Jak dbać o skórę twarzy, gdy jest taka skłonna do problemów?

Mój schemat radzenia sobie z suchą skórą

Napiszę Wam jeszcze raz, pokrótce w jaki sposób ja sobie radzę z suchą skórą na twarzy. Oczywiście, można to przenieść na inne partie ciała. Może się okazać, że odczujcie poprawę już po 1 czy drugim punkcie. Dajce znać!

  • Dobre natłuszczanie
  • Delikatny peeling
  • Po peelingu to, co robicie po peelingu, czyli lekka tonizacja. Ja mam tonik różany z oczarem wirginijskim, zrobiłam go sobie w sezonie różanym i jeszcze troszkę mi zostało.

Jeśli nie macie dyżurnego toniku, dobry będzie hydrolat bławatkowy, lipowy, woda różana etc. Cokolwiek. Możecie też przemywać sobie buzię mlekiem owsianym albo tonikiem z siemienia lnianego.

  • Dalsze natłuszczanie (po tonizacji i peelingu)
  • Kiedy widzę, że skóra jest już miękka, nie robią się przesusze, ale nadal jest trochę skórek, nie ściągam ich na raz. Zaczynam nawilżanie, samo nawilżanie lub na przemian z natłuszczaniem. Często stosuję lekkie olejki nawilżające (np. wiesiołkowy) – cienką warstwę.
  • Można też używać kwas hialuronowy (domyślnie zazwyczaj w stężeniu 1 – 1.5%, to ten nawilżający) + olejek
  • Równolegle można wprowadzić delikatne maseczki do twarzy (z awokado, jogurtu i pyłku pszczelego etc). Obecnie nakładam sobie maseczkę z awokado. Nie polecam nakładania na buzię samego miodu. To mocny humektant, czyli substancja wiążąca wilgoć. Jeśli macie bardzo, bardzo suchą skórę i nałożycie czysty miód, możecie pogłębić suchość. Wiem, bo byłam w tym miejscu ,).
  • Dalsze nawilżanie i kremy albo serum z antyoksydantami dla przywrócenia jędrności.

Powinno być dobrze! :)

Nie daję Wam gwarancji, że powtórzenie tego schematu zniweluje wszystkie Wasze problemy. Zwłaszcza w przypadku osób, które mają skórę bardzo suchą od długiego czasu, czasem to kwestia więcej niż roku. Sądzę jednak, że warto spróbować!

Uczulenie na twarzy – co robić?

Gdy chory podejrzewa, co mogłoby być przyczyną uczulenia na twarzy, wysypki, podrażnień i czerwonych plam z nim związanych, powinien niezwłocznie zaprzestać stosowania środków czystości, które mogą uczulać, wyeliminować dany kosmetyk, składnik spożywczy, który zawiera alergen odpowiedzialny za uczulenie czy zaprzestać opalania. Kolejnym krokiem jest kontakt ze specjalistą dermatologiem czy alergologiem. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu oraz niezbędnych badań postawi diagnozę i wdroży leczenie.

Jednak co robić, jeśli uczulenie na twarzy wyszło nagle, jest wyjątkowo dokuczliwe, a termin wizyty u alergologa czy dermatologa przypada za kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy? Jak złagodzić reakcję alergiczną? Z pomocą przychodzą domowe sposoby na złagodzenie uczulenia.

Alergia skórna – leczenie domowe

Gdy wystąpi alergia na twarzy, szybka reakcja na nią ma kluczowe znaczenie. Jednak bywa tak, że odległy termin wizyty lekarskiej uniemożliwia natychmiastowe wdrożenie kuracji. Pod ręką nie znajduje się żadna maść na uczulenie na twarzy. W takich przypadkach nie pozostaje nic innego jak leczenie domowe alergii skórnej.

Domowe sposoby

Domowe sposoby na uczulenie na twarzy opierają się o składniki, które niemal każdy ma w domu. Są to zielony ogórek oraz banan, rumianek, a także olejek arganowy czy olej kokosowy.

Z ogórka i banana można sporządzić kojącą i łagodzącą czerwone plamy maseczkę. Wystarczy zblendować połówkę banana oraz ćwiartkę ogórka. Powstałą naturalną „maść” na 40 minut nałożyć na skórę twarzy – wysypkę, a następnie spłukać letnią wodą.

Drugim domowym sposobem na uczulenie na twarzy jest rumianek. Należy zalać go wrzątkiem, przykryć i pozostawić do wystygnięcia. Następnie namoczyć gazę w naparze i przyłożyć do zmienionej alergicznie skóry.

Trzeci domowy sposób na uczulenie na twarzy to posmarowanie rumienia olejkiem arganowym lub olejem kokosowym, które natłuszczą wysypkę i zniwelują uczucie ściągnięcia. Warto jednak zerknąć na etykietę – czy dany olej jest naturalny i nie ma w składzie dodatkowych pozycji, które mogłyby pogłębić problem alergii.

Sucha skóra wokół ust

Sucha skóra wokół ust najczęściej jest spowodowana niedoborami witaminy A. Jest to spotykane u kobiet stosujących restrykcyjne diety odchudzające zawierające mało tłuszczy. Witamina A znajduje się w dużych ilościach w maśle, wątrobie, tranie, morskich rybach, ziemniakach, marchewce, jarmużu, szpinaku i dyni. Przyswaja się ona w obecności tłuszczy.

Zmiany na skórze wokół ust, szczególnie zajady, często są pochodzenia grzybiczego. Należy wówczas stosować odpowiednie maści i suplementować witaminy z grupy B.

Często do spierzchnięcia ust dochodzi również na skutek warunków atmosferycznych, szczególnie jeżeli oblizuje się je na mrozie. Zimą powinno stosować się pomadkę ochronną lub krem. Silnie popękanym ustom przyjdzie na ratunek maseczka z miodu.

Zobacz film: Pielęgnacja skóry - domowe kosmetyki. Źródło: W dobrym stylu

Sucha skóra na łokciach i kolanach

Sucha skóra na łokciach lub kolanach, szczególnie gdy przybiera ciemny kolor, jest objawem chorób tarczycy. Jeżeli dolegliwość taka utrzymuje się przez dłuższy czas, warto sprawdzić poziomy hormonów. Przesuszenie w tych miejscach może wywołać nieprzyjemne swędzenie, dlatego powinno się używać mocno nawilżających środków – w tym przypadku również może pomóc maść tranowa.

Sucha skóra na stopach

Sucha skóra na stopach latem jest nieprzyjemnym problemem estetycznym, za to zimą, gdy często dochodzi do nasilania problemów, może być wręcz bolesna – przesuszone pięty pękają. Najlepszym sposobem jest wieczorne moczenie stóp i nakładanie na nie na noc grubej warstwy nawilżających maści lub kremów. Warto zainwestować w specjalne skarpety, które chronią przed ścieraniem się kremu. Jeżeli problem się zaostrza, z pomocą przyjdzie kosmetyczka lub podolog.

Aby zadbać odpowiednio o skórę należy być systematycznym. Zobaczcie, co polecają lekarze:

Zobacz film: Systematyczna pielęgnacja skóry to podstawa. Jak dbać o skórę twarzy? Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie można stosować kremów lub maści zawierających witaminy A i C, retinol, izotretinoinę, kwasy owocowe w miejscu depilowanej powierzchni około 4 tygodni przed każdym zabiegiem, nie należy przyjmować leków uczulających na słońce, pić herbatek ziołowych zawierających dziurawiec, nagietek np.

Czytaj dalej...

Mając na uwadze najwyższą troskę o suchą skórę u noworodka, firma Mixa wyszła na rynek z innowacyjnym produktem Łagodząca woda oczyszczająca bez spłukiwania Mixa Baby, który nie wymaga użycia wody a więc można ten preparat użyć w każdej sytuacji.

Czytaj dalej...

tłusty do cery suchej - w jego składzie znajdują się przede wszystkim lipidy, czyli kwasy tłuszczowe, ceramidy i inne związki nie rozpuszczające się w wodzie, wypełniające przestrzeń międzykomórkową, niczym cement.

Czytaj dalej...

Warto wiedzieć, że lista czynników powodujących uszkodzenie naturalnej bariery ochronnej skóry pozostaje bardzo długa, a jest to między innymi zbyt długa ekspozycja na promieniowanie UV, nieodpowiedni dobór kosmetyków pielęgnacyjnych bądź ich niepoprawne stosowanie, choroby skóry, golenie czy stosowanie kwasów.

Czytaj dalej...

Bardzo sucha i łuszcząca się skóra na twarzy może być spowodowana niektórymi chorobami, nieodpowiednią dietą, korzystaniem ze złych kosmetyków lub nadmierną ekspozycją na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Czytaj dalej...