Pryszcze na rękach - Przyczyny, Skuteczne Leczenie i Porady

U nastolatków lęk może powodować problemy ze skórą

Jedną z typowych chorób dermatologicznych będących markerem nowotworów jest rogowacenie ciemne. Ta choroba towarzyszy między innymi gruczolakorakowi żołądka. Objawia się brodawkowatym, symetrycznym przerostem skóry z towarzyszącym świądem. Zmiany lokalizują się w zgięciach i fałdach skórnych, czasami na powiekach i wargach. Na śluzówkach jamy ustnej niekiedy pojawiają się brunatne plamy.

Rogowacenie ciemne dłoni może współwystępować z rakiem żołądka i rakiem oskrzeli. Także nagły wysiew licznych brodawek łojotokowych, z towarzyszącym świądem, może mieć związek z nowotworem (np. gruczolakorakiem przewodu pokarmowego).

Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska (zdrowie.pap.pl)

1. "Dermatologia po dyplomie", „Zmiany skórne w chorobach układu pokarmowego”, Irena Walecka, Marta Wieczorek, prof. Grażyna Rydzewska.

2. „Skórne markery chorób jelitowych”, Jadwiga Roszkiewicz, Magdalena Lange, Bogusław Nedoszytko, journals.viamedica.pl

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Wysypka na łokciach i jej przyczyny. Jak leczyć takie zmiany skórne?

Wysypka na łokciach może być oznaką alergii, może też sygnalizować początek różnych chorób skóry. Najczęściej kojarzona jest z uczuleniem, któremu towarzyszy uporczywy świąd. Sprawdź, jakie przyczyny wywołują taką wysypkę.

  • Wysypka na łokciach może pojawić się na tle alergicznym lub w przebiegu różnych chorób.
  • W zgięciach łokci zmiany skórne mogą być wynikiem przegrzania (wysypka cieplna).
  • Leczenie zmian na skórze wymaga konsultacji z lekarzem, ale można też stosować domowe metody, wspomagające właściwe leczenie.
  • Jak może wyglądać wysypka na łokciach?
  • Przyczyny pojawienia się wysypki na łokciach
  • Wysypka na łokciach u dzieci
  • Co oznacza wysypka na łokciach w ciąży?
  • Jak leczyć wysypkę na łokciach?
    • Czy da się wyleczyć wysypkę na łokciach domowymi sposobami?

    Kontaktowe zapalenie skóry (wyprysk kontaktowy) - objawy

    Charakterystycznym objawem wyprysku kontaktowego jest silny świąd skóry, na powierzchni której tworzy się zaczerwienienie, łuszczące się grudki oraz pęcherzyki. Ważne jest to, że zmiany tworzą się w miejscu kontaktu z np. tkaniną czy tworzywem zawierającym uczulające chorego czynniki (np. pod paskiem czy biżuterią u chorego uczulonego na nikiel, na rękach u sprzątaczki używającej środków czyszczących, na policzkach w miejscu, na który nałożono kosmetyk, który uczulił chorego pod wpływem opalania). Czasem zmiany występują jednak na całej powierzchni ciała. Chorzy na KZS z podrażnienia mogą odczuwać parzący ból lub pieczenie, zwłaszcza w razie kontaktu z substancją silnie drażniącą.

    Skóra staje się pogrubiała, bardzo sucha, łuszczy się, wyraźnie zaznaczają się jej naturalne bruzdy (np. na nadgarstkach skóra może przypominać korę drzewa), skóra na dłoniach podeszwach niekiedy pęka powodując ból.

    Wysypka na łokciach u dzieci

    Na skórze dzieci często pojawiają zmiany. Jedne świadczą o alergii, inne mogą mieć podłoże w różnych chorobach. To, jak groźne są takie zmiany zależy głównie od ich przyczyny.

    U dziecka wysypka na łokciach może zniknąć bardzo szybko i nie jest wtedy powodem do większego niepokoju (warto jednak zawsze skonsultować się z lekarzem), może także utrzymywać się przez dłuższy czas wraz z niepokojącymi objawami, a to już bezwzględnie wymaga pomocy lekarskiej.

    Najczęściej wysypka na łokciach i kolanach u dzieci wskazuje na reakcję alergiczną. Układ odpornościowy dziecka w taki sposób reaguje na kontakt z alergenem.

    Najczęściej uczulają produkty, używane do codziennej pielęgnacji, jak kosmetyki czy proszki do prania. Drugą przyczyną zmian na skórze maluchów jest alergia pokarmowa. Miejsca w zgięciach łokci lub pod kolanami są dość mocno narażone na przesuszenie, a skóra w tym miejscu wyjątkowo się łuszczy i swędzi.

    U dzieci zmiany na skórze mogą także pojawiać się przy opryszczkowatym zapaleniu skóry, przyjmując postać grudek, rumieni czy pokrzywkowatych wykwitów.

    Wysypka, która ogranicza się tylko do łokci i kolan nazywana jest odmianą Cottiniego. U dzieci dodatkowo pojawiają się objawy złego wchłaniania, które są przyczyną niedoborów pokarmowych i witamin.

    U niemowlaka uczulenie na łokciach może być oznaką AZS (atopowego zapalenia skóry). Początkowo są to niewielkie plamki na zgięciach łokci, które z czasem przechodzą w większa wysypkę.

    Rodzice niekiedy mylą AZS z potówkami lub objawem alergii. Jeśli objawy utrzymują się dłużej konieczna jest wizyta u lekarza.

    Atopowe zapalenie skóry to bardzo uciążliwa choroba. Skóra jest sucha i wrażliwa na zewnętrzne czynniki, a dziecko odczuwa silne swędzenie. W mocno rozwiniętej postaci skóra może się nawet łuszczyć i pękać.

Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Stosując Elmex regularnie, jesteśmy w stanie stworzyć na zębach długotrwałą powłokę, która będzie chronić zęby i ich szyjki przed próchnicą i nadwrażliwością zębów, Elmex Sensitive skutecznie zamyka kanaliki zębiny nadając im ochronę.

Czytaj dalej...

Jego trwałość oceniam jako wystarczającą, nie ściera się z twarzy, wytrzymuje około 6 godzin bez poprawek a cały dzień z małymi poprawkami, co jest bardzo dobrym wynikiem, nie ciemnieje, nie warzy się, nie podkreśla porów i zmarszczek, nie wchodzi mi w skórki, nie roluje się ani się nie waży.

Czytaj dalej...