Skuteczność płynu do płukania jamy ustnej w leczeniu pryszczy - Prawda czy mit?

Płyn do płukania jamy ustnej – po co się go używa?

Jak dotąd wychodziłeś z przekonania, że do optymalnej higieny jamy ustnej wystarczy szczoteczka i pasta? Nie wiesz, po co płyn do płukania jamy ustnej jest tak naprawdę potrzebny? Istnieje kilka powodów, dla których ten środek stał się obecnie niezastąpioną częścią codziennego rytuału higieny jamy ustnej dla wielu osób.

Po pierwsze, płyn do płukania jamy ustnej pozwala oczyścić każdy, nawet trudno dostępny obszar jamy ustnej. Mimo że szczoteczka wraz z pastą do zębów jest fundamentalną częścią odpowiedniej higieny jamy ustnej, to niestety nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków, takich jak przestrzenie międzyzębowe. Płyn z kolei usuwa pozostałości płytki nazębnej z każdego miejsca, które nie jest w zasięgu szczoteczki. Ze względu na to, jest on niezastąpioną częścią profilaktyki przeciw próchnicy. Do tego zapobiega również odkładaniu się kamienia nazębnego!

Płyn do płukania jamy ustnej czy warto?

Jeśli zależy Ci na kompleksowej higienie jamy ustnej, to płyn do ust z pewnością warto stosować. Ciekawym uzupełnieniem są też nici dentystyczne, które stosowane po szczotkowaniu, jeszcze dokłądniej oczyszczają trudno dostępne dla szczoteczki miejsca między zębami.

Stosowanie płynów do płukania jamy ustnej pomocne jest nie tylko w utrzymaniu jej prawidłowej higieny, ale także, gdy pojawiły się w niej różne schorzenia, uniemożliwiające normalne jej funkcjonowanie.

Warto też pamiętać, że stosowanie jedynie płynu do ust, nigdy nie będzie w stanie zastąpić szczotkowania zębów, nawet jeśli użyjesz najmocniejszego na rynku płynu do płukania. Płyn jest jedynie uzupełnieniem higieny jamy ustnej, a nie główną metodą jej oczyszczania.

Stosując płyn do ust regularnie, zyskasz też świeży oddech. Niektóre bakteriie bytujące w jamie ustnej produkują lotne związki siarki, które są przyczyną nieświeżego oddechu, eliminując te bakterie, nie dopuścisz do powstania nieświeżego oddechu.

Elmex Sensitve

Elmex SENSITIVE zawiera aminofluorek, który tworzy warstwę ochronną na odsłoniętych szyjkach zębowych i zamyka odkryte kanaliki zębinowe, przewodzące bodźce. W taki sposób produkt minimalizuje nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Aminofluorek zawarty w formule płynu zapewnia też skuteczną ochronę przed próchnicą szyjek.

Produkt należy stosować w formie nierozcieńczonej, przynajmniej dwa razy dziennie. Środek nie zawiera alkoholu. Ma łagodny smak i nie wysusza śluzówki.

Skład: Aqua, Propylene Glycol, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Olaflur, Glycerin, Aroma, Sodium Benzoate, Levulinic Acid, Sodium Levulinate, PVP, Saccharin, Hydroxyethylcellulose, Sodium Fluoride, Sodium Anisate, Zawiera: Olaflur (aminofluorek) i fluorek sodu, (250 ppm F¯).

Zalety: Wady:
+ Skutecznie oczyszcza i odświeża. – Wymaga długotrwałego stosowania.
+ Ma praktyczne opakowanie. – Nie każdemu odpowiada jego smak.
+ Łagodzi nadwrażliwość.
+ Nie zawiera alkoholu.

Do powszechnych błędów należą też stosowanie mydła, które narusza pH skóry, ale także niedopasowanie produktów pielęgnujących cerę do jej typu, występujących na niej problemów, ale też niewłaściwe łączenie składników.

Czytaj dalej...

Infusion of Achillea Millefolium, Decoctum Salix Alba Bark, Cetearyl Alcohol, Borago Officinalis Oil, Simmondsia Chinensis Oil, Glycerin, Helianthus Annus Seed Oil, Glyceryl Stearate, Cetyl Alcohol, Ceteareth-18, Butyrospermum Parkii Butter, Allantoin, Panthenol, Lactic Acid, Parfum, Citronellol, Limonene, Hexyl Cinnamal, Geraniol, Linalool, Benzyl Alcohol, Benzoic Acid, Dehydroacetic Acid.

Czytaj dalej...

Warto wiedzieć, że opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, dziąseł i gardła jest najczęstszą postacią pierwotnego zakażenia czyli takiego, do którego dochodzi po raz pierwszy wirusem Herpes simplex HSV u małych dzieci.

Czytaj dalej...

Inne czynniki, które moga mieć wpływ na powstawanie zapalenie śluzówki w jamie ustnej to brak witamin i minerałów, choroba ogólnoustrojowa, długotrwała kuracja antybiotykowa a także przyjmowanie sterydów oraz palenie papierosów.

Czytaj dalej...