Mikrodermabrazja i kwasy - Korzyści dla skóry i proces zabiegu
Jakie są korzyści z mikrodermabrazji?
Mikrodermabrazja jest korzystna dla osób o każdym odcieniu i typie skóry, od normalnej po mieszaną i ze skłonnością do trądziku. Zabieg jest najskuteczniejszy w przypadku łagodnego trądziku i zaskórników. Prawdopodobnie nie pomoże jednak w przypadku trądziku torbielowatego i może pogorszyć stan zapalny. Z czasem może również pomóc zlikwidować drobne uszkodzenia słoneczne.
Jeśli regularnie poddajesz się mikrodermabrazji, możesz spodziewać się zarówno krótkotrwałych, jak i długoterminowych efektów zabiegu.
– Mikrodermabrazja natychmiastowo poprawia strukturę skóry, wygładzając jej górną warstwę – mówi dr Palm. Dodaje, że zabieg ma również pozytywny wpływ na krążenie, dzięki czemu skóra może być rozjaśniona przez kilka godzin, a nawet kilka dni po zabiegu.
– Regularne zabiegi mikrodermabrazji mogą z czasem spowodować nawet minimalny wzrost poziomu kolagenu – mówi dr Palm. Takie zwiększenie objętości kolagenu w skórze może pomóc zminimalizować pojawianie się drobnych linii, zmarszczek i innych oznak starzenia.
Niektóre osoby dobrze reagują nawet na cotygodniową mikrodermabrazję, ale osoby o bardziej wrażliwej skórze lepiej zareagują na zabiegi z częstotliwością comiesięczną lub dwumiesięczną. Specjalista-dermatolog może pomóc określić, jaka częstotliwość będzie dla ciebie odpowiednia.
Co to jest i na czym polega mikrodermabrazja?
Stosowana od lat 80. ubiegłego stulecia mikrodermabrazja, na początku była domeną lekarzy dermatologów. Obecnie możesz wykonać ją w każdym dobrym salonie kosmetycznym. Zabieg polega na ścieraniu starego naskórka za pomocą kontrolowanego strumienia mikrokryształków. W tym procesie ścierana jest warstwa rogowa skóry. To pierwszy etap zabiegu, po którym kosmetyczka oczyszcza twoją skórę z pozostałości złuszczonego uprzednio naskórka. Następnie za pomocą specjalnego narzędzia – głowicy próżniowej – dogłębnie oczyszcza skórę, wyłapując resztki warstwy rogowej i użytych podczas zabiegu substancji.
Mikrodermabrazja – zabieg na różne części ciała
Pamiętaj, że mikrodermabrazję możesz wykonać nie tylko na twarzy. Coraz popularniejsze są zabiegi przeznaczone na skórę dekoltu, pleców, a nawet ramion. Ta metoda sprawdzi się wszędzie tam, gdzie występują problemy dermatologiczne. Efekt jest oczywiście podobny, jak w przypadku twarzy. Skóra jest jędrniejsza, wizualnie młodsza i pozbawiona efektów starzenia.
Używasz delikatnych kwasów i retinoidu HPR na co dzień?
Jeżeli twarz regularnie pielęgnujesz kwasami niepowodującymi foto-uczuleń, takimi jak glukonolakton czy kwas laktobionowy, obecnymi np. w Nektarze Tonizująco- Wygładzającym, a na wieczór stosujesz Retinoid HPR z Bakuchiolem, to martwe komórki zostają na bieżąco rozpuszczane, a Ty możesz skupić się na ochronie, a nie niszczeniu, płaszcza hydrolipidowego skóry.
A jednak chcesz spróbować zabiegu mikrodermabrazji?
Zwróć się do doświadczonego kosmetologa-dermatologa, który starannie dobierze parametry zabiegu lub go odmówi, jeśli będzie to uzasadnione.
Autorka: Olga Szemley - Założycielka Yogattractive & Yogatwarzy
Pionierka jogi twarzy w Polsce, twórczyni Yogatwarzy i Yogattractive (Jogatwarzy.com), jedynej metody jogi twarzy i automasażu w Polsce posiadającej certyfikat fizjoterapii. Uhonorowana tytułem Człowiek Roku 2024. Jej profesjonalny Kurs Jogi Twarzy otrzymał statuetkę Beauty Prestige Awards za Najlepszy Program Szkoleniowy Branży Beauty 2024. Znana z licznych występów w TV promujących „zdrową urodę”.
Co to jest eksfoliacja?
Eksfoliacja to inaczej złuszczanie czy peeling. To, co mikrodermabrazja robi „szokowo”, eksfoliacja robi stopniowo i bezpieczniej. Inna jest również metoda, bo oprócz działania mechanicznego mamy także jej wersję enzymatyczną oraz kwasami. Odsłania świeże warstwy skóry i stymuluje obrót komórkowy.
Warto mocno podkreślić, że odchodzi się już od drastycznej eksfoliacji. Silne kwasy, na przykład, oprócz wyjątkowych przypadków są passe!
Im lepiej rozumiemy funkcjonowanie skóry i konieczność ochrony jej naturalnego płaszcza ochronnego, tym bardziej stopniowe metody wybieramy.
Przepis na eksfoliację enzymatyczną w domu:
Papkę z miąższu papai lub ananasa nałóż na twarz na 10 minut. Jeśli chcesz zagęścić masę, dodaj białko jajka.
Przepis na eksfoliację mechaniczną w domu:
Użyj drobnej soli, cukru, kawy lub ich mieszanki. Dla uzyskania konsystencji luźnej pasty użyj wody, zaparzonych ziół lub kefiru/jogurtu.

Mikrodermabrazja, czyli sposób na zadbaną cerę o każdej porze roku
Niezależnie od tego, który rodzaj zabiegu wybierzesz i czy będzie to wersja diamentowa, korundowa czy tlenowa, powinnaś dowiedzieć się, na czym polega ta technika pielęgnacji. Zgromadziliśmy dla ciebie najistotniejsze informacje dotyczące zabiegu mikrodermabrazji.
Czym jest mikrodermabrazja? Jest to popularny zabieg, który bardzo poprawia wygląd skóry. Stanowi minimalnie inwazyjną, kosmetyczną procedurę stosowaną w celu poprawienia ogólnego kolorytu i elastyczności skóry. Z jej pomocą można nawet usunąć uszkodzenia słoneczne, zmarszczki, plamy starcze czy blizny potrądzikowe. Pomaga też w innych problemach związanych ze skórą. Szukając w Internecie informacji o tym zabiegu, możesz natknąć się także na nazwę „mikropeeling”.
