również przyczynia się do zmniejszenia reakcji zapalnej.

Wywołujące ją grzyby z gatunku Trichophyton przeważnie rozwijają się i rozprzestrzeniają w warunkach ciepła i wilgoci jeżeli stopy przegrzeją się, a następnie zawilgotnieją, w ich obrębie mogą powstać zmiany grzybicze.

Czytaj dalej...

Czasami wymaga się jedynie diagnostyki różnicowej ze względu na podobieństwo do niesztowicy, choć zmiany skórne spowodowane przez tę chorobę występują przede wszystkim na kończynach dolnych i pośladkach.

Czytaj dalej...

Osoby szczególnie narażone z uwagi na wykonywany zawód oraz częsty kontakt z alergenami i substancjami drażniącymi powinny stosować środki ochrony osobistej, na przykład rękawice czy odpowiednią odzież ochronną.

Czytaj dalej...

Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art.

Czytaj dalej...