Mydło na pryszcze - Skuteczne sposoby walki z trądzikiem

Na co pomaga szare mydło?

Szare mydło ma mnóstwo zastosowań. Jakie są najważniejsze?

  • Skutecznie oczyszcza skórę – także z bakterii

Szare mydło ma naturalne działanie antybakteryjne, więc nie tylko pomaga pozbyć się ze skóry brudu, ale również bakteryjnych „pasażerów na gapę”. Jest ono polecane także dla osób z wrażliwą skórą, mogących źle reagować na takie substancje jak triklosan i triklokarban, które znajdują się w konwencjonalnych mydłach antybakteryjnych i mogą zwiększać ryzyko alergii.

Ze względu na działanie antybakteryjne szare mydło może pomóc w zmaganiach z trądzikiem . Działa odkażająco i wysuszająco, zmniejsza i łagodzi stany zapalne skóry. Ale uwaga – stosowanie szarego mydła w pielęgnacji cery trądzikowej najlepiej skonsultować z dermatologiem, ponieważ może ono działać tak silnie wysuszająco, że spowoduje zbytnie ściągnięcie i złuszczenie skóry, prowadzące do zaostrzenia już istniejących problemów.

Szare mydło (potasowe) nie tylko skutecznie oczyści Twoje włosy, ale także rozchyli ich łuski, co oznacza, że łatwiej wniknie w nie nałożona po myciu odżywka lub maska . Do mycia głowy najlepiej użyj szarego mydła w płynie lub takiego w paście, rozpuszczonego wcześniej w wodzie. Uważa się je także za skuteczny środek w walce z łupieżem.

Zwłaszcza po porodzie – położne często zalecają kobietom po porodzie przemywanie krocza szarym mydłem, ze względu na jego właściwości antybakteryjne i korzystne działanie na regenerację uszkodzonej skóry.

  • Może być stosowane przez osoby z problematyczną skórą

Ponieważ jest zarazem delikatne, antybakteryjne i w pełni naturalne, szare mydło nadaje się do pielęgnacji cer sprawiających kłopoty – skłonnych do podrażnień czy tłustych. Na wszelki wypadek jednak zanim sięgniesz po szare mydło do pielęgnacji twarzy umyj nim np. ręce by sprawdzić, czy nie wystąpią jakieś podrażnienia, lub czy zbyt nie wysuszy Ci skóry.

Namoczenie kończyny w wodzie z rozpuszczonym szarym mydłem (lub okłady z nasączonej nim gazy) może pomóc w zmniejszaniu dolegliwości przy obrzękach, stłuczeniach czy zwichnięciach. Antybakteryjne właściwości szarego mydła pomagają także w pielęgnacji skóry uszkodzonej – nadaje się ono do przemywania drobnych ran (po wcześniejszym odkażeniu ich specjalnymi preparatami).

Domowe sposoby na pryszcze na plecach

Pryszcze na plecach pozwoli przede wszystkim zwalczyć odpowiednia dieta bogata w cynk. Jego doskonałe źródło stanowią: wątroba cielęca i wieprzowa, pestki dyni, kasza gryczana i biała fasola. Dziennie należy wypijać 8 szklanek wody, aby wypłukiwać zalegające toksyny.

W procesie pozbycia się pryszczy z pleców niezwykle istotnym aspektem jest higiena. Wskazane jest używanie delikatnych kosmetyków, zwłaszcza takich, które są przeznaczone specjalnie dla skóry trądzikowej. Pomocne będą środki do pielęgnacji z wyciągami z rumianku i nagietka oraz tonik do przemywania skóry na bazie cytryny, aloesu lub ogórka. Punktowo można nakładać antybakteryjną maść cynkową. Raz w tygodniu warto stosować peelingi – najlepsze będą enzymatyczne, ponieważ nie podrażniają skóry i zmian trądzikowych – oraz kąpiele ziołowe, zwłaszcza z naparami z szałwii, bratka i rumianku. Wyciągi z tych ziół odświeżą i odkażą skórę. Zalecane jest także picie ziołowych naparów trzy razy dziennie do posiłków.

Walce z trądzikiem na plecach sprzyja noszenie przewiewnej odzieży wykonanej z bawełny i lnu, wysypianie się i pozbycie się źródeł stresu. Kortyzol, hormonalny czynnik stresogenny, nie jest wówczas wydzielany w nadmiarze, dzięki czemu nie zaburza gospodarki hormonalnej.

Czym jest i na co pomaga szare mydło?

Szare mydło to nieco zapomniany przez ostatnie anie dekady kosmetyk, który na fali mody na naturalną pielęgnację od kilku lat triumfalnie wraca do naszych łazienek. Nasze prababcie i babcie nie mogły się bez niego obyć – od lat 20. XX wieku, a zwłaszcza w okresie powojennym i w PRL szare mydło było jednym z najczęściej używanych kosmetyków (także dlatego, że inne były trudne do zdobycia). W Polsce szare mydło trafiło po raz pierwszy do sprzedaży przed II wojną światową pod marką znaną i dziś – Biały Jeleń. Tak naprawdę jednak nie jest szare ani białe – kostki szarego mydła mają raczej brunatno-żółty kolor.

Co zawiera szare mydło?

Szare mydło nazywa się inaczej mydłem potasowym – ponieważ tradycyjnie było produkowane z soli potasowych kwasów tłuszczowych (tymczasem większość mydeł dzisiaj wytwarza się z soli sodowych). Poza nimi może mieć w składzie organiczne kwasy karboksylowe, kwas cytrynowy, glicerynę lub chlorek sodu. W prawdziwym, naturalnym szarym mydle nie znajdziesz za to syntetycznych barwników czy dodatku substancji zapachowych. Szare mydło nie wygląda więc ani nie pachnie jak produkt luksusowy – za to jest kwintesencją natury i jego używanie jest całkowicie bezpieczne dla naszej skóry. Jest także biodegradowalne – czyli bezpieczne dla środowiska.

Mydło siarkowe – działanie

Działanie mydła siarkowego jest wszechstronne, stąd jego szerokie zastosowanie. Mydło siarkowe w płynie nawilża, odżywia, zmiękcza i wygładza skórę. Działa pobudzająco na mikrokrążenie krwi, co oczyszcza i wspomaga odżywienie skóry. Mydło siarkowe zapewnia również ochronę i odświeżenie skóry. Regeneruje i zwiększa elastyczność, przez co skóra jest miła w dotyku. Dodatkowo neutralizuje i usuwa nieprzyjemne zapachy.

Na co pomaga mydło siarkowe? Okazuje się, że można je z powodzeniem stosować na włosy, skórę twarzy oraz całe ciało. Ze względu na swoje właściwości, mydło siarkowe często jest polecane do pielęgnacji osobom zmagającym się z różnymi problemami skórnymi.

Mydło siarkowe na trądzik

Trądzik jest bardzo poważnym problemem, z którym borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jest nie tylko trudny do wyleczenia, ale również bardzo nieestetycznie wygląda. Może przez to powodować uczucie dyskomfortu, obniżać poczucie własnej wartości i samoocenę. Szczególnie jest to dotkliwie odczuwane w dzisiejszych czasach, kiedy to wygląd zewnętrzny staje się pierwszą wizytówką człowieka.

Czy mydło siarkowe pomaga na trądzik? Pozwala nie tylko dokładnie oczyścić skórę twarzy, ale dodatkowo odżywia ją i wzmacnia. Jego działanie pobudzające mikrokrążenie dodatkowo zapewnia odżywienie skóry od wewnątrz. W efekcie znacznie łatwiej walczyć z trądzikiem i można go skuteczniej usunąć, a po wyleczeniu działa profilaktycznie i zapobiega powstawaniu kolejnych wykwitów.

Mydło siarkowe na świerzb

Świerzb to bardzo poważna choroba skóry, którą niezwykle trudno wyleczyć. Stosując odpowiednie leki i kosmetyki do codziennej pielęgnacji skóry, można walczyć z nim znacznie skuteczniej i bardziej efektywnie. Dzięki temu dzień po dniu chory zbliża się do całkowitego wyleczenia.

Dwie grupy ochotników myły przez 20-30 sekund ręce to minimalny czas, w którym mydła antybakteryjne mogłyby ewentualnie zadziałać dwoma rodzajami mydeł antybakteryjnymi i tymi, które nie posiadają takich właściwości.

Czytaj dalej...

W ciężkich przypadkach pokrzywki szczególnie gdy dojdzie do obrzęku naczynioruchowego lekarz może zdecydować o podaniu doustnych glikokortykosteroidów te w maści przepisuje się bardzo rzadko - stosuje się je możliwie krótko, bo ich stosowanie wiąże się z licznymi skutkami ubocznymi.

Czytaj dalej...

Zmiany skórne w postaci czyraków wynikają najczęściej z obniżonej odporności, a ich powstawaniu sprzyjają również choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, atopowe zapalenie skóry, niewydolność nerek lub wątroby, nowotwory, otyłość czy alkoholizm.

Czytaj dalej...

Warto jednak pamiętać, że samodzielna diagnoza na podstawie zdjęć nie zastąpi wizyty u dermatologa, który może zalecić odpowiednie leczenie, takie jak maść na krosty na pupie lub inne specyfiki dostosowane do konkretnej diagnozy.

Czytaj dalej...