"Mleko a pryszcze - Co Wiemy i Jak się Z Tym Uporać"

Czy mleko powoduje trądzik?

Według badań mleko może powodować trądzik. Jego picie u niektórych osób wpływa niekorzystnie na stan skóry, przyczyniając się do zatkania porów i nadmiernej aktywności gruczołów łojowych.

Przykładowa analiza naukowców z Harvard School of Public Health, z udziałem ponad 47 tys. kobiet, dowiodła, że picie mleka krowiego w trakcie dojrzewania ma związek z trądzikiem. Okazuje się, że nastolatki, które wypijały co najmniej 2 szklanki mleka dziennie, były o 44% bardziej narażone na trądzik niż pozostałe dziewczęta.

W innym badaniu ponad 4 tys. chłopców w wieku 9-15 lat odpowiadało na pytania odnośnie diety. Okazało się wtedy, że ci, którzy pili mleko, częściej mieli trądzik. Podobnych doniesień jest więcej. Zatem jeśli masz problem z cerą, a pijesz mleko, warto zaobserwować skórę po wykluczeniu tego napoju z diety. Oczywiście przyczyna trądziku może też tkwić gdzieś indziej. Związek mleka z problemami skórnymi nie musi też występować u każdego. Niektóre osoby wydają się być bardziej podatne.

Czy sery powodują trądzik?

Można przypuszczać, że skoro mleko sprzyja pojawianiu się wyprysków, to podobne działanie będą miały jego przetwory, jak np. ser, jogurt, śmietana. Jest mało dowodów naukowych na potwierdzenie tej opinii, ale istnieją doniesienia, że napoje mleczne, twarożki i serki śmietankowe także powodują niedoskonałości skóry.

Jak zapobiegać pryszczom?

Trądzik na czole – dlaczego się pojawił?

Pryszcze to schorzenie dermatologiczne. Pojawiają się one na ciele zazwyczaj tam, gdzie partie skóry wydzielają naturalny łój. Występują w formie grudek, torbieli ropnych, zaskórników, wągrów, krostek, ale też… blizn. Pryszcze ropne mogą z kolei wiązać się z nieprawidłową dietą, a także złym trybem życia. Mało tego trądzik na plecach, na twarzy czy też na brodzie może świadczyć o:

  • zaburzeniach hormonalnych lub immunologicznych,
  • przeroście gruczołów łojotokowych,
  • nadmiernym rogowaceniu skóry,
  • bakteriach i wirusach w organizmie,
  • uwarunkowaniach genetycznych,
  • stanie zapalnym skóry.

Chcesz wiedzieć, jak przeprowadzić skuteczne usuwanie pryszczy na czole? Istnieją naturalne sposoby na trądzik, które pomogą pozbyć się kłopotliwej dolegliwości! A może zainteresuje cię także ten artykuł o domowych sposobach na ból żołądka?

1. Jedz zdrowo!

Co jest najlepsze na trądzik? Otóż, najlepsze domowe sposoby na pryszcze to… prawidłowe odżywianie się! Właśnie w tym punkcie tkwi najczęściej problem, jeżeli chodzi o syfy na twarzy. Koniecznie zrezygnuj z części pokarmów, aby zminimalizować zmiany na skórze i nie doprowadzić do tego, że jeszcze mocniej się one… nasilą! Z czego lepiej zrezygnować?

Aby jak najlepiej pozbyć się trądziku, koniecznie wypijaj napary z ziół (np. rumianku czy bratka polnego). Ziołowa detoksykacja oczyści dolegliwości, jakie związane są z nieprawidłową przemianą materii. Pamiętaj również o tym, że pryszcze ropne mogą pojawiać się, bo nie tolerujesz jakiegoś składniku pokarmowego! Koniecznie zweryfikuj więc, co może być głównym źródłem problemu w diecie.

2. Nawadniaj się!

Woda to życie! I nie bez powodu właśnie tak się o niej mówi. Zbilansowaną dietę należy uzupełnić o nawadnianie organizmu, najlepiej niegazowaną wodą źródlaną. Im więcej będziesz wody wypijać, tym lepiej będzie wyglądała cera – odzyskując blask i piękny koloryt. Pamiętaj, że woda wypłukuje toksyny z organizmu, a także poprawia krążenie i wpływa na całą kondycję naszej skóry. Picie wody i codzienne korzystanie z jej właściwości to szybkie sposoby na uporanie się z trądzikiem. Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na cieknący katar.

Skąd się biorą pryszcze?

Jak już zostało wspomniane, istnieje bardzo wiele czynników wpływających na pojawianie się niepokojących zmian skórnych. Dlatego ustalenie przyczyny, zwłaszcza na własną rękę, jest niezwykle trudne. W większości przypadków pryszcze ropne wymagają wizyty u dobrego dermatologa. Samodzielne leczenie również może przynieść dobre rezultaty, jednak pamiętajmy, że trzeba wówczas zachować ostrożność. Zdarza się, że wypryski zostawiają po sobie brzydkie blizny, z którymi musimy się później borykać do końca życia. By zminimalizować te ślady oraz pozbyć się zaczerwienień po pryszczach, warto zastosować skuteczną, a przede wszystkim dopasowaną do naszych potrzeb terapię.

Pierwszym krokiem udanego leczenia jest oczywiście wyeliminowanie – o ile to możliwe – powodu, dla którego musimy borykać się ze zmianami skórnymi. Mogą być to:

  • hormony – w okresie dojrzewania to naturalne zjawisko, ponieważ w tym czasie znacznie zwiększa się produkcja hormonów androgennych. Jednym ze skutków tego procesu jest wytwarzanie nadmiernej ilości sebum, a stąd już prosta droga do powstawania brzydkich wyprysków. Dodatkowo wahania gospodarki hormonalnej występują również u kobiet w związku z cyklem miesiączkowym. Na poziom hormonów wpływa także ciąża, karmienie piersią oraz przyjmowanie środków antykoncepcyjnych,
  • stres – długotrwały stres ma negatywny wpływ na cały organizm. W ciągu dnia jesteśmy podenerwowani, mamy kłopoty z pamięcią i koncentracją, brakuje nam apetytu, przez co tracimy na wadze, zaś nocą występują problemy z zasypianiem. Dodatkowo hormony stresu wytwarzane w dużych ilościach powodują przetłuszczanie się skóry, co z kolei stanowi doskonałe środowisko dla rozwijających się pryszczy,
  • nieprawidłowe odżywianie – każdy z nas, niezależnie od płci czy wieku, powinien zwracać uwagę na to, jakie posiłki przyjmuje. Dostarczanie organizmowi właściwych składników odżywczych ma wiele zalet, w tym poprawę kondycji naszej cery. Dla przykładu produkty, w których występują duże ilości węglowodanów i tłuszczów, mogą znacząco przyspieszyć powstawanie pryszczy, przez co będzie ich jeszcze więcej. Częstym mitem jest powtarzanie, że wypryski są skutkiem ostrego jedzenia i słodyczy – nie zostało to jednak potwierdzone naukowo. Najważniejsze, by dieta była zbilansowana i bogata we wszystkie niezbędne witaminy,
  • kosmetyki – nierozważna pielęgnacja czy makijaż przy użyciu niesprawdzonych produktów mogą znacząco przyczynić się do rozwoju pryszczy. Szczególnie specyfiki na bazie alkoholu czy sztucznych substancji mogą spowodować nasilenie się niedoskonałości. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się kosmetyki z naturalnych, wegańskich składników. W przypadku cery z tendencją do pryszczy niezwykle istotne jest dokładne studiowanie składów produktów. W naszej kosmetyczce powinny się też znaleźć maści, które moglibyśmy nakładać punktowo na ropne pryszcze na twarzy (szczególnie polecane są te z witaminą A),
  • warunki atmosferyczne – osoby, które borykają się z pryszczami, czy to w okresie dojrzewania, czy już w dorosłym życiu, nie powinny zbyt długo wystawiać się na działanie promieni słonecznych. Warto też zmieniać pielęgnację skóry w stosunku do pory roku, ponieważ zmiana temperatury czy poziomu wilgotności może ogromnie wpłynąć na kondycję cery.

Picie mleka może powodować trądzik. Jakie mleko wybrać przy problemach z cerą?

Mleko jest ważnym składnikiem diety człowieka. Jednocześnie badania dowodzą, ze picie mleka zwiększa ryzyko wystąpienia trądziku oraz jego nasilenia. Odpowiadać za to może m.in. zawartość hormonów. Sprawdź, czy ser i jogurt także sprzyjają zmianom trądzikowym, oraz czy mleko odtłuszczone będzie dobrym zamiennikiem.

fot. Adobe Stock, Pormezz

Instytut Żywności i Żywienia zaleca, aby dzienna ilość mleka i produktów mlecznych w diecie człowieka wynosiła 2-3 porcje (porcja to np. szklanka mleka albo plaster białego sera). Jednak wiele wskazuje na to, że picie mleka choć z jednej strony jest zdrowe, z drugiej może niekorzystnie wpływać na cerę . Badania dowodzą, że jego spożywanie wiąże się z częstszym występowaniem zmian trądzikowych.

Spis treści:

często nakładam go od serca, jako maskę - moja skóra pije go z radością, co najwyżej trochę się potem świeci ; Nie zapycha, nie podrażnia nawet nałożony po mocnym peelingu, pozostawia skórę odpowiednio nawilżoną i odżywioną ale zaznaczę, że mam skórę nosorożca.

Czytaj dalej...

Jak pisze Robert Pastuszka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, podstawowy skład mleka koziego jest zbliżony do mleka krowiego, toteż wartość energetyczna tych dwóch produktów jest zbliżona i oscyluje wokół 65-80 kcal w 100 ml.

Czytaj dalej...

Jak pisze Robert Pastuszka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, podstawowy skład mleka koziego jest zbliżony do mleka krowiego, toteż wartość energetyczna tych dwóch produktów jest zbliżona i oscyluje wokół 65-80 kcal w 100 ml.

Czytaj dalej...

często nakładam go od serca, jako maskę - moja skóra pije go z radością, co najwyżej trochę się potem świeci ; Nie zapycha, nie podrażnia nawet nałożony po mocnym peelingu, pozostawia skórę odpowiednio nawilżoną i odżywioną ale zaznaczę, że mam skórę nosorożca.

Czytaj dalej...