Płukanie włosów rumiankiem – jakie daje efekty?

Płukanka z rumianku – przepis

Najpowszechniejszym zastosowaniem płukanki z rumianku jest wykorzystywanie jej do naturalnego rozjaśniania włosów. Przygotowanie naparu wygląda mniej więcej tak, jak zaparzenie tradycyjnego napoju z rumianku i można je opisać w kilku krokach:

  1. Zaparz filiżankę mocnej herbaty rumiankowej. Możesz to zrobić używając rumianku w torebkach lub zalewając gorącą wodą jego kwiaty. Zostaw na około 5 minut do prawidłowego zaparzenia.
  2. Upewnij się, że herbata nieco ostygnie przed nałożeniem jej na włosy - płukanka powinna być letnia.
  3. Rozprowadź płukankę równomiernie na całych włosach i pozostaw na około 30 minut.
  4. Płukanki nie trzeba spłukiwać, jednak my zalecamy zrobić to po wspomnianym czasie przy użyciu chłodnej wody, aby nie narazić włosów na usztywnienie i nadmierne wysuszenie.
  5. Po spłukaniu dobrze nałożyć jeszcze odżywczą maskę i dokładnie wysuszyć włosy.

Rozkładamy rumianek na czynniki pierwsze

Rumianek lekarski to powszechnie występująca roślina w całej Europie, również w Polsce. Charakteryzuje się ziołowym zapachem i białymi, drobnymi kwiatuszkami z żółtym środkiem. Od lat używany jest w medycynie, stanowi również składnik gotowych kosmetyków. Rumianek rośnie dziko, można go też uprawiać w domowym ogródku – na parapecie w doniczce nie próbowałam, ale pewnie też da radę. Nie jest to roślina wymagająca, łatwo kiełkuje i wytrzymuje nawet trudne warunki, jak susza. A do tego praktycznie sama się wysiewa, o czym przekonał się każdy, kto choć raz zdecydował się na posadzenie rumianku w ogródku. W moim przypadku dwie sadzonki kolejnej wiosny zamieniły się w całe poletko samosiejek rumiankowych 🙂 .

Choć sama roślinka wygląda niepozornie, jej właściwości są naprawdę imponujące – co tłumaczy, dlaczego znalazła zastosowanie w medycynie. Rumianek zawiera lotne olejki eteryczne, które są związkami aktywnie czynnymi, bogatymi w następujące substancje:

  • alfa-bisabolol
  • tlenki bisabololu
  • chamazulen
  • farnenzen
  • myrcen
  • kadinen
  • matrycyna
  • kwasy organiczne
  • fitosterole roślinne
  • witamina C
  • witamina B4
  • sole mineralne
  • flawonoidy

Robi wrażenie, prawda? A jak to się ma do pielęgnacji i rozjaśniania włosów?

Rozjaśnianie włosów rumiankiem – zalety i wady

Rozjaśnianie rumiankiem jest polecane szczególnie przez zwolenniczki naturalnej pielęgnacji. Regularne stosowanie może sprawić, że pasma staną się rozjaśnione, rozświetlone i wzbogacą się o złociste refleksy. Jednak tak jak z każdym składnikiem, tak i z rumiankiem należy uważać. Zbyt częste stosowanie go na włosy może spowodować, że staną się one przesuszone i łamliwe. W rezultacie będą wyglądały nie na odżywione, ale bardziej matowe niż są w rzeczywistości.

Co więcej, płukanie włosów rumiankiem w celu ich rozjaśnienia będzie skuteczne głównie dla naturalnych blondynek. Roślina ta pomoże delikatnie rozjaśnić pasma i je rozświetlić, ale nie sprawi, że kolor zmieni się nagle w platynę. Osoby z ciemnymi włosami mogą liczyć na efekty płukanki, ale raczej polegające na wygładzeniu pasm i łagodzeniu podrażnień skóry głowy, a nie na rozjaśnieniu koloru.

Z płukankami ostrożne powinny być również osoby rude oraz te, które farbują włosy - rumianek może u nich wywołać efekt matowości i wyblakłego koloru.

Rumianek na włosy – jakie ma właściwości?

Kwiat rumianku ma charakterystyczne białe płatki oraz żółty środek. To właśnie, tak zwany koszyczek kwiatowy jest bazą surowca zielarskiego, a więc chodzi o płatki. Zbiera się go po zakwitnięciu, czyli, od maja, do lipca, następnie suszy.

W domowych warunkach najlepiej poddać temu procesowi kwiat wraz z łodygą, bo będzie o wiele łatwiej uzyskać z nich susz. Rumianek rośnie na polach, łąkach, nieużytkach, a także w ogrodach. Jest łatwo dostępny i niezwykle popularny. Zbieraj jednak rośliny, które znajdują się, jak najdalej od ruchu ulicznego!

Rumianek skrywa w sobie masę odżywczych składników, między innymi sole mineralne, witaminy, flawonoidy i kumaryny. Poza tym ta roślina wykazuje właściwości:

  • przeciwzapalne, a to za sprawą olejków eterycznych, między innymi bisabobolu i azuleny
  • przeciwbakteryjne
  • przeciwwirusowe
  • przeciwwrzodowe
  • przeciwwświądowe.

Jeśli chodzi o działanie na włosy to rumianek przede wszystkim:

  • rozjaśnia
  • robi złote refleksy
  • łagodzi swędzenie skóry.

Właśnie dlatego jakość i ilość włosów jest uzależniona od tego co się dzieje w naszym organizmie oraz podkreśla się istotność przeprowadzania szczegółowego wywiadu medycznego podczas tego schorzenia celem zdiagnozowania i eliminacji przyczyny.

Czytaj dalej...

Proces ten trwa od 2 do 4 godzin i wymaga przeszkolonego profesjonalisty - jeśli nie zostanie wykonany prawidłowo, może powodować podrażnienie skóry głowy i wypadanie włosów, jeśli koraliki są zbyt ciasne lub źle umieszczone.

Czytaj dalej...

Emitowane ultradźwięki wprawiają w drgania zawarte we włosach cząsteczki keratyny, w konsekwencji doprowadzając do zmiany ich właściwości i struktury, powodując tym samym, że nasze naturalne włosy łączą się z dodatkowymi kosmykami.

Czytaj dalej...

Wszelkiego rodzaju fałdy i zagłębienia są idealnym siedliskiem bakterii - jest to odpowiedzią na pytanie, czemu czerwone krostki pojawiają się zazwyczaj przy pachwinach i wszelkich miejscach, gdzie zbiera się pot.

Czytaj dalej...