Pęcherzyki na stopach - Przyczyny, Leczenie i Zapobieganie
Spis treści:
Aby móc poradzić sobie z problemem pękającej skóry, powinniśmy zacząć od znalezienia źródła problemu. Bardzo często jest to wynik naszych codziennych zajęć i przyzwyczajeń. Czasami jednak zdarza się, że pękająca skóra dłoni ,,mówi’’ nam o poważniejszych problemach związanych z niedoborem witamin, zaburzeniami gospodarki hormonalnej czy dermatologicznym dolegliwościami skórnymi, takimi jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, grzybica.
Skłonność do przesuszania się i pękania skóry na naszych dłoniach wynika przede wszystkim z jej budowy. Skóra dłoni jest bardzo delikatna, praktycznie nie posiada gruczołów łojowych oraz tkanki tłuszczowej, co dodatkowo wpływa na możliwość podrażnienia. Płaszcz lipidowy skóry odpowiedzialny za jej ochronę niezwykle szybko ulega zniszczeniu, dlatego tak ważna jest dodatkowa pielęgnacja przy pomocy kremów nawilżających, które pomagają wzmacniać i odbudowywać barierę ochronną skóry. W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych, takich jak mróz, suche powietrze czy silny wiatr, powinniśmy pamiętać o ciepłych rękawiczkach, które będą chronić wrażliwą skórę dłoni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Na stan naszych dłoni mają również wpływ wszelkie substancje chemiczne, z którymi mamy kontakt. Częste mycie rąk, dezynfekcja silnymi środkami antybakteryjnymi, wykonywanie prac w laboratoriach, kuchni czy w czasie sprzątania - wszystko to narusza barierę ochronną skóry. Powinniśmy więc pamiętać o dodatkowych zabezpieczeniach w postaci rękawiczek ochronnych, które nie pozwolą na bezpośredni kontakt naszych dłoni z silnymi chemikaliami.
Pęcherze na stopach - jak się ich pozbyć domowymi i profesjonalnymi sposobami?
Pęcherze na stopach można przyrównać do miękkich poduszeczek, wypełnionych płynem surowiczym, które powstają na skutek nadmiernego ucisku lub tarcia i bywają bardzo dokuczliwe. Sprawdź, jak postępować z pęcherzami na stopach oraz jak można ich uniknąć.
- Pęcherze są naturalnym systemem obronnym skóry i zazwyczaj tworzą się w wyniku nadmiernego ucisku lub tarcia. Najlepiej jest im zapobiegać wybierając buty, które są dobrze dopasowane i wykonane z oddychających materiałów, aby zmniejszyć wilgoć i tarcie.
- Czy przebijać pęcherze? Przebijanie pęcherzy narusza barierę ochronną skóry i czyni ją podatną na infekcje, ale także nieprzebite pęcherze może dotknąć zakażenie. Jeśli zdecydujesz się otworzyć pęcherz, przed jego przebiciem umyj dokładnie ręce i okolice pęcherza.
- Profesjonalną metodą leczenia pęcherzy jest zastosowanie plastrów dostępnych w aptekach i sklepach medycznych. Zapewniają one izolację od czynników zewnętrznych i przyspieszają wchłanianie się nagromadzonego w pęcherzu płynu.
- Pęcherze na stopach
- Czy przebijać pęcherze? Czy zdarte pęcherze na stopach to powód do niepokoju?
- Pęknięty pęcherz na stopie – leczenie
- Plastry na pęcherze na stopie
- Pęcherze na stopach - domowe sposoby na leczenie
- Jak zapobiegać pęcherzom na stopach?
Wyprysk potnicowy – przyczyny
Wyprysk potnicowy (ang. dyshidrotic eczema, pompholyx) należy do najczęściej występujących chorób skóry (dermatoz). Potnica to charakterystyczne zapalenie skóry zlokalizowane na dłoniach oraz stopach, będące reakcją alergiczną organizmu na kontakt z którąś z uczulających substancji. Alergeny mogą być pochodzenia wewnętrznego (endogennego), jak i zewnętrznego (egzogennego). Najczęstszymi alergenami są metale ciężkie (m.in. nikiel, kobalt, chrom) oraz bakterie. Wyprysk potnicowy może się też ujawnić pod wpływem stosowanych leków. Choć nazwa tej dermatozy kojarzy się z potem, to powstające w przebiegu choroby pęcherzyki nie są związane z gruczołami potowymi.
Wyprysk potnicowy ma formę niedużych (maksymalna średnia to ok. 2–3 mm), bezbarwnych pęcherzy wypełnionych surowiczym płynem. Pęcherze powstają w skupiskach. Wyprysk potnicowy czasem, chociaż nie zawsze, powoduje ból. Charakterystyczne dla wyprysku potnicowego jest uporczywe swędzenie. Zmiany skórne pojawiają się głównie na dłoniach (w ok. 70% przypadków), na dłoniach i podeszwach stóp (20% przypadków) albo tylko na podeszwach (10%). Wyprysk potnicowy może mieć związek z zakażeniem grzybiczym (np. obecność pęcherzy na dłoniach może oznaczać grzybicę stóp). Choroba bardzo często występuje u osób z atopowym zapaleniem skóry.
Pękająca skóra na dłoniach a niedobór witamin i składników odżywczych
Ponieważ nasz organizm jest jednym wielkim mechanizmem, w którym zachodzi wiele zależnych od siebie procesów, musimy pamiętać o tym, że stan naszej skóry, również tej na dłoniach, wiąże się bardzo często z niedoborami pewnych substancji odżywczych, niskim poziomem nawodnienia organizmu lub zmianami w gospodarce hormonalnej.
Aby nasza skóra utrzymywała prawidłowe nawilżenie, powinniśmy codziennie wypijać dużą ilość wody - około 2 litrów. Ważne jest również uzupełnienie diety o substancje bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które działają od środka, wspomagając nawilżenie tkanek skóry.
Ważne są również witaminy, szczególnie te z grupy B, które są odpowiedzialne za nawilżenie i jędrność naszej skóry. Na przykład niedobór witaminy B2 może prowadzić do jej nadmiernej suchości, ponieważ kontroluje procesy rogowacenia i regeneracji naskórka. Z kolei witamina B3 odpowiada za poziom nawilżenia, bo uczestniczy w procesach przemiany składników odżywczych. Ważne są również witamina E, chroniąca komórki skóry przed starzeniem się, witamina D3 oraz witamina A, która bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego, a dodatkowo pomaga w utrzymaniu prawidłowego stanu błon śluzowych i pozytywnie wpływa na stan naszej skóry.
