Pęcherz na palcu u ręki - Przyczyny, Leczenie i Zapobieganie
Pękająca skóra na dłoniach i palcach — przyczyny, objawy, leczenie
Bardzo sucha i pękająca skóra na dłoniach, palcach i rękach to nie tylko problem estetyczny. Przesuszonej skórze może towarzyszyć łuszczenie czy zaczerwienienie. Popękana skóra na dłoniach staje się wrażliwa nawet na łagodne środki czystości, które zwykle nie wywoływały żadnych podrażnień. Jeśli problem pękającej skóry dotyczy Ciebie — przeczytaj ten artykuł i dowiedz się jakie produkty możesz wykorzystać do złagodzenia przesuszonej, popękanej skóry dłoni.
- Pękająca skóra na dłoniach, palcach i opuszkach — przyczyny
- Środki dezynfekujące
- Detergenty i środki myjące
- Niedobory witaminowe i mineralne
- Alergia, AZS, egzema
- Pękająca skóra na dłoniach zimą
- Pękająca skóra — objawy i gdzie najczęściej pojawiają się pęknięcia skóry?
- Leczenie popękanej skóry na dłoniach
- Jak leczyć pękającą skórę na dłoniach?
- Maska, krem, maść na pękające palce i dłonie — co zawierają i jak działają?
- Pielęgnacja skóry suchej z tendencją do pęknięć
- Krem i maść na popękane dłonie — jak często stosować?
- Bawełniane rękawiczki i peelingi dłoni
Kurzajka na palcu u nóg
Kurzajka na palcu u stopy może być brodawką o charakterze zbliżonym do wykwitów pojawiających się na dłoniach, wywoływaną przez ten sam rodzaj wirusa HPV. Ale niekoniecznie. Bardziej prawdopodobne jest wystąpienie w tej lokalizacji tzw. brodawek stóp, które stanowią odmienną kategorię, i ze względu na umiejscowienie, i z uwagi na charakter narośli.
Kurzajka na palcu stopy może mieć dwojaką postać:
- Myrmecia to efekt zakażenia HPV 1. Są bardzo twarde i wyraźnie zaznaczone na powierzchni skóry. Są też głęboko wrośnięte – od zewnątrz przez na wpół prześwitującą powłokę widoczny jest ciemny korzeń. Skóra wokół ma odczyn zapalny. W czasie chodzenia wywołują silny ból. Nieleczone utrzymują się latami.
- Brodawki mozaikowe (czynnik etiologiczny - HPV2) lokują się w rozległych skupiskach, często obejmujących palec oraz jego nasadę. Są bardziej wypłaszczone i nie są zakorzenione. Nie towarzyszy im stan zapalny.
Kurzajki na palcach u stóp są typowym problemem u osób chodzących boso w przestrzeniach publicznych – na basenie, w saunie, w szatni.
Niedobory witaminowe i mineralne
Dla wyglądu skóry ogromne znaczenie mają witaminy — szczególne znaczenie ma witamina A i E, których niedobory mogą objawiać się kiepską kondycją. Istotne znaczenie mają również witaminy z grupy B, które wpływają m.in. na błony śluzowe i funkcjonowanie skóry. Ważne są takie witaminy jak witamina B5 (kwas pantotenowy), witamina B7 (witamina H, biotyna) oraz minerały jak cynk i selen. Warto znać objawy niedoboru witamin i minerałów istotnych dla kondycji skóry - poniższa tabela stanowi zestawienie niektórych z nich.
witamina A
spierzchnięta skóra, wysypka, trądzik, wypryski
witamina E
wzmożone rogowacenie się skóry
biotyna (witamina B7, H)
podrażnienia, przesuszenia, stany zapalne skóry
zmiany skórne, zmniejszone nawilżenie skóry
cynk
pogorszenie stanu skóry, włosów i paznokci
selen
pogorszenia kondycji paznokci, wypadanie i łamliwość włosów
witamina B3 (niacyna, PP)
zmiany zapalne skóry przypominające oparzenia słoneczne,
przebarwienie głównie na twarzy, dłoniach, szyi
Tabela. Niedobory niektórych witamin i minerałów oraz ich wpływ na stan skóry
Guzki Heberdena i Boucharda - przyczyny
Bezpośrednią przyczyną rozwoju guzków w obrębie stawów jest zaburzenie równowagi pomiędzy tworzeniem a degradacją chrząstki stawowej i warstwy podchrzęstnej kości. Nie wiadomo jednak, co zapoczątkowuje ten proces.
Przypuszcza się, że zmiany zwyrodnieniowe mogą być uwarunkowane genetycznie. Poza tym do powstania guzków może dojść w wyniku powtarzającego się napinania przyczepów ścięgien głębokich zginaczy palców w efekcie, np. pisania na klawiaturze. Ponadto osteofity często pojawiają się u osób, które cierpią na reumatoidalne zapalenie stawów lub inne choroby reumatyczne. W związku z tym tego typu schorzenia są wysokim czynnikiem ryzyka rozwoju guzków i odwrotnie - proces zwyrodnieniowy w obrębie stawów palców zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju choroby zwyrodnieniowej w innych, zwykle większych, stawach organizmu.