Uczulenie na perfumy na szyi - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia

Uczulenie na perfumy na szyi

Jednąz coraz częstszych dolegliwości jest wysypka na szyi, karku i za uszami po aplikacji perfum. Jest to kontaktowe zapalenie skóry w postaci pokrzywki, które powstaje bezpośrednio po spryskaniu skóry zapachem lub po kontakcie z promieniami słonecznymi. Jej objawem jest zaczerwienienie i świąd skóry.

Aby maksymalnie ograniczyć uczulenie na perfumy, należy przed ich stosowaniem wykonać test alergiczny. Spryskaj wewnętrzną część nadgarstka i obserwuj przez 24 godziny. Jeśli nie pojawi się, żadna reakcja alergiczna, możesz je stosować na dekolt, czy skórę za uszami - czyli miejsca, gdzie krew szybciej pulsuje i uwalnia aromat kompozycji zapachowej przed długi czas. Natomiast w przypadku wystąpienia uczulenia na perfumy należy zaprzestać stosowania zapachu. Warto również zażyć wapno, ponieważ łagodzi objawy alergii i uczulenia, a jeśli wysypka na szyi po zastosowaniu perfum utrzymuje się dłużej, najlepiej skontaktować się z lekarzem.

Trudno sobie wyobrazić, że pięknie pachnące perfumy mogą powodować przykre konsekwencje w postaci uczulenia. Szczególną ostrożność przy doborze kompozycji zapachowych powinny zachować kobiety w ciąży, ze względu na fakt, że intensywniej wyczuwają nuty zapachowe i mogą być bardziej narażone na uczulenie po aplikacji perfum.

Czerwone plamy na szyi – inne przyczyny przypadłości

Czerwona szyja może być niestety także objawem innych schorzeń. Są to:

Jeśli zmiany na skórze występują nie tylko na szyi, ale również na twarzy i/lub na dekolcie, plecach i ramionach, ich przyczyną może być trądzik młodzieńczy. Choć zazwyczaj jest to przypadłość charakterystyczna dla okresu dojrzewania, zdarza się również, że występuje u osób dorosłych – nawet po 40. roku życia.


„Trądzikowa” wysypka na szyi to czerwone plamy, a także liczne grudki i krostki. Te drugie nierzadko wypełnione są białym płynem. Pod żadnym pozorem nie należy takich zmian wyciskać, ponieważ może to skutkować przeniesieniem bakterii na większe obszary skóry.

Rumień na szyi może być również skutkiem obrzęku naczynioruchowego. To stan, który występuje na skutek kontaktu z zimnem, po zjedzeniu bardzo pikantnych potraw, podczas silnego wzburzenia emocjonalnego, po spożyciu alkoholu czy choćby pod wpływem gwałtownej zmiany temperatury powietrza. Niektóre osoby mają pewne tendencje do występowania takich obrzęków – wystarczy, że lekko się zdenerwują albo wypiją lampkę wina, by natychmiast pojawiły się u nich czerwone plamy na szyi.

Zaczerwienienie na szyi może być również objawem poważnych schorzeń – jednym z nich jest uszkodzenie wątroby. W takim przypadku poza charakterystycznymi plamami u osoby chorej można zauważyć tzw. „pajączki”, czyli rozszerzone naczynka krwionośne.

Innym objawem, który sugeruje konieczność skontrolowania stanu wątroby, jest zażółcenie skóry oraz białek oczu. To efekt gromadzenia się bilirubiny w organizmie. Tego typu zmianom bardzo często towarzyszyć usilny świąd.

Czerwone plamy na twarzy i szyi mogą być również objawami tocznia rumieniowego układowego – jednej z chorób tkanki łącznej. Zmiany na twarzy przybierają wówczas dość charakterystyczny kształt motyla (obejmują policzki oraz środkową część czoła).

Warto wiedzieć, że toczeń rumieniowy układowy może wywołać również inne symptomy. Są to na przykład:

Alergia na zapachy - diagnoza

Alergia na kompozycję zapachową (zapachy) diagnozuje się za pomocą testów "patch", czyli testów płatkowych.

Polegają one na nałożeniu próbki alergenu, w tym wypadku kompozycji zapachowej na nieduży płatek, który zostaje przyklejony do skóry pleców na 48 godzin. Po tym czasie zdejmuje się płatki i dokonuje się pierwszego odczytu wyników.

Drugi odczyt przeprowadza się po upływie kolejnych 24 godzin. Zaczerwienienie, świąd lub pieczenie skóry świadczy o alergii na zapachy.

Do diagnozowania osób wrażliwych na zapachy wykorzystuje się dwa koktajle zapachowe, które nazwano A i P.

  • Koktajl zapachowy A zawiera alkohol cynamonowy, aldehyd cynamonowy, aldehyd cynamonowo-amylowy, absolut mchu dębowego, hydroksycytronellal, eugenol, izoeugenol, geraniol (+ wazelina biała), cinnamyl alcohol, cinnamal, amyl cinnamal, evernia prunastri ex­tract, hydroxycitronellal, eugenol, isoeugenol, geraniol.
  • Koktajl zapachowy P to olejek cynamonowy, olejek cytronelowy (+ wazelina biała), innamomum zeylanicum oil, cymbopogon winterianus herb oil.

Uczulenie na szyi – kiedy zmiany na szyi świadczą o alergii?

Zaczerwienienie na szyi najczęściej świadczy o niegroźnej reakcji alergicznej. Wówczas na skórze pojawiają się nie tylko czerwone plamy, ale również czerwone krostki, wypełnione płynem surowiczym bąbelki, ponadto mogą wystąpić grudki oraz delikatne obrzęki. Uczulenie na szyi niemal zawsze powoduje świąd skóry.

Wyżej opisane zmiany powstają na skutek kontaktu z czynnikiem uczulającym. Przykładowe alergeny to:

  • nikiel, który wchodzi w skład biżuterii (również złotej),
  • chrom – obecny w niektórych ubraniach i dodatkach,
  • kosmetyki, a dokładniej – zawarte w nich substancje zapachowe, konserwujące i formaldehyd, uczulać mogą perfumy, kremy do ciała, żele do kąpieli itd.,
  • produkty do prania i płukania tkanin,
  • neomycyna, jest to antybiotyk, który stanowi składnik niektórych maści i kremów,
  • lateks.

Każde ubranie zwłaszcza dziecięce powinno zostać wyprasowane po praniu, ponieważ wysoka temperatura żelazka to idealny sterylizator, dzięki któremu skutecznie można się pozbyć wszelkich resztek drobnoustrojów, które mogą być dodatkowym czynnikiem alergizującym.

Czytaj dalej...

Zrobiłem tatuaż tydzień temu, goi się ładnie, ale w tam gdzie jest czerwono-żółty kolor, tak jak u koleżanki powyżej, powierzchnia tatuażu również jest nierówna i również pojawiły się krostki bąbelki.

Czytaj dalej...

Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...

Uczulenie na pierze bywa trudne do rozpoznania, ponieważ po pierwsze - daje objawy podobne do objawów innych alergii, po drugie - jego symptomy mogą być rozmaite od zmian skórnych po dolegliwości ze strony układu oddechowego.

Czytaj dalej...