Mikrodermabrazja czy kwasy na blizny - Która metoda jest skuteczniejsza?

Urządzenia i kosmetyki do mikrodermabrazji

Profesjonalne urządzenia do mikrodermabrazji, które wykorzystywane są w salonach kosmetycznych i gabinetach kosmetologicznych, mają dużą moc i są przeznaczone do użytkowania tylko przez wykwalifikowanych specjalistów. Przed rozpoczęciem zabiegu, skóra jest dokładnie oczyszczania, ale nie wymaga stosowania specjalnych preparatów. Głęboko nawilżające, odżywcze czy naprawcze ampułki i maski, nakładane są dopiero po złuszczaniu, gdyż ma ono na celu między innymi zwiększenie przenikania substancji aktywnych w głąb naskórka. W niektórych przypadkach (np. skóra wrażliwa), wskazane jest nałożenie łagodzącego kremu, który zniweluje zaczerwienienia po zabiegu.

Mikrodermabrazja jest stosowana już od lat 80. XX wieku, jednak jeszcze do niedawna jej wykonywanie było zarezerwowane tylko dla dermatologów i kosmetologów. Dziś, coraz większą popularnością cieszą się urządzenia do domowej mikrodermabrazji, które można kupić w większości marketów z RTV i AGD, a także przez internet.

Urządzenie do mikrodermabrazji w domu, w sieci funkcjonuje najczęściej pod potoczną nazwą „odkurzacz do wągrów”. Wynika to z prostego skojarzenia – zanieczyszczenia są dosłownie zasysane z powierzchni naskórka. Tego typu gadżety są niewielkie, poręczne i kosztują od 100 do 400 złotych. Nie mają one tylu funkcji, a także takiej intensywności jak urządzenia gabinetowe, po to, aby mogły być bezpieczne używane w warunkach domowych.

Na rynku mamy również dostępnych kilka kosmetyków, które imitują zabieg mikrodermabrazji. Najczęściej są to peelingi i scruby z zawartością kryształków korundu, czy innych, intensywnie ścierających drobinek. Produkty do domowego złuszczania skóry zawierają też często wspomagające enzymy, czy kwasy – choć te drugie nie powinny być łączone z peelingiem mechanicznym, aby nie podrażnić skóry.

Zalecenia przed zabiegiem

Do dermabrazji należy się odpowiednio przygotować. Na 2 tygodnie przed zabiegiem należy :

  • zaprzestać palenia papierosów,
  • nie opalać korygowanych miejsc ciała i chronić skórę kremami z filtrem UV,
  • odstawić leki powodujące krzepnięcie krwi,
  • przyjmować leki przeciwzapalne.

Z kolei przez dwa dni po dermabrazji nie wolno :

  • pić alkoholu
  • stosować leków zawierających ibuprofen.

Przez 4 miesiące po zabiegu należy chronić obszar zabiegowy kremami z filtrem UV .

Zmarszczki powstają w naturalny sposób. Czy można je zmniejszyć?

Na czym polega mikrodermabrazja?

Mikrodermabrazja to zabieg, który polega na złuszczaniu i oczyszczaniu skóry. Zaliczany jest do peelingów mechanicznych – do ścierania naskórka jest wykorzystywane specjalne urządzenie. Mikrodermabrazja to jeden z najczęściej wybieranych gabinetowych zabiegów oczyszczających skórę. Naskórek jest złuszczany przez strumień mikrokryształów, który emituje głowica urządzenia. W tym samym czasie, martwe komórki są zasysane do specjalnego pojemnika w głowicy przez podciśnienie. Wyróżniamy mikrodermabrazję korundową, kiedy kryształki to tlenek glinu i diamentową. Kolejny rodzaj to mikrodermabrazja tlenowa, w której do ścierania naskórka wykorzystywany jest strumień powietrza i soli fizjologicznej. Ta metoda polecana jest posiadaczkom cery naczynkowej, a jej inne nazwy to oxybrazja i peeling wodno-tlenowy. Nowością na rynku kosmetycznym jest też mikrodermabrazja laserowa, wykonywana przy pomocy lasera frakcyjnego CO2, który „odparowuje” martwy naskórek. Ten rodzaj mikrodermabrazji stosuje się zwłaszcza przy skórach tłustych.

Mikrodermabrazja to zabieg, który pozwala na bardzo dokładne oczyszczenie skóry, porów, a także stymulację mikrokrążenia i co za tym idzie – produkcji kolagenu w głębszych jej warstwach. W zależności od potrzeb i kondycji skóry, wykonuje się ją około raz na miesiąc, aby naskórek miał wystarczająco dużo czasu na regenerację i odbudowę warstwy hydrolipidowej. Z jakimi problemami pomoże regularne wykonywanie mikrodermabrazji? Oto one:

  • przebarwienia,
  • łojotok,
  • trądzik (jednak aktywny jest przeciwwskazaniem do zabiegu),
  • zmarszczki i ogólna utrata jędrności skóry,
  • blizny,
  • zaskórniki,
  • rozszerzone pory,
  • cera szara i ziemista.

Dlatego kosmetyki do mycia twarzy , które oferuje nasz sklep internetowy, są dostosowane do różnych typów skóry tak, byś mogła cieszyć się świeżością i komfortem niezależnie od tego, czy masz cerę normalną, przesuszoną czy problematyczną.

Czytaj dalej...

mikrodermabrazja diamentowa , wykorzystująca głowicę pokrytą opiłkami naturalnego diamentu; głowice mogą różnić się średnicą, a także wielkością ziarenek diamentu; tego typu zabieg umożliwia delikatne złuszczanie naskórka, jest zatem dedykowany skórze wrażliwej, ze skłonnością do podrażnień,.

Czytaj dalej...

Należy pamiętać o dostosowaniu sposobu przeprowadzenia peelingu do własnych potrzeb oraz o zrezygnowaniu z niego w przypadku wystąpienia jakichkolwiek przeciwwskazań nigdy nie należy ich zatajać przed specjalistą wykonującym zabieg.

Czytaj dalej...

Peeling kawitacyjny jest bezbolesny i nieinwazyjny, ale bez względu na to czy wykonujesz go w salonie kosmetycznym, czy też samodzielnie w domu, musisz pamiętać, że nie zawsze możesz poddać się temu zabiegowi, więc odpuść jeśli.

Czytaj dalej...