Szare mydło na pryszcze - Czy to skuteczne rozwiązanie?
Szare mydło – co to za kosmetyk, właściwości, zastosowanie
Szare mydło jest znane w Polsce od dziesiątek lat. Po raz pierwszy wyprodukowano je w 1918 roku pod nazwą Biały Jeleń. Do dziś dla wielu osób to po prostu synonim tego produktu. Szare mydło inaczej nazywa się mydłem potasowym ze względu na jego skład chemiczny. Jakie są jego właściwości i kiedy po nie sięgać?
- Szare mydło – co to jest?
- Jaki jest skład szarego mydła?
- Właściwości szarego mydła
- Zastosowanie szarego mydła
- Czy można się podmywać szarym mydłem?
- Pozostałe właściwości szarego mydła
- Czy szare mydło może uczulać?
- Jak zrobić szare mydło?
- Gdzie kupić szare mydło i ile kosztuje?
Gdzie kupić szare mydło?
Szare mydło potasowe najwygodniej kupić poprzez internet. W drogeriach typu Rossmann nie ma dużego wyboru, a nazwy często wprowadzają w błąd. Każdorazowo przed zakupem warto więc sprawdzać skład surowcowy na etykietach, bowiem zdarza się, że mydło nazwane przez producenta „szarym tradycyjnym” zawiera w składzie zamiast soli potasowych – sodowe.
Polskie szare mydło
Z dużych polskich producentów mydło oparte na solach potasowych, ale dostępne tylko w płynie, produkuje spółka Barwa.
Seria Hipoalergiczne Tradycyjne Polskie Szare Mydło obejmuje 3 produkty w płynie:
- Z ekstraktem lnu
- Z ekstraktem pszenicy
- wersja bez dodatków
Oparte są one na soli potasowej kwasów tłuszczowych pozyskiwanych z orzecha kokosowego. Pozostałe mydła spółki Barwa oraz wszystkie Polleny Ostrzeszów – producenta Białego Jelenia, produkowane są na bazie sodowej.
Wśród niedużych mydlarni, szare mydła potasowe wytwarzają i oferują m.in. Mydlarnia Powrót do natury – spory wybór, zarówno w kostkach, jak i w płynie, oparte na tłuszczu palmowym – oraz Mydlarnia Tuli – Naturalne mydło potasowe z oleju lnianego dostępne w postaci pasty.
Mydła zagraniczne
Na naszym rynku dostępne są także produkty zagranicznych uznanych marek, takie jak:
- syryjskie mydło z Alleppo
- mydło marsylskie
- mydło kastylijskie
Są one wyrabiane ręcznie, z naturalnych składników i dodatków roślinnych. Zanim trafią do sprzedaży, przechodzą długi etap leżakowania.
Zawierają naturalne oleje (laurowy, kokosowy, oliwę z oliwek), naturalne ekstrakty czy masło shea, ale nie każde z nich zawiera sole potasowe, dlatego warto to również sprawdzać na etykiecie.
Szare mydło – co to jest?
Szare mydło to produkt myjący, który produkuje się przede wszystkim z soli potasowych kwasów tłuszczowych. Do dziś jest niezwykle wszechstronnym środkiem pielęgnacyjnym i higienicznym. Możesz je wykorzystywać nie tylko do mycia twarzy lub ciała, ale również do prania odzieży. Stopniowo, popularne w czasach PRL-u szare mydło, zastąpiły bardziej zaawansowane kosmetyki. Były przyjemniejsze w użyciu i miały ładniejsze zapachy. Za to mydło szare jest o wiele bardziej ekologiczne. Nie ma żadnego zapachu i występuje w postaci niewielkiej kostki w brunatnym kolorze (obecnie można kupić także szare mydło w płynie).
Jego najważniejszy składnik to sole potasowe kwasów tłuszczowych. Pozostałe występujące w nim składniki to:
Tego rodzaju mydło tworzy się w procesie zmydlania wodorotlenkiem potasu z tłuszczy palmowych o najwyższej możliwej jakości. Szare mydło jest produktem ekologicznym, ponieważ nie ma w swoim składzie substancji zapachowych, ani sztucznych barwników. Jest ono przyjazne dla skóry nawet alergicznej ze względu na swój wyjątkowo prosty skład. Szare mydło jest wegańskie.
Popularne mydło wraca do łask. Co warto o nim wiedzieć?
Tradycyjne szare mydło – jak je rozpoznać?
Szare mydła sodowe są jaśniejsze i gorzej się pienią niż potasowe, ale tej ostatniej właściwości nie uda nam się ocenić przy zakupie. Dlatego też jedyną metodą, która pomoże nam sprawdzić z jakim produktem mamy do czynienia, jest dokładne zapoznanie się etykietą i przeanalizowanie umieszczonego na niej wykazu składników. Nie wystarczy poprzestać na przeczytaniu nazwy produktu i jego opisu, ponieważ nie zawsze odpowiadają one wykazowi składników na etykiecie.
W składzie tradycyjnego szarego mydła potasowego powinny znaleźć się:
- potassium palmate (lub potassium linoleate, potassium olivate) wskazujące na obecność w produkcie soli potasowych
- sodium chloride (chlorek sodu)
- gliceryn (gliceryna)
- citric acid (kwas cytrynowy)
I to wszystko! Tyle składników wystarczy. Do tej bazy mogą być dołączone np. naturalne oleje eteryczne, ale już nie środki barwiące, konserwanty czy nasycone kwasy tłuszczowe.
Z kolei w mydle sodowym w składzie powinny występować słowa:
- sodium palmate
- sodium linoleate
- sodium olivate wskazujące na obecność soli sodowych