Maseczka punktowa na pryszcze - Skuteczne sposoby na walkę z niedoskonałościami skóry

Najlepsza maść na pryszcze a styl życia

O czym świadczą wypryski na twarzy? Wypryski na twarzy mogą świadczyć o różnych czynnikach i problemach zdrowotnych. Najczęściej są one rezultatem nadmiernego wydzielania sebum, co sprzyja tworzeniu się zaskórników i stanowi podłoże dla infekcji bakteryjnych. Wypryski mogą być również efektem zmian hormonalnych, stresu, złej diety, alergii, a także nieodpowiedniej pielęgnacji skóry. Jeśli zastanawiamy się zatem, czy słodycze mają wpływ na cerę, warto mieć świadomość, że produkty bogate w węglowodany mogą sprzyjać zmianom trądzikowym. Okazuje się zatem, że nawet najlepsza maść punktowa na pryszcze nie przyniesie efektów, jeśli nie zadbamy kompleksowo o skórę – również na poziomie diety.

W niektórych przypadkach pryszcze mogą być objawem schorzeń dermatologicznych, takich jak trądzik. Regularna higiena skóry, zdrowa dieta i odpowiednia pielęgnacja mogą pomóc w zarządzaniu problemem wyprysków. Jednak w przypadku utrzymujących lub nasilających się objawów zawsze zaleca się konsultację z dermatologiem.

Czy maści na wypryski są odpowiednie dla wszystkich typów skóry? Owszem, ale ich skuteczność i tolerancja mogą się różnić w zależności od indywidualnych cech skóry. Niektóre maści zawierają składniki, które mogą być bardziej drażniące dla skóry wrażliwej, podczas gdy inne mogą być zbyt intensywne dla skóry suchej. Dlatego ważne jest, aby wybierać produkty dostosowane do konkretnej potrzeby skóry – maść punktowa na pryszcze przyniesie wtedy efekty.

Przepis na maseczkę z aspiryny (polopiryny)

Składniki maseczki aspirynowej:

  • 3-4 tabletki aspiryny
  • (6-7 tabletek polopiryny)
  • mała łyżeczka wody (najlepiej destylowanej lub hydrolatu)
  • mała łyżka jogurtu naturalnego lub jogurtu greckiego (jeśli konsystencja jest zbyt gęsta, wtedy najlepiej dodać odrobinę jogurtu)

Sposób przygotowania maseczki : tabletki aspiryny lub polopiryny umieścić w miseczce i zalać odrobiną wody (najlepiej dolewać po trochu, by tabletki miały szansę spęcznieć). Następnie miękkie tabletki rozgnieść dokładnie na jednolitą papkę i dodać łyżkę naturalnego jogurtu bez dodatku cukru, barwników, smaku. Otrzymaną maseczkę nałożyć na całą twarz lub jedynie na poszczególne partie. Odczekać 10-15 minut i zmyć maseczkę letnia wodą.

  • Przed zmyciem maseczki możesz wykonać delikatny peeling twarzy. Drobinki pozostałe po rozdrobnieniu tabletki doskonale nadają się do zebrania martwego, złuszczonego naskórka.

Maść cynkowa - składniki

Maść cynkowa zawiera w sobie substancję czynną o nazwie tlenek cynku (zinci oxydi). Związek ten jest również częstym składnikiem różnego typu pudrów, kremów do opalania oraz zasypek dla dzieci.

Stężenie tlenku cynku w maści cynkowej wynosi zwykle 10 proc, co oznacza, że w 100 gramach maści, znajduje się 10 g tego związku. Substancją pomocniczą jest wazelina hydrofilowa. Zawiera ona wazelinę białą, wosk biały, cholesterol oraz alkohol stearylowy.

W ostatnim czasie w sprzedaży pojawiła się też maść cynkowa z kwasem salicylowym. Jego dodatek sprawia, że preparat wykazuje jeszcze mocniejsze działanie ściągające oraz wysuszające, za które jest ceniony. W aptekach znaleźć można również pastę cynkową, która staje się coraz popularniejszym wyborem pacjentów. W preparacie tego typu stężenie tlenku cynku jest znacznie wyższe niż w tradycyjnej maści cynkowej i wynosi aż 25 proc. Konsystencja pasty jest bardzo gęsta, przez co trudno jest ją rozsmarować. W związku z tym jest przeznaczona do stosowania punktowego.

Na co pomaga maść cynkowa?

Ten niepozorny preparat, jakim jest maść cynkowa, ma zaskakująco szerokie zastosowanie. Może nam ona pomóc w poradzeniu sobie z bardzo wieloma problemami skórnymi, a jej korzystne działanie często można zauważyć już po pierwszym dniu stosowania. Ma ona działanie:

  • wysuszające,
  • ściągające,
  • przeciwświądowe,
  • antybakteryjne,
  • przeciwzapalne,
  • antyseptyczne,
  • odkażające,
  • przyspieszające gojenie,
  • ochronne,
  • matujące,
  • fotoprotekcyjne (blokuje promieniowanie UV).

Dzięki tak szerokiemu spektrum działania, maść cynkowa jest jednym z najlepszych preparatów, które pomagają radzić sobie z problemami skórnymi. Nie bez powodu jest tak często stosowana na opryszczkę i trądzik, choć świetnie sprawdza się także w leczeniu ropnych wyprysków o innym podłożu. Co więcej, wiele osób korzystających z właściwości maści cynkowej, uważa, iż sprawdza się ona znacznie lepiej niż droższe preparaty znanych producentów.

Spora grupa użytkowników ceni maść cynkową za działanie łagodzące podrażnienia skóry i przyspieszające proces gojenia jej otarć, odparzeń, czy nawet oparzeń.

Brevoxyl jednak bardziej mi przypasował i używam go już od kilku lat jak tylko pojawią mi się jakieś krostki, pryszcze czy zaskórniki nie stosuję go codziennie, tylko wtedy kiedy coś mi się trafi na twarzy polecam gorąco.

Czytaj dalej...

Jeśli na Twojej twarzy widać ponad 20 wyprysków ze stanem zapalnym albo wykwity pokrywają większą część twarzy, oznacza to, że masz trądzik zapalny a może nawet piorunujący , który wymaga leczenia dermatologicznego.

Czytaj dalej...

Co prawda na początku zwykle następuje poprawa stanu skóry, a związane jest to po prostu z wysuszaniem wyprysków, to niedługo potem, gruczoły łojowe zaczynają funkcjonować ze zwiększoną intensywnością.

Czytaj dalej...

Ja używam tylko zatężonego aloesu ze sklepu z półproduktami, ale stosuję go rzadko i zawsze w otoczeniu emolientów, bo moje włosy zaczęły się nieco puszyć na końcach wypłukuje się z nich keratyna po keratynowym prostowaniu i obawiam się, że aloes, jako humektant, może to nasilać.

Czytaj dalej...