Jak zadbać o blizny na twarzy u dziecka?

Usuwanie blizn po ospie

Jak usunąć blizny po ospie, kiedy są one widoczne lub nieestetyczne? Czy istnieją metody działające szybciej niż smarowanie? Niektóre gabinety kosmetyczne oferują zabiegi pozwalające usunąć blizny po ospie na twarzy lub innych częściach ciała. Są to np.:

  • peeling chemiczny – zabieg przeprowadzany z zastosowaniem kwasów złuszczających, działających w zewnętrznej warstwie skóry,
  • mikrodermabrazja – mechaniczne złuszczanie naskórka z wykorzystaniem specjalnych głowic ściernych o różnej gradacji,
  • mezoterapia igłowa – polega na wprowadzaniu pod skórę za pomocą igieł substancji aktywnych wspierających regenerację i produkcję kolagenu,
  • laser – powoduje w skórze mikrouszkodzenia, których prawidłowe gojenie odnawia skórę i niweluje powstałe wcześniej zmiany.

Dzięki nowoczesnym metodom kosmetycznym twarz po ospie nie musi być już oszpecona zagłębieniami. Zabiegi, szczególnie wykonywane regularnie, lub powtórzone kilkukrotnie, mogą przynieść naprawdę dobre rezultaty w postaci zregenerowanej, wygładzonej skóry.

Jak uniknąć blizn po ospie?

Ślady pozostające po wiatrówce mają postać niewielkich zagłębień w skórze, podobnych do śladów po trądziku młodzieńczym. Nie są one bardzo szpecące, jednak u niektórych powodują dyskomfort, szczególnie, jeśli tworzą się w bardziej widocznych miejscach, np. w obrębie twarzy. Zatem jak zapobiec bliznom po ospie, by nie utworzyły na ciele nieestetycznej „pamiątki”?

Przede wszystkim należy powstrzymywać się od drapania, które utrudnia gojenie i często prowadzi do nadkażeń bakteryjnych powstałych krost. Jest to szczególnie trudne u najmłodszych pacjentów, którym trudno zachować samodyscyplinę. Niekiedy lekarz zaleca przyjmowanie leków przeciwświądowych ułatwiających zadanie. Te jednak należy stosować wyłącznie na wyraźne polecenie specjalisty. Bezpiecznym sposobem na powstrzymanie drapania zmian u dzieci jest odwracanie ich uwagi oraz ich nieprzegrzewanie. Wysokie temperatury i pocenie wzmagają świąd i pogłębiają problem.

Kiedy po ospie zostają blizny, zauważalne od razu po ustąpieniu choroby, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry, by wesprzeć jej zdolności do regeneracji. Szczególnie chodzi o uelastycznianie skóry. Im bardziej skóra jest miękka i elastyczna, tym lepiej radzi sobie z niwelacją wszelkich powstałych zmian.

Maść na blizny dla dzieci, krem, a może żel. Co wybrać?

Co stosować na blizny u dzieci? Aby zapobiegać bliznom przerostowym i keloidom, warto sięgnąć po żele np. Contractubex z zawartością heparyny, alantoiny oraz cebuli.

Tego typu preparaty są przeznaczone do pielęgnacji skóry po urazach, oparzeniach i zabiegach chirurgicznych.

Zawarte w nich składniki normalizują procesy syntezowania włókien kolagenowych, dzięki czemu minimalizowane jest ryzyko przerostu tkanek. Działają przeciwzapalnie, wygładzająco, zmiękczająco i rozluźniająco, redukują też świąt towarzyszący keloidom.

Doskonale sprawdzają się przy przykurczach ograniczających ruchomość ciała. Co ważne, są to leki OTC, dostępne w aptekach bez recepty.

Oprócz tego dostępne są też inne kremy, maści i żele a także opatrunki na blizny dla dzieci, zawierające między innymi silikon, kolagen czy retinol.

Uwaga: działanie określonych preparatów może się różnić, niektóre z nich hamują produkcję kolagenu, inne ją zwiększają. W razie wątpliwości zalecana jest konsultacja lekarska.

Rodzaje blizn u dzieci

Istnieją różne rodzaje blizn u dzieci. Jeśli uraz był mały, a proces gojenia przebiega właściwie, konsekwencją są prawidłowe blizny - mało widoczne, miękkie, płaskie, z czasem blednące, wykazujące tendencję do samoistnego zanikania.

W sytuacji, gdy zachodzi nadprodukcja kolagenu, efektem są patologiczne blizny przerostowe lub bliznowce (keloidy). Jedne i drugie są twarde, ciemne, wyniesione ponad powierzchnię skóry, niekiedy zmniejszające mobilność i powodujące ból (zwłaszcza jeśli znajdują się w pobliżu stawów).

Te pierwsze są ograniczone swoim zasięgiem do obszaru zranienia, drugie zajmują też zdrowe tkanki wokół. Blizny przerostowe i keloidy tworzą się zwykle w miejscu poważnych i rozległych obrażeń, w tym po:

  • dużych urazach ciętych,
  • oparzeniach,
  • operacjach,
  • założonych szwach.

Do tego typu nieprawidłowości może dochodzić z powodu różnych zaburzeń i predyspozycji genetycznych, ale też często stanowi to konsekwencję tego, w jaki sposób funkcjonuje ludzki organizm. W pierwszych latach życia produkcja kolagenu jest wyższa, niż u osób starszych. Przyczyną bywa też niewłaściwa pielęgnacja.

Oprócz tego wyróżnia się jeszcze blizny atroficzne, które są wklęsłe i stanowią konsekwencję mechanizmów odwrotnych do wyżej opisanych. W tym przypadku produkcja kolagenu jest niewystarczająca. W praktyce najczęściej powstają one po:

  • ospie wietrznej,
  • trądziku,
  • ukąszeniach komarów i innych owadów.

Co stosować na blizny u dzieci? Maści i inne preparaty

Co stosować na blizny u dzieci? Takie pytanie najczęściej zadają sobie rodzice i opiekunowie maluchów, u których nietrudno o ślady po różnego rodzaju urazach, oparzeniach czy medycznych interwencjach. Warto zatem wiedzieć, po jakie preparaty na blizny można sięgnąć i jakie domowe sposoby mogą być bezpiecznie stosowane. Dowiedz się, dlaczego chirurgiczne lub laserowe usuwanie szpecących pamiątek może nie być skutecznym rozwiązaniem. Sprawdź, jak ważna jest właściwa pielęgnacja blizn od pierwszych chwil.

  • Co stosować na blizny u dzieci? Warto sięgnąć po preparaty zawierające heparynę, alantoinę i wyciąg z cebuli.
  • Wczesna terapia blizn zmniejsza ryzyko powstawania patologicznych i bardzo szpecących blizn przerostowych i keloidów.
  • Usuwanie blizn skalpelem lub laserem to ostateczność. Zdecydowanie lepiej jest działać profilaktycznie i farmakologicznie, niż inwazyjnie.

Najbardziej jednoznacznym źródłem historycznym, który pomaga nam w wyjaśnieniu obecności blizn na Obrazie Jasnogórskim i twarzy Matki Bożej jest relacja wybitnego pisarza i kronikarza staropolskiego Jana Długosza 1415-1480 , kanonika krakowskiego i wychowawcy synów króla Kazimierza Jagiellończyka.

Czytaj dalej...

Dzięki złuszczaniu wierzchnich warstw skóry, a jednocześnie pobudzenia podziałów komórkowych i syntezy włókien kolagenowych, możliwe jest zredukowanie widoczności takich defektów skórnych jak drobne zmarszczki, przebarwienia, blizny potrądzikowe czy rozstępy, a także rozszerzone pory i zaskórniki.

Czytaj dalej...

Blizny na ciele chowamy pod ubraniem i nie myślimy o nich na co dzień ,ale te na twarzy są dość krępujące, dlatego wiele osób szuka sposobów na pozbycie się blizn, lub choćby zamaskowanie ubytków na brwiach bądź innych rejonach twarzy.

Czytaj dalej...

Najpewniejsze źródła, takie jak zapiski Jana Długosza, potwierdzają, że obraz Czarnej Madonny znalazł swoje stałe miejsce na Jasnej Górze około 1384 roku, dwa lata po założeniu klasztoru przez księcia Władysława Opolczyka.

Czytaj dalej...

Wydarzenie jest w pełni charytatywne, a wszystkie środki które podczas niego zbierzemy trafią do podopiecznych Stowarzyszenia Lepsze Dziś, działającego i pomagającego potrzebującym w Kamiennej Górze już od 5 lat informują organizatorzy.

Czytaj dalej...