Tajemnicze pojawienie się czerwonych plam na ciele - Przyczyny, Diagnoza i Możliwe Leczenie
Czerwone plamy na ciele – nieswędzące
Znaczna część czerwonych zmian na skórze niesie za sobą także ryzyko wystąpienia świądu. Nie zawsze jednak tak jest. Czasem kropkom i plamom nie towarzyszy uczucie podrażnienia czy swędzenia. Na nieswędzące zmiany jednak warto zwracać baczniejszą uwagę.
Skóra naczynkowa a czerwone plamy na skórze
Nieswędzące plamy na ciele często pojawiają się u osób ze skórą naczynkową. To rodzaj cery, który jest niezwykle wrażliwy. Może być podatny zarówno na warunki stresowe, jak i nieodpowiednio dobrane kosmetyki oraz czynniki zewnętrzne (słońce, zmienna temperatura czy wiatr).
Delikatne, czerwonawe zmiany to wynik rozszerzania się i pękania naczyń krwionośnych. Przebarwienia pojawiają się szczególnie w obrębie twarzy i szyi, gdzie skóra jest cieńsza. Mogą także występować czerwone plamy na klatce piersiowej.
Zmiany skórne na dłoniach – rumień
Czerwone plamy nieswędzące mogą być związane z występowaniem tzw. rumienia dłoniowego. Skąd się bierze i czym charakteryzuje się ta zmiana skórna? Jak wskazuje nazwa, rumień dłoniowy obejmuje powierzchnię dłoni (głównie kłębik, kłąb i opuszki palców).
Związany jest ze zwiększonym pompowaniem krwi, które prowadzi do rozszerzania się naczyń krwionośnych włosowatych. Takie czerwone plamy na ciele to często wynik zbyt dużego stężenia estrogenów. Rumień na dłoniach może być objawem schorzeń, którymi są:
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- łuszczyca,
- schorzenia wątroby.
Czerwone plamy na ciele – jakie są przyczyny?
Czerwone plamy na ciele mogą pojawić się z wielu powodów. Źródło ich powstawania i objawy mogą być zróżnicowane. Niezależnie od przyczyny, ważne jest, aby zrozumieć, że czerwone plamy na skórze to sygnał od ciała, który nie powinien być ignorowany.
Jedną z częstszych przyczyn czerwonych plam na ciele są alergie. Skóra reaguje na antygeny poprzez wywołanie reakcji obronnej. Swędzące plamy mogą się pojawić np. po kontakcie z nowym produktem kosmetycznym zawierającym alergen, a nawet po zjedzeniu produktów, na które jesteśmy uczuleni.
Przyczyną czerwonych plam na ciele mogą być po prostu choroby skóry. Łuszczyca to przewlekła choroba, która objawia się czerwonymi plamami różnej wielkości, które mogą być pokryte srebrzystą łuską. Te zmiany skórne często występują na łokciach, kolanach, skórze głowy i plecach. Trądzik różowaty to stan zapalny skóry, który powoduje czerwone plamy, zaczerwienienie i pęcherzyki, głównie na twarzy. Może towarzyszyć mu uczucie pieczenia i swędzenia.
Również w przypadku osób chorych na toczeń, mogą pojawić się plamy na twarzy oraz innych częściach ciała. Podobnie jak w przypadku atopowego zapalenia skóry (AZS). Choroba ta charakteryzuje się okresami remisji oraz nawrotów. Często w miejscu objętym chorobą występuje znaczne przesuszenie skóry.
Niestety, czerwone plamy na skórze mogą również wskazywać na inne poważne schorzenia. Świerzb to choroba wywołana przez świerzbowca ludzkiego. Czerwone plamy, które pojawiają się w wyniku tej choroby, często występują w charakterystycznych miejscach. Zmiany pojawiają się na biodrach, łokciach, pośladkach, a także między palcami u rąk i nóg. Te zmiany skórne są efektem reakcji obronnej organizmu na obecność pasożytów. Innym charakterystycznym symptomem choroby jest intensywny świąd, który nasila się w nocy. Warto zaznaczyć, że świerzb jest chorobą zakaźną. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem w przypadku podejrzenia tej infekcji.

Czerwone plamy na ciele – przyczyny, objawy i leczenie
Czerwone plamy na ciele mogą mieć naprawdę wiele różnych przyczyn. Najczęściej objaw ten jest łączony z alergią. Jeżeli zaczerwienienie nie znika po kilku dniach, to warto udać się do lekarza, aby dokonał on rozpoznania. Leczenie uzależnione jest od przyczyny zmian skórnych. Dowiedz się więcej!
Czerwone plamy na ciele to jeden z częstych problemów natury dermatologicznej. Najczęściej objaw ten związany jest z alergią, ale przyczyn wykwitów może być naprawdę wiele. Tego rodzaju problemami zajmuje się dermatolog. To do niego w pierwszej kolejności należy się zgłosić, gdy na ciele przez dłuższy czas widoczne są zmiany skórne. Zdarza się też, że czerwone zmiany na skórze nie mają podłoża dermatologicznego. Diagnoza może więc wymagać diagnostyki wielospecjalistycznej, dlatego mogą czekać cię wizyty u więcej niż jednego lekarza.
Jak leczyć czerwone plamy na stopach?
Leczenie zmian skórnych zależy od ich przyczyn. W przypadku objawów poważniejszych chorób należy zająć się przede wszystkim ich rozpoznaniem i wyleczeniem. Tu decyzję powinien podjąć lekarz. Dodatkowo można łagodzić objawy. Na przykład ze swędzącymi plamami i kropkami poradzimy sobie za pomocą odpowiednich kremów i maści. Suche zmiany na skórze zwykle należy natłuszczać. Dobrze używać do tego delikatnych olejków i kremów dla niemowląt.
Z czerwonymi kropkami i plamami powstałymi w wyniku AZS poradzimy sobie za pomocą maści natłuszczających i steroidowych. Leczenie obejmuje też przyjmowanie preparatów z kwasami Omega-3 i 6.
W przypadku krwistych plam na nogach, wywołanych zaburzeniami krążenia, niezbędne będzie leczenie farmakologiczne, być może również przepychanie żył. Dodatkowo lżejsze objawy zaburzeń krążenia można łagodzić za pomocą żeli z heparyną. Dobrym domowym sposobem na żylaki i zmiany wywołane zaburzeniem krążenia jest nacieranie nalewką kasztanową.
Ponieważ mówimy przede wszystkim o stopach, to warto powiedzieć więcej o ich leczeniu. Jak wspomnieliśmy częstą przyczyną zaczerwienienia i swędzenia stóp, szczególnie między palcami, jest grzybica. Jeżeli zdiagnozowano u nas grzybicę, to powinniśmy przede wszystkim zastosować się do zaleceń lekarza. Czasami konieczne będzie zażywanie środka doustnego. W większości przypadków wystarcza maść przeciwgrzybicza. Zabierając się za likwidację grzyba na stopach, trzeba pozbyć się zakażonych butów i skarpetek oraz zadbać o higienę narzędzi do pielęgnacji stóp.
Żeby zachować zdrowe i piękne stopy zwykle wystarczy zapewnić im wygodne obuwie, higienę i regularne ćwiczenia. Trzeba jednak pamiętać, że najczęstszym miejscem, gdzie możemy złapać grzybicę, jest basen czy siłownia. Dlatego tu szczególnie należy chronić stopy.
