Skuteczność płynu do płukania jamy ustnej w leczeniu pryszczy - Prawda czy mit?

Co zawierają płyny do płukania jamy ustnej?

Płyny do płukania jamy ustnej różnią się składem i przeznaczeniem. Można wśród nich znaleźć m.in. środki:

  • z CPC (chlorkiem cetylopirydyny) czy LAE – wspierają utrzymanie dobrej higieny jamy ustnej oraz ograniczenie osadzania się płytki nazębnej, to istotny element ochrony przed próchnicą,
  • z chlorheksydyną – pomaga przeciwdziałać rozwojowi bakterii oraz procesom przeciwzapalnym,
  • z wyciągami ziołowymi, np. z rumianku, szałwii, tataraku czy ziela tymianku – wspierają higienę przy zapaleniach jamy ustnej, aftach czy odleżynach po protezach zębowych,
  • z olaflurem i fluorkiem cyny – wspomagają przy stanach zapalnych i podrażnieniach dziąseł oraz profilaktyce ich powstawania,
  • z wyciągiem z tarczycy bajkalskiej – wspiera m.in. działania przeciwgrzybicze oraz przeciwzapalne,
  • z wyciągami z aloesu czy porostu islandzkiego – wspomagają kojenie podrażnień w jamie ustnej,
  • z ksylitolem – pomaga ograniczyć namnażanie bakterii prowadzących do powstawania płytki nazębnej i próchnicy.

Ponadto dostępne są płukanki do ust i gardła, po które można sięgnąć np. przy zapaleniach błony śluzowej w tych obszarach. Zawierają one m.in. fosforan sodu, który pomaga utrzymać prawidłowe nawilżenie śluzówki i wspiera działania przeciwbólowe.

Dostępne są zarówno produkty zawierające alkohol, jak i płyny do płukania jamy ustnej bez alkoholu. Te drugie są odpowiednie np. dla osób o wrażliwych dziąsłach i podniebieniu, jak również dla dzieci. W większości przypadków płyny do higieny jamy ustnej mają orzeźwiający, miętowy aromat. Można znaleźć jednak produkty o innych smakach, np. zielonej herbaty i cytryny czy owoców jagody.

Płyn do płukania jamy ustnej – przed czy po myciu zębów?

Aby w pełni cieszyć się korzyściami, które płyną z płukania jamy ustnej specjalnymi środkami, to musisz stosować je w odpowiedni sposób. Główne pytanie, które trapi naszych klientów, jest odnośnie kolejności poszczególnych kroków. Tak więc, płukanie jamy ustnej – przed po umyciu zębów? Najlepsze efekty uzyskasz robiąc to po każdorazowym szczotkowaniu zębów.

Płyn do płukania jamy ustnej L’Angelica Imbir i mięta 500ml

Jest tak, ponieważ płyn do płukania skutecznie usunie resztki płytki nazębnej pozostałe po myciu, tym samym zapewniając 100% czystość. Taka kolejność pozwala również składnikom aktywnym wniknąć w szkliwo lub dziąsła, ponieważ nie muszą one wówczas przedzierać się przez warstwę śliny, bakterii i resztek jedzenia. Ze względu na to, stomatolodzy zalecają, aby płukać jamę ustną przy użyciu płynu po każdorazowym myciu zębów.

Płyny do płukania jamy ustnej na choroby dziąseł

Zdrowe dziąsła są niezwykle ważne dla zdrowych zębów. Dziąsła uszkadzane są np. przez agresywne szczotkowanie zębów. Krwawienie dziąseł jest najczęściej powodowane przez bakterie znajdujące się w płytce nazębnej. Choroba dziąseł, znana również jako zapalenie dziąseł, objawia się obrzękiem, zaczerwienieniem i krwawieniem dziąseł. Jeśli taki stan dziąseł nie jest leczony, między zębami i dziąsłami tworzą się małe „woreczki” i stopniowo rozwija się jedna z najpoważniejszych chorób dziąseł – paradontoza. W późnym stadium może doprowadzić do utraty zębów.

  • Chcesz umocnić pielęgnację swoich dziąseł i poprawić ich aktualny stan? W takim razie skup swoją uwagę na płynach do płukania ust zawierających chlorheksydynę, która pomaga zmniejszyć zapalenie dziąseł, ograniczyć rozwój bakterii (i tym samym również tworzenie i gromadzenie się płytki nazębnej). Płyny do płukania ust mogą zawierać 0,06 % albo 0,12 % chlorheksydyny. Wyższą zawartość zalecane jest stosować tylko przez krótszy, niezbędny okres, ponieważ może spowodować lekkie brązowe przebarwienia zębów.

Irygator do zębów jak używać?

Płyn do ust można używac też z pomocą irygatora, dzięki niemu dotrzesz do najgłębszych zakamarków między zębami, dostarczając tam substancje bakteriobójcze i fluor.

Jak wiadomo, próchnica najczęściej pojawia się między zębami i w bruzdach znajdujących się na powierzchni zgryzowej, niestety szczoteczka nie zawsze jest w stanie dotrzeć w każdą ze szczelin.

Z pomocą przychodzi wtedy irygator do jamy ustnej, który pod wpływem ciśnienia kieruje strumień płukanki w problematyczne miejsca, usuwając stamtąd resztki jedzenia, bakterie i płytkę nazębną.

Irygatorem świetnie też czyści się aparaty ortodentyczne, korony, implanty zębówe i mosty. Jak używać irygatora do zębów? jest to bardzo proste w użyciu urządzenie, oto krótka instrukcja użycia tego urządzenia:

  1. Napełnij zbiorniczek irygatora płynem do płukania ust lub wodą.
  2. Trzymając irygator w małej odległości od zębów i dziąseł włącz go.
  3. Pochyl się nad umywalką i zacznij czyścić zęby, możesz domknąć usta, aby nie rozpryskiwac wody (zostaw między ustami małą szczelinę, aby nadmiar wody spływał do umywalki).
  4. Dysza irygatora powinna być kierowana wprost na linię dziąseł i szczeliny między zębami (czyszczenie zębów irygatorem powinno zająć Ci około 2-3 minut).
  5. Po użyciu wyłącz irygator, opróżnij zbiorniczek z wodą i wyczyść urządzenie.

Kiedy stosować irygator przed czy po szczotkowaniu? irygator stomatologiczny należy stosować przed myciem zębów. Ciśnienie wody rozluźni nagromadzone resztki jedzenia, co ułatwi później szczoteczce dokładne doczyszczenie zębów.

Jak długo powinno trwać irygowanie zębów? czyszczenie zębów przy pomocy irygatora powinno zająć około 2-3 minut, czyli na każdy ząb należy poświęcić 2-3 sekundy. Czyszczenie irygatorem może oczywiście wydłużyć się, jeśli posiadasz aparat dentystyczny.

Jak często używać irygatora? najważniejsze jest używanie urządzenia zgodnie z instrukcją obsługi. Z pewnością należy używać go regularnie, przynajmniej raz na dzień. Optymalne byłoby używanie irygatora do zębów przed porannym myciem zębów i wieczornym także. Warto jednak pamiętać, by używanie irygatora nie srawiało Ci ból lub dyskomfortu.

Dlatego tak wiele z Was coraz częściej wybiera kosmetyki Swederm tworzymy je na bazie naturalnych składników w profesjonalnych laboratoriach, ponieważ wiemy, że Twoja skóra zasługuje na to, co najlepsze.

Czytaj dalej...

Niektóre ze zmian na ustach w postaci grudek, pęcherzyków czy krostek łatwo rozpoznać i wyeliminować, ale jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, lepiej zasięgnąć porady lekarza dermatologa lub stomatologa.

Czytaj dalej...

Inne czynniki, które moga mieć wpływ na powstawanie zapalenie śluzówki w jamie ustnej to brak witamin i minerałów, choroba ogólnoustrojowa, długotrwała kuracja antybiotykowa a także przyjmowanie sterydów oraz palenie papierosów.

Czytaj dalej...

przy regeneracji skóry często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę jako silny antyoksydant wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;.

Czytaj dalej...