Poradnik - Płyn do Oczyszczania Twarzy - Klucz do Zdrowej i Promiennej Skóry
KROK PIERWSZY – DEMAKIJAŻ
Demakijaż pozwala skórze odetchnąć po całym dniu. Ważne jest, aby dokładnie oczyścić okolice oczu, ponieważ są szczególnie delikatne. Warto skorzystać z płynu micelarnego, który dzięki swojej aktywnej formule opartej na cząsteczkach miceli, przyciąga wszelkie zanieczyszczenia, sebum oraz kurz. Dzięki temu demakijaż jest o wiele skuteczniejszy, szybszy i przyjemniejszy – nie musimy mocno pocierać wrażliwych miejsc wacikiem. Płyny micelarne są idealnym rozwiązaniem dla osób, które mają wrażliwą skórę, podatną na podrażnienia i zaczerwienienia.
Do bardziej gruntownego oczyszczenia cery można wykorzystać żel, piankę, olejek oczyszczający lub peeling. Po demakijażu skóra jest gotowa do dalszej pielęgnacji. Należy delikatnie zwilżyć ją wodą, a następnie kolistymi ruchami rozprowadzić po całej twarzy wybrany preparat oczyszczający. Omijaj okolice oczu, nie zapominaj o dokładnym rozprowadzeniu preparatu w całej strefie T, na policzkach oraz pod żuchwą. Po dwóch, trzech minutach umyj twarz ciepłą wodą. Zwróć uwagę, czy nigdzie nie pozostały resztki makijażu lub piany. Wybierając peeling kieruj się preferencjami swojej cery – jeśli jest sucha, wrażliwa, naczyniowa – wybierz peeling enzymatyczny. Jeśli mieszana, tłusta, gruba, ziemista, z przebarwieniami sięgnij po peeling drobnoziarnisty lub z dodatkiem kwasów. Stosuj wybrany preparat maksymalnie raz lub dwa razy w tygodniu.
Jak powinno wyglądać prawidłowe oczyszczanie twarzy?
Mycie twarzy powinno być codziennym rytuałem, który przeprowadzamy zarówno rano, jak i wieczorem, niezależnie od tego czy w ciągu dnia stosujemy produkty do makijażu. Dobrze jeśli np. wieczorem zastosujemy wieloetapową metodę, czyli demakijaż, mycie i tonizację, które możemy dodatkowo rozbić lub rozszerzyć. Rano możemy postawić na klasyczne oczyszczanie twarzy.
Pozwala to na usunięcie ze skóry kosmetyków kolorowych, zanieczyszczeń, ale też zgromadzonego na skórze sebum. Pamiętajmy też, że posiadanie cery tłustej nie wyklucza stosowania olejów. To właśnie one m.in. pozwalają na usunięcie łoju zalegającego na skórze. Stosowanie peelingów nie będzie natomiast zalecane osobom o aktywnym trądziku. Jeśli nasza cera wymaga jednak głębszego oczyszczania, możemy stosować je raz w tygodniu.
Odpowiednio dobrany tonik zapewni ochronę płaszcza hydrolipidowego skóry i jej mikrobiomu. Dodatkowo pozwoli na zwiększoną zdolność do absorbowania składników w produktach nawilżających i odżywiających, czyli kremach i serum do twarzy. Ma również działanie łagodzące. W oczyszczaniu pomóc mogą nam również zabiegi w gabinetach kosmetycznych.
KROK TRZECI – TONIZACJA
Ostatnim krokiem pielęgnacyjnym jest tonizacja. Większość osób o niej zapomina lub lekceważy, nie doceniając ogromnego znaczenia tego kroku dla zachowania zdrowej cery. Kiedy myjemy twarz żelem bądź olejkiem, naruszamy naturalne pH skóry, ze względu na to, że wszystkie substancje oczyszczające, aby były skuteczne, muszą zawierać aktywne substancje. Te niekiedy mogą pozostawiać po sobie uczucie suchej lub napiętej skóry. Dlatego właśnie należy korzystać z toników lub hydrolatów, które pomagają przywrócić naturalne pH skóry – czyli równowagę kwasowo-zasadową z odczynem równym 5,5 pH. Skóra, która jest zbyt „kwaśna”, ulega podrażnieniom i przetłuszcza się o wiele szybciej niż zazwyczaj. Natomiast cera nadmiernie „zasadowa” staje się sucha i napięta.
Niezwykle ważną kwestią jest oczyszczanie cery problematycznej, czyli tej nadmiernie przetłuszczającej się lub trądzikowej. Skóra z niedoskonałościami oraz zaburzoną pracą gruczołów łojowych jest kłopotliwa w pielęgnacji, ponieważ często potrzebujemy czasu, aby znaleźć odpowiednie kosmetyki, z których możemy korzystać. Zdarza się, że nadmierne oczyszczanie skóry problematycznej może prowadzić do pogorszenia jej stanu – oczyszczanie niewłaściwymi kosmetykami często nadmiernie wysusza skórę, co powoduje zwiększoną pracę gruczołów łojowych. To z kolei prowadzi do zatykania się porów oraz rozwijania się szkodliwych bakterii, czy powstawania stanów zapalnych.
Dlatego przystępując do oczyszczania skóry problematycznej, najlepiej będzie skonsultować się z dermatologiem, który pomoże dobrać kosmetyki odpowiednie dla konkretnych potrzeb j cery. Możemy korzystać z żeli głęboko oczyszczających np. Face Gel (poroszę dodać odnośnik do strony), które otwierają pory i pomagają usuwać nadmiar sebum. Pomocne w pielęgnacji mogą okazać się również peelingi np. Face Scrub lub maseczki z substancjami aktywnymi. Szczególnie skuteczna w walce z niedoskonałościami jest maska oczyszczająca LEROSETT od Swederm (proszę dodać odnośnik do strony, która nie tylko pomaga oczyścić twarz, ale ma również działanie seboregulujące. Warto również sprawdzać skład preparatów oczyszczających – preparaty z kwasami AHA / BHA (np. glikolowym, migdałowym, salicylowym) pomagają złuszczać martwy naskórek, regulując wydzielanie sebum. Aby skutecznie oczyścić cerę łojotokową, bez dodatkowego podrażniania czy wysuszania, należy korzystać z łagodnych kosmetyków myjących, bez obecności alkoholu , który niszczy płaszcz hydrolipidowy i zaburza prawidłowe pH skóry. Warto również zwrócić uwagę na to, czy kosmetyki, przy pomocy których chcemy oczyszczać skórę twarzy są niekomedogenne, czyli niezatykające porów skóry.
Najlepsze olejki do mycia twarzy [Ranking]
Olejki do mycia twarzy świetnie rozpuszczają sebum i radzą sobie z najbardziej trwałym makijażem. Dodatkowo nie wysuszają i podrażniają skóry, a nawet mają właściwości pielęgnacyjnie. Przygotowałyśmy dla was ranking najlepszych olejków do mycia twarzy i demakijażu z KWC.
Olejki do mycia twarzy to kosmetyki, które zdobyły popularność w ostatnich latach za względu na boomu na koreańską pielęgnację. Choć niektóre dziewczyny (zwłaszcza te zmagające się z tłustą skórą) wciąż wzdrygają się na samą myśl o użyciu olejków na twarz, zdecydowanie warto dać im szansę. Odpowiednio dobrane produkty sprawdzą się przy każdym typie cery. Dodatkowo olejki świetnie rozpuszczają sebum, dzięki czemu rewelacyjnie zadziałają również w przypadku cery tłustej i mieszanej.
