Jak przygotować się do mikrodermabrazji - Skuteczne kroki do pięknej skóry

Mikrodermabrazja w domu

Mikrodermabrazja wykonywana w domu jeszcze jakiś czas temu była stosunkowo rzadkim zjawiskiem. Złuszczanie zrogowaciałego naskórka z reguły wykonywał bowiem profesjonalista w salonie kosmetycznym. Obecnie do domowej mikrodermabrazji potrzebujemy zaledwie odpowiedniego zestawu do mikrodermabrazji specjalistycznych kosmetyków bądź nowoczesnych, łatwo dostępnych narzędzi, a także odrobinę naszych chęci i wiedzy. Na początek jednak kilka słów o tym, na czym polega mikrodermabrazja.

Mikrodermabrazja zalicza się do grupy peelingów mechanicznych, które odbywają się najczęściej przy pomocy narzędzia z głowicami ścierającymi. Plusów mikrodermabrazji jest wiele. Odpowiednio i regularnie przeprowadzana sprawia, że skóra wyrównuje swój koloryt, a zmarszczki są spłycone. Pozwala również pozbyć się nieestetycznie rozszerzonych porów, zaskórników i blizn oraz eliminuje skutki trądziku. Zwiększa produkcję kolagenu, poprawia ukrwienie skóry i zwiększa jej elastyczność. Stosuje się ją nie tylko na twarz, ale też ramiona, dekolt, szyję czy plecy. Jest świetną bazą do wykonywania dalszych zabiegów – sprawia, że wartościowe substancje zawarte w kosmetykach i leczniczych preparatach lepiej się wchłaniają.

Zanim jednak zdecydujemy się na mikrodermabrazję, warto zapoznać się z przeciwwskazaniami do jej wykonania. Są nimi m.in.:

– leki przeciwzakrzepowe,
– trądzik ropowiczy i różowaty,
– nowotwory,
– opryszczka,
– brodawki,
– łuszczyca,
– infekcje (grzybicze, bakteryjne, wirusowe),
– podrażniona skóra (np. oparzenia słoneczne),
– otwarte ranki,
– stosowanie peelingów czy depilacji krócej niż 5 dni przed zabiegiem,
– znamiona.

Mikrodermabrazję możemy podzielić na kilka rodzajów – każdy z nich dostosowany jest do innego typu skóry. Oczywiście ważne jest, aby w salonie kosmetycznym dobrano dla nas najlepszy. Ze względu na różnice głowic narzędzi do mikrodermabrazji wyróżniamy:

Jak często stosować mikrodermabrazję?

Po zabiegu mikrodermabrazji w salonie kosmetycznym przez ok. 2 doby nie należy chodzić na basen (chlorowana woda sprawia, że skóra się przesusza, występuje wtedy dodatkowe ryzyko zakażenia). Sugeruje się też, aby unikać kontaktu ze słońcem/solarium i nie korzystać silnych kosmetyków (peelingi). Przez ok. tydzień warto nakładać na skórę krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (najczęściej mikrodermabrazję przeprowadza się w sezonie jesienno-zimowym). Z mikrodermabrazji diamentowej korzysta się albo jednorazowo, albo w seriach kilku zabiegów, co ok. 3-4 tygodnie. Jej efekty dostrzeżesz już po pierwszym razie!

Kupowane w aptece czy drogerii zestawy do domowej mikrodermabrazji z reguły są mało inwazyjne i stworzone do miesięcznej kuracji. Zabieg ten wykonujemy wówczas 1-2 razy w tygodniu. Najczęściej taki gotowy zestaw składa się z: peelingu termicznego, ampułek z kwasem glikolowym, ampułek z neutralizującym płynem i kremów z filtrem ochronnym. Ich ceny bywają bardzo atrakcyjne. Z kolei domową mikrodermabrazję przy użyciu odpowiednich narzędzi sugeruje się wykonywać z ok. tygodniowym odstępie od siebie (w przypadku pierwszych zabiegów). W celu podtrzymania efektów powtarzaj zabieg średnio raz w miesiącu.

Jak wykonać mikrodermabrazję w domu?

Skutki uboczne mikrodermabrazji są rzadkie, dlatego ten zabieg uchodzi za bezpieczny i coraz częściej wykonywany jest w domu. Możemy jednak spodziewać się po nim delikatnych podrażnień czy lekkiego zaczerwienienia. Niekiedy też skóra może nas piec i delikatnie swędzieć.

Mikrodermabrazja domowa cieszy się dobrymi opiniami, ponieważ w dłuższej perspektywie pozwala nam na, kluczową w temacie tych zabiegów, regularność, oszczędność pieniędzy i niesamowite efekty. Można stosować ją nie tylko profilaktycznie, ale również w celu zniwelowania skutków upływającego czasu i trądziku – bez względu na wiek.

Jeśli chcesz wykonać zabieg mikrodermabrazji samodzielnie, na początek istotnym elementem (nieco mniej inwazyjnym i mniej kosztownym niż profesjonalne sprzęty) są odpowiednie kosmetyki do mikrodermabrazji. Oferta jest szeroka – specjalne kremy, maski czy peelingi oparte na formule, która stosowana jest w gabinetach kosmetycznych. Przy pomocy ręcznego masażu sprawią, że skóra będzie oczyszczona, a naskórek stymulowany do odnowy. Po tym, jak wykonasz mikrodermabrazję, koniecznie przemyj twarz ciepłą wodą i aplikuj na nią tonik, a na końcu krem (świetnie sprawdzi się też maseczka). Mikrodermabrazję domową powinno się więc wykonywać w następującej kolejności: oczyszczenie skóry, peeling (trwający przez kilka minut masaż), zmycie produktu ciepłą wodą, aplikacja kwasu glikolowego, płyn neutralizujący, który ma za zadanie przywrócić skórze naturalne pH, nawilżenie + ochrona UV.

Jakie są rodzaje mikrodermabrazji?

Istnieje kilka rodzajów mikrodermabrazji . Dzięki temu możliwe jest wybranie zabiegu optymalnie dopasowanego do cery i potrzeb konkretnej klientki czy klienta.

Mikrodermabrazja diamentowa

  • łagodna
  • narzędzie – głowica diamentowa z grubością ziaren dopasowaną do opracowywanej przestrzeni (im delikatniejsza okolica, tym drobniejsze ziarna)
  • dla osób z cerą wrażliwą i skłonną do alergii czy podrażnień

Mikrodermabrazja korundowa

  • bardziej intensywne ścieranie, możliwe delikatne i przejściowe zaczerwienienia czy podrażnienia
  • narzędzie – urządzenie, z którego pod ciśnieniem wydostają się kryształy korundu, co daje efekt nazywany „piaskowaniem”
  • pomocna przy eliminacji przebarwień, wągrów i zaskórników, blizn czy zmarszczek

Mikrodermabrazja tlenowa, czyli oksydermabrazja

  • najdelikatniejsza
  • przy wykorzystaniu tlenu (właściwości antybakteryjne) i soli fizjologicznej (eliminowanie reakcji zapalnej), wyrzucany pod ciśnieniem strumień pozwala usuwać martwe komórki
  • dla osób ze stanami zapalnymi czy problemami łojotokowymi

Mikrodermabrazja laserowa

  • najbardziej nowoczesna i precyzyjna metoda
  • wykorzystuje się w niej promieniowanie wiązki laserowej
  • skuteczna eliminacja niedoskonałości i regeneracja naskórka, szerokie zastosowanie

Wskazania do wykonania mikrodermabrazji

Mikrodermabrazja to uniwersalny zabieg złuszczania skóry, pozwalający na poprawę jej wyglądu. W porównaniu z innymi profesjonalnymi metodami złuszczania skóry, takimi jak peelingi chemiczne, dermabrazja czy peelingi laserowe, najbezpieczniejsza jest właśnie mikrodermabrazja. Dla kogo ten zabieg jest idealny? Najważniejsze wskazania do wykonania mikrodermabrazji to:

  • nadmierne rogowacenie skóry i jej przesuszenie,
  • pojawienie się oznak starzenia skóry – zmarszczek czy przebarwień,
  • blizny potrądzikowe,
  • blizny na ciele, w tym rozstępy,
  • poszerzone pory,
  • utrata elastyczności skóry twarzy, szyi, dekoltu, dłoni czy ciała,
  • zaskórniki,
  • trądzik grudkowo-krostkowy.

Ponadto mikrodermabrazja może poprzedzać inne zabiegi medycyny estetycznej i kosmetologii, gdyż złuszczanie martwego naskórka przyczynia się do głębszej penetracji związków aktywnych.

Zabieg mikrodermabrazji może być wykonywany w celu zredukowania zauważalnych niedoskonałości skóry, a także profilaktycznie, w celu zapobiegania jej rogowaceniu i gromadzeniu martwych komórek naskórka. Pozwala to zachować promienny i młody wygląd skóry, a także zwiększa efektywność działania kosmetyków aplikowanych na skórę.

Dzięki złuszczaniu wierzchnich warstw skóry, a jednocześnie pobudzenia podziałów komórkowych i syntezy włókien kolagenowych, możliwe jest zredukowanie widoczności takich defektów skórnych jak drobne zmarszczki, przebarwienia, blizny potrądzikowe czy rozstępy, a także rozszerzone pory i zaskórniki.

Czytaj dalej...

Chociaż nie jest to zabieg inwazyjny nie prowadzi do przerwania ciągłości naskórka , uważany jest za zabieg z pogranicza kosmetologii ze względu na moc działania i wykorzystywany do jego wykonania sprzęt.

Czytaj dalej...

And the final piece of the puzzle is solved as the pneumatic pressure of that closed loop system infuses a salicylic solution right down to the base of the pores where it can really go to work eliminating the P acnes where they have been living and thriving.

Czytaj dalej...

Należy pamiętać o dostosowaniu sposobu przeprowadzenia peelingu do własnych potrzeb oraz o zrezygnowaniu z niego w przypadku wystąpienia jakichkolwiek przeciwwskazań nigdy nie należy ich zatajać przed specjalistą wykonującym zabieg.

Czytaj dalej...