Zdjęcia nowotworu policzka - Piękno w walce, siła w pokonaniu
Rak policzka a rokowania
Nowotwory głowy i szyi są trudne w leczeniu ze względu na obecność ważnych struktur w pobliżu zmian, co często uniemożliwia ich radykalne usunięcie. Łatwo jest także przeoczyć rozpoczynający się proces chorobowy. Wydaje się, że rak policzka ma jedno z gorszych rokowań w porównaniu z innymi nowotworami rozwijającymi się w jamie ustnej, szczególnie gdy zostanie zauważony dopiero w zaawansowanym stadium, kiedy zmieniona chorobowo tkanka zaczyna naciekać na kość. Ma tendencję do częstego nawracania mimo pozornie skutecznego leczenia. Jak powszechnie wiadomo, im wcześniej jest rozpoznana zmiana, tym większe jest prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia, dlatego każda niepokojąca, niegojąca się zmiana w obrębie jamie ustnej powinna być pokazana lekarzowi pierwszego kontaktu lub stomatologowi. Rak policzka nie musi być wyrokiem, jeśli uda się szybko podjąć interwencję.
Bibliografia:
1. Krajowy Rejestr Nowotworów. Jama ustna. http://onkologia.org.pl/rak-jamy-ustnej/.
2. Christopher K., Buccal carcinoma:
3. Chun-Shu L., Squamus cell carcinoma of the bucal mucosa: an agressive cancer requiring multimodal tratment. Head & Neck 28(2):150–157. February 2005.
Rak policzka – objawy. Zachowaj czujność!
Objawy raka policzka przez długi czas mogą uśpić czujność pacjenta, a niekiedy nawet lekarza, ponieważ przypominają zapalenie w jamie ustnej. Tymczasem żadnej zmiany w obrębie śluzówki jamy ustnej nie wolno lekceważyć. Dlatego koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza, jeżeli obserwujemy u siebie:
- Zgrubienie, uwypuklenie na śluzówce
- Owrzodzenie, które nie znika
- Powiększająca się zmiana, na początku niebolesna
- Bolesny guzek lub krosta
- Jakakolwiek narośl na błonie śluzowej, bolesna przy dotyku
- Białe plamki na powierzchni błon śluzowych
- Bruzdy
- Plamy o nierównej powierzchni
- Nieprzyjemny zapach z jamy ustnej
- Opuchlizna
- Ból podczas jedzenia (wynikający z drażnienia zmiany)
- Powiększone węzły chłonne (w momencie wystąpienia przerzutów do regionalnych węzłów chłonnych)
- Wyciek ropny (zmiany ulegają nadkażaniu)
- Trudności w połykaniu
- Problemy z otwieraniem ust
- Uczucie drętwienia policzka
Rak policzka ma tendencję do wytwarzania przerzutów. Może naciekać na kość żuchwy, język czy podniebienie. Często rozprzestrzenia się w regionalnych węzłach chłonnych, ale powoduje tez przerzuty dalsze (do płuc, wątroby). Wystąpienie przerzutów znacznie obniża rokowania. Dlatego niepokojące zmiany trzeba jak najwcześniej zgłosić lekarzowi. Często patologiczne guzki i owrzodzenia zwracają uwagę stomatologa podczas rutynowej wizyty. Z podejrzanymi zmianami na policzku pacjent powinien udać się do laryngologa.
Na policzku w zdecydowanej większości rozwija się rak płaskonabłonkowy. Trzeba podkreślić, że nowotwory jamy ustnej występują bardzo rzadko i najczęściej atakują język oraz dno jamy ustnej. W Polsce notuje się około 1000 przypadków rocznie. Raki policzka mają niewielki udział w tej liczbie, ale są bardzo niebezpieczne.
Bądź szybszy od raka – ryzyko choroby nowotworowej jamy ustnej jest naprawdę duże, a zachorowań na nowotwory z roku na rok przybywa!
Przyłącz się do nas i bądź szybszy od raka – nowotworów jamy ustnej rozpoznawanych każdego roku w Polsce jest coraz więcej! W Polsce o raku jamy ustnej wciąż mówi się niewiele, a jego wykrywalność jest wyjątkowo niska. Dlatego też zainicjowaliśmy akcję edukacyjną „Bądź szybszy od raka”. Jej celem jest poszerzenie wiedzy Polaków na temat profilaktyki nowotworów jamy ustnej, a także kształtowanie zachowań sprzyjających zdrowiu jamy ustnej.
Pragniemy również, aby stomatolodzy, będący de facto lekarzami pierwszego kontaktu, rutynowo – a nie sporadycznie – badali i diagnozowali swoich pacjentów w kierunku choroby nowotworowej oraz aby pacjenci mogli wyegzekwować takie badania od swoich lekarzy prowadzących.
O przyczynach, objawach, leczeniu i profilaktyce raka jamy ustnej mówi prof. dr hab. n. med. Alina Morawiec-Sztandera.