Skuteczna Maska Bez Recepty na Wyprysk Potnicowy - Odkryj Naturalne Rozwiązania
Co to jest wyprysk potnicowy?
Czy kiedykolwiek borykałeś się z powierzchownym stanem zapalnym skóry? Pojawiły się u Ciebie najpierw rumienie, potem pęcherzyki wypełnione ropną treścią, po ich pęknięciu – wysięk, a na koniec łuszczenie się naskórka i niewielkie strupy?
To najprawdopodobniej wyprysk potnicowy, zwany inaczej potnicą. Ta choroba skóry znana jest też pod określeniem wyprysk dyshydrotyczny.
W klasyfikacji ICD-10 oznaczony jest kodem L30.1. Potnicowe zapalenie skóry nazywane również potoczenie egzemą potnicową zostało uwzględnione także w klasyfikacji ICD-11 i ma kod EA85.0.
Wyprysk potnicowy, inaczej potnica pęcherzykowa, jest jednym z wielu rodzajów wyprysku. Wśród typów wyprysku, obok potnicy, można wskazać wyprysk:
- kontaktowy,
- zawodowy,
- podudzia,
- mikrobowy,
- pieniążkowaty.
Wskazuje się na dwie postacie wyprysku potnicowego: o przebiegu ostrym i przewlekłym. W pierwszym przypadku potnica pojawia się nagle i ma zaostrzony przebieg. Z kolei w drugim przypadku wyprysk potnicowy ciągnie się miesiącami, a jej nasilenie zależy od pacjenta.
Można zastosować nieoficjalny podział potnicy na:
- grzybiczą – gdy powodem jej wystąpienia jest zakażenie grzybami. Po wyleczeniu grzybicy potnicowej wyprysk potnicowy powinien minąć,
- alergiczną – gdy potnica to efekt alergii na nikiel lub inne metale,
- idiopatyczną – przyczyna jej pojawienia nie jest znana.
Objawy wyprysku potnicowego
Po czym poznać, że bąble świadczą o potnicy? Zgodnie z danymi przedstawionymi przez specjalistów z Zakładu Dermatologii Doświadczalnej i Kosmetologii - autorów publikacji “Podział i definicje chorób z kręgu wyprysku”, wyprysk potnicowy jest swędzącą wysypką kontaktową pojawiającą się:
- w około 70 proc. przypadków na dłoniach,
- w około 20 proc. przypadków na dłoniach i stopach,
- w około 10 proc. przypadków na podeszwach.
Wbrew powszechnemu przekonaniu wyprysk potnicowy to jednak nie tylko swędzące krostki z płynem na dłoniach, ale też zmiany na innych częściach ciała.
Co więcej, określenie potnica może sugerować, że krostki to efekt nieprawidłowej pracy gruczołów potowych. Tymczasem bąble w wyprysku potnicowym mają zupełnie inne podłoże – zwykle alergiczne i grzybicze.
Jak wygląda potnica? Charakterystyczne objawy tej dermatozy ujawniają się zazwyczaj na bocznej powierzchni drugiego i piątego palca ręki.

Co zrobić gdy podejrzewa się wystąpienie potnicy?
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących zmian skórnych wskazana jest zawsze konsultacja w poradni lekarza rodzinnego. Nie powinno się na własną rękę stosować maści dostępnych bez recepty. W przypadku podejrzanych zmian, lekarz rodzinny może skierować chorego do poradni dermatologicznej.
Wywiad lekarski i badanie fizykalne stanowią podstawowy element diagnostyki różnicowej potnicy . Obecność pęcherzyków na dłoniach i stopach wypełnionych płynem to podstawowy i zarazem jedyny objaw kliniczny u pacjenta. Aby potwierdzić rozpoznanie można rozważyć badanie histopatologiczne zmiany skórnej i badania w kierunku potwierdzenia bądź wykluczenia zmian grzybiczych.
Jak przygotować się na wizytę u dermatologa? Dr n. med. Nina Wiśniewska tłumaczy
Podstawowe informacje o leku Advantan
Substancja czynna: aceponian metyloprednizolonu.
Wskazania: wyprysk, kontaktowe zapalenie skóry, wyprysk niealergiczny, wyprysk u dzieci, atopowe zapalenie skóry (AZS).
Zastosowanie: Miejscowe.
Dawkowanie: niewielką ilość preparatu nakładamy na zmienioną chorobowo skórę raz na dobę.
Główne przeciwwskazania: zakażenia grzybicze, bakteryjne czy wirusowe skóry, reakcje nadwrażliwości skóry, okołoustne zapalenie skóry, trądzik różowaty, trądzik, owrzodzenia, miejscowe odczyny poszczepienne, atrofia skóry.
Główne działania niepożądane: pieczenie w miejscu podania, świąd w miejscu podania, zapalenie mieszków włosowych w miejscu podania.
e-Recepta Express
Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.
Antykoncepcja awaryjna
Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.
Przy jakich schorzeniach stosować lek?
Lek ten znajduje zastosowanie w takich schorzeniach jak: atopowe zapalenie skóry, kontaktowe zapalenie skóry, wyprysk potnicowy, wyprysk niealergiczny, wyprysk u dzieci.
Jest to glikokortykosteroid o silnych i długotrwałych właściwościach. Działa przeciwzapalnie oraz immunosupresyjnie, co powoduje zmniejszenie dolegliwości takich jak rumień, obrzęk i wysięk. Ponadto łagodzi świąd, pieczenie oraz ból. Warto podkreślić, że lek ten nie eliminuje przyczyny choroby, a uśmierza jej objawy.
Jego działanie polega na zmniejszeniu ilości gromadzących się leukocytów, odpowiadających za reakcję zapalną. Hamuje również aktywność enzymu fosfolipazy, a w konsekwencji syntezę mediatorów zapalenia.
Efekt immunosupresyjny, czyli obniżenie odporności biologicznej organizmu, jest szczególną zaletą przy schorzeniach wynikających z nadmiernej odpowiedzi immunologicznej, takich jak np. alergiczne reakcje skóry.
Ponadto powoduje obkurczenie naczyń, co również przyczynia się do zmniejszenia reakcji zapalnej.
