Skuteczność płynu do płukania jamy ustnej w leczeniu pryszczy - Prawda czy mit?
Ranking 6+ najlepszych płynów do płukania jamy ustnej (opinie 2023)
Gromadzą Ci się na półce płyny do płukania ust, które Ci nie odpowiadały, albo masz poczucie, że nie działają, tak jak powinny? W takim razie na pewno nie przeocz naszych rekomendacji na najlepsze płyny do płukania jamy ustnej oraz podsumowań korzyści działań w rozwiązywaniu problemów w jamie ustnej.
Patrząc na szeroką ofertę płynów do płukania ust na początku zawsze trudno jest się zorientować. Wiele osób wybiera produkt, który znany jest z reklamy, albo który obecnie sprzedawany jest po okazyjnej cenie. Wtedy jednak z wynikiem wyboru mogą nie być zadowoleni, ponieważ problemy w jamie ustnej nadal trwają. Należy podkreślić, że żaden płyn do płukania ust nie może zastąpić standardowej higieny jamy ustnej. Płyny nie są przeznaczone do zastąpienia mycia zębów szczoteczką ani regularnej higieny dentystycznej. Mogą jednak stać się częścią pielęgnacji zębów i dziąseł i też nieco poprawić codzienną rutynę w kierunku zmierzającym do perfekcji.
Między płynami do płukania jamy ustnej są duże różnice nie tylko pod względem ceny i wielkości opakowania. Niektóre płyny do płukania jamy ustnej mają działanie antyseptyczne i antybakteryjne, inne spowalniają powstawanie płytki nazębnej, wspomagają zdrowie dziąseł, zapobiegają próchnicy, działają wybielająco lub „tylko” poprawiają ogólne poczucie świeżości – osłabiają nieświeży oddech i dbają o zachowanie przyjemnego świeżego oddechu przez jakiś czas. Na pożądany efekt płynu do płukania ust ma znaczący wpływ jego skład.
Płyn do płukania jamy ustnej ranking TOP 10
Stosowanie płynu do płukania jamy ustnej ma wiele zalet, dlatego nie warto pomijać tego produktu w swojej rutynie. Wybierz z nami odpowiedni płyn do codziennej higieny jamy ustnej!
Eludril Classic działa antybakteryjnie, redukując rozwój płytki nazębnej. Preparat zapobiega tworzeniu się kamienia nazębnego i problemom z dziąsłami. Można stosować go jako uzupełnienie zabiegów periodontologicznych lub implantologicznych.
Produkt nadaje się do stosowania również przez dzieci w wieku od 6 lat – w formie rozcieńczonej. Nie wolno natomiast używać go w okresie ciąży i karmienia piersią. Płyn może powodować odbarwienia na zębach i języku, jednak znikają one podczas szczotkowania.
Skład: Dwuglokonian-chlorheksydyny (roztwór 20%) 0,5ml, chlorobutanol 0,5g, etanol, gliceryna, docusat sodu, czerwień koszenilowa, naturalny miętowy środek smakowy, aromat miętowy, woda oczyszczona. Zawartość alkoholu 42,8%v/v
Zalety: | Wady: |
---|---|
+ Skutecznie oczyszcza jamę ustną. | – Zawiera alkohol. |
+ Wspomaga gojenie ran. | – Przy długotrwałym stosowaniu może odbarwiać zęby. |
+ Jest bardzo wydajny (koncentrat do rozcieńczania). | |
+ Poprawia kondycję dziąseł. |
Płyn do płukania jamy ustnej na nieświeży oddech
Nieświeży oddech to nic przyjemnego. Najczęstszą przyczyną jest spożywanie aromatycznych pokarmów (czosnek, cebula), picie alkoholu, palenie papierosów, gromadzenie się resztek jedzenia między zębami (+ gorsza higiena jamy ustnej), zapalenie dziąseł, problemy z układem pokarmowym, ale także suchość w ustach. To nie tylko żenująca komplikacja, przy której wystarczy sięgnąć po pierwszy maskujący mentolowy płyn do płukania ust.
- Jeśli wiesz, że dzień przed ważnym spotkaniem jadłeś aromatyczne potrawy, wystarczy Ci odświeżający, antybakteryjny płyn do płukania jamy ustnej. W przypadku, że halitoza (specjalistyczna nazwa nieświeżego oddechu) trwa już od dłuższego czasu, trzeba bliżej przyjrzeć się temu problemowi. Należy na przykład sprawdzić stan dziąseł (krwawienie, opadanie dziąseł). Jeśli cierpisz na schorzenia dziąseł pomoże Ci płyn do płukania jamy ustnej zawierający chlorheksydynę. Unikaj stosowania płynów do płukania ust zawierających alkohol. Wysuszają one jamę ustną, a nieświeży oddech może jeszcze bardziej się nasilić.
Jak stosować płyn do płukania ust?
Płyn tak naprawdę można stosować na 3 sposoby:
Płukanie ust między posiłkami – dzięki temu pozbędziesz się resztek jedzenia ze szczelin międzyzębowych, które są pożywką dla bakterii wywołujących próchnicę i przebarwienia na zębach.
Płukanie ust przed myciem zebów – stosując płyn do ust przed szczotkowaniem zebów, jesteś w stanie rozmiękczyć płytkę nazebną, co ułatwi usunięcie jej w trakcie szczotkowania.
Płukanie ust po myciu zębów – stosując płyn do ust po szczotkowaniu “wyposażysz” żeby w dodatkową warstwę ochronną, która przyczyni się do lepszej ich ochrony przed kwasami i próchnicą.
Jeśli płyn dodatkowo ma właściciwości wybielające, to nie warto stosować go przed szczotkowaniem i między posiłkami, a jedynie po umyciu zebów!

Płyn do płukania jamy ustnej czy warto?
Jeśli zależy Ci na kompleksowej higienie jamy ustnej, to płyn do ust z pewnością warto stosować. Ciekawym uzupełnieniem są też nici dentystyczne, które stosowane po szczotkowaniu, jeszcze dokłądniej oczyszczają trudno dostępne dla szczoteczki miejsca między zębami.
Stosowanie płynów do płukania jamy ustnej pomocne jest nie tylko w utrzymaniu jej prawidłowej higieny, ale także, gdy pojawiły się w niej różne schorzenia, uniemożliwiające normalne jej funkcjonowanie.
Warto też pamiętać, że stosowanie jedynie płynu do ust, nigdy nie będzie w stanie zastąpić szczotkowania zębów, nawet jeśli użyjesz najmocniejszego na rynku płynu do płukania. Płyn jest jedynie uzupełnieniem higieny jamy ustnej, a nie główną metodą jej oczyszczania.
Stosując płyn do ust regularnie, zyskasz też świeży oddech. Niektóre bakteriie bytujące w jamie ustnej produkują lotne związki siarki, które są przyczyną nieświeżego oddechu, eliminując te bakterie, nie dopuścisz do powstania nieświeżego oddechu.
