Jak skutecznie radzić sobie z mocno przetłuszczającą się skórą twarzy

Podobne pytania

  • Co zrobić z taką cerą ? 2011-08-27 21:06:32
  • Co zrobić z przetłuszczającą się cerą ? 2010-11-30 13:07:51
  • Co zrobić z cerą ? 2013-03-17 20:09:36
  • Co zrobić z suchą cerą ? 2013-07-02 20:21:39
  • Co zrobić z przetłuszczającą się skórą twarzy? 2013-08-09 15:53:37
  • Co zrobić z tłustą cerą ? 2014-04-19 15:50:06
  • Co zrobić na przetłuszczającą się cerę? 2017-02-13 20:30:27
  • Co zrobić z moją cerą ? 2012-06-08 21:26:56
  • co mam zrobić z cerą ? 2011-01-15 15:51:33
  • Co zrobić z okrutną cerą ? ,/ 2010-03-15 10:39:29

Zgłoś

ohhCorinne

Powinnas zadbac o odpowiednie kosmetyki, cera przetluszczajaca to cera broniaca sie przed silnymi detergentami - koniecznie zlikwiduj drogeryjne kosmetyki pielegnacyjne, uzywaj jedynie naturalnych kosmetykow (najlepiej jest robic je samemu lub kupowac w aptece). Warta polecenia jest seria Cetaphil, a zamiast toniku stosuj plyn micelarny - najlepiej z Biodermy, lecz jesli Cie nie stac to calkiem dobry plyn micelarny mozna kupic w Biedronce. Plynu micelarnego uzywa sie do demakijazu oraz do tonizacji, wiec jest spora oszczednoscia, a skora go po prostu uwielbia! Dlaczego rezygnowac z typowych kosmetykow drogeryjnych? Poniewaz sa napakowane szkodliwa chemia, ktora niedosc, ze zaburza gospodarke hormonalna ludzkiego organizmu (jak cos takiego moze w ogole byc dopuszczone do sprzedazy?), to wysusza skore, przez co produkcja sebum jest bardzo zaburzona - stad przetluszczanie. Ide o zaklad, ze Twoj krem matujacy przynosi odwrotne efekty niz powinien - zmusza cere do produkowania jeszcze wiekszej ilosci tluszczu! Wyrzuc go do kosza. Zamiast tego stosuj emulsje nawilzajaca Cetaphil lub krem Bepanthen (do kupienia w aptece), przetluszczajaca sie skora jest oznaka wysuszenia, musisz ja regularnie nawilzac.

Jak dbać o cerę tłustą?

Odpowiednia pielęgnacja jest kluczowa dla utrzymania zdrowej skóry tłustej. Aby utrzymać skórę tłustą w dobrej kondycji, należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy regularnie dbać o higienę twarzy, czyli dokładnie ją myć i pozbywać się nadmiaru sebum. Kolejnym ważnym krokiem jest stosowanie kosmetyków do pielęgnacji tłustej skóry.

Ważne jest, aby wybrać produkty, które zawierają składniki łagodzące oraz matujące. Myjąc twarz, należy używać łagodnych, ale skutecznych produktów. Zbyt agresywne mycie może prowadzić do zwiększenia wydzielania sebum przez skórę w celu ochrony przed wysuszeniem. Przebarwienia oraz rozszerzone pory skóry tłustej mogą być redukowane przez przeprowadzanie regularnych peelingu kwasem salicylowym.

Ważne jest również unikanie kosmetyków, które mogą przyczyniać się do przetłuszczania się skóry. Produkty te obejmują ciężkie kremy nawilżające i oleje. Trzeba pamiętać, że skóra tłusta wymaga odpowiednio dobranych kosmetyków do pielęgnacji. Poszukujmy produktów do pielęgnacji tłustej skóry, które zazwyczaj zawierają kwas salicylowy, cynk lub węgiel aktywny.

Kilka zasad prawidłowej pielęgnacji tłustej skóry

Pielęgnacja skóry tłustej wymaga określonej procedury i kilku podstawowych zasad. Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na sposób mycia twarzy. Zbyt częste mycie może prowadzić do przesuszenia skóry, co z kolei skłoni do zwiększenia wydzielania sebum. Warto stosować łagodne produkty myjące, najlepiej dwa razy dziennie: rano i wieczorem.

Dodatkowo, należy wdrożyć nawyk stosowania toniku do twarzy. Tonik pomaga w oczyszczeniu i zwężeniu porów skóry, a także przygotowuje ją do wchłaniania pozostałych kosmetyków. Po użyciu toniku, skóra jest odświeżona i gotowa do dalszej pielęgnacji.

Kolejną zasadą jest regularne stosowanie kremów matujących, które pomagają kontrolować wydzielanie sebum. Warto też stosować kosmetyki o działaniu przeciwzapalnym, aby przeciwdziałać powstawaniu wągrów i zmian trądzikowych.

Jak zmniejszyć wydzielanie sebum – co zrobić, żeby twarz się nie świeciła?

Powinniśmy wyeliminować jak najwięcej przyczyn wzmożonej aktywności gruczołów łojowych – wprowadzić dietę bogatą w witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe, unikać żywności przetworzonej i uważanej za niezdrową, starać się żyć w harmonii, bez stresu oraz usunąć z pielęgnacji kosmetyki przesuszające skórę. Może to być trudne do zrealizowania, szczególnie w początkowym etapie. Jednak systematyczne wprowadzanie zmian w życie zaowocuje zmniejszeniem się świecenia na czole, nosie i brodzie.

Niestety z niektórymi przyczynami, choć bardzo byśmy chcieli, nie poradzimy sobie tak łatwo. Są to przede wszystkim uwarunkowania genetyczne i warunki środowiskowe, w jakich żyjemy. Wtedy też warto sięgać po sprawdzone pielęgnacyjne sposoby zwalczające nadmierną produkcję sebum oraz takie, które nie usuwają przyczyny, ale skutek. Co więc możemy robić?

Przede wszystkim regularnie nawilżać skórę, by nie musiała ona doprodukowywać więcej sebum w celu samodzielnego nawilżenia. Pomocne tu będą kosmetyki z takim składnikami jak:

  • torf tołpa® – unikalny składnik w kosmetykach tołpa, np. nawilżającym kremie normalizującym na dzień i na noc. Zapobiega utracie wilgoci, wspomaga regenerację i reguluje procesy metaboliczne w skórze,
  • kwas hialuronowy lub fucogel – podnosi poziom nawilżenia warstwy rogowej naskórka,
  • ekstrakt z lukrecji – działa nawilżająco, a ponadto przeciwbakteryjnie i antyseptycznie. Skutecznie wiąże wodę w naskórku. Jest też antyoksydantem,
  • betaina z buraka – o działaniu kojącym, łagodzącym podrażnienia i nawilżającym oraz wygładzającym,
  • gliceryna – nawilża i pełni funkcję promotora przenikania, a więc ułatwia transport innych substancji w głąb skóry,
  • borowina tołpa® – unikalny składnik w kosmetykach tołpa sebio max efekt. np. złuszczającej paście-masce do mycia twarzy. Wspomaga regenerację naskórka, nawilża i zwalcza wolne rodniki. Wspomaga detoks skóry i działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie.

Spis treści

  • Co to jest sebum?
    • Dlaczego sebum jest ważne?
    • Dlaczego nadmiar sebum szkodzi skórze?
    • Jakie są przyczyny przetłuszczania się cery?
    • Czego unikać w kosmetykach, by ograniczyć wydzielanie sebum?
    • Przetłuszczająca się skóra twarzy – jakich kosmetyków używać?

    W naszej skórze każdego dnia zachodzą ważne mechanizmy, które chronią ją przed środowiskiem zewnętrznym i pozwalają na zachowanie jej w zdrowiu i dobrej kondycji. Jednym z takich procesów jest wytwarzanie sebum.

    Sebum to naturalna wydzielina produkowana przez gruczoły łojowe znajdujące się w skórze właściwej. Jest złożone z mieszaniny substancji lipidowych, jak glicerydy, woski, skwalen i cholesterol. To, jak dużo sebum wytwarza nasza cera, zależy od metabolitu testosteronu – DHT. Łój jest produkowany w największej ilości w przypadku skóry:

    • tłustej,
    • mieszanej,
    • problematycznej,
    • nadmiernie przesuszonej.

    Dlaczego sebum jest ważne?

    Ta mieszanina lipidów jest częścią swoistej bariery ochronnej naskórka zabezpieczającej go przed czynnikami zewnętrznymi:

    • patogenami,
    • promieniowaniem UV,
    • urazami,
    • częstymi zmianami temperatur,
    • zagrożeniami chemicznymi,
    • utratą wilgoci z komórek.

    To dzięki łojowi skóra potrafi zachować prawidłowe pH i nie traci tak nadmiernie wody ze swojej struktury. Gdy jest go zbyt mało, skóra staje się wyraźnie:

    • matowa i pozbawiona zdrowego blasku,
    • szorstka,
    • nieprzyjemna w dotyku,
    • cienka,
    • wiotka.

    Co ważne, z dużo większą trudnością wchłania też substancje aktywne z kosmetyków pielęgnacyjnych.

    Dlaczego nadmiar sebum szkodzi skórze?

    Nadprodukcja łoju może doprowadzić do poważnych problemów z cerą. W wyniku długotrwałego nadmiaru sebum na skórze mogą pojawiać się niedoskonałości, stany zapalne. Stanowi ono bowiem doskonałą pożywkę dla bytujących na naszej twarzy bakterii patogenicznych. Drobnoustroje w trakcie trawienia łoju rozkładają trójglicerydy do kwasów tłuszczowych, a te są z kolei przyczyną wzmożonej pracy gruczołów łojowych. Na skórze tworzy się także środowisko beztlenowe, szczególnie w miejscach porów. Przy nadmiarze sebum stają się one więc silnie zatkane, doprowadzając do powstawania zaskórników i bolesnych wykwitów (szczególnie w tak zwanej strefie T – czoło, nos, broda). W rezultacie cera nie tylko nieestetycznie się błyszczy, lecz także zaczyna mieć problemy z niedoskonałościami, a nawet trądzikiem.

Dbając o Twoją wygodę i bezpieczeństwo , dla każdego oferowanego produktu staramy się zapewnić Ci wszystkie możliwe formy dostawy, jednakże ze względu na przepisy Prawa Farmaceutycznego niektóre z nich mogą podlegać ograniczeniom.

Czytaj dalej...

W składzie kremu nawilżającego znajdują się - woda termalna działa łagodząco, koi podrażnienia i wspiera regenerację,- kwas hialuronowy intensywnie nawilża, przywraca sprężystość skórze,- gliceryna wiąże wodę w skórze i zapobiega nadmiernej jej utracie,- mocznik intensywnie nawilża,- witamina E działa antyoksydacyjnie i regeneruje,- skwalan pomaga w odbudowie bariery ochronnej skóry.

Czytaj dalej...

To znakomita opcja nawilżająca, ale doskonale odnajduje się również w sytuacji łagodzenia licznych podrażnień i jako opcja ochronna, gdyż świetnie radzi sobie z blokadą pojawiających szkodliwych czynników zewnętrznych.

Czytaj dalej...

Takie kosmetyki często mają w swoim składzie perfumy i zbędne składniki, które nie mają żadnych wartości odżywczych nie wpływają pozytywnie na nawilżenie skóry czy jej odżywienie, gdyż ich główną funkcją jest chwilowe zatuszowanie problemu.

Czytaj dalej...