Jak skutecznie radzić sobie z mocno przetłuszczającą się skórą twarzy

Spis treści

  • Co to jest sebum?
    • Dlaczego sebum jest ważne?
    • Dlaczego nadmiar sebum szkodzi skórze?
    • Jakie są przyczyny przetłuszczania się cery?
    • Czego unikać w kosmetykach, by ograniczyć wydzielanie sebum?
    • Przetłuszczająca się skóra twarzy – jakich kosmetyków używać?

    W naszej skórze każdego dnia zachodzą ważne mechanizmy, które chronią ją przed środowiskiem zewnętrznym i pozwalają na zachowanie jej w zdrowiu i dobrej kondycji. Jednym z takich procesów jest wytwarzanie sebum.

    Sebum to naturalna wydzielina produkowana przez gruczoły łojowe znajdujące się w skórze właściwej. Jest złożone z mieszaniny substancji lipidowych, jak glicerydy, woski, skwalen i cholesterol. To, jak dużo sebum wytwarza nasza cera, zależy od metabolitu testosteronu – DHT. Łój jest produkowany w największej ilości w przypadku skóry:

    • tłustej,
    • mieszanej,
    • problematycznej,
    • nadmiernie przesuszonej.

    Dlaczego sebum jest ważne?

    Ta mieszanina lipidów jest częścią swoistej bariery ochronnej naskórka zabezpieczającej go przed czynnikami zewnętrznymi:

    • patogenami,
    • promieniowaniem UV,
    • urazami,
    • częstymi zmianami temperatur,
    • zagrożeniami chemicznymi,
    • utratą wilgoci z komórek.

    To dzięki łojowi skóra potrafi zachować prawidłowe pH i nie traci tak nadmiernie wody ze swojej struktury. Gdy jest go zbyt mało, skóra staje się wyraźnie:

    • matowa i pozbawiona zdrowego blasku,
    • szorstka,
    • nieprzyjemna w dotyku,
    • cienka,
    • wiotka.

    Co ważne, z dużo większą trudnością wchłania też substancje aktywne z kosmetyków pielęgnacyjnych.

    Dlaczego nadmiar sebum szkodzi skórze?

    Nadprodukcja łoju może doprowadzić do poważnych problemów z cerą. W wyniku długotrwałego nadmiaru sebum na skórze mogą pojawiać się niedoskonałości, stany zapalne. Stanowi ono bowiem doskonałą pożywkę dla bytujących na naszej twarzy bakterii patogenicznych. Drobnoustroje w trakcie trawienia łoju rozkładają trójglicerydy do kwasów tłuszczowych, a te są z kolei przyczyną wzmożonej pracy gruczołów łojowych. Na skórze tworzy się także środowisko beztlenowe, szczególnie w miejscach porów. Przy nadmiarze sebum stają się one więc silnie zatkane, doprowadzając do powstawania zaskórników i bolesnych wykwitów (szczególnie w tak zwanej strefie T – czoło, nos, broda). W rezultacie cera nie tylko nieestetycznie się błyszczy, lecz także zaczyna mieć problemy z niedoskonałościami, a nawet trądzikiem.

    Spis treści

    Skóra głowy, podobnie jak skóra reszty naszego ciała, wyposażona jest w gruczoły łojowe, których zadaniem jest produkcja łoju skórnego powszechnie znanego jako sebum. Główną rolą tej substancji wydzielniczej jest ochrona skóry przed atakiem alergenów i drobnoustrojów oraz niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, jak wiatr, zmienne temperatury, promieniowanie ultrafioletowe czy zanieczyszczenia. Łój zabezpiecza skórę również przed uszkodzeniami mechanicznymi, związanymi z tarciem i drapaniem. Problem zaczyna się wtedy, gdy – na skutek różnych czynników – gruczoły łojowe przestają działać prawidłowo i zaczynają produkować nadmierną ilość sebum.

    Jak rozpoznać, że doszło do takiego zaburzenia?

    Włosy nieestetycznie błyszczą się u nasady, są oklapnięte i pozbawione objętości, bardzo szybko tracą swoją świeżość po umyciu i często sklejają się w tzw. „strąki”. Często zdarza się też, że mimo widocznego przetłuszczenia u nasady, końce włosów pozostają mocno przesuszone. Nadprodukcji łoju może towarzyszyć również dodatkowa dolegliwość – wypadanie włosów.

    Co powoduje nadmierne przetłuszczanie się włosów i skóry głowy?

    Intensywne przetłuszczanie się skóry głowy może mieć różne podłoże, zarówno wewnętrzne, związane bezpośrednio z kondycją naszego organizmu, jak i zewnętrzne.

    Do czynników wewnętrznych można zaliczyć:

    • uwarunkowania genetyczne
    • zaburzenia gospodarki hormonalnej – przede wszystkim zaburzenia w pracy tarczycy związane z ciążą albo okresem dorastania lub pokwitania
    • nieprawidłowe odżywianie – dieta bogata w węglowodany i tłuszcze nasycone
    • niedobory witamin, zwłaszcza A, B2 i B6
    • długotrwałe uczucie stresu
    • choroby autoimmunologiczne – w tym łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS)

    Wśród czynników zewnętrznych wyróżnia się przede wszystkim:

    • nieprawidłową pielęgnację włosów i skóry głowy – przede wszystkim stosowanie silnie oczyszczających i mocno obciążających kosmetyków (np. z silikonami), niedomywanie preparatów stylizacyjnych oraz niewykonywanie peelingu skóry głowy
    • przegrzewanie skóry – suszenie włosów gorącym powietrzem suszarki, częste stosowanie prostownicy czy lokówki
    • czynniki mechaniczne – zwłaszcza częste dotykanie i pocieranie skóry
    • zanieczyszczenie powietrza

    Łuszcząca się skóra na twarzy – przyczyny

    Nadmierne łuszczenie się skóry na twarzy to przede wszystkim objaw jej przesuszenia. Związane jest to z uszkodzeniem bariery hydrolipidowej skóry, która zapobiega utracie wilgoci ze skóry, a także z zaburzeniem pracy gruczołów łojowych, które produkują niedostateczną ilość sebum, tworzącego na powierzchni skóry ochronny płaszcz zapewniający skórze gładkość i miękkość oraz zabezpieczający ją przed działaniem czynników zewnętrznych. Sucha skóra staje się szorstka i łuszcząca. Jej przesuszenie jest zwykle uwarunkowane czynnikami zewnętrznymi, np. nieodpowiednią pielęgnacją czy nadmierną ekspozycją na słońce. Pamiętaj też, że problem może dotknąć nawet tłustą skórę – wskutek stosowania zbyt agresywnych kosmetyków na bazie alkoholu albo leków przeciwtrądzikowych.

    Wyraźne łuszczenie się naskórka to też znak, że naturalne procesy regeneracyjne skóry z jakiejś przyczyny zaczęły działać szybciej i intensywniej. Nasza skóra nieustannie się odnawia – nowe komórki skóry przemieszczają się z położonej głęboko warstwy podstawnej naskórka do najbardziej wierzchniej warstwy rogowej naskórka przez około 26-28 dni i proces ten jest dla nas praktycznie niezauważalny. Jeśli jednak na skórze pojawiają się widoczne łuski, oznacza to, że proces ten został zaburzony – najczęściej w wyniku nadmiernego przesuszenia skóry, działania promieni UV lub stanu zapalnego czy podrażnienia. Nadmierne rogowacenie naskórka jest też typowe dla niektórych chorób skóry, np. łuszczycy.

    Cera tłusta – poznajmy ją bliżej

    Skóra tłusta charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem sebum, co powoduje, że nabłonek jest błyszczący, tłusty i łatwo się przetłuszcza. Często występują też rozszerzone pory oraz trudności w utrzymaniu makijażu na twarzy. Niestety, tłusta skóra jest także bardziej narażona na powstawanie trądziku oraz innych nieprzyjemnych zmian.

    Przyczyny wydzielania sebum

    Przetłuszczanie się skóry może być spowodowane przez różne czynniki. Jednym z nich jest genetyka, ponieważ skłonność do nadmiernej pracy gruczołów łojowych może być dziedziczna. Hormonalne zaburzenia również przyczyniają się do wydzielania sebum, szczególnie u młodzieży podczas dojrzewania, ciąży i menopauzy. Stres jest również powiązany z przetłuszczaniem się skóry, ponieważ stres przyczynia się do wzrostu hormonów stresowych w organizmie, co z kolei zwiększa wydzielanie sebum.

    Kolejnym powodem przetłuszczania się skóry może być dieta. Spożywanie tłustych i wysokokalorycznych potraw zwiększa wydzielanie sebum, co prowadzi do przetłuszczania się skóry. Z kolei zbyt wąska dieta lub unikanie pewnych składników może prowadzić do braku niezbędnych składników odżywczych, co wymaga pompowania sebum, aby zapobiec wysuszeniu.

Dbając o Twoją wygodę i bezpieczeństwo , dla każdego oferowanego produktu staramy się zapewnić Ci wszystkie możliwe formy dostawy, jednakże ze względu na przepisy Prawa Farmaceutycznego niektóre z nich mogą podlegać ograniczeniom.

Czytaj dalej...

W składzie kremu nawilżającego znajdują się - woda termalna działa łagodząco, koi podrażnienia i wspiera regenerację,- kwas hialuronowy intensywnie nawilża, przywraca sprężystość skórze,- gliceryna wiąże wodę w skórze i zapobiega nadmiernej jej utracie,- mocznik intensywnie nawilża,- witamina E działa antyoksydacyjnie i regeneruje,- skwalan pomaga w odbudowie bariery ochronnej skóry.

Czytaj dalej...

To znakomita opcja nawilżająca, ale doskonale odnajduje się również w sytuacji łagodzenia licznych podrażnień i jako opcja ochronna, gdyż świetnie radzi sobie z blokadą pojawiających szkodliwych czynników zewnętrznych.

Czytaj dalej...

Dbając o Twoją wygodę i bezpieczeństwo , dla każdego oferowanego produktu staramy się zapewnić Ci wszystkie możliwe formy dostawy, jednakże ze względu na przepisy Prawa Farmaceutycznego niektóre z nich mogą podlegać ograniczeniom.

Czytaj dalej...