Zdjęcia nowotworu policzka - Piękno w walce, siła w pokonaniu

Bądź szybszy od raka – ryzyko choroby nowotworowej jamy ustnej jest naprawdę duże, a zachorowań na nowotwory z roku na rok przybywa!

Przyłącz się do nas i bądź szybszy od raka – nowotworów jamy ustnej rozpoznawanych każdego roku w Polsce jest coraz więcej! W Polsce o raku jamy ustnej wciąż mówi się niewiele, a jego wykrywalność jest wyjątkowo niska. Dlatego też zainicjowaliśmy akcję edukacyjną „Bądź szybszy od raka”. Jej celem jest poszerzenie wiedzy Polaków na temat profilaktyki nowotworów jamy ustnej, a także kształtowanie zachowań sprzyjających zdrowiu jamy ustnej.

Pragniemy również, aby stomatolodzy, będący de facto lekarzami pierwszego kontaktu, rutynowo – a nie sporadycznie – badali i diagnozowali swoich pacjentów w kierunku choroby nowotworowej oraz aby pacjenci mogli wyegzekwować takie badania od swoich lekarzy prowadzących.

O przyczynach, objawach, leczeniu i profilaktyce raka jamy ustnej mówi prof. dr hab. n. med. Alina Morawiec-Sztandera.

Nowotwory w obrębie jamy ustnej można wyczuć samemu?

Jak wygląda rak dziąseł? Początkowo zmiana jest niecharakterystyczna i często ignorowana przez pacjenta. Najpierw w obrębie dziąseł pojawia się niewielki guzek o twardej konsystencji. Z czasem zmiana powiększa się, dochodzi do jej owrzodzenia, zaczyna krwawić i staje się tkliwa. Zazwyczaj dopiero w takim stadium chory udaje się do lekarza. W kolejnym stadium dochodzi do naciekania na kości powodującego jego destrukcję. Rak dziąsła górnego i dolnego powoduje rozchwianie i wypadanie zębów.

Charakterystyczny dla raka dziąsła dolnego jest objaw Vincenta będący wyrazem uszkodzenia nerwu zębodołowego dolnego, czyli drętwienie wargi dolnej oraz ból promieniujący do ucha. Dodatkowo następuje powiększenie węzłów chłonnych szyjnych wyczuwalne palpacyjnie w postaci ruchomych, twardych i niebolesnych kulek, często występujących w pakietach. Objaw ten świadczy o zaawansowaniu choroby, obecności przerzutów i pogarsza rokowanie.

W celu potwierdzenia podejrzenia nowotworu dziąsła wysnutego na podstawie objawów wykonuje się badanie pantomograficzne żuchwy oraz szczęki oraz biopsję cienkoigłową i zleca się badanie histologiczne pobranych komórek, które to daje ostateczne rozpoznanie. Na jego podstawie zleca się odpowiednie leczenie.

Jak prawidłowo dbać o jamę ustną? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Stylowy Magazyn.

Rak dziąsła – leczenie

Postępowaniem z wyboru w przypadku raka dziąsła jest leczenie chirurgiczne. Stomatolog po przeprowadzeniu diagnostyki kieruje pacjenta do chirurga lub onkologa, który planuje odpowiednie dla danego stadium leczenie. Chirurdzy szczękowi usuwają zmianę w całości, często wraz z wyrostkiem zębodołowym. W zaawansowanych zmianach konieczne jest usunięcie większego obszaru – części trzonu żuchwy, okolicznych węzłów chłonnych. Czasami należy wykonać radykalną operację: wycięcia połowy trzonu żuchwy wraz z węzłami chłonnymi.

Czy każdy rak jamy ustnej to rak płaskonabłonkowy?

Wśród różnych rodzajów nowotworów jamy ustnej, rak płaskonabłonkowy jest najbardziej powszechny. Jednakże nie każdy rak jamy ustnej to rak płaskonabłonkowy. Istnieją inne typy nowotworów jamy ustnej, takie jak rak gruczołowy, rak podstawnokomórkowy oraz chłoniak.

Rak jamy ustnej jest jednym z najpowszechniejszych nowotworów złośliwych na świecie. Wiele czynników może zwiększać ryzyko zachorowania na tę chorobę.

Po pierwsze, palenie tytoniu to jedna z głównych przyczyn raka jamy ustnej. Zawarte w dymie tytoniowym rakotwórcze substancje chemiczne mogą uszkadzać DNA komórek jamy ustnej i prowadzić do powstania nowotworu. Osoby, które palą papierosy, fajki lub cygara, oraz osoby, które korzystają z produktów tytoniowych do żucia, są bardziej narażone na ryzyko tego typu nowotworu. Należy również zauważyć, że palenie w połączeniu z nadużywaniem alkoholu znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej.

Inne czynniki ryzyka to również przewlekłe podrażnienie jamy ustnej, takie jak niewyleczona infekcja lub trudne do zagojenia rany. Osoby, które nie dbają o higienę jamy ustnej lub noszą protezy zębowe, są także bardziej podatne na rozwinięcie raka jamy ustnej.

Ponadto, zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), szczególnie typu 16 i 18, zwiększa ryzyko wystąpienia tego typu raka. Rak jamy ustnej częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Ponadto, ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Osoby w wieku powyżej 45 lat są bardziej narażone na tę chorobę.

Skłonność do przerzutów jest znacznie mniejsza w przypadku zmian wywodzących się z rogowacenia słonecznego, a zwiększa się w przypadku rozwoju nowotworu na podłożu owrzodzeń, blizn i przewlekłych stanów zapalnych.

Czytaj dalej...

Leczenie większości chorych na raka płaskonabłonkowego skóry polega na prostym chirurgicznym wycięciu zmiany z marginesem najlepiej około 1 cm, ale w wielu miejscach ciała uzyskanie takiego marginesu bocznego nie jest możliwe; wówczas za wystarczający trzeba uznać margines możliwy do uzyskania.

Czytaj dalej...

giętkiego endoskopu przystosowanego do badania jelita grubego wprowadzonego przez odbyt można dokonać oceny wszystkich części jelita grubego aż do jego połączenia z jelitem cienkim nawet do głębokości 180 cm.

Czytaj dalej...

Chociaż zwykle ten typ nowotworu prawie nigdy nie ulega uogólnieniu nie daje przerzutów , to należy zwrócić uwagę na fakt, że istnieje możliwość, choć niezwykle rzadko, agresywnego przebiegu tej choroby nawet z przerzutami.

Czytaj dalej...