Kiedy Nie Wykonywać Mikrodermabrazji - Ważne Wskazówki i Przeciwwskazania
Wskazania do mikrodermabrazji
Wykonanie mikrodermabrazji zalecane jest w celu:
- spłycenia drobnych zmarszczek
- zredukowania rozszerzonych porów, zaskórników oraz blizn potrądzikowych
- złagodzenia przebarwień
- redukcji łojotoku
- przywrócenia blasku i kolorytu poszarzałej skórze
- przygotowania skóry do dogłębnego wchłaniania preparatów odżywczych
- redukcji rozstępów lub cellulitu
Zabieg ten znajduje zatem zastosowanie w kuracji anti – aging, a także w celu redukcji niektórych zmian skórnych. Poza możliwością pozbycia się defektów urodowych, mikrodermabrazja idealnie sprawdza się jako procedura poprzedzająca aplikację kosmetyków odżywczych i ułatwiająca ich lepsze wchłanianie i dogłębne działanie.
Czy można korzystać z solarium?
Latem mamy szansę na naturalną opaleniznę, więc zimą wiele kobiet szuka innego rozwiązania i korzysta z solarium. Mikrodermabrazja nie jest wskazana po opalaniu, więc również wizyta w solarium przed i po nie jest najlepszym pomysłem. Sztuczna opalenizna także szkodzi skórze. Warto pamiętać, że nadmierne opalanie sprzyja powstawaniu zmarszczek i starzeniu się skóry.
Wiadomo już, że mikrodermabrazja latem to nie najlepszy pomysł, ale czy są jeszcze inne momenty, gdy wykonanie zabiegu jest niewskazane? Lekarze przestrzegają, by odpuścić sobie zabieg dzień przed ważnym wydarzeniem. Skóra bezpośrednio po mikrodermabrazji może być zaczerwieniona i podrażniona, a u niektórych osób nawet dłużej. Regenerację skóry może przyspieszyć odpowiednia pielęgnacja. Dowiedz się, jak zadbać o skórę po zabiegu. Jeśli chcesz wyglądać świetnie w ważnym dla ciebie dniu, musisz umówić się do salonu odpowiednio wcześniej.
Co to jest eksfoliacja?
Eksfoliacja to inaczej złuszczanie czy peeling. To, co mikrodermabrazja robi „szokowo”, eksfoliacja robi stopniowo i bezpieczniej. Inna jest również metoda, bo oprócz działania mechanicznego mamy także jej wersję enzymatyczną oraz kwasami. Odsłania świeże warstwy skóry i stymuluje obrót komórkowy.
Warto mocno podkreślić, że odchodzi się już od drastycznej eksfoliacji. Silne kwasy, na przykład, oprócz wyjątkowych przypadków są passe!
Im lepiej rozumiemy funkcjonowanie skóry i konieczność ochrony jej naturalnego płaszcza ochronnego, tym bardziej stopniowe metody wybieramy.
Przepis na eksfoliację enzymatyczną w domu:
Papkę z miąższu papai lub ananasa nałóż na twarz na 10 minut. Jeśli chcesz zagęścić masę, dodaj białko jajka.
Przepis na eksfoliację mechaniczną w domu:
Użyj drobnej soli, cukru, kawy lub ich mieszanki. Dla uzyskania konsystencji luźnej pasty użyj wody, zaparzonych ziół lub kefiru/jogurtu.
Kto może skorzystać z zabiegu mikrodermabrazji?
Mikrodermabrazja jest zabiegiem dedykowanym dla osób z problemami skórnymi, a więc korzyść z zabiegu na pewno odniosą osoby borykające się z trądzikiem (zaskórnikowym i grudkowym). Zabieg doskonale wygładza blizny potrądzikowe, blizny po oparzeniach, a także rozstępy. Wskazaniami do zabiegu są m.in. piegi i przebarwienia − mikropeeling wyrównuje koloryt i redukuje przebarwienia skóry. Mikrodermabrazja polecana jest także osobom z rozszerzonymi porami, a także z zaskórnikami i łojotokiem. Osoby, u których widoczne są zmarszczki, szczególnie w okolicy ust, oczu i nosa, a także blizny czy rozstępy również będą zadowolone z korzystnych efektów wizualnych, jakie niesie ze sobą mikrodermabrazja. Co ważne, mikrodermabrazji mogą poddać się kobiety w ciąży oraz kobiety w czasie menstruacji.
Niestety, nie u każdego pacjenta mikrodermabrazja jest wskazana. Jednym z podstawowych przeciwwskazań do wykonania mikrodermabrazji jest trądzik różowaty. Nie należy go mylić ze “zwykłym” trądzikiem młodzieńczym (pospolitym). Trądzik różowaty to przewlekła, zapalna choroba skóry, która wymaga specjalistycznego leczenia.
Jeżeli pacjent ma przerwaną ciągłość skóry w miejscu, które chce poddać mikrodermabrazji, powinien się wstrzymać z zabiegiem do momentu zagojenia rany. Należy także pamiętać o tym, że mikrorany, które powstają podczas zabiegu na skórze mogą być podatne na infekcje. Mikrodermabrazji nie wykonuje się w przypadku wystąpienia u pacjenta opryszczki lub brodawki, a także w czasie zakażenia bakteryjnego, wirusowego czy grzybiczego. Dodatkowo osoby zmagające się z nowotworem, szczególnie skóry, bądź będące w trakcie leczenia onkologicznego, nie powinny decydować się na wykonanie mikrodermabrazji.
Jak wygląda zabieg mikrodermabrazji?
Mikrodermabrazja polega na stopniowym złuszczaniu wierzchnich warstw naskórka przy pomocy odpowiedniej techniki. Po oczyszczeniu skóry twarzy, szyi lub dekoltu, poddawana jest ona działaniu korundu, głowicy diamentowej czy strumienia soli fizjologicznej.
Zabieg mikrodermabrazji warto wykonać w serii 5- 10 zabiegów, powtarzanych co 1- 3 tygodnie. Po zabiegu może pojawić się zaczerwienienie skóry, a po kilku dniach – delikatne jej złuszczenie. W tym okresie należy zachować szczególną higienę okolicy poddanej zabiegowej oraz stosować ochronę przeciwsłoneczną. Podczas gojenia się skóry nie należy stosować makijażu czy używać kosmetyków mogących podrażniać skórę. W pierwszej dobie po zabiegu należy unikać sauny, basenu czy intensywnego wysiłku fizycznego. Przez dwa tygodnie należy unikać ekspozycji na słońce i stosować filtry UV.
Zabieg mikrodermabrazji to dogłębna odnowa i remodeling skóry. Intensywne złuszczanie zewnętrznych warstw naskórka stymuluje komórki głębszych warstw do podziałów. Daje to efekt wygładzenia i ujędrnienia skóry, wyrównania jej kolorytu oraz struktury. Mikrodermabrazja może być wykonywana nawet na wrażliwej skórze.