Jak skutecznie radzić sobie z mocno przetłuszczającą się skórą twarzy
Jakie kosmetyki do cery tłustej?
Do prawidłowej pielęgnacji skóry tłustej, najlepiej wybierać kosmetyki, które zawierają składniki łagodzące oraz matujące. Dostępnych jest wiele produktów do pielęgnacji cery tłustej, na przykład:
- Żele myjące – skutecznie oczyszczają skórę, zapewniając jej odświeżenie i gładkość.
- Kremy matujące i lekkie emulsje – zapewniają długotrwałe matowienie skóry.
- Toniki oczyszczające – skutecznie oczyszczają skórę z zanieczyszczeń, a także zwężają pory.
- Maseczki oczyszczające i matujące – pozwalają pozbyć się nadmiaru sebum.
Poszukiwanie kosmetyków do pielęgnacji cery tłustej nie musi być trudne. Istotne jest jednak, aby czytać etykiety, sprecyzować swoje potrzeby i wybierać kosmetyki z odpowiednimi składnikami aktywnymi. Przy wyborze kosmetyków do cery tłustej, warto poszukać tych, które zawierają kwas salicylowy, cynk lub węgiel aktywny.
Pamiętajmy, że każda skóra jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Warto poszukiwać produktów, które będą jak najlepiej dopasowane do naszych potrzeb i rodzaju skóry.
Czy warto stosować peelingi do twarzy?
Peelingi do twarzy to skuteczny sposób na pozbycie się nadmiaru sebum i zanieczyszczeń z powierzchni skóry. W przypadku skóry tłustej warto stosować peelingi zawierające kwas salicylowy lub glikolowy, które pomagają regulować wydzielanie sebum. Należy jednak unikać zbyt częstego stosowania peelingu, ponieważ może to prowadzić do podrażnień i zwiększonego wydzielania sebum.
Czego unikać do pielęgnacji tłustej skóry?
Do pielęgnacji tłustej skóry należy unikać produktów, które zawierają duże ilości olejów i tłuszczów, które tylko przyczyniają się do przetłuszczania się skóry. Warto zwrócić uwagę na produkty do pielęgnacji, które zawierają kwasy owocowe, flawonoidy, retinoidy, witaminę C czy E. Dobra jakość wody mineralnej do pielęgnacji tłustej skóry również się sprawdza.
Spis treści
Skóra głowy, podobnie jak skóra reszty naszego ciała, wyposażona jest w gruczoły łojowe, których zadaniem jest produkcja łoju skórnego powszechnie znanego jako sebum. Główną rolą tej substancji wydzielniczej jest ochrona skóry przed atakiem alergenów i drobnoustrojów oraz niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, jak wiatr, zmienne temperatury, promieniowanie ultrafioletowe czy zanieczyszczenia. Łój zabezpiecza skórę również przed uszkodzeniami mechanicznymi, związanymi z tarciem i drapaniem. Problem zaczyna się wtedy, gdy – na skutek różnych czynników – gruczoły łojowe przestają działać prawidłowo i zaczynają produkować nadmierną ilość sebum.
Jak rozpoznać, że doszło do takiego zaburzenia?
Włosy nieestetycznie błyszczą się u nasady, są oklapnięte i pozbawione objętości, bardzo szybko tracą swoją świeżość po umyciu i często sklejają się w tzw. „strąki”. Często zdarza się też, że mimo widocznego przetłuszczenia u nasady, końce włosów pozostają mocno przesuszone. Nadprodukcji łoju może towarzyszyć również dodatkowa dolegliwość – wypadanie włosów.
Jak zmniejszyć wydzielanie sebum – co zrobić, żeby twarz się nie świeciła?
Powinniśmy wyeliminować jak najwięcej przyczyn wzmożonej aktywności gruczołów łojowych – wprowadzić dietę bogatą w witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe, unikać żywności przetworzonej i uważanej za niezdrową, starać się żyć w harmonii, bez stresu oraz usunąć z pielęgnacji kosmetyki przesuszające skórę. Może to być trudne do zrealizowania, szczególnie w początkowym etapie. Jednak systematyczne wprowadzanie zmian w życie zaowocuje zmniejszeniem się świecenia na czole, nosie i brodzie.
Niestety z niektórymi przyczynami, choć bardzo byśmy chcieli, nie poradzimy sobie tak łatwo. Są to przede wszystkim uwarunkowania genetyczne i warunki środowiskowe, w jakich żyjemy. Wtedy też warto sięgać po sprawdzone pielęgnacyjne sposoby zwalczające nadmierną produkcję sebum oraz takie, które nie usuwają przyczyny, ale skutek. Co więc możemy robić?
Przede wszystkim regularnie nawilżać skórę, by nie musiała ona doprodukowywać więcej sebum w celu samodzielnego nawilżenia. Pomocne tu będą kosmetyki z takim składnikami jak:
- torf tołpa® – unikalny składnik w kosmetykach tołpa, np. nawilżającym kremie normalizującym na dzień i na noc. Zapobiega utracie wilgoci, wspomaga regenerację i reguluje procesy metaboliczne w skórze,
- kwas hialuronowy lub fucogel – podnosi poziom nawilżenia warstwy rogowej naskórka,
- ekstrakt z lukrecji – działa nawilżająco, a ponadto przeciwbakteryjnie i antyseptycznie. Skutecznie wiąże wodę w naskórku. Jest też antyoksydantem,
- betaina z buraka – o działaniu kojącym, łagodzącym podrażnienia i nawilżającym oraz wygładzającym,
- gliceryna – nawilża i pełni funkcję promotora przenikania, a więc ułatwia transport innych substancji w głąb skóry,
- borowina tołpa® – unikalny składnik w kosmetykach tołpa sebio max efekt. np. złuszczającej paście-masce do mycia twarzy. Wspomaga regenerację naskórka, nawilża i zwalcza wolne rodniki. Wspomaga detoks skóry i działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie.
Łuszczenie skóry w wyniku przesuszenia
Kiedy skóra twarzy łuszczy się i przesusza, musimy zwrócić szczególną uwagę na codzienny sposób jej pielęgnacji. Zdecydowanie należy unikać w tym przypadku wysuszających i drażniących kosmetyków na bazie alkoholu lub mydła, częstych kąpieli z użyciem silnych i perfumowanych kosmetyków oczyszczających, a także opalania się na słońcu lub w solarium. Jeżeli przyczyną przesuszania i łuszczenia się skóry na twarzy jest niewłaściwa pielęgnacja, powinniśmy przede wszystkim sięgnąć po dostępne w aptekach preparaty emoliencyjne – to znaczy kremy lub płyny, które dostarczają skórze lipidów, a tym samym wzmacniają jej naturalną barierę ochronną. Warto też regularnie stosować odżywczą i nawilżającą maseczkę do twarzy, która pomoże skórze szybciej się zregenerować, np. maskę mineralną Vichy. Nieestetycznych łusek na twarzy najszybciej pozbędziesz się stosując delikatny peeling – pamiętaj jednak, by w przypadku suchej, cienkiej i delikatnej skóry, nie pocierać nim za mocno naskórka i nie wykonywać go zbyt często. Zamiast peelingu mechanicznego (z drobinkami ściernymi) możesz też użyć łagodnego peelingu z kwasami bądź enzymatycznego.
- łuszczyca – choroba uwarunkowana genetycznie o podłożu autoimmunologicznym, jej charakterystycznymi objawami są ciemnoczerwone bądź brunatne łuszczące się grudki i krostki na twarzy, kolanach, łokciach i głowie,
- grzybica – łuszczeniu towarzyszy zwykle stan zapalny skóry i silne zaczerwienienie, a także pęcherzyki pojawiające się wokół złuszczających się miejsc na skórze,
- atopowe zapalenie skóry – jest to najczęstsza alergiczna choroba skóry o charakterze zapalnym, objawiająca się silnym świądem, zaczerwienieniem i łuszczeniem się skóry,
- wyprysk kontaktowy – kontaktowe zapalenie skóry spowodowane kontaktem z alergenem bądź czynnikiem podrażniającym.
Warto też wiedzieć, że łuszczenie się skóry może mieć związek z chorobami innymi niż dermatologiczne, przede wszystkim tarczycy (niedoczynność) czy wątroby (np. cholestaza u kobiet w ciąży). Każde podejrzane łuszczenie się skóry powinno być skonsultowane z lekarzem.