Nadmierne wypadanie włosów - Przyczyny, Leczenie i Porady
Nadmierne wypadanie włosów a łysienie
W większości przypadków nadmierne wypadanie włosów występuje okresowo, ustępując po wyeliminowaniu wywołujących je czynników zewnętrznych lub wewnętrznych. Nadmierne wypadanie włosów może powodować wyraźne przerzedzenie włosów. Eliminacja czynników wywołujących nadmierne wypadanie włosów oraz odpowiednia pielęgnacja sprawiają, że włosy nabierają objętości. W przypadku wypadania włosów, które nie jest objawem choroby, liczba traconych włosów nie przekracza znacznie granicy fizjologicznej utraty włosów.
Łysienie androgenowe to częsta przyczyna wypadania włosów o podłożu hormonalnym. Dotyczy ono nie tylko mężczyzn, ale także kobiet. Łysienie androgenowe może rozpocząć się bardzo wcześnie – niekiedy pierwsze objawy widoczne są po ukończeniu 20. roku życia. Ten typ łysienia powoduje stopniowe przerzedzanie się włosów nad czołem, co prowadzi do powstawania tzw. zakoli, a także do utraty włosów na czubku głowy. Z czasem dochodzi do połączenia się pozbawionego włosów obszaru skóry nad czołem i na czubku głowy.
Łysienie androgenowe może przebiegać w różny sposób. U młodych kobiet występuje łysienie androgenowe typu żeńskiego, które powoduje wypadanie włosów w okolicy przedziałka. Typ męski łysienia androgenowego najczęściej pojawia się u kobiet w okresie menopauzy.
Najczęstsze zalecenia
Nie zahamujemy wypadania włosów natychmiast. Nie da się powstrzymać wypadania w kilka dni. W przypadku rozpoznania przyczyny wypadania włosów i zastosowania odpowiedniego leczenia czy suplementacji warto uzbroić się w cierpliwość. Wcierki czy suplementy mogą zadziałać dopiero po 3-4 miesiącach regularnego stosowania. Warto zatem być sumiennym i nie zniechęcać się przedwcześnie. W budowaniu dobrych nawyków, takich jak wcieranie, masaż skóry głowy czy peeling pomoże Ci nasz Habit tracker (1) lub Habit tracker (2).
- w przypadku anemii – należy uzupełnić żelazo (w tym przypadku należy również pamiętać o odpowiedniej podaży wit. C, w obecności której żelazo najlepiej się wchłania)
- w przypadku niedoboru wit. B12 – dieta bogata w źródła wit. B plus ewentualna suplementacja
- w przypadku niedoboru cynku – dieta plus ew. suplementacja (nadmiar też nie jest bezpieczny)
- w okresie mniejszego nasłonecznienia (w okresie jesienno-zimowym) warto także pomyśleć o odpowiedniej suplementacji witaminy D
Sposobami, które mogą nam pomóc w przypadku niedoborów są także picie drożdży, siemienia lnianego czy naparów z pokrzywy i skrzypu. Jednak w tych przypadkach również należy być ostrożnym i zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi ich stosowania oraz możliwymi działaniami niepożądanymi.
- W przypadku przyjmowania suplementów zwróć uwagę na ich składy. Jeżeli zdecydujesz się na przyjmowanie kilku suplementów, przeanalizuj ich skład aby składniki się nie dublowały, gdyż także ich nadmiar może powodować wypadanie włosów. Dlatego ponownie powtarzamy, że najlepiej jest robić to pod okiem specjalisty!
Pamiętajmy, że suplementacja powinna stanowić tylko dodatek. Podstawą jest właściwa i zbilansowana dieta oraz prawidłowa pielęgnacja włosów i skóry głowy.
- Jeśli chodzi o dietę to bardzo istotne będzie spożywanie różnorodnych warzyw i owoców będących źródłem wielu witamin i składników odżywczych. Pamiętaj też o piciu wody! Istotna będzie także właściwa podaż pełnowartościowego białka oraz zdrowych tłuszczy, natomiast jest to temat bardzo obszerny i na pewno poruszymy go w najbliższym czasie.
Co polecamy?
Wcierki, które stosowałyśmy i możemy polecić to np. wcierka Lady Banfi HAJSZESZ (na alkoholu, bardziej pobudzająca do wzrostu, ale sprawdzi się osobom z niewrażliwą skórą głowy), wcierka Nowa Kosmetyka „mniej problemów więcej włosów”, wcierka od Sattvy Henna i Amla, Kerabione Booster Oils, Seboradin Niger, olejek Orientana ajurwedyjska terapia do włosów, olejek od Sattvy na wzmocnienie cebulek włosowych (olej Maha Bhringraj) oraz wcierka Joanna Konopie nawilżająco-wzmacniająca czy hydrolat rozmarynowy.
W ostatnim czasie i my zmagałyśmy się z nadmiernym wypadaniem włosów. U mnie (Karolina) efekty w postaci znacznego ograniczenia wypadania widziałam już po miesiącu regularnego stosowania wcierek zarówno po myciu jak i przed myciem. Przed myciem było to na zmianę Banfi i olejek Orientana a po myciu wcierka od Nowej Kosmetyki zamiennie z wcierką Seboradin. Regularnie piję też skrzyp i pokrzywę.
Z kolei u mnie (Asia) sprawdziło się zadbanie o skórę głowy, gdyż mam tendencję to mocnego przesuszania. Zaczęłam częściej nawilżać skórę głowy aloesem zmieszanym z olejem konopnym lub z ziaren kozieradki przed myciem, raz w tygodniu peeling enzymatyczny z Bandi lub Cerkogel 30 (także nawilża). Wcierki, które sprawdziły mi się w ograniczeniu wypadania to serum olejowe od Kerabione, Nowa Kosmetyka, Sattva Henna i Amla, a także olejek na wzmocnienie cebulek włosowych od Sattvy. Do nawilżania lubię wcierkę Joanna Konopie. Dodatkowo picie pokrzywy czy siemienia lnianego jest dla mnie już nawykiem.
Jeśli już wiesz, że wypadanie włosów jest u Ciebie spowodowane niedoborami lub potrzebujesz uzupełnienia diety składnikami, których nie jesteś w stanie dostarczyć dostatecznie z pożywienia, możesz wybrać dobry, sprawdzony suplement.
My polecamy markę Healthlabs, gdzie suplementy są tworzone przez ekspertów z dziedziny dietetyki i pokrewnych dyscyplin.