Najszybsze sposoby na pozbycie się pryszczy
Maseczka i napój z drożdży na pryszcze
Jednym z domowych sposobów na pryszcze jest kuracja drożdżami, które można pić w formie roztworu wodnego, a także nakładać na twarz w postaci maseczki. Jeśli osoba zmagająca się pryszczami zdecyduje się na pierwszą opcję, w drożdże warto zaopatrzyć się w aptece lub wybrać wyciąg z drożdży piwowarskich. Drożdże należy zalać zimną, przegotowaną wodą i osłodzić je. Mieszaninę należy schładzać przez parę godzin w lodówce, a następnie pić ok. 1 szklankę na dobę. Kurację w formie pitnej należy prowadzić maksymalnie przez 10 dni.
Aby wykonać drożdżową maseczkę, należy zaopatrzyć się w drożdże piekarnicze, rozgnieść je z niewielką ilością ciepłej wody i odstawić na ok. 10 minut. Później nałożyć na zmiany skórne i trzymać przez ok. 30 minut, po czym dokładnie zmyć drożdże ciepłą wodą. Zaleca się stosowanie maseczki co 2 dni, przez ok. 4–5 tygodni. Przed rozpoczęciem obu form kuracji warto się upewnić, czy osoba cierpiąca na pryszcze nie ma uczulenia na drożdże. Nie powinni jej stosować chorzy na cukrzycę, zapalenia stawów oraz niewydolność nerek.
Domowe sposoby na pryszcze – jak pozbyć się pryszczy naturalnymi i domowymi sposobami?
Pryszcze to problem, który wbrew powszechnym opiniom dotyczy nie tylko osób w wieku dojrzewania. Może świadczyć o chorobach skóry, wśród których najczęstszą jest trądzik. Skutecznymi domowymi środkami na pryszcze są m.in. maseczka z miodu i cynamonu, pasta pomidorowa oraz drożdże.
Pryszcze mogą świadczyć o złej higienie, wzmożonej produkcji łoju, zaburzeniach hormonalnych, chorobach dermatologicznych, w tym także trądzikowych. Zaleca się, by udać się do dermatologa za każdym razem, kiedy zachodzi podejrzenie jakiegokolwiek schorzenia skóry. Jednak w przypadku pryszczy można zastosować najpierw sprawdzone od wielu pokoleń, domowe sposoby.
Domowe sposoby na pryszcze
4. Soda oczyszczona
Na trądzik bardzo dobre działanie wykazuje również… pasta z sody oczyszczonej! Soda działa ściągająco i oczyszczająco, a więc walka z pryszczami przy jej użyciu będzie niezwykle skuteczna. Zastanawiasz się, jak zapobiegać pryszczom z jej pomocą? Dowiedz się, jak pozbyć się trądziku dzięki sodzie oczyszczonej w… kilku krokach!
- Zmieszaj z wodą 2 łyżki sody oczyszczonej, a następnie wymieszaj całość.
- Nałóż powstałą pastę na twarz. Zostaw na ok. 10 minut. Spłucz miksturę letnią wodą.
5. Maseczka z Aspiryny
Maseczka przygotowana ze słynnej Aspiryny to szybkie sposoby na skuteczne usuwanie trądziku. W Aspirynie znajduje się bowiem kwas acetylosalicylowy, który działa przeciwbakteryjnie – usuwając zanieczyszczenia i… złuszczając martwy naskórek! Mało tego, lekarstwo działa także przeciwzapalnie, a więc minimalizuje ryzyko pojawienia się nowych zmian. Wystarczy, że:
- Zalejesz maksymalnie 2 tabletki wodą destylowaną, a następnie rozgnieciesz je na papkę.
- Zmieszasz miksturę z łyżeczką jogurtu naturalnego.
- Nałożysz na twarz powstałą pastę i przytrzymasz ją przez ok. kwadrans. Następnie zmyjesz całość letnią wodą.
Stosuj maseczkę przynajmniej 3 razy w tygodniu, by wyleczyć buzię z trądziku.
6. Czosnek dobry na wszystko!
Czosnek jest świetny nie tylko w przypadku leczenia przeziębienia. Używanie go to również skuteczne, domowe sposoby na pryszcze! Czosnek zawiera bowiem siarkę i cynk, jakie wykazują działanie oczyszczające, przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Warto będzie wykorzystać jego magiczne wręcz właściwości.
Zobacz również
Jak szybko pozbyć się pryszcza? Domowe sposoby i najlepsze kosmetyki
Przeglądasz się w lustrze, a tam on – wielki, czerwony i niemożliwy do przeoczenia. Jak pozbyć się pryszcza szybko, skutecznie i bezpiecznie dla skóry? Wypróbuj sprawdzone przez nas metody i ciesz się nienaganną cerą.
Ogromny wyprysk, który wyskoczył na skórze dzień przed ważnym spotkaniem służbowym, randką czy wyjściem ze znajomymi? Takich sytuacji nie da się uniknąć, ale na szczęście można szybko pozbyć się tego problemu. Poniżej prezentujemy szybkie sposoby na pryszcze – zarówno dla miłośniczek domowych metod, jak i dla tych, które stawiają na profesjonalne rozwiązania.
RADA EKSPERTA
Jeśli na twarzy pojawi się pryszcz należy unikać dotykania twarzy w trakcie dnia oraz manualnego usuwania zmian w domowych warunkach, które może przyczynić się do rozniesienia i zwiększenia ilości zmian zapalnych. Jeśli zmiana skórna jest pojedyncza można ją posmarować punktowo maścią cynkową, niewielką ilością olejku herbacianego lub żelem dedykowanym do aplikacji punktowej w przypadku zmian zapalnych. Jeśli zmiany są liczne warto skorzystać z wizyty dermatologicznej oraz konsultacji kosmetologicznej w celu skomponowania prawidłowej pielęgnacji dla potrzeb skóry
- wyjaśnia kosmetolog, Paulina Osiadły-Sroka.

Domowe sposoby na pryszcza
Cenisz sobie domowe metody pielęgnacji cery? Wykonane własnoręcznie preparaty, które zrobisz przy użyciu tego, co już masz w kuchni lub apteczce, nie tylko są skuteczne, ale też przyjazne dla portfela i zgodne z ideą zero waste. W walce z nieproszonym gościem na skórze twarzy mogą pomóc:
- aspiryna – rozkrusz jedną tabletkę na proszek i zmieszaj z odrobiną wody, aby zyskać gęstą pastę. Nałóż ją punktowo na wykwity, pozostaw na noc, a rano zmyj dokładnie ciepłą wodą. Znajdujący się w jej składzie kwas acetylosalicylowy ukoi stan zapalny, zasuszy krostkę i zniweluje czerwoną obwódkę wokół niej,
- czosnek – pokrój go na plasterki i przykładaj do zmian skórnych na ok. 10 minut. Powtarzaj kilkakrotnie w ciągu dnia. Czosnek jest bogaty w cynk oraz siarkę i działa bakteriobójczo, zatem w ciągu paru godzin pryszcz powinien się zmniejszyć,
- biała pasta do zębów – nanieś odrobinę na czubek pryszcza, pozostaw na kilkanaście minut (albo nawet na całą noc), a następnie dokładnie zmyj. Zawarte w niej alkohol, mentol i soda oczyszczona pomogą zasuszyć pryszcza, aby stał się mniej widoczny,
- miód + cynamon – pierwszy działa ściągająco, drugi antybakteryjnie i gojąco. W duecie tworzą skuteczny kosmetyk, który w ciągu nocy widocznie zmniejszy widoczność wykwitu skórnego. Wymieszaj ze sobą te dwa składniki w takich proporcjach, by stworzyły gęstą pastę, nałóż punktowo na problematyczne miejsca i zmyj po ok. 15 minutach,
- pasta z pomidora – warzywo to zawiera likopen, który cechuje się działaniem przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i zwalczającym wolne rodniki. Jak wykorzystać go w walce z pryszczem? Rozgnieć pomidora na papkę i nałóż ją na krostę na kilkanaście minut – a później dokładnie zmyj.
WSKAZÓWKA
Jednego z popularnych, domowych sposobów na pryszcze zdecydowanie nie polecamy, a wręcz odradzamy. Mowa tu o wyciskaniu zmian skórnych – czy to przy użyciu palców, czy specjalistycznych akcesoriów. W ten sposób nie tylko naruszasz strukturę skóry, pozostawiasz na niej rany i przyczyniasz się do pękania naczynek, ale również roznosisz bakterie po całej twarzy. W efekcie zamiast pozbyć się pryszczy, zintensyfikujesz ich wysyp.
