Jak się przygotować do pierwszej depilacji - Praktyczne wskazówki i porady
Pierwsza depilacja: czym się depilować?
Maszynka
Usuwanie owłosienia maszynką jest najszybszym i najłatwiejszym sposobem na pozbycie się niechcianych włosków. Jest to metoda bezbolesna i tania. W drogeriach dostępne są maszynki jednorazowe oraz z wymiennymi ostrzami.
Wybierając maszynkę dla nastolatki trzeba pamiętać, aby wybrać taką, która posiada 3 ostrza lub więcej, bo zapewniają bardziej dokładne golenie za pierwszym pociągnięciem. Aby bezpiecznie i dokładnie usunąć owłosienie za pomocą maszynki, najlepiej wybrać tą z ruchomą główką, a do depilacji zastosować specjalną piankę lub żel ułatwiający golenie.
Wiele osób kojarzy usuwanie włosków depilatorem z dyskomfortem, ale dziś to już mit. Dawniej urządzenia te faktycznie nie były wyposażone w technologie, które łagodziłyby odczucia bólowe, a depilacja mogła być nieprzyjemna.
Dziś depilatory to nowoczesne, pełne technologii urządzenia, które pomagają radzić sobie z niechcianym owłosieniem nawet do 4 tygodni. Mogą być one stosowane także u nastolatek, zwłaszcza że na rynku dostępne są modele przeznaczone dla młodych dziewczyn zaczynających depilację.
Depilację woskiem można wykonać zarówno w domu, jak i w salonie kosmetycznym. Trzeba pamiętać, że aby była skuteczna, włoski muszą być stosunkowo długie – mieć ok. 2 mm długości. Wykonując depilację woskiem w domu na początku najlepiej przeprowadzić test na małym fragmencie owłosionej skóry.
Wosk może wywołać podrażnienia i reakcje alergiczne, dlatego szczególnie w przypadku pierwszej depilacji, należy sprawdzić reakcję skóry na ten kosmetyk. Depilacja woskiem jest zabiegiem bolesnym i może zniechęcić młodą kobietę do kolejnych zabiegów usuwania owłosienia.
Profesjonalne usuwanie włosków woskiem w gabinetach kosmetycznych jest bezpieczniejszym rozwiązaniem.
Krem
Podobnie jak w przypadku wosku - krem do depilacji może powodować podrażnienia na młodej i jeszcze bardzo delikatnej skórze nastolatki. Ta metoda usuwania owłosienia nie jest polecana młodym kobietom. Jest również zdecydowanie droższa i bardziej kłopotliwa niż usuwanie włosków depilatorem czy maszynką.
Domowe sposoby na łagodzenie podrażnień miejsc intymnych
Jeśli lubicie naturalną pielęgnację i domowe rozwiązania, warto wypróbować kilka produktów z waszej kuchni, które mogą pomóc załagodzić podrażnienia po depilacji miejsc intymnych. Wystarczy, że na zaczerwienione miejsca nałożycie:
- schłodzony jogurt - o działaniu odżywczym i kojącym. Niska temperatura dodatkowo przyspieszy obkurczenie naczynek i ewentualną opuchliznę.
- miód - działa antyseptycznie i łagodząco. Przyspieszy gojenie ranek i zniweluje zaczerwienienie
- kostki lodu - nie przykładajcie ich bezpośrednio do skóry, ponieważ może to zwiększyć uczucie bólu i zaczerwienienia. Możecie zawinąć je w delikatną ściereczkę i w ten sposób przykładać do zaczerwienionych miejsc. Wówczas uczucie bólu szybko się zmniejszy.
Jaki jest wasz ulubiony sposób depilacji miejsc intymnych? Jak radzicie sobie z podrażnieniami?
Chcę wykonać pierwszy raz depilację laserową, od czego powinnam/powinienem zacząć
Przed udaniem się na pierwszy zabieg depilacji laserowej zalecamy umówienie się na bezpłatną konsultację, podczas której zostanie wypełniona karta konsultacyjna i wykonany tzw. „strzał próbny”. Powinien się on odbyć maksymalnie 24h przed właściwym zabiegiem. Do strzału próbnego należy ogolić miejsce na ciele – najlepiej w okolicy, która ma być docelowo poddana zabiegowi. Golenie powinniśmy wykonać na dwie doby przed planowanym strzałem próbnym.
- Chcę wykonać pierwszy raz depilację laserową, od czego powinnam/powinienem zacząć
- Jaką długość włosów trzeba mieć do lasera?
- Czy mogę spodziewać się bólu podczas laserowego usuwania owłosienia?
- Czy moja skóra będzie podrażniona po zabiegu?
- Po ilu zabiegach będą widoczne pierwsze rezultaty?
- Czy oferują Państwo jakieś korzystne cenowo pakiety?
- Czy stosowanie antykoncepcji jest przeciwwskazaniem do zabiegu?
- Czy mogę skorzystać z zabiegów laserowego usuwania owłosienia jak mam azs (atopowe zapalenie skóry) czy egzemę?
- Czy mogę skorzystać z zabiegu depilacji laserowej przy chorobach tarczycy?
- Czy mogę opalać się między sesjami laserowego usuwania owłosienia?
- Czym usuwać włoski między sesjami laserowego usuwania owłosienia?
- Czy będąc chorym na padaczkę można poddać się laserowemu usuwaniu owłosienia?
- Ciąża a depilacja laserowa - można czy nie można?
- Czy karmiąc piersią mogę skorzystać z laserowego usuwania owłosienia?
- Jak często należy wykonywać depilację laserem?
Zawsze na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.
Przygotowanie skóry do depilacji woskiem i depilatorem klasycznym
Depilacja woskiem – zarówno wykonana u kosmetyczki, jak i w domowym zaciszu – jest jednym z najpowszechniejszych sposobów na pozbycie się niechcianego owłosienia. Polega na usuwaniu włosków wraz z cebulką za pomocą płynnego wosku naturalnego. Rozgrzany, gęsty płyn nakłada się na skórę, czeka, aż zastygnie i zdecydowanym ruchem usuwa z powierzchni ciała.
Tradycyjne depilatory, podobnie do wosku, łapią włos u nasady i wyrywają go razem z cebulką. Jest to możliwe dzięki zastosowanej w budowie urządzeń głowicy, która – w zależności od rodzaju urządzenia – jest wyposażona w obracające się dyski lub pęsety.
Jak przygotować skórę do depilacji woskiem lub depilatorem? Tuż przed jej rozpoczęciem:
- oceń długość włosków – nie mogą być zbyt krótkie, powinny mieć niemniej niż 0,5cm,
- ogranicz opalanie – poparzenia słoneczne mogą nasilić nieprzyjemne odczucia podczas zabiegu,
- sprawdź dzień cyklu – używanie wosku czy depilatora tuż przed lub podczas menstruacji może wiązać się ze zwiększoną czułością skóry na ból.
Dzień przed zabiegiem weź porządną kąpiel i użyj peelingu do ciała – powinien być średnio- lub gruboziarnisty, najlepiej wykonany z naturalnych składników. Postaraj się, aby masaż był delikatny, gdyż wszelkie podrażnienia mogą przysłużyć się do wystąpienia dyskomfortu podczas odrywania wosku czy używania depilatora.
Pamiętaj:
Jeżeli planujesz skorzystać z wosku lub depilatora, dzień przed zabiegiem zrezygnuj z używania olejków lub balsamów do ciała – tłusta warstwa kosmetyku może utrudnić depilację.
