Skuteczność płynu do płukania jamy ustnej w leczeniu pryszczy - Prawda czy mit?

Kiedy stosować płyn do płukania ust

W związku ze stosowaniem płynu do płukania ust możesz natrafić na kilka pozornie sprzecznych twierdzeń. Ludzie przywykli do stosowania płynu bezpośrednio po myciu zębów, co nie jest idealnym rozwiązaniem. Dlaczego? Jeśli używasz pasty do zębów zawierającej laurylosiarczan sodu (skró SLS), skuteczność płynu do płukania jamy ustnej, który zastosujesz bezpośrednio po umyciu zębów, będzie najprawdopodobniej bardzo niska. Może nawet zerowa. Substancja SLS jest jednym z najczęściej występujących składników w pastach do zębów. Zapewnia charakterystyczną pienistość past i jednocześnie również pozornie lepsze poczucie ze szczotkowania zębów (więcej piany = staranniejsze czyszczenie). Aby osiągnąć doskonałego wyniku czyszczenia, pasta wcale nie musi się spieniać (szukaj past bez zawartości SLS), nawet niektórzy eksperci na pierwszym miejscu stawiają jakość szczoteczki i technikę szczotkowania.

Trzeba uważać na kolejną „niezgodną” parę – pastę o wyższej zawartości fluoru oraz płyn do płukania jamy ustnej zmniejszający powstawanie płytki nazębnej. Pasty do zębów o wyższej zawartości fluoru stosowane są głównie przez osoby, których zęby są wrażliwe i chcą wzmocnić warstwę powierzchniową zęba oraz zapobiegać próchnicy. Jeśli bezpośrednio po umyciu zębów pastą o takim działaniu zastosujesz płyn do płukania ust przeciw osadzaniu się płytki nazębnej, działanie pasty i płynu będzie znacznie osłabione.

Jak rozwiązać ten problem? Po umyciu zębów odczekaj przynajmniej 30 minut i dopiero potem zastosuj płyn do płukania jamy ustnej.

Płyn do płukania jamy ustnej – po co się go używa?

Jak dotąd wychodziłeś z przekonania, że do optymalnej higieny jamy ustnej wystarczy szczoteczka i pasta? Nie wiesz, po co płyn do płukania jamy ustnej jest tak naprawdę potrzebny? Istnieje kilka powodów, dla których ten środek stał się obecnie niezastąpioną częścią codziennego rytuału higieny jamy ustnej dla wielu osób.

Po pierwsze, płyn do płukania jamy ustnej pozwala oczyścić każdy, nawet trudno dostępny obszar jamy ustnej. Mimo że szczoteczka wraz z pastą do zębów jest fundamentalną częścią odpowiedniej higieny jamy ustnej, to niestety nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków, takich jak przestrzenie międzyzębowe. Płyn z kolei usuwa pozostałości płytki nazębnej z każdego miejsca, które nie jest w zasięgu szczoteczki. Ze względu na to, jest on niezastąpioną częścią profilaktyki przeciw próchnicy. Do tego zapobiega również odkładaniu się kamienia nazębnego!

Biorepair

Biorepair to płyn z kompleksem micrRepair – mikrometrycznymi i bioaktywnymi cząsteczkami, podobnymi do budulca zębów. Produkt odbudowuje szkliwo, naprawia i chroni zęby oraz dziąsła, a także usuwa bakterie. Nie zawiera alkoholu ani chlorheksydyny.

Preparat ma mocno zagęszczoną formułę, charakteryzującą się silniejszym przyleganiem. Działa poprzez wniknięcie w mikrozarysowania zębów, dzięki czemu naprawia szkliwo. Regularne stosowanie płynu pozwala zabezpieczyć uzębienie przed próchnicą, osadem nazębnym i kamieniem nazębnym.

Skład: Aqua, Sorbitol, Glycerin, Xylitol, Cellulose Gum, Zinc PCA, ZINC Hydroxyapatite, Aroma, Sodium Lauryl Sulfate, Silica, Ammonium Acryloyldimethyltaurate/VP Copolymer, Mentha Arvensis Leaf Oil, Sodium Myristoyl Sarcosinate, Sodium Methyl Cocoyl Taurate, Sodium Saccharin, Tromethamine, Sodium Benzoate, Benzyl Alcohol, Phenoxyethanol, Limonene.

Zalety: Wady:
+ Silnie odświeża. – Ma wysoką cenę.
+ Jest bardzo wydajny. – Jest trudnodostępny.
+ Nie zawiera alkoholu. – Ma nietypową konsystencję.
+ Zmniejsza nadwrażliwość zębów.

Płyn do płukania jamy ustnej czy warto?

Jeśli zależy Ci na kompleksowej higienie jamy ustnej, to płyn do ust z pewnością warto stosować. Ciekawym uzupełnieniem są też nici dentystyczne, które stosowane po szczotkowaniu, jeszcze dokłądniej oczyszczają trudno dostępne dla szczoteczki miejsca między zębami.

Stosowanie płynów do płukania jamy ustnej pomocne jest nie tylko w utrzymaniu jej prawidłowej higieny, ale także, gdy pojawiły się w niej różne schorzenia, uniemożliwiające normalne jej funkcjonowanie.

Warto też pamiętać, że stosowanie jedynie płynu do ust, nigdy nie będzie w stanie zastąpić szczotkowania zębów, nawet jeśli użyjesz najmocniejszego na rynku płynu do płukania. Płyn jest jedynie uzupełnieniem higieny jamy ustnej, a nie główną metodą jej oczyszczania.

Stosując płyn do ust regularnie, zyskasz też świeży oddech. Niektóre bakteriie bytujące w jamie ustnej produkują lotne związki siarki, które są przyczyną nieświeżego oddechu, eliminując te bakterie, nie dopuścisz do powstania nieświeżego oddechu.

ALFA MED Professional

ALFA MED Professional to bezalkoholowy, specjalistyczny płyn do płukania ust z dodatkiem siemienia lnianego i arniki. Produkt jest dedykowany przede wszystkim osobom przed, w trakcie i po terapii przeciwnowotworowej.

Wyrób powstał we współpracy z onkologami zajmującymi się terapią nowotworów (głowy i szyi). Środek charakteryzuje się łagodnym smakiem i skutecznym działaniem. Płyn dezynfekuje i nawilża całą jamę ustną.

Może uzupełniać lub całkowicie zastępować pastę do zębów. Sprawdza się przy implantoprotetyce, leczeniu chirurgicznym chorób przyzębia, przy poprotezowych stanach zapalnych, ekstrakcjach, infekcjach jamy ustnej, aftach oraz stanach zapalnych gardła.

Skład: Aqua, glycerin, linum usitatissimum seed extract, salvia officinalis extract, chamomilla recutita flower extract, arnica montana flower extract, rosmarinus officinalis leaf extract, panthenol, peg-40 hydrogenated castor oil, aroma, xylitol, allantoin, chlorhexidine digluconate, sodium saccharin.

Zalety: Wady:
+ Redukuje stan zapalny. – Ma dosyć wysoką cenę.
+ Łagodzi podrażnienia.
+ Dezynfekuje.
+ Nie zawiera alkoholu.

Niektóre ze zmian na ustach w postaci grudek, pęcherzyków czy krostek łatwo rozpoznać i wyeliminować, ale jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, lepiej zasięgnąć porady lekarza dermatologa lub stomatologa.

Czytaj dalej...

To zależy od metod jeśli odwiedzamy co miesiąc kosmetyczkę, kupujemy całą serię kosmetyków, wybieramy się do lekarza dermatologa, kupujemy leki to koszt miesięcznej kuracji może wynieść nawet 300 złotych.

Czytaj dalej...

Inne przyczyny powstawania pryszczy podskórnych niewłaściwa dieta, alergie skórne, zakażenia wirusowe zakażenia bakteryjne, zaburzenia w składzie sebum produkowanego przez gruczoły łojowe, zmiany w procesie rogowacenia naskórka.

Czytaj dalej...

Jego trwałość oceniam jako wystarczającą, nie ściera się z twarzy, wytrzymuje około 6 godzin bez poprawek a cały dzień z małymi poprawkami, co jest bardzo dobrym wynikiem, nie ciemnieje, nie warzy się, nie podkreśla porów i zmarszczek, nie wchodzi mi w skórki, nie roluje się ani się nie waży.

Czytaj dalej...