Maseczka z aspiryny na trądzik - skuteczny domowy sposób
Przepis na maseczkę z aspiryny (polopiryny)
Składniki maseczki aspirynowej:
- 3-4 tabletki aspiryny
- (6-7 tabletek polopiryny)
- mała łyżeczka wody (najlepiej destylowanej lub hydrolatu)
- mała łyżka jogurtu naturalnego lub jogurtu greckiego (jeśli konsystencja jest zbyt gęsta, wtedy najlepiej dodać odrobinę jogurtu)
Sposób przygotowania maseczki : tabletki aspiryny lub polopiryny umieścić w miseczce i zalać odrobiną wody (najlepiej dolewać po trochu, by tabletki miały szansę spęcznieć). Następnie miękkie tabletki rozgnieść dokładnie na jednolitą papkę i dodać łyżkę naturalnego jogurtu bez dodatku cukru, barwników, smaku. Otrzymaną maseczkę nałożyć na całą twarz lub jedynie na poszczególne partie. Odczekać 10-15 minut i zmyć maseczkę letnia wodą.
- Przed zmyciem maseczki możesz wykonać delikatny peeling twarzy. Drobinki pozostałe po rozdrobnieniu tabletki doskonale nadają się do zebrania martwego, złuszczonego naskórka.
Jak działa maseczka z aspiryny?
Kwas acetylosalicylowy, znany jako aspiryna, sprawia, że zrobiona z niego maseczka wysusza i oczyszcza skórę twarzy. Jej działanie często jest porównywane do zabiegów kwasami, które możesz zrobić w gabinecie kosmetycznym. Jest ono jednak dużo słabsze.
Maseczka z aspiryny może pomóc, jeśli zmagasz się z zaskórnikami, krostkami, wągrami czy różnego rodzaju przebarwieniami skóry, np. po przebytym trądziku. Możesz ją również nakładać punktowo na chorobowo zmienione miejsca, np. na opryszczkę.
Teoretycznie maseczkę aspirynową można stosować na każdy rodzaj cery. Musisz zachować jednak szczególną ostrożność, jeśli masz cerę naczynkową, wrażliwą czy suchą. Maseczka może wówczas wywołać silne podrażnienie lub reakcję alergiczną.
Najlepsze efekty osiągniesz, jeśli masz cerę tłustą, trądzikową lub mieszaną. Regularne stosowanie maseczki może znacząco poprawić stan Twojej skóry i zmniejszyć ilość krostek. Maseczka będzie też doskonałym domowym sposobem na przebarwienia skóry. Tutaj też musisz zachować ostrożność. Jeżeli masz silny trądzik i poważny problem z cerą, lepiej skonsultuj się z dermatologiem i poproś go o dobranie odpowiednich dla Ciebie kosmetyków. Nie zaleca się stosowania aspiryny na otwarte rany i silną postać trądziku.
Jeśli masz cerę mieszaną, możesz nakładać maseczkę z aspiryny tylko na obszary, które są problematyczne, np. na brodę, nos i czoło. Lepiej nie stosuj maseczki na pozostałe obszary skóry, które są raczej suche, by nie doprowadzić do ich przesuszenia i podrażnienia.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania maseczki z aspiryny?
Pomimo wielu korzyści, jakie niesie stosowanie maseczki z aspiryny, ma ona też przeciwwskazania. Nie powinieneś nakładać jej, jeżeli:
- masz otwarte rany na skórze,
- jesteś uczulony na aspirynę,
- zmagasz się z ciężką postacią trądziku,
- masz wrażliwą lub suchą skórę,
- cierpisz na poważne problemy skórne,
- jesteś w ciąży.
Jeśli wprowadzasz do swojej pielęgnacji nowy kosmetyk, to powinieneś zrobić sobie na niego próbę uczuleniową. Tak samo postępuj w przypadku maseczki aspirynowej. Zanim obłożysz nią całą twarz, nałóż ją punktowo na jakiś niewielki obszar skóry. Odczekaj kilka minut i zmyj. Następnie poczekaj 24 godziny. Jeżeli w trakcie próby ani po zmyciu maseczki nie odczuwasz pieczenia i szczypania, a w ciągu doby od zabiegu na skórze nie pojawi się żadna reakcja uczuleniowa, to możesz zastosować maseczkę z aspiryny na całą twarz.
Jak zapobiegać pryszczom?
Trądzik na czole – dlaczego się pojawił?
Pryszcze to schorzenie dermatologiczne. Pojawiają się one na ciele zazwyczaj tam, gdzie partie skóry wydzielają naturalny łój. Występują w formie grudek, torbieli ropnych, zaskórników, wągrów, krostek, ale też… blizn. Pryszcze ropne mogą z kolei wiązać się z nieprawidłową dietą, a także złym trybem życia. Mało tego trądzik na plecach, na twarzy czy też na brodzie może świadczyć o:
- zaburzeniach hormonalnych lub immunologicznych,
- przeroście gruczołów łojotokowych,
- nadmiernym rogowaceniu skóry,
- bakteriach i wirusach w organizmie,
- uwarunkowaniach genetycznych,
- stanie zapalnym skóry.
Chcesz wiedzieć, jak przeprowadzić skuteczne usuwanie pryszczy na czole? Istnieją naturalne sposoby na trądzik, które pomogą pozbyć się kłopotliwej dolegliwości! A może zainteresuje cię także ten artykuł o domowych sposobach na ból żołądka?
1. Jedz zdrowo!
Co jest najlepsze na trądzik? Otóż, najlepsze domowe sposoby na pryszcze to… prawidłowe odżywianie się! Właśnie w tym punkcie tkwi najczęściej problem, jeżeli chodzi o syfy na twarzy. Koniecznie zrezygnuj z części pokarmów, aby zminimalizować zmiany na skórze i nie doprowadzić do tego, że jeszcze mocniej się one… nasilą! Z czego lepiej zrezygnować?
Aby jak najlepiej pozbyć się trądziku, koniecznie wypijaj napary z ziół (np. rumianku czy bratka polnego). Ziołowa detoksykacja oczyści dolegliwości, jakie związane są z nieprawidłową przemianą materii. Pamiętaj również o tym, że pryszcze ropne mogą pojawiać się, bo nie tolerujesz jakiegoś składniku pokarmowego! Koniecznie zweryfikuj więc, co może być głównym źródłem problemu w diecie.
2. Nawadniaj się!
Woda to życie! I nie bez powodu właśnie tak się o niej mówi. Zbilansowaną dietę należy uzupełnić o nawadnianie organizmu, najlepiej niegazowaną wodą źródlaną. Im więcej będziesz wody wypijać, tym lepiej będzie wyglądała cera – odzyskując blask i piękny koloryt. Pamiętaj, że woda wypłukuje toksyny z organizmu, a także poprawia krążenie i wpływa na całą kondycję naszej skóry. Picie wody i codzienne korzystanie z jej właściwości to szybkie sposoby na uporanie się z trądzikiem. Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na cieknący katar.
