Skąd się biorą pryszcze na twarzy niemowlęcia?

Atopowe zapalenie skóry – swędząca wysypka i krostki na policzkach

Atopowe zapalenie skóry jest to dość często występujące schorzenie wśród małych dzieci i niemowląt. Rozpoznanie AZS u dzieci opiera się na kilku kryteriach, które powinien sprawdzić lekarz w trakcie diagnostyki. Objawy AZS różnią się w zależności od wieku maluchów, zmiany w obrębie skóry twarzy dotyczą przede wszystkim niemowląt.

Pojawia się swędząca wysypka u niemowlaka przyjmująca postać krostek na policzkach. Niekiedy zmiany skórne występują w formie pęcherzyków z sączącą się wydzieliną. Typowe są także tzw. lakierowane policzki – skóra jest szorstka, błyszcząca i nienaturalnie zaczerwieniona.

Atopowe zapalenie skóry, choć zwykle kojarzone z alergią pokarmową, rozwija się na skutek uszkodzenia bariery ochronnej skóry. Oczywiście AZS może współwystępować z alergiami pokarmowymi, ale nie musi.

Rumień zakaźny u dziecka – choroba piąta

Choroby zakaźne są powszechne wśród dzieci, a większość z najczęstszych chorób przebiega z różnymi zmianami skórnymi w tym z wysypką na budzi. Jednym z częściej występujących schorzeń jest rumień zakaźny tzw. choroba piąta, wywoływana przez parwowirusa B19.

Wysypka na twarzy to nie jedyny objawy rumienia zakaźnego u dziecka.

  • czerwone plamy na twarzy dziecka – w kształcie motyla (pojawiają się plamy na policzkach, nos i broda nie są zajęte),
  • w kolejnych dniach dziecko ma wysypkę na całym ciele,
  • przebieg bezgorączkowy.

Objawy rumienia zakaźnego zwykle obserwuje się u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, bardzo często mamy do czynienia z „małymi epidemiami” w placówkach.

Nagły wysyp pryszczy na twarzy: Co robić?

Kiedy dochodzi do nagłego wysypu pryszczy na twarzy , może to być zarówno źródłem stresu, jak i sygnałem od naszego organizmu, że coś nie funkcjonuje prawidłowo. Pierwsze kroki, które należy podjąć w takiej sytuacji, to:

  • Nie panikuj : Pamiętaj, że stres może dodatkowo pogorszyć stan skóry.
  • Ocena pielęgnacji skóry : Przejrzyj swoje kosmetyki i rutynę pielęgnacyjną. Upewnij się, że nie używasz produktów, które mogą zatykać pory lub wywoływać reakcje alergiczne.
  • Dostosuj dietę : Zredukuj spożycie pokarmów, które mogą przyczyniać się do stanów zapalnych, takich jak cukry proste i tłuste jedzenie.
  • Zachowaj higienę : Regularne mycie twarzy delikatnym środkiem myjącym może pomóc w usunięciu nadmiaru sebum i bakterii z powierzchni skóry.
  • Unikaj wyciskania : Choć pokusa jest duża, wyciskanie pryszczy ropnych może prowadzić do dalszego rozprzestrzeniania się bakterii i powstawania blizn.

Te wstępne kroki mogą pomóc w złagodzeniu objawów i są dobrym początkiem w walce z ropnymi pryszczy na twarzy . Jednak w przypadku, gdy problem utrzymuje się lub jest szczególnie nasilony, ważne jest, aby poszukać profesjonalnej pomocy.

Pryszcze podskórne mogą pojawić się w różnych miejscach na twarzy pryszcze podskórne na brodzie, skroniach, policzkach i żuchwie oraz częściach ciała, czasami bardzo nietypowych podskórne pryszcze pod pachami.

Czytaj dalej...

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Jeśli nakładasz je w taki sposób, że włosy z kosmetykiem opadają swobodnie na plecy i ramiona, substancje drażniące czy uczulające mogą wywoływać zmiany w miejscu kontaktu, czyli na ramionach i plecach,.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...