Jak skutecznie radzić sobie z mocno przetłuszczającą się skórą twarzy

Spis treści

Skóra głowy, podobnie jak skóra reszty naszego ciała, wyposażona jest w gruczoły łojowe, których zadaniem jest produkcja łoju skórnego powszechnie znanego jako sebum. Główną rolą tej substancji wydzielniczej jest ochrona skóry przed atakiem alergenów i drobnoustrojów oraz niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, jak wiatr, zmienne temperatury, promieniowanie ultrafioletowe czy zanieczyszczenia. Łój zabezpiecza skórę również przed uszkodzeniami mechanicznymi, związanymi z tarciem i drapaniem. Problem zaczyna się wtedy, gdy – na skutek różnych czynników – gruczoły łojowe przestają działać prawidłowo i zaczynają produkować nadmierną ilość sebum.

Jak rozpoznać, że doszło do takiego zaburzenia?

Włosy nieestetycznie błyszczą się u nasady, są oklapnięte i pozbawione objętości, bardzo szybko tracą swoją świeżość po umyciu i często sklejają się w tzw. „strąki”. Często zdarza się też, że mimo widocznego przetłuszczenia u nasady, końce włosów pozostają mocno przesuszone. Nadprodukcji łoju może towarzyszyć również dodatkowa dolegliwość – wypadanie włosów.

Spis treści

  • Co to jest sebum?
    • Dlaczego sebum jest ważne?
    • Dlaczego nadmiar sebum szkodzi skórze?
    • Jakie są przyczyny przetłuszczania się cery?
    • Czego unikać w kosmetykach, by ograniczyć wydzielanie sebum?
    • Przetłuszczająca się skóra twarzy – jakich kosmetyków używać?

    W naszej skórze każdego dnia zachodzą ważne mechanizmy, które chronią ją przed środowiskiem zewnętrznym i pozwalają na zachowanie jej w zdrowiu i dobrej kondycji. Jednym z takich procesów jest wytwarzanie sebum.

    Sebum to naturalna wydzielina produkowana przez gruczoły łojowe znajdujące się w skórze właściwej. Jest złożone z mieszaniny substancji lipidowych, jak glicerydy, woski, skwalen i cholesterol. To, jak dużo sebum wytwarza nasza cera, zależy od metabolitu testosteronu – DHT. Łój jest produkowany w największej ilości w przypadku skóry:

    • tłustej,
    • mieszanej,
    • problematycznej,
    • nadmiernie przesuszonej.

    Dlaczego sebum jest ważne?

    Ta mieszanina lipidów jest częścią swoistej bariery ochronnej naskórka zabezpieczającej go przed czynnikami zewnętrznymi:

    • patogenami,
    • promieniowaniem UV,
    • urazami,
    • częstymi zmianami temperatur,
    • zagrożeniami chemicznymi,
    • utratą wilgoci z komórek.

    To dzięki łojowi skóra potrafi zachować prawidłowe pH i nie traci tak nadmiernie wody ze swojej struktury. Gdy jest go zbyt mało, skóra staje się wyraźnie:

    • matowa i pozbawiona zdrowego blasku,
    • szorstka,
    • nieprzyjemna w dotyku,
    • cienka,
    • wiotka.

    Co ważne, z dużo większą trudnością wchłania też substancje aktywne z kosmetyków pielęgnacyjnych.

    Dlaczego nadmiar sebum szkodzi skórze?

    Nadprodukcja łoju może doprowadzić do poważnych problemów z cerą. W wyniku długotrwałego nadmiaru sebum na skórze mogą pojawiać się niedoskonałości, stany zapalne. Stanowi ono bowiem doskonałą pożywkę dla bytujących na naszej twarzy bakterii patogenicznych. Drobnoustroje w trakcie trawienia łoju rozkładają trójglicerydy do kwasów tłuszczowych, a te są z kolei przyczyną wzmożonej pracy gruczołów łojowych. Na skórze tworzy się także środowisko beztlenowe, szczególnie w miejscach porów. Przy nadmiarze sebum stają się one więc silnie zatkane, doprowadzając do powstawania zaskórników i bolesnych wykwitów (szczególnie w tak zwanej strefie T – czoło, nos, broda). W rezultacie cera nie tylko nieestetycznie się błyszczy, lecz także zaczyna mieć problemy z niedoskonałościami, a nawet trądzikiem.

    Jak ograniczyć przetłuszczanie?

    Większość osób borykających się z problemem przetłuszczającej się skóry głowy popełnia ten sam błąd – sięgają po kosmetyki o silnym działaniu odtłuszczającym, zapominając o konieczności odpowiedniego nawilżenia skóry. Tymczasem skóra potraktowana mocnym preparatem oczyszczającym szybko wysusza się i podrażnia. W ten sposób otrzymuje informację, że musi przyspieszyć z produkcją łoju, aby przywrócić prawidłowy poziom nawilżenia. I błędne koło się zamyka.

    Jak zatem należy dbać o skórę głowy, aby realnie zredukować przetłuszczenie i poprawić ogólną kondycję włosów? Przede wszystkim do pielęgnacji warto wybierać delikatne szampony przeznaczone do częstego mycia głowy. Ważne, by nie zawierały silnie działających detergentów, które uszkadzają naturalną barierę hydrolipidową skóry (zwłaszcza SLS-u). Dobrze też, by były pozbawione silikonów i oleju parafinowego, które mogą dodatkowo obciążać włosy. Zamiast tego powinny zawierać delikatne substancje aktywne o sprawdzonym działaniu złuszczającym, regenerującym i nawilżającym.

    Takim zestawem składników może pochwalić się np. głęboko oczyszczający szampon tołpa.® dermo hair, dedykowany osobom borykającym się z nadmierną produkcją sebum. Kosmetyk ten, oprócz kultowego torfu tołpa.®, znanego ze swoich właściwości nawilżających, regenerujących i ochronnych, zawiera m.in.:

    • usieciowany kompleks ksylitolu, który nawilża i wzmacnia funkcje ochronne skóry oraz hamuje rozwój szkodliwych mikroorganizmów
    • kwas mlekowy, który działa nawilżająco i zabezpiecza naskórek przed wysuszeniem, a jednocześnie delikatnie usuwa nadmiar sebum i reguluje odnowę komórkową skóry.

    Oba składniki dbają również o to, by prawidłowy mikrobiom skóry głowy został utrzymany.

    Jakie kosmetyki do cery tłustej?

    Do prawidłowej pielęgnacji skóry tłustej, najlepiej wybierać kosmetyki, które zawierają składniki łagodzące oraz matujące. Dostępnych jest wiele produktów do pielęgnacji cery tłustej, na przykład:

    • Żele myjące – skutecznie oczyszczają skórę, zapewniając jej odświeżenie i gładkość.
    • Kremy matujące i lekkie emulsje – zapewniają długotrwałe matowienie skóry.
    • Toniki oczyszczające – skutecznie oczyszczają skórę z zanieczyszczeń, a także zwężają pory.
    • Maseczki oczyszczające i matujące – pozwalają pozbyć się nadmiaru sebum.

    Poszukiwanie kosmetyków do pielęgnacji cery tłustej nie musi być trudne. Istotne jest jednak, aby czytać etykiety, sprecyzować swoje potrzeby i wybierać kosmetyki z odpowiednimi składnikami aktywnymi. Przy wyborze kosmetyków do cery tłustej, warto poszukać tych, które zawierają kwas salicylowy, cynk lub węgiel aktywny.

    Pamiętajmy, że każda skóra jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Warto poszukiwać produktów, które będą jak najlepiej dopasowane do naszych potrzeb i rodzaju skóry.

    Czy warto stosować peelingi do twarzy?

    Peelingi do twarzy to skuteczny sposób na pozbycie się nadmiaru sebum i zanieczyszczeń z powierzchni skóry. W przypadku skóry tłustej warto stosować peelingi zawierające kwas salicylowy lub glikolowy, które pomagają regulować wydzielanie sebum. Należy jednak unikać zbyt częstego stosowania peelingu, ponieważ może to prowadzić do podrażnień i zwiększonego wydzielania sebum.

    Czego unikać do pielęgnacji tłustej skóry?

    Do pielęgnacji tłustej skóry należy unikać produktów, które zawierają duże ilości olejów i tłuszczów, które tylko przyczyniają się do przetłuszczania się skóry. Warto zwrócić uwagę na produkty do pielęgnacji, które zawierają kwasy owocowe, flawonoidy, retinoidy, witaminę C czy E. Dobra jakość wody mineralnej do pielęgnacji tłustej skóry również się sprawdza.

    Łuszcząca się skóra na twarzy – przyczyny

    Nadmierne łuszczenie się skóry na twarzy to przede wszystkim objaw jej przesuszenia. Związane jest to z uszkodzeniem bariery hydrolipidowej skóry, która zapobiega utracie wilgoci ze skóry, a także z zaburzeniem pracy gruczołów łojowych, które produkują niedostateczną ilość sebum, tworzącego na powierzchni skóry ochronny płaszcz zapewniający skórze gładkość i miękkość oraz zabezpieczający ją przed działaniem czynników zewnętrznych. Sucha skóra staje się szorstka i łuszcząca. Jej przesuszenie jest zwykle uwarunkowane czynnikami zewnętrznymi, np. nieodpowiednią pielęgnacją czy nadmierną ekspozycją na słońce. Pamiętaj też, że problem może dotknąć nawet tłustą skórę – wskutek stosowania zbyt agresywnych kosmetyków na bazie alkoholu albo leków przeciwtrądzikowych.

    Wyraźne łuszczenie się naskórka to też znak, że naturalne procesy regeneracyjne skóry z jakiejś przyczyny zaczęły działać szybciej i intensywniej. Nasza skóra nieustannie się odnawia – nowe komórki skóry przemieszczają się z położonej głęboko warstwy podstawnej naskórka do najbardziej wierzchniej warstwy rogowej naskórka przez około 26-28 dni i proces ten jest dla nas praktycznie niezauważalny. Jeśli jednak na skórze pojawiają się widoczne łuski, oznacza to, że proces ten został zaburzony – najczęściej w wyniku nadmiernego przesuszenia skóry, działania promieni UV lub stanu zapalnego czy podrażnienia. Nadmierne rogowacenie naskórka jest też typowe dla niektórych chorób skóry, np. łuszczycy.

Dbając o Twoją wygodę i bezpieczeństwo , dla każdego oferowanego produktu staramy się zapewnić Ci wszystkie możliwe formy dostawy, jednakże ze względu na przepisy Prawa Farmaceutycznego niektóre z nich mogą podlegać ograniczeniom.

Czytaj dalej...

The Ordinary Natural Moisturising Factors HA to krem, którego skład składa się z naturalnych czynników nawilżających występujących w skórze, między innymi aminokwasów, kwasów tłuszczowych, mocznika, ceramidów, kwasu hialuronowego.

Czytaj dalej...

Pielęgnacja męskiej skóry powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb, jednak podstawa to delikatne, ale dokładne oczyszczanie, nawilżanie i odżywianie oraz działanie keratolityczne złuszczające oraz sebostatyczne.

Czytaj dalej...

Balsam oferuje różnorodne korzyści, takie jak stopniowe i naturalne opalanie bez śladów na ubraniach i pościeli, nawilżenie i regenerację skóry dzięki Hydronesis i skwalanowi z trzciny, oraz wygładzenie i ujędrnienie skóry.

Czytaj dalej...