Przyczyny swędzenia skóry głowy i wypadania włosów - Rozwiązania i Porady
Szampon na swędzącą skórę głowy
Oferta kosmetyków do pielęgnacji włosów jest współcześnie tak bogata, że naprawdę trudno wybrać ten najwłaściwszy. Warto pamiętać, że szampony kupić można nie tylko w drogerii (stacjonarnej lub internetowej), ale również w aptece. Szampon na swędzącą skórę głowy tak naprawdę też może być różny, w zależności od tego, co jest podłożem dolegliwości i jakie są indywidualne potrzeby skóry pacjenta.
Inny preparat sprawdzi się, kiedy świąd spowodowany jest nadmiernym przesuszeniem, a inny przy nadprodukcji łoju i związanym z nią łupieżem. Trudno zatem mówić o jednym, uniwersalnym szamponie do swędzącej skóry głowy, ponieważ ten, który jednemu pacjentowi pomoże zniwelować objawy, u drugiego je potęguje.
Warto także pamiętać, że jeśli problem nie zniknie mimo zmiany kosmetyków i zwyczajów pielęgnacyjnych, należy udać się do lekarza. Przy chorobach takich jak łuszczyca czy AZS szampon do suchej i swędzącej skóry głowy może wspomóc terapię, ale nie będzie wystarczającym, zastępującym fachowe leczenie rozwiązaniem.
Łuszczyca
Świąd głowy występuje w niektórych przypadkach łuszczycy. Łuszczyca skóry głowy jest jedną z najczęstszych postaci tej choroby. Charakteryzuje się występowaniem zmian na obszarach granicznych skóry gładkiej i owłosionej (tzw. korona łuszczycowa). W rozwoju łuszczycy skóry głowy biorą udział mechanizmy immunologiczne i genetyczne. Nie jest ona chorobą zaraźliwą.
Łuszczyca skóry głowy, fot. Adobe Stock
Aby powstrzymać swędzenie głowy, najlepiej użyć preparatów w postaci olejów, żeli lub lotionów z kwasem salicylowym i mocznikiem w celu usunięcia martwego naskórka. Następnie zastosować przepisane przez dermatologa leki przeciwzapalne, a także preparaty dziegciowe. Czasami konieczne jest używanie szamponu sterydowego, który jest dostępny na receptę.
Z domowych metod na swędzenie skóry głowy przy łuszczycy warto sięgnąć po emolienty przeznaczone do głowy, kąpiele w słonej wodzie, wystawić głowę na działanie promieni słonecznych. Polecane zioła to np. rumianek, skrzyp lub ostropest plamisty.
Domowe sposoby na swędzenie skóry głowy
Jeśli masz dobrze zaopatrzoną kuchnię i apteczkę – nie wahaj się i wypróbuj w praktyce poniższe domowe sposoby na swędzenie skóry głowy! Swędząca i piekąca skóra głowy lubi się z bardzo tanimi i szeroko dostępnymi specyfikami, w które możesz zaopatrzyć się w sklepie spożywczym albo w aptece. Gwarantujemy, że dość szybko podrażniona skóra głowy odczuje ulgę!
Swędzenie skóry głowy – OCET JABŁKOWY
Ocet jabłkowy na swędzenie skóry głowy jest niezastąpiony! Rozcieńcz go z wodą w stosunku 1:1 i następnie polej nim skalp. Zostaw na ok. 5 minut, spłucz. Taką płukankę stosuj przy każdym myciu, potem stopniowo zmniejszaj częstotliwość. Po swędzeniu i podrażnieniu skóry głowy nie zostanie nawet ślad!
Nie znosisz zapachu octu i boisz się, że włosy będą nim śmierdzieć? Umyj włosy szamponem, później zastosuj płukankę, odczekaj chwilkę i znowu umyj włosy. Po octowym zapachu nic nie zostanie!
Swędzenie skóry głowy – PEELING SKÓRY GŁOWY
Peeling stosowany na swędzenie skóry głowy usunie zalegający, martwy naskórek, odblokuje pory skóry i odczuwalnie zmniejszy swędzenie i pieczenie skóry głowy. Przepisów na domowej dobory peeling do skóry głowy jest naprawdę sporo i każdy znajdzie coś dla siebie. Nie musisz sięgać po drogeryjne peelingi do skóry głowy, które są nadal ciężko dostępne na naszym polskim rynku.
Natomiast jeśli cierpisz na świąd skalpu z bonusem czyli swędzenie skóry głowy i krostki – niestety z peelingiem mechanicznym musisz bardzo uważać lub zupełnie z niego zrezygnować! Krostki na głowie i swędzące strupki mogą zostać dodatkowo rozdrażnione i rozniesione na skórze głowy, co pogłębi swędzącą katastrofę.
Przed zastosowaniem peelingu nałóż na skalp zmiękczający skórę Cerkogel lub oliwkę z kwasem salicylowym Salicylol (to preparaty na swędzenie skóry głowy dostępne w każdej aptece). Taki zabieg lepiej przygotuje skórę do złuszczania, a skóra głowy będzie ultra-czysta!
Swędzenie skóry głowy – przyczyny
Przyczyny swędzenia skóry głowy mogą być bardzo zróżnicowane i nie zawsze oczywiste na pierwszy rzut oka. Czasem są one bardzo błahe, jak np. niedokładne spłukiwanie szamponu do włosów, innym razem wynikają z pewnych chorób, najczęściej dermatologicznych. Dlatego też, w poszukiwaniach odpowiedzi na pytanie, dlaczego skóra swędzi, postaramy się o bardzo szeroki ogląd tego problemu. Zobacz, jakie objawy mogą towarzyszyć swędzeniu, co one oznaczają i jak z nimi wygrać!
Swędząca skóra głowy - krostki
Oprócz odczuwanego swędzenia, zauważasz u siebie także krostki na głowie? Swędząca skóra głowy i krostki jednocześnie mogą świadczyć o toczącym się stanie zapalnym. Na skutek trudnego do opanowania drapania szybko pojawiają się także strupki na głowie, które są wynikiem rozdrapywania zmian. Skóra wokół krostek może wyglądać dodatkowo na przesuszoną. Sucha skóra i strupki oczywiście tylko zaostrzają problem, otwierając drogę drobnoustrojom do wnikania w głąb skóry. Świąd skłania do drapania, a drapanie powoduje podrażnienie skóry głowy - błędne koło. Może to prowadzić np. do zapalenia mieszków włosowych – choroby wywołanej przez głębokie zakażenie bakteryjne. Zapalenie mieszków włosowych objawia się krostami o żółtym zabarwieniu i zaczerwienieniem chorej skóry.
Skąd jeszcze bierze się wysypka na głowie? Może to być np. pokrzywka, czyli reakcja na określone czynniki (składniki leków, promieniowanie UV, dietę), ale też choroba pasożytnicza (np. wszy). Swędząca skóra głowy i krostki na skórze pomiędzy włosami mogą też pojawiać się przejściowo w trakcie dojrzewania, zwłaszcza, jeśli trądzik występuje również na twarzy i innych częściach ciała.

Swędząca głowa - przesuszenie skóry czy łupież?
Poszukiwań przyczyny swojego problemu nie powinnaś jednak zaczynać od skupiania się na chorobach. Zdecydowanie najczęściej za świąd głowy odpowiada przesuszenie skóry albo łupież. To dolegliwości z dwóch zupełnie odmiennych kategorii, jednak czasem można je ze sobą pomylić. Skąd wiedzieć, że jeśli swędzi skóra głowy, to jest to wina przesuszenia, a nie łupieżu? Jak odróżnić te problemy i stwierdzić, czy któryś z nich odpowiada za swędzenie w Twoim przypadku?
Aby się o tym przekonać, musisz wiedzieć, jak wygląda łupież, a jak przesuszenie skóry. Osypujące się z głowy płatki naskórka to nie jedyne kryterium, które pozwala rozpoznać łupież. Przecież przesuszenie również charakteryzuje się łuszczącą się skórą. Najczęściej sucha skóra głowy pojawia się na skutek częstego kontaktu z chlorowaną wodą, latem na skutek znacznej ekspozycji na słońce bez nakrycia głowy albo intensywnego suszenia włosów gorącym powietrzem suszarki. Zwykle ustępuje po zaprzestaniu szkodliwych praktyk. Łupież niestety nie podda się pod wpływem takich działań, będzie wymagał leczenia.
Swędząca skóra głowy - przyczyny łupieżu
Łuszcząca się skóra głowy w związku z łupieżem ma podłoże grzybicze . Bezpośrednią przyczyną powstawania łupieżu jest wzmożona produkcja łoju, bo łój jest pożywką dla drożdżaków naturalnie zamieszkujących ludzką skórę. Gdy produkujesz za dużo tej natłuszczającej substancji, drożdżaki na skórze mają warunki do wzmożonego namnażania. Produkty uboczne ich przemiany materii działają na skórę drażniąco, stając się przyczyną swędzenia i nasilają złuszczanie. To właśnie dlatego łupieżowi towarzyszy łuszczenie skóry głowy. Gdy zwykły łupież pozostaje nieleczony, zmienia się w tłusty łupież, bardziej zaawansowaną postać choroby, w której łuski naskórka skupiają się w warstwy o żółtym zabarwieniu. Na tym etapie jest już dość łatwo odróżnić łupież od zwykłego przesuszenia skóry głowy, natomiast zwykły łupież najłatwiej jest rozpoznać dzięki badaniu laboratoryjnemu skóry głowy.
