Pęcherz na palcu u ręki - Przyczyny, Leczenie i Zapobieganie

GUZKI Heberdena i Boucharda to zmiany zwyrodnieniowe na palcach rąk

Guzki Heberdena i Boucharda to zmiany zwyrodnieniowe stawów palców rąk. Na szczęście są one najmniej dokuczliwą dla chorego formą choroby zwyrodnieniowej stawów. Niemniej jednak nie należy ich lekceważyć. Jakie są przyczyny powstawania guzków Heberdena i Boucharda? Jakie objawy dają? Na czym polega leczenie?

Spis treści

Guzki Heberdena i guzki Boucharda to narośla kostne (osteofity) na stawach palców rąk. Guzki Heberdena rozwijają się w obrębie stawów międzypaliczkowych dalszych (tych przy paznokciach), natomiast guzki Boucharda w sąsiedztwie stawów międzypaliczkowych bliższych (znajdą się pośrodku palców).

Guzki Heberdena mogą pojawić się u osób w każdym wieku i występują znacznie częściej niż guzki Boucharda. Te ostatnie zwykle rozpoznaje się u osób po 55 roku życia, głównie u kobiet.

Pękająca skóra na dłoniach, palcach i opuszkach — przyczyny

Co oznacza pękająca skóra na dłoniach? Wśród przyczyn pękającej skóry można wymienić wpływ czynników zewnętrznych jak mroźne powietrze, niektóre środki czystości i detergenty, preparaty odkażające na bazie alkoholu (np. etanolu lub izopropanolu). Pękająca skóra może być objawem chorób o podłożu alergicznym czy autoimmunologicznym: AZS, egzema, alergia kontaktowa. Stosowanie niewłaściwej pielęgnacji lub jej brak może prowadzić do przesuszenia dłoni. Poniżej omawiam niektóre z czynników przyczyniających się do popękanej skóry.

Pękająca skóra może wiązać się z częstym stosowaniem środków dezynfekujących, które mają tendencję do przesuszania skóry. Niektóre środki odkażające posiadają w swoim składzie substancje nawilżające i/lub łagodzące. Czysty wodny roztwór alkoholu (np. 60% alkoholu etylowego), który stosuje się do dezynfekcji rąk może przyczynić się do wystąpienia podrażnień i drobnych pęknięć na skórze m.in. na palcach, części zewnętrznej i wewnętrznej dłoni. Warto do odkażania rąk wybierać środki z substancjami łagodzącymi.

Jak wygląda kurzajka na palcu?

Kurzajka na palcu, zwana też brodawką zwykłą, jest niewielką naroślą, stanowiącą efekt zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV 0d ang.: Human Papillomavirus). Jest jeden z najbardziej upowszechnionych patogenów, występujący w przeszło 100 odmianach, uszeregowanych w kilka grup. Za powstawanie kurzajek odpowiedzialne są wirusy HPV typu 2, rzadziej także 1, 4 i 7.

Kurzajka na palcu na początku jest niewielką wypukłością, lekko zaczerwienioną, na tym etapie często bywa mylona z odciskiem. Szybko jednak przybiera swoją dojrzałą postać.

W pełni wykształcona brodawka:

  • ma kilka do kilkunastu milimetrów średnicy,
  • jej kształt jest zbliżony do okręgu, ale nieregularny – brzegi są wyraźnie poszarpane,
  • jest wyraźnie wypukła, wystaje ponad powierzchnię skóry,
  • jest twarda, często szorstka, drapiąca,
  • jej zabarwienie jest nierzucające się w oczy, wręcz cieliste,
  • występuje pojedynczo lub w większej ilości – w drugim przypadku kurzajki mają tendencję do zlewania się w jedną całość, jeśli zlokalizowane są blisko siebie,
  • skóra wokół brodawki nie jest zmieniona chorobowo, nie występuje odczyn zapalny, rumień, obrzęk.

solny peeling do stóp SWEDERM MINT SALTY FOOT SCRUB, który dzięki zawartości ekstraktów roślinnych i witaminy E nie tylko złuszcza martwy naskórek, lecz także zmiękcza, nawilża skórę oraz przywraca jej elastyczność.

Czytaj dalej...

Ova vrsta povreda je naročito česta među ljudima koji se bave aktivnostima koje zahtevaju ponavljajuće pokrete rukama ili prstima, kao što je kucanje na tastaturi računara tokom dužeg vremenskog perioda.

Czytaj dalej...

solny peeling do stóp SWEDERM MINT SALTY FOOT SCRUB, który dzięki zawartości ekstraktów roślinnych i witaminy E nie tylko złuszcza martwy naskórek, lecz także zmiękcza, nawilża skórę oraz przywraca jej elastyczność.

Czytaj dalej...

Przyczyny bólu palców u rąk przy zginaniu mogą mieć różnorodne źródła, jednak skupmy się na specyficznych przypadkach, takich jak ból palca środkowego u ręki przy zginaniu oraz ból palca wskazującego prawej ręki.

Czytaj dalej...