Skąd się biorą pryszcze na twarzy niemowlęcia?

Justyna Szcześniak

Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie lekarz-stażysta pracujący w jednym ze szpitali klinicznych w Łodzi.

Komentarze i opinie (1)

Ewa
opublikowany 10.07.2022

Mój synek .ma krostki na podbródku i policku są to białe małe krostki robią się trochę czerwone nie wiem już co zrobić czym go smarować

Przeczytaj również

Może zainteresuje cię

Drzemka przedszkolaka – czy dziecko powinno spać w dzień? Wysypka u noworodka – skąd się bierze, czym smarować, kiedy do lekarza? Szczekający kaszel u dziecka (kaszel krtaniowy, tchawiczy) – jak brzmi i jakie ma przyczyny? Amantadyna dla dzieci – czy jest dozwolona? Leczenie amantadyną dzieci Rumień zakaźny u dzieci – objawy, ile trwa, kiedy zaraża, czy można wychodzić na dwór? Bóle wzrostowe – co to są bóle wzrostowe, czy bóle wzrostowe są groźne?

Nagły wysyp pryszczy na twarzy: Co robić?

Kiedy dochodzi do nagłego wysypu pryszczy na twarzy , może to być zarówno źródłem stresu, jak i sygnałem od naszego organizmu, że coś nie funkcjonuje prawidłowo. Pierwsze kroki, które należy podjąć w takiej sytuacji, to:

  • Nie panikuj : Pamiętaj, że stres może dodatkowo pogorszyć stan skóry.
  • Ocena pielęgnacji skóry : Przejrzyj swoje kosmetyki i rutynę pielęgnacyjną. Upewnij się, że nie używasz produktów, które mogą zatykać pory lub wywoływać reakcje alergiczne.
  • Dostosuj dietę : Zredukuj spożycie pokarmów, które mogą przyczyniać się do stanów zapalnych, takich jak cukry proste i tłuste jedzenie.
  • Zachowaj higienę : Regularne mycie twarzy delikatnym środkiem myjącym może pomóc w usunięciu nadmiaru sebum i bakterii z powierzchni skóry.
  • Unikaj wyciskania : Choć pokusa jest duża, wyciskanie pryszczy ropnych może prowadzić do dalszego rozprzestrzeniania się bakterii i powstawania blizn.

Te wstępne kroki mogą pomóc w złagodzeniu objawów i są dobrym początkiem w walce z ropnymi pryszczy na twarzy . Jednak w przypadku, gdy problem utrzymuje się lub jest szczególnie nasilony, ważne jest, aby poszukać profesjonalnej pomocy.

Wysypka u niemowlaka na twarzy – co robić?

W zależności od przyczyny plamek na twarzy dziecka, postępowanie będzie różne. Zwykle rodzicom ciężko jest samodzielnie ustalić czy zmiany na buzi dziecka to uczulenie czy choroba, dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie postępowanie.

W przypadku atopowego zapalenia skóry czy trądziku niemowlęcego najważniejsza będzie odpowiednia higiena, która w większości przypadków spowoduje ustąpienie objawów. W AZS najważniejszą rolę odgrywa odpowiednie nawilżenie skóry, najlepiej emolientami, które odbudują naruszoną strukturę ochronną skóry. W trądziku noworodkowym należy unikać stosowania olejów mineralnych, które mogą nasilać i same powodować powstawanie krostek.

W sytuacji alergii pokarmowych oraz uczuleń u niemowlęcia i dzieci starszych najlepszym sposobem na wysypkę jest wyeliminowanie alergenu z diety. Jest to jedyna metoda skutecznego „wyleczenia” alergii, wszelkie leki przeciwalergiczne będą jedynie niwelowały objawy.

Jeśli u dziecka mamy do czynienia z rumieniem zakaźnym, zwykle nie jest potrzebne żadne leczenie. Zaleca się jedynie odpoczynek, zwolnienie z zajęć szkolnych, przedszkolnych w okresie choroby, a także odpowiednie odżywianie. Choroba ustępuje samoistnie i nie powoduje groźnych powikłań.

Ten tekst został napisany przez Eksperta, który posiada kierunkowe wykształcenie oraz doświadczenie. Nawiązując współpracę z autorytetami w danej dziedzinie nauki serwis Mamazone.pl dba o najwyższą jakość i wiarygodność informacji publikowanych w serwisie. W Mamazone.pl opieramy się na EBM (Evidence Based Medicine) – medycynie opartej na faktach i wiarygodnych źródłach. ×

Jak rozpoznać uczulenie na proszek do prania?

Niestety, im dziecko młodsze, tym bardziej podatne na wszelkiego rodzaju bodźcie zewnętrzne. Zaczerwienienia i wysypka, tak często występujące u niemowlaków, to jednak czynniki, którym można często zaradzić. Zwykle przyczyny wysypki szukamy w diecie malucha, a jeśli niemowlę jest karmione piersią - przypuszczamy, że to dieta mamy karmiącej jest problemem. Jednak często przyczyna leży gdzieś indziej. Np. w produktach, jakich używamy do pielęgnacji czy higieny, znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu niemowlaka czy alergika. Na szczycie tej listy pierwsze miejsce zajmują właśnie proszki do prania. Ubranka dziecka i osób o wrażliwej skórze powinny być prane oddzielnie, w specjalnie do tego celu stworzonym proszku – hipoalergicznym, przetestowanym dermatologicznie i wolnym od substancji drażniących. Ważne, by pamiętać także o praniu nowych ubranek niemowlęcych jeszcze przed założeniem ich maluszkowi. Czytaj także: Ubranka dla niemowląt z second handu - kupować czy nie?

Pamiętaj! Nieleczone uczulenie to ryzyko infekcji bakteryjnych lub grzybicznych na zmienionej chorobowo skórze, a dodatkowo – wywołania szeregu objawów wewnętrznych, jak rozdrażnienie, zaburzenia snu czy chrapanie.

przy regeneracji skóry często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę jako silny antyoksydant wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;.

Czytaj dalej...

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Jeśli nakładasz je w taki sposób, że włosy z kosmetykiem opadają swobodnie na plecy i ramiona, substancje drażniące czy uczulające mogą wywoływać zmiany w miejscu kontaktu, czyli na ramionach i plecach,.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...