Rozwiązania dla Pękających Pęcherzyków na Dłoniach
Pękająca skóra na dłoniach a brak witamin i minerałów
Przyczyną nadmiernego wysuszenia może być brak witamin i minerałów, zwłaszcza jeśli pękająca skóra na dłoniach, przy paznokciach, w kącikach ust lub na innej partii ciała jest częstym problemem, który występuje pomimo odpowiedniej pielęgnacji.
Miejscowe łuszczenie, utrata elastyczności czy odwodnienie skóry zwykle mają związek z niedoborem witamin, takich jak:
- witaminy z grupy B – biorą udział w procesach regeneracyjnych, dlatego ich niedostateczna podaż skutkuje zwiększoną skłonnością skóry do uszkodzeń i pękania,
- witamina E – jest niezbędna do zachowania jędrnej i nawilżonej skóry, dlatego jej niski poziom skutkuje odwodnieniem tkanek oraz ich podatnością na szkodliwy wpływ wolnych rodników, które m.in. przyspieszają procesy starzenia się skóry,
- witamina A – bierze udział m.in. w procesach różnicowania komórek skóry, dlatego jej niedobór objawia się m.in. nadmiernym rogowaceniem i spowolnionym gojeniem uszkodzeń,
- witamina C – pękająca skóra przy paznokciach i na powierzchni dłoni może wskazywać na brak witaminy C, która bierze udział m.in. w produkcji składników skóry odpowiedzialnych za jędrność i elastyczność. Jednak jej niedobór zwykle objawia się pogorszeniem kondycji skóry całego ciała.
Pękająca skóra może być także objawem niedoborów minerałów, które biorą udział m.in. w procesach regeneracyjnych i budulcowych. To głównie cynk, selen i magnez. Niedobory pierwszego z nich utrudniają gojenie się ran i otarć, a także zaburzają naturalne procesy wymiany komórek naskórka. Selen natomiast razem z witaminą E stanowi naturalną ochronę przeciwsłoneczną, blokując negatywny wpływ wolnych rodników. Pękająca skóra może mieć związek również z niedoborem magnezu, który odpowiada m.in. za nawodnienie wnętrza komórek i bierze udział w reakcjach zapalnych.
Pękająca skóra na dłoniach u dziecka
Czasami zdarza się, że problem suchej i pękającej skóry na dłoniach dotyczy dziecka. Podobnie jak w przypadku osób dorosłych, ten problem może mieć wiele przyczyn. Ważna będzie więc profesjonalna i szybka diagnoza. Możemy jednak zacząć od sprawdzenia składu produktów chemicznych, z których korzystamy w czasie prania - dzieci bardzo często wykazują oznaki alergiczne na środki do prania czy sprzątania. Ważne są również kosmetyki - powinny być delikatne i dostosowane do wyjątkowych potrzeb wrażliwej skóry dziecka.
Jeśli nasze dolegliwości nie są związane z podłożem alergicznym czy grzybiczym, wówczas pomocne będą kremy intensywnie nawilżające, na przykład te z mocznikiem i witaminą A. Sprawiają, że zmniejsza się rogowacenie naskórka, a procesy regeneracyjne są o wiele szybsze. Aby odbudować barierę lipidową naszej skóry, warto sięgnąć po kremy zwane kremami barierowymi, których skład opiera się na olejach i glicerynie. Można również rozważyć maski parafinowe, które tworzą okluzyjną warstwę oraz chronią przed utratą wody. Warto sięgać po kosmetyki z masłem Shea oraz nagietkiem i rokitnikiem - będą działały nawilżająco i pomogą odbudować barierę ochronną skóry.
Produktem, który wspomoże regenerację skóry na dłoniach jest maść HUDSALVA SENSTIVE. To kosmetyk bazujący na alantoinie, glicerynie, lanolinie oraz witaminie E, dzięki czemu działa jak opatrunek na przesuszone i pękające dłonie. Maść silnie regeneruje, nawilża oraz natłuszcza, a przy tym jest hipoalergiczna, więc sprawdzi się w przypadku nawet najbardziej wrażliwych, atopowych skór.
Pękanie skóry na dłoniach może potęgować mycie dłoni mydłem o wysuszającym składzie. Aby tego uniknąć stosuj w tym celu delikatny kosmetyk, który oczyści skórę bez jej przesuszania. Przykładem jest mydło HAND SOAP, które dzięki wysokiej zawartości gliceryny nawilża delikatną skórę dłoni, nie pozostawiając uczucia ściągnięcia.
W przypadku zmian związanych z alergiami, atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą czy grzybicą, wskazana jest wizyta u dermatologa. Pomoże nie tylko w zdiagnozowaniu problemu, lecz także dobraniu odpowiedniego leczenia. Dzięki szybkiej i prawidłowej diagnozie leczenie będzie przebiegać sprawnie, a my pozbędziemy się kłopotliwego problemu.
Jakich sposobów pielęgnacji wymaga sucha i pękająca skóra na palcach u nóg oraz zgięciach palców?
Stopy należy regularnie złuszczać. Przy grubej warstwie zrogowaciałego, szorstkiego naskórka, zwłaszcza w okolicach pięt i paznokci, aby zapobiec dolegliwościom, można zdecydować się na jego mechaniczne usunięcie przy pomocy peelingu. Wypróbuj np. solny peeling do stóp SWEDERM® MINT SALTY FOOT SCRUB, który dzięki zawartości ekstraktów roślinnych i witaminy E nie tylko złuszcza martwy naskórek, lecz także zmiękcza, nawilża skórę oraz przywraca jej elastyczność. Pamiętaj jednak, aby nie wykonywać peelingów częściej niż 1-2 razy w tygodniu, ponieważ zbyt intensywne złuszczanie może pobudzić proces rogowacenia i pogorszyć kondycję naskórka.
Przed peelingiem lub jako oddzielny zabieg regeneracji skóry, warto moczyć stopy w roztworze soli do kąpieli. Do miski z ciepłą wodą dodaj SWEDERM® MINT FOOT BATH SALT. Preparat zawiera sól bogatą w odżywcze minerały, ekstrakty roślinne oraz mocznik o właściwościach zmiękczających skórę. Sól jest polecana także osobom, których stopy są zmęczone po ciężkim dniu lub wysiłku fizycznym. Po kąpieli skóra będzie oczyszczona, miękka i pachnąca.
W następnym kroku, po zmiękczeniu naskórka, warto nałożyć na stopy warstwę kremu nawilżającego. Jeśli skóra jest bardzo wysuszona i zrogowaciała, można zastosować maść, np. SWEDERM® HUDSALVA SENSITIVE, która intensywnie regeneruje i nawilża suchy naskórek. Zawiera alantoinę, glicerynę i bisabolol, dzięki czemu wykazuje właściwości przeciwzapalne i regeneracyjne oraz odżywcze. Mimo bogatej konsystencji, maść szybko się wchłania. Preparat jest polecany przede wszystkim osobom, których naskórek jest odwodniony, wysuszony i skłonny do rozwarstwiania się. Oprócz stóp możesz stosować maść do pielęgnacji skóry dłoni oraz innych partii ciała potrzebujących nawilżenia i regeneracji. Jest to produkt hipoalergiczny, więc sprawdzi się też u osób ze skórą wrażliwą, atopową, a także u małych dzieci.