Zdjęcia nowotworu policzka - Piękno w walce, siła w pokonaniu

Jakie objawy nowotworu powinny wzbudzić nasze zaniepokojenie?

• zgrubienie w obrębie warg, policzków lub na wyrostku zębodołowym,
• guzek na wewnętrznej powierzchni policzka, który można łatwo wyczuć językiem,
• bolesne, krwawiące rany w obrębie warg, dziąseł, języka lub na wewnętrznej stronie policzków, utrzymujące się dłużej niż 2 tygodnie,
• utratę czucia w obrębie jamy ustnej (np. wrażenie drętwienia, pieczenia, silnego gorąca lub zimna),
• białe lub czerwone plamki na dziąsłach, języku lub błonie śluzowej (jeżeli trwają ponad 3 tygodnie, również mogą być objawami zezłośliwienia),
• bóle języka, dziwne bóle ucha, a także obrzęk żuchwy lub szczęki (na tyle duży, iż uniemożliwia zakładanie dopasowanej wcześniej protezy),
• problemy z połykaniem lub przeżuwaniem pokarmów, szczękościsk, uczucie dławienia, chrypkę utrzymującą się ponad 6 tygodni,
• zaburzenia mowy, zmianę barwy i natężenia głosu,
• nieprzyjemny zapach z ust,
• zmiany na języku,
• rogowacenie czerwone,
• niebolesne, często mocno powiększone węzły chłonne szyi.

Leczenie raka jamy ustnej zależy od wielu kwestii. Leczenie nowotworu jamy ustnej jest złożonym procesem, który zazwyczaj wymaga współpracy różnych specjalistów. Po rozpoznaniu nowotworu wykonuje się dokładne badania, w tym tomografię komputerową i rezonans magnetyczny, aby ustalić dokładne rozmiary choroby i jej etap zaawansowania. Następnie lekarz onkologii ustnej może zalecić zabiegi chirurgiczne, radioterapię, chemioterapię lub kombinację tych metod w zależności od indywidualnego przypadku. W przypadku nowotworu jamy ustnej stosuje się chirurgię jako pierwszą linię leczenia. Chirurg usuwa guza wraz z otaczającymi tkankami zdrowymi, aby jak najwięcej ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby. W niektórych przypadkach konieczne może być również usunięcie części kości szczęki lub żuchwy, które zostały dotknięte nowotworem. Po zabiegu chirurgicznym pacjent często wymaga rekonstrukcji jamy ustnej przy użyciu przeszczepów skórnych lub kości.

Co to są polipy?

Polip to określenie na miękki guzowaty twór uwypuklający się powyżej poziomu błony śluzowej. Polip to pojęcie makroskopowe, co oznacza, że zmiany mające określony wygląd są nazywane polipami. Typowe polipy mają kształt zbliżony do maczugi – cienką szypułę (nóżkę), którą jest przytwierdzony do podłoża i rozszerzającą się, kulistą końcówkę (zgrubienie). Nazwa polip nie określa, z jakich komórek się składa. Ogólnie można powiedzieć, że polipy są zmianami łagodnymi, ale w niektórych z nich może rozwinąć się nowotwór złośliwy.

Polipy mogą mieć różny wygląd i pochodzenie. Zwykle wyróżnia się polipy uszypułowane, czyli o typowym, maczugowatym wyglądzie, połączone z podłożem zwężającą się szypułą oraz polipy nieuszypułowane, o szerokiej podstawie (inaczej „siedzące”), które są połączone z podłożem dużo większą częścią.

Podział polipów ze względu na ich lokalizjację

  • polipy jamy nosowej
  • polipy jelita grubego
  • polipy jelita cienkiego
  • polipy jamy macicy
  • polipy szyjki macicy
  • polipy żołądka
  • polipy strun głosowych
  • polipy kanału słuchowego
  • polipy pęcherza moczowego
  • polipy pęcherzyka żółciowego.

Rak policzka – czynniki ryzyka i profilaktyka

Czynnikiem ryzyka rozwoju raka policzka jest palenie papierów. W dymie papierosowym znajduje się ponad 40 rakotwórczych substancji. Dodatkowo ich ekspozycja na narządy jamy ustnej jest bezpośrednia. Palacze mają aż 7 krotnie zwiększone ryzyko zachorowania na rak policzka w porównaniu do osób niepalących!

Także nadużywanie wysokoprocentowego alkoholu przyczynia się do powstania choroby. Trzeba pamiętać, że równoczesne picie alkoholu i palenie papierosów tworzy wręcz mieszankę wybuchową. Alkohol rozpuszcza wiele kancerogennych substancji z dymu papierosowego, przez co mają one jeszcze łatwiejszą drogę do przenikania do tkanek w naszym organizmie.

Przewlekłe podrażnienia śluzówki w jamie ustnej, np. wskutek źle dobranych protez czy aparatów ortodontycznych, mogą również zapoczątkować proces chorobowy. Podobnie jak nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny jamy ustnej, na przykład niemycie zębów (w wyniku czego namnażają się bakterie mogące wywoływać przewlekłe stany zapalne).

Do pewnego momentu rak policzka występował głównie u osób starszych – w szóstej i siódmej dekadzie życia. Niestety coraz częściej jest aktualnie diagnozowany u młodszych osób. Związane jest to z szerzącymi się zakażeniami wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Zarażenie HPV może bowiem powodować nowotwory jamy ustnej.

Biorąc pod uwagę najważniejsze czynniki ryzyka zachorowania na raka policzka, profilaktyka dotyczy zmian w naszym stylu życia. Trzeba rzucić palenie papierosów i nadużywanie alkoholu oraz dbać o właściwą pielęgnację jamy ustnej. Regularne sprawdzanie stanu naszych zębów, leczenie ubytków i okresowy przeglądy u stomatologa pozwolą na wykrycie zmian nowotworowych we wczesnym stadium.

Mięsak Kaposiego - jako nowotwór pochodzenia naczyniowego szerzący się w obrębie skóry objawia się obecnością niebolesnych, rosnących guzków lub zlewnych plam lub nacieczeń najczęściej w okolicach podudzia lub na stopach stanowią one tak zwaną postać zapalną charakterystyczną dla początku choroby skóry.

Czytaj dalej...

Zmiany w obrębie znamienia budzące niepokój - bo sugerujące czerniaka - określa się skrótem ABCD, gdzie A to asymetria, zmiana kształtu znamienia z okrągłego na niesymetryczne, B to brzegi nierówne lub postrzępione, C to kolor od ang.

Czytaj dalej...

Opieka paliatywna W przypadkach, gdy nowotwór jest zaawansowany i nie ma szansy na całkowite wyleczenie, opieka paliatywna ma na celu poprawę jakości życia pacjenta i złagodzenie objawów bólu i dyskomfortu.

Czytaj dalej...

Mięsak Kaposiego - jako nowotwór pochodzenia naczyniowego szerzący się w obrębie skóry objawia się obecnością niebolesnych, rosnących guzków lub zlewnych plam lub nacieczeń najczęściej w okolicach podudzia lub na stopach stanowią one tak zwaną postać zapalną charakterystyczną dla początku choroby skóry.

Czytaj dalej...