Nagłe przerzedzenie włosów - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Przerzedzone włosy po COVID-19
Nie można zapomnieć o ogromnym wpływie, jaki na każdy organizm wywiera infekcja wirusowa i przyjmowane w jej trakcie leki. Epidemia COVID-19 sprawiła, że znacząco wzrosła liczba osób zadających sobie pytanie, co pomoże na wypadanie włosów. Skalę problemu najlepiej widać w gabinetach trychologów, do których zwracają się ozdrowieńcy. Stosowane leki, silny stres, wysoka gorączka, wycieńczenie organizmu chorobą – wszystko to sprawia, że kosmyki są osłabione i zaczynają wypadać.
Jeśli dotyczy was problem wypadania włosów, nie tylko po COVID-19, warto wybrać się do gabinetu trychologa, który wykona profesjonalne badanie trichoskopowe, kompleksowo oceniające stan włosów, ich cebulek i skóry głowy.
Badanie diagnostyczne jest bezbolesne, wykonywane z użyciem cyfrowej kamery, połączonej z monitorem komputera i umożliwia powiększenie obrazu nawet 700 razy. Trycholog na podstawie badania jest w stanie ocenić stan włosa oraz w której fazie wzrostu się znajduje. Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i badania trichoskopowego można zarekomendować odpowiednią terapię – wyjaśnia Anna Mackojć.
Jak zagęścić przerzedzone włosy? Dopinki i modne fryzury
Przerzedzanie się włosów to często powód rezygnacji z marzenia o długich pasmach. Takie kosmyki są ciężkie i osłabione cebulki nie będą w stanie ich utrzymać. Warto zdecydować się na skrócenie włosów, co najmniej do długości powyżej ramion. Fryzury dla cienkich i rzadkich włosów to zwykle cięcia opierające się na cieniowaniu, które optycznie dodaje objętości. Cięcie pozostawcie jednak doświadczonemu fryzjerowi – nieumiejętne, nadmierne wystopniowanie włosów może wręcz podkreślić problem ich małej gęstości.
Sprawdzą się np. fryzury o długości do linii podbródka. Dodatkowo wycieniowane i lekko pofalowane. Wykonane fale rozczeszcie palcami, żeby nadać im lekko niedbały wygląd. Pamiętajcie, że w przypadku osłabionych włosów lepiej zrezygnować z modelowania na gorąco. Fale uzyskacie np. za pomocą papilotów lub zaplatając włosy w warkocze.
Cienkie i rzadkie włosy będą się dobrze prezentować w popularnym cięciu pixie. Taka cieniowana króciutka fryzura wygląda bardzo lekko i jest łatwa w stylizacji. Jeśli jednak dotyczy was łysienie androgenowe, może się nie sprawdzić. Dla pixie charakterystyczne są krótsze pasma po bokach i z tyłu głowy, a dłuższe na czubku – a to w przypadku „korony” głowy zazwyczaj łysienie androgenowe jest najbardziej nasilone.
Możecie rozważyć używanie dopinek czy tresek, które pomogą zagęścić fryzurę. Ciekawym rozwiązaniem jest także tzw. mikropigmentacja skóry głowy. W czasie zabiegu pod skórę wprowadzany jest barwnik, który imituje włos. Uzyskuje się wówczas efekt optycznego zagęszczenia włosów.

Zioła na włosy – pokrzywa zwyczajna
Pokrzywa zwyczajna pomaga w pielęgnacji włosów – wzmacnia ich strukturę i poprawia ogólną kondycję, zapobiega wypadaniu i pobudza do wzrostu. Reguluje pracę gruczołów łojowych, poprawia ukrwienie skóry głowy.
Napary z pokrzywy stosowane są zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Można nimi przemywać skórę głowy oraz włosy, a także dodać kilka łyżeczek do ulubionego szamponu.
Przepis na napar z korzenia pokrzywy: 3 łyżki stołowe wsypać do garnka i zalać 3 szklankami wody. Następnie gotować pod przykryciem przez około 5 minut. Wypijać 1 szklankę naparu, najlepiej 3 razy dziennie.
Przepis na napar z liści: 1-2 łyżki stołowe pokrzywy zalać wrzącą wodą i parzyć pod przykryciem przez 15 minut. Wypijać po szklance naparu 2-4 razy dziennie.
Przepis na napar z mielonych liści pokrzywy: 0,5 łyżeczki liści w postaci mielonej zalać niewielką ilością ciepłej wody. Następnie wystudzić i wypić napar razem z osadem. Spożywać 3-4 razy dziennie.
Uwaga: Pokrzywa nie jest bezpieczna dla kobiet w ciąży – może wywołać poronienie.
Uwaga: Osoby chorujące na schorzenia nerek powinny skonsultować się z lekarzem.