Naturalne metody na łysienie - Odkryj sposoby na pielęgnację włosów

Proste nawyki, służące wzmocnieniu włosów

Aby zminimalizować proces wypadania włosów, warto wprowadzić w życie kilka prostych zasad.

  • Ograniczmy używanie prostych grzebieni, zwłaszcza przy średnich lub długich włosach. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest stosowanie szczotek wykonanych z naturalnego włosia lub nowoczesnych plastikowych typu Tangel Teezer.
  • Włosy nie lubią wysokiej temperatury, dlatego warto od czasu do czasu dać im odpocząć od urządzeń, służących do ich modelowania. Poza tym, jeśli jest taka możliwość, to zmniejszajmy poziom nagrzania prostownicy, a w suszarce włączajmy tryb zimnego podmuchu lub eko.
  • Nie wskazane jest mycie włosów w gorącej wodzie. Zimy prysznic doskonale pobudza krążenie krwi na skórze głowy, a także zamyka łuski włosa, dzięki czemu pasma odzyskują blask, a do tego są bardziej sprężyste. Dlatego zawsze pod koniec mycia, warto włosy spłukać chłodniejszą wodą.
  • Koloryzację włosów lepiej zostawić profesjonalistom, którzy przy okazji zastosują odpowiednią pielęgnację. Domowe farbowanie włosów jest jedną z najczęstszych przyczyn łysienia wśród kobiet.

Codzienna pielęgnacja włosów

Dużą rolę odgrywa codzienna pielęgnacja włosów. Składa się ona z dwóch zasadniczych czynności: mycia i odżywiania. Powinieneś zaopatrzyć się w szampon, a także w odżywkę lub maskę. Pomocne może okazać się serum. Pamiętaj, aby nie przesadzić z ilością produktów do pielęgnacji. Nadmiar nie przyniesie lepszych lub szybszych efektów. Ponadto zwracaj uwagę na skład kosmetyków. Muszą być w nim obecne witaminy, pierwiastki, naturalnej olejki i wyciągi z roślin. Unikaj preparatów z silikonami i alkoholem etylowym.

Możesz postawić na domowe kosmetyki na wypadanie włosów. Ich wykonanie jest bardzo proste. Potrzebujesz jedynie składników, które odżywiają i wzmacniają włosy. Są to m.in.: miód, drożdże, jajka, siemię lniane, oleje roślinne. Bardzo popularne są maseczki drożdżowe na włosy oraz maseczki z żółtek.

Doskonale sprawdzają się ziołowe płukanki. Powinieneś używać ich po każdym myciu włosów. Dzięki temu składniki obecne w roślinach wnikają w skórę głowy. Płukankę możesz wykonać z naparu z rumianku, melisy lub pokrzywy.

Zioła na włosy – cassia

Cassia jest zielem koloryzującym, które wzmacnia włosy, równocześnie delikatnie je barwiąc – cassia użyta z henną tworzy jasno-rudy kolor, a używana jako odżywka, nadaje włosom złoty blask. W przypadku włosów blond wykazuje działanie maskujące siwiznę.

Chryzofanol, czyli barwnik zawarty w roślinie, łączy się keratyną we włosach, przez co wnika w ich strukturę, odżywia, pomaga w regeneracji zniszczeń i nadaje zdrowy blask. Ziele działa przeciwłupieżowo, pomaga przy problemach ze skórą głowy, sprzyja porostowi włosów oraz pomaga zahamować ich nadmierne wypadanie.

Przepis na domową odżywkę z ziela: Do wykonania domowej odżywki potrzeba: wody destylowanej, ziela, soku jabłkowego.

  1. Na początku należy podgrzać wodę destylowaną i poczekać aż się przestudzi.
  2. Następnie wsypać cassię do naczynia lub miseczki i dodać do niej 5 łyżek stołowych soku jabłkowego.
  3. Kolejnym krokiem jest powolne wlewanie do mieszanki wody destylowanej oraz mieszanie do momentu aż całość uzyska konsystencję papki.
  4. Miskę z mieszanką przykrywamy lub owijamy folią spożywczą. Pozostawiamy na około 12 godzin w ciepłym miejscu.
  5. Papkę nakłada się na całą długość włosów, owija głowę foliowym czepkiem i pozostawia na 3-4 godziny.
  6. Po upływie 3-4 godzin włosy należy spłukać wodą – ważne jest, aby nie nie używać do tego szamponu, ani odżywki.

Zioła na włosy – łopian

Łopian dzięki działaniu łagodzącemu i antyseptycznemu pozytywnie wpływa na kondycję skóry głowy – zmniejsza przetłuszczanie się włosów, koi podrażniony skalp, eliminuje problemy z łupieżem. Ziele odżywia i wzmacnia cebulki włosowe, zapobiega wypadaniu włosów i determinuje ich wzrost.

Przepis na napar: 1 łyżkę stołową korzenia włożyć do garnka i zalać 1 szklanką wody. Całość gotować przez około 10 minut pod przykryciem, a następnie odstawić na 30 minut i przecedzić. Napar stosować wewnętrznie 2-3 razy dziennie. W użytku zewnętrznym służy do przemywania włosów – stosować według potrzeby.

Przepis na płukankę: 2 łyżki stołowe korzenia łopianu należy umieścić w garnku i zalać 500 ml ciepłej wody. Następnie doprowadzić do wrzenia i gotować przez 5 minut na małym ogniu. Po upływie tego czasu odcedzić oraz wystudzić. Płukankę stosujemy na umyte włosy, a skórę głowy lekko masujemy. Kolejnym krokiem jest zawinięcie głowy ręcznikiem lub folią spożywczą – na około 5-10 minut. Na końcu rozczesać włosy i pozostawić do wyschnięcia, pamiętając o tym, aby nie używać suszarki.

Przepis na olej do włosów: 2-3 łyżki stołowe korzenia łopianu zalać połową szklanki oliwy. Odstawić w zaciemnione miejsce na około 3 tygodnie, a później przecedzić. Olej warto aplikować na włosy raz w tygodniu. Po jego nałożeniu należy na 30 minut owinąć włosy folią spożywczą i ręcznikiem. Na końcu szamponem umyć skalp oraz włosy – na całej długości. Olej nawilży łamliwe i wysuszone włosy oraz zregeneruje rozdwojone końcówki.

Uwaga: Łopian stosowany wewnętrznie nie jest zalecany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Uwaga: Ze względu na hamowanie krzepliwości krwi łopianu powinny unikać osoby z zaburzeniami krzepliwości krwi.

Uwaga: Łopian może obniżyć stężenie glukozy we krwi.

K. Błecha, Nadmierne wypadanie włosów – racjonalna fitoterapia i suplementacja diety, Postępy Fitoterapii 22(1), 2021 (dostęp online) http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2021/05/pf_2021_070-073.pdf

Propozycje, jakie znajdziecie w naszym zestawieniu, sprawdzą się do każdego rodzaju cery, a w ich składach nie brakuje takich składników aktywnych jak kwas salicylowy, aloes, niacynamid, kwas hialuronowy czy kwas glikolowy.

Czytaj dalej...

Przyczyny występowania wszystkich trzech mechanizmów jednocześnie nie są do końca znane, dalece uprawdopodobnione hipotezy zakładają jednak w przypadku łuszczycy skóry głowy nadrzędną rolę czynników genetycznych, immunologicznych oraz środowiskowych.

Czytaj dalej...

Domowe sposoby na trądzik u dorosłych mogą być niewystarczające, ale niektóre z nich, takie jak regularne oczyszczanie skóry z nadmiaru sebum i zanieczyszczeń, codzienna pielęgnacja , odpowiednia dieta i aromaterapia przy użyciu olejku z drzewa herbacianego czy lawendy, mogą wspomagać leczenie farmakologiczne.

Czytaj dalej...

Proponowałabym szukać wśród naturalnych kremów pod oczy, ponieważ są najlepiej tolerowane przez skórę i z reguły odznaczają się wyższą zawartością składników aktywnych, niż te zwykłe mówi Milena Nalbandian, kosmetolog Clinica Cosmetologica.

Czytaj dalej...