Minoksydyl 5 na brodę - Skuteczność, Bezpieczeństwo i Porady
Czy warto stosować minoksydyl?
Minoxidil jest chętnie stosowanym preparatem, właśnie ze względu na rezultaty oraz wysoki poziom bezpieczeństwa jego włączenia do terapii. Przepadają za nim zarówno Pacjenci, jak i lekarze. Można stosować go w domu, nakładając go miejscowo, jak również w gabinetach kosmetologicznych, po uprzednim zastosowaniu dermarollera. Pomimo tego, że nakładanie preparatu wymaga od Pacjentów dokładności, dyscypliny oraz cierpliwości, zdecydowanie warto wypróbować go, jeżeli borykamy się z nadmiernie wypadającymi włosami. Jedynie w skrajnych przypadkach, w których utrata włosów jest duża i niekontrolowana, pomimo tego, że przynosi efekty, niestety nie spełnia oczekiwań Pacjentów.
Minoxidil jest nieco mniej inwazyjnym lekiem, niż finasteryd, który ma działanie blokujące przeobrażanie się testosteronu, w jego pochodną odpowiedzialną za androgenowe wypadanie włosów. Chociaż jego działanie jest silniejsze, nie znaczy, że powinniśmy rozpoczynać terapię właśnie od niego. Uważa się, że finasteryd przynosi efekty w zakresie ograniczenia wypadania włosów u ponad 80% osób, a jednocześnie powoduje przyrost nowych włosów u ponad 60% Pacjentów. Podobnie jak w przypadku minoksydylu jego skuteczność jest wyższa w okolicach czubka głowy. Stosowanie finasterydu zaleca się wyłącznie mężczyznom. Dowiedz się więcej na temat finasterydu.
Genetyka i łysienie, a dobór leczenia
W sytuacjach, w których terapia minoxidilem nie przynosi pożądanych efektów, można skłonić się w kierunku zastosowania innych preparatów na łysienie lub wykonanie przeszczepu włosów. Niestety, łysienie androgenowe jest schorzeniem, które związane jest z nadwrażliwością mieszków włosowych na DMT, czyli pochodną testosteronu. Jego występowanie może mieć związek z genetyką, jak również układem immunologicznym. Skoro preparat nie wykazuje działania antyandrogennego, chwilowo powstrzyma wypadanie włosów, ale nie zmieni ich wrażliwości na DMT na stałe. Prawdopodobnie po zaprzestaniu stosowania go, fryzura wróci do swojej poprzedniej postaci.
Z kolei stosując leki o działaniu antyandrogenowym, zmniejszające stężenie DMT w organizmie można liczyć na ograniczenie wypadania włosów (tak samo, jak stosując minoksydyl), jednak może powodować to również impotencję, powiększenie piersi, zmniejszenie libido oraz zaburzenia wytrysku. Leki o działaniu hamującym wytwarzanie się DMT przenikają do krwi oraz mleka matek, zatem nie mogą być przepisywane kobietom w ciąży i karmiącym.
Minoksydyl – stosowanie
1 ml roztworu nakładamy na skórę głowy, która dotknięta została problemem łysienia i rozprowadzamy opuszkami palców. Następnie należy umyć ręce. Procedurę powtarzamy dwa razy na dobę. Efekty terapii dostrzegalne są zazwyczaj po kilku miesiącach. Żeby ułatwić Pacjentom stosowanie leku, zazwyczaj wraz z nim otrzymujemy dwie różne końcówki do dozownika – dyszę i aplikator.
Pierwsza z nich ułatwia odmierzanie odpowiedniej ilości leku, natomiast druga umożliwia dokładne nałożenie go na obszar owłosiony, który został dotknięty nadmierną utratą włosów. W przypadku mężczyzn najczęściej zaleca się stosowanie roztworu 5%, natomiast u kobiet poleca się 2-procentowe stężenie. Minoxidil należy nakładać na skórę nie później niż 2 godziny przed pójściem spać.
Minoxidil – stosowanie, skutki uboczne
Minoxidil to popularny lek, który stosuje się w terapii łysienia androgenowego, a także nadmiernej utraty lub osłabienia włosów z innych powodów. Przynosi zadowalające efekty, a jego włączenie do terapii jest obarczone stosunkowo niskim ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Dowiedz się, wszystkiego, co warto wiedzieć o minoxidilu.
Minoxidil wprowadzono na rynek w roku 1979, kiedy rozpoczęto jego stosowanie w zaburzeniach ciśnienia. Początkowo przyspieszony wzrost włosów oraz zwiększenie ich gęstości uznano za efekt niepożądany, jednak z czasem dostrzeżono potencjał tej substancji w leczeniu problemu łysienia. Jako lek na dolegliwości tej natury minoxidil został zarejestrowany dopiero w 1988. Stosujemy go z powodzeniem do dziś, ciesząc się z zadowalających efektów terapii tą substancją.
